Přejít na obsah

Nejlépe hodnocení členové

  1. Péťa

    Péťa

    Moderátor


    • Body

      20

    • Počet příspěvků

      24 449


  2. Capy

    Capy

    Uživatel


    • Body

      8

    • Počet příspěvků

      1 843


  3. pifpaf

    pifpaf

    Uživatel


    • Body

      8

    • Počet příspěvků

      10


  4. ozzy56

    ozzy56

    Uživatel


    • Body

      6

    • Počet příspěvků

      35 915


Populární obsah

Zobrazuje nejlépe hodnocený obsah 22.1.2026 v kategorii Příspěvky

  1. Péťa

    Vtipy

    12 points
  2. pifpaf

    PHEV praktické zkušenosti, tipy, triky (intriky?)

    Přidám nějaké zkušenosti s hybridem P3008 H4 300 e-EAT8: Pořídil jsem jej, protože jsem chtěl živé, tiché, ne moc velké auto pro převážně krátké vzdálenosti a město. Volba vyšla - je to tiché (záleží na gumách); bezpečně se s tím předjíždí, lepší jízdní vlastnosti a ergonomie posezu než předchozí Tiguan II. Nádrž je menší (43 L), kufr taky, ale stačí; sedadla výborné, vyhovuje mi pažoutí pozice s přístroji nad volantem, audio vcelku OK. Líbí se mi řízení rekuperace: nemusím nic přepínat, stačí lehká noha a intenzita rekuperace se řídí od maximální (noha z pedálu) po 0 plynule (pěkně je to vidět i na ukazateli el. spotřeby / rekuperace). LED světla svítí velmi pěkně a dobře funguje automatické přepínání dálková / potkávací. Využívám baterku co to jde - dobíjím doma (teď na noční proud), takže dlouhodobá spotřeba za posledních 10 tis km je 18,8 kWh/100 km + 1,51 L/100 km, takže při současných cenách benzínu a el. to dělá cca 1,53 Kč/km. Za tu dobu byla průměrná vzdálenost na 1 jízdu jen ca 7,4 km (převážně město + okresky), výjimečně Praha a zpět ca 620 km za 7,0 L/100 km. e-save používám a) jen když dojíždím s vybitou baterkou a nechci smrdět výfukem v garáži - takže zapnu ca 3 km před dojezdem e-save a před domem zase přepnu na el. pohon; b) když bych měl někde parkovat několik dnů s vybitou baterkou - raději zapnu e-save na 10 km a takto nabité odstavím (snažím se baterku držet mezi 20 a 80%, krátce před delší jízdou nabiju na 100%). Reálný dojezd čistě na el.: v létě ca 45 km; v zimě ca 30 km. Líbí se mi vcelku šetrné nastavení managementu spalovacího motoru: V hybridním režimu, pokud není baterka vybitá, jede na el. motory do rychlosti cca 75-80 km/h a pak zapne benzín. Pokud se moc nezrychluje, motor se urč. dobu jen zahřívá (bez připojení pohonu). Pokud jedu na baterku třeba 40-50 a prudčeji sešlápnu pedál plynu, benzín naskočí do zahřívacího módu; pokud ale sešlápnu ještě víc nebo prudčeji (ne nutně kickdown), tak spalovák jde do tahu okamžitě - bez předehřevu; pokud ale takto jedu jen kratší dobu a plyn povolím (stačila by elektrika), benzín se nevypne hned, ale až po nějaké době (zahřátí a vypnutí až z plné provoní teploty). Management hlídá i počet studených startů do plného výkonu a pokud auto dlouho nejede na pořádný výkon s benzínem (delší dobu), jednou za čas spustí spalovák i v v době, kdy by stačila elektrika - takto se "vypaluje" benzín s z oleje a možná částečně i karbon po dobu cca 10 minut. Auto je velmi slušně odhlučněné, zapnutý spalovák skoro není slyšet - vím o něm jen např. při jízdě do kopce na 2-3. stupeň Garance 8 let; roční náklady na servisní prohlídky 8 - 10 tis Kč. Co vadí: Poněkud tupé reakce posilovače řízení, appka v mobilu (otřesná, hlásí často nesmysly nebo nic...), drobná prodleva akcelerace např. při rychlém vyklízení křižovatky (než se k zadnímu el. motoru připne i přední - toto nenastává v režimu Sport - s tím je to raketa). Dost nešikovně se nasazuje demontovatelné tažné zařízení (u Tiguanu paráda - el. pohon) a chybí mi vyhřívaný volant. Uvítal bych i přepínání D a B režimu (rekuperační brzdění) na volantu - ne jen na páce. Taky neumí vyrobit determální přední sklo se solidním rozmrazováním, jako mají u VW. Přes to všechno ale celkově proti Tiguanu velké + ... až na bezpečnostní funkce - VW auta měla výrazně důvěryhodnější chování při kolizních situacích a při nouzovém brzdění, a to i při couvání v malých rychlostech. P3008 reaguje podstatně později (a někdy vůbec?), takže se jeví, že to v krizi nemůže ubrzdit. Couvání do překážky (kromě pípání senzorů) řešit neumí. Myslím, že pro takový režim (možnost dobíjení, krátké jízdy + občas delší) je hybrid i s takto malou baterkou (užit. 10 kWh) OK. Dnes bych preferoval něco s alespoň 2x větší baterkou, ale nic ve čtyřkolce a s takovým výkonem asi není k dostání...
    8 points
  3. ozzy56

