Jump to content

Radovanek

Člen klubu
 • Content count

  372
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Radovanek last won the day on September 8 2015

Radovanek had the most liked content!

About Radovanek

 • Rank
  Pozorovatel
 • Birthday 03/14/1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic
 • Webová stránka
  http://mujweb.cz/podkrovnibyt/dobijecistanice.htm
 1. Každému dle jeho potřeb a situace. O tom elektromobilita zatím je. Jen ten rozdíl mezi spalovákem a elektrem v tichu a vibracích neuvěřím. Před chvílí jsem zaparkoval před kanclem.
 2. A co má velikost auta a spotřební daň z jedovatých paliv společného s městským provozem? Stejně jako dnes v tom Berlingu i Ibize jezdila žena nebo já sama, maximálně jsme vezli děti. Ano, mohli jsme jezdit i Tatrou 148, ale užitek by byl stejný, taky se tam vejdou do kabiny 3, jen ty náklady jsou jinde Můj příspěvek přesně navazoval na Vvityho, myslíš že je pro něj 2x tak velké auto na pojížďky po Praze lepší? Čili se počítalo to nejlepší, co se z toho v tomto režimu dá vymáčknout. Což je díky vlastnictví elektromobilu 8 hodin nočního tarifu a možnost nabíjet při parkování na nákupech zdarma. nepotřebuje vlastní elektrárnu, z té nabíjíme max. jen přes víkend, protože je na jih a my se vracíme domů až po 17 hodině. Komerční rychlonabíječky, soukromé, jsou v rozmezí od 0 do 10 Kč / 1 kWh, taky bereš jen tu nejvyšší cenu Té spotřebě s Citigo bych věřil, ovšem nechceš ho srovnávat s Ibizou (VW UP versus VW Polo) nebo dokonce s Berlingem (VW Up versus VW Caddy), že? Nic hledat po nákupních centrech nemusíš, to je bonus navíc. Když ty stojíš se spalovákem v nákupáku, tak jen parkuješ. Já zároveň tankuju a zadarmo. Pokud potřebuješ najezdit 300 km po městě denně, není problém. Já najezdil i 400 v okruhu Ostrava, FM, Havířov, Opava, nabíjel jsem jen 2x když jsem míjel jednu ze 2 rychlonabíječek ČEZu v Ostravě. Protože ráno jsme měl plnou a po posledním kilometru jsme končil v kanclu, kde mám pomalou nabíječku. I tak dá za hodinu přes 30 km dojezdu. Bohatě na to, dojet domů a ještě druhý den na kancl. Do Mnichova nejezdím, prostě neřeším hypotetické Chorvatsko a nekupuji si skříňovou Avii, když potřebuji jednou za rok přestěhovat skříň nebo manželské postele. Trasa Praha - Mnichov mapy.cz po dálnicích 384 km – 3:42 h, z toho 231 po německých dálnicích. Pokud vezmu že v předchozím praktickém příkladu Tesla Model III udělá 300 km do rychlosti 160 km/h, tak po cestě míjím 3 Superchargery a určitě bych po 2 hodinách jízdy zastavil na toaletu a něco malého do bříška. Na výběr mám hned za hranicí Wernberg-Köblitz (199 km od startu, 6 superchargers, 24/7, 120kW, Autohöfe Restaurant & Cafe 24/7 + McDonald's 24/7), o kus dál Regensburg-Ost (270 km od startu, 8 superchargers, 24/7, 120kW, Euro Rastpark Restaurant & Cafe 24/7 ) a těsně před Mnichovem Schweitenkirchen (339 km od startu, 8 superchargers, 24/7, 120kW, Euro Rastpark Restaurant & Cafe 24/7). V Mnichově si pak mohu vybrat hned ze 3 Superchargerů na cestu zpět. V Tesle o tankování nepřemýšlíš. Zapneš v Praze navigaci, zadáš cíl, vypočte trasu, nabídne nabíjení po cestě, mrskneš tam autopilota a letíš. V tichu a bez vibrací pro Tebe, bez smradu a řevu pro okolí.
 3. Jo, jo, v Praze pro elektromobily v rámci podpory modré zóny za 100,- Kč/rok zdarma, navíc nabíjecí karta PRE jen 10,- Kč měsíčně paušál a pak se platí nabíjení, při stání+elektřině v době nabíjení to vychází na +-3,- Kč/1 kWh, tedy skoro noční proud. Delší stání je nevýhodné, PRE zjistilo, že si z toho kucí dělaj zdarma parking, takže kdo nenabíjí je odtažen a kdo je připojen, tak platí i parkovné podle času na nabíječce. V té ceně paliva se to vrací rychle, jak už jsem psal, ať Seat Ibiza 1,2 nebo Ciutroen Berlingo 1,4 motory vždy 8L/100 km městské ježdění, takže při 30,- Kč / 1 litr benálu 2,40 Kč/1 km jen palivo. Peugeot Ion 12 kWh/100 km při nočním nabíjení á 2,50 Kč na 1 km palivo 0,30 Kč. 8x levněji. A to pomíjím možnosti nabíjení zdarma v každém druhém obchodním centru.
 4. Sondoval jsem na srazu mezi Tesláky, jak to vidí oni, borci s baterkami 75, 80, 90 a 100 kWh, s nabíjením a nutností být na stojanech delší dobu. Prý jediné, na co narazili v okruhu ČR, Polsko, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Německo a dále směrem na jih, byla sdílená rychlost nabíjení. Tzn. že třeba dojeli na Supercharger 125 kW výkon s 6 nabíjecími stojany, kdy vždy 2 jsou spřaženy. Takže jsou značeny 1a, 1c, 2a, 2b..... . První 3 teslisti obsadili místa 1, 2 a 3, on dojel čtvrtý a musel s