    capyho 405 mi16x4

    jojo , v teplé, vybavené dílně je to paráda--dají se udělat z tabule plechu všelijaké věci jen se zaplacením takové práce je to pak horší..., ale pro sebe je to vlastně relax
    4 points
  4. Capy

    capyho 405 mi16x4

    podlaha zavařena Opravit nosník vyrobit a zavařit kousek podběhu
    4 points
  5. Není úplně od věci mít nějakou zálohu obecně. U nás sice moc přírodní katastrofy nejsou a síť je obecně dost robustní, ale nikdy se na to nedá spoléhat 100%. V první řadě ale člověk musí posoudit, jak velké je riziko výpadku/odstávky (na vesnici větší, bo venkovní vedení, delší reakční a dojezdové časy opravářských čet, velká rozloha území), a co všechno chci zálohovat (nejvíc sežerou mrazáky a velké lednice). Mně v zásadě stačí větší powerbanka. Víc nepotřebuju. U dětí by nebylo od věci zálohovat ještě mrazák a garážová vrata, ale taky nic zásadního. Kolegu bydlícího za Prahou ale třeba zcela odstřelila pouhá delší odstávka ČEZu (nebo tehdy havárie, nevím), museli se sebrat a odjet bydlet k rodičům, protože sice měli topení na plyn, ale neměli zálohu oběhového čerpadla... Centrála není marná, ale zas je pitomost nechat ji běžet v kuse skoro naprázdno kvůli mizivému odběru oběhového čerpadla topení a lednici. Takže bych ji kombinoval s větším baterkovým zdrojem, nicméně ty Li-on/LiFePol jsou pořád ještě poměrně drahá sranda. To už si ale holt musí každý posoudit a případně vybrat sám EDIT třeba tohle je hezkej kousek https://www.alza.cz/anker-solix-c1000-gen2-1024wh-d13164591.htm No a ten kdo má elektroauto s funkcí V2L, si z něj prostě jen vytáhne kabel a má zálohovací zdroj až do alelujá
    3 points
  6. MotoMoto

    Dneska vařim já

    3 points
  7. Charlie 607

    Lidl - uzitecne veci (nejen) pro motoristy

    Právě jsem si objednal černý rázák z Lidlu, mají ho v akci včetně 8Ah baterie a nabíječky za 2999kč, k tomu je dnes sleva 300kč při nákupu nad 2000kč, takže ve výsledku vyšel na 2698kč. Doprava je zdarma.
    3 points
  8. sitler

    Dneska vařim já

    @MotoMoto porno az po 22. hodine. Narusujes mravni vychovu
    2 points
  9. Péťa

    Dneska vařim já

    Nenacházím slušných slov Tohle se nedělá
    2 points
  10. petrinza

    Range Rover Evoque - pan Beruška

    Díky za podporu. Vypadá to, že pan Beruška dostane zajímavou slevu na nové rozvody. Scala je naložená a připravená. Když jsme jeli za Santou s prvním vnoučetem, byli jsme už s Freelanderem ve stejné fázi, tedy naloženo a připraveno, a při výjezdu z garáže na cestu kleknul alternátor. Řetězy, které jsem si tehdy koupil, pasují i na pana Berušku. Moc pěkné, nikdy nepoužité. Na Scalu nepasují. A už mě nenapadá, co by ještě mohlo na panu Beruškovi kleknout před příští cestou. Tak snad příští jeho výlet bude stát za to. No,na našem fleetu mě za ty najeté kilometry moc nepochválí, ale zkusím firmě udělat nějakou reklamu, snad pozitivní..
    2 points
  11. Capy

    capyho 405 mi16x4

    Zrovna nedávno jsem to říkal, že je to pro mě taková modelařina. Jen ta velikost modelu je větší něž dříve. Někdy relax někdy to úplně nebaví. Ale když je zas kus hotovej mám radost.
    2 points
  12. oddie

    1.6 hdi,použitý motor a LEN 92tkm ! Sen ?

    Neleju do motoru s.ačky, které tam nepatří, to především. Více jetých motorů, které někdo "dekarbonizoval" a následně poměrně brzy skončily ve sběru, už jsem viděl více. Co to všechno mohlo udělat zde si netroufám odhadovat, ale asi bych motor se 400tis km chovající se takhle resuscitovat nezkoušel, dělat celkovou GO už pak vůbec ne, škoda peněz a práce. Kdyby to bylo nějaké cenné výjímečné auto, které jinak řešit nejde, dejme tomu, ale tohle je bezcenná spotřební věc, sorry.
    2 points
  13. BubakGS

    capyho 405 mi16x4

    ..tomu rikam modelarina.. .. ne jak ja kdyz jsem si za mlada lepil letadylka..
    2 points
  14. Bohužel má Míl pravdu a je to o energetickém mixu a o tom, že se to dělá poctivě a ekologicky. Tedy ekonomicky a logicky zároveň. Zatím je to obvykle jen chaos nebo snaha zahojit se na státním rozpočtu. Tady to Všeci kradnů platí a platilo. Co se elektromobility týče, cílem měl být čistější vzduch bez smradu, emisí, hluku a vibrací. Současně dopravní soběstačnost a energetická bezpečnost ve spojení s OZE. Zároveň využití stávající infrastruktury, tedy to dnešní 95% nabíjení se koná doma, z obyčejných zásuvek a v obě nízkých cen elektřiny, tedy přebytků. Aby nám vlastní fosilní zdroje déle vydržely a nemuseli jsme být závislí na ropě/plynu. No a pak už to šlo dole kopcom. Kluci z ČEZu na VŠB zjistili, že se dá udělat pomalý nabíjecí stojan okolo 20 tis. Kč. Psal se rok 2011. Tak si ho sice okopírovali, ale jimi vybraná firma ho dodávala přes státní dotace za 110 tis. Kč. Páč z 20 se krást a korupčnit nedá. Řešení za necelých 3-10 tisíc vložitelné do stojanů lamp rovnou odmítli, dnes ho od VŠB převzala Čína a úspěšně používá ve stovkách tisíc instalací. Je rok 2015. Mezitím vymysleli a zaplatili tuhle tragédii Chytré lampy a v Praze se díky penězům magistrátu a PRE montuje. Rok 2016. Takhle ta zrůdnost vypadá. No a ohledně elektroaut je typické to, že první sériově vyráběné moderní elektroauto v ČR uvedla na trh korejská automobilka, nošovický Hyundai. Škoda s Enyaqem byla druhá. CitiGo-e se totiž vyráběl v Bratislavě a sloužil jen k pokrytí flotilových emisí z výroby spalováků. Takže ho, i přes poptávku podpořenou vládními dotacemi, obratem zařízli. A vraceli podnikatelům již uhrazené zálohy. Takový Čupr z Rohlíku by mohl vyprávět, jak byl vytočený. Takže jsem rád, že jsem šel do vlastní elektrárny, akumulace a elektrické mobility, kdy jsem po většinu roku nezávislý na vládních hrátkách napříč stranami v českém i europarlamentu. O okolních zemích nemluvě. Tam pro nás vyčnívá jediný příklad dobré praxe, Slovensko. Dokončilo jaderku a dnes vyrábí Slovensko z nízkoemisních či bezemisních zdrojů neuvěřitelných 85,4 %! Jak toho ti baziliškové dosáhli? Jen s pěti větrníky a velmi nízkou kapacitou solárů! Slovenský výrobní koláč za rok 2025 hovoří jasně: Bezmála 68 % dělá jádro a dalších skoro 10 % voda. My v Čezku vyrábíme většinu elektřiny z hnědého uhlí a jádra. Hnědé uhlí tvoří přibližně 44 % výroby, jádro pak 37 %. Zbytek mixu doplňuje plyn (6 %) a obnovitelné zdroje (14 %). V rámci obnovitelných zdrojů pak vyrábíme elektřinu z biomasy a bioplynu a využíváme také vodní, větrné elektrárny a fotovoltaické elektrárny. Téměř 50 % výroby elektrické energie však zajišťují fosilní zdroje, které jsou nicméně odpovědné za 95 % emisí v daném sektoru…
    2 points
  15. pavelu96

    Vtipy

    2 points
  16. Péťa

    Vtipy

    2 points
  17. Pe.Tr

    Dneska vařim já

    @sitler i tak sem pohonil
    1 point
  18. Péťa

    Benzín, Nafta, Akumulátory? Nebo vlastní pohon? Toť otázka :D

    Já si s postavením domku třífázovou elektrocentrálu, která utáhla celý dům pořídil. Po pořízení FVE jsem ji věnoval bráchovi. Hlavně (na rozdíl od něj) mám už velké děti a tak bez elektriky nějakou dobu vydržíme.
    1 point
  19. radim.1008

    Range Rover Evoque - pan Beruška

    To byla nebo je známka, že pan Beruška nebyl na cestu adekvátně připraven a tak tímto předešel problému na dlouhé cestě. Teď vážně, stát se to může, pravděpodobnost je mizivá, jistě to nakrkne a místo užité dovolené budete myslet na to, kolik pan Beruška spolkne dalších peněz. Ať Vás Scala zdárně doveze za Santou a zpět a není vysloveně nutnost pohonu 4x4.
    1 point
  20. ozzy56

    1.6 hdi,použitý motor a LEN 92tkm ! Sen ?

    pokud půjdeš do -OPRAVDOVE- GO motoru, zkus počítat každou podložku a matičku, nejen ty hlavní věci--ať tu máme jakési povědomí o ceně generálky motoru v dnešních cenách, zvlášť díly, zvlášť práce..., díky osobně bych ale do GO motoru nešel, ani kdybych ty prachy našel ležet na zemi
    1 point
  21. Péťa

    Jaké je u vás počasí aneb počasí v ČR a SR

    Ráno -10,8 °C a teď -8,8 °C Už by to chtělo nějaký sníh, všechen zmizel.
    1 point
  22. Péťa

    Vtipy

    1 point
  23. BubakGS

    Vtipy

    1 point
  24. Péťa

    Vtipy

    1 point
  25. https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/jaroslav-mil-rozstrel-energetika.A260120_162346_ekonomika_ven
    1 point
  26. radim.1008

    Jaké je u vás počasí aneb počasí v ČR a SR

    Jasno, -6°C, pocitově tak -15°C, fouká nárazový vítr. Ráno u nás blikala elektrika. A jedna fotka od kamaráda od nás z městyse.
    1 point
  27. mno dříve..., zima je každý rok , taky cosik pamatuju a vím, že každou zimu mráz a sníh nebyl, to jen naše hlava si to tak maluje..., rozdíl mezi tehdy a dnes je v tom, že převážná část obyvatelstva má v hlavě nas.ráno--jinak by nešli na 5cm led..., to je hlavní změna
    1 point
  28. radim.1008

    PHEV praktické zkušenosti, tipy, triky (intriky?)

    8,6l/100km benzínu s rakví na střeše v dálničním režimu proložených Alpami, mi nepřijde zase tak strašný.
    1 point
  29. Veverka

    PHEV praktické zkušenosti, tipy, triky (intriky?)

    Po návratu z Bad Gastein z palubního počítače vypadlo toto - viz foto (aplikace Citroën dává stejná čísla = 2. foto). Vlastní výpočet jsem spáchat ještě nestihl. Ono každé dobíjení elektřiny v tom dělá dost hokej a dopočítat se čehokoliv je dost alchymie. Pravda je, že z Prahy jsme odjížděli s 3/4 baterie a někde za Benešovem už byla prázdná... Jeli jsme po D3 na Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg (tam jsem zapnul eSave v režimu Sport) a přes Sankt Johann im Pongau jsme dorazili do Bad Gastein již s plnou baterkou. Tam jsme jednou dobíjeli a zpátky do Prahy jeli (a dorazili) s prázdnou baterkou, protože aktuálně nemělo smysl ji vůbec nabíjet. Stejně bychom ji zase vyjeli do nuly... Jeli jsme 3 dospělí s plnou výbavou na lyže, rakví na střeše, taženi stádem poníků, které jsem nijak zvlášť nešetřil. Ale ani neproháněl za hranice tolerance legality O elektrickém hospodaření v Alpách zas příště
    1 point
  30. Veverka

    PHEV praktické zkušenosti, tipy, triky (intriky?)

    @pavelu96 Díky za snahu a příspěvek, ale výblitky AI prosím ne. Jde mi primárně o reálné zkušenosti a názory lidí
    1 point
  31. Capy

    capyho 405 mi16x4

    zimní odstávka kvůli opravě koroze. Pod nafouklým plastizolem pěkné překvapení. Rozsah poněkud větší něž jsem čekal. Odstrojit komplet interiér a zevnitř řezat a řezat až do zdravého klasika mezi plechy
    1 point
  32. Capy

    capyho 405 mi16x4

    Příprava dílu na výměnu. Díl demontován ze "zdravého auta" Trocha toho klepání A opravený díl připravený k výměně
    1 point
  33. @elton ....to jine mysleni si ale musis mit moznost "dovolit" ... bo je porad drahe.. ...a jak jsem tady nekolikrat psal, to ze se Ty (nebo i celkem ja) mas dobre neznamena, ze to tak maji vsichni..... spis jsme vyjimky.... a lip rozhodne nebude.... ..ted krome Cinanu da EU coud i Donald.... a to ze si tady kdysi nabrnknul prvni zenu mu bude srdecne u pr.del.e ...
    1 point
This leaderboard is set to Praha/GMT+02:00
×
×
  • Vytvořit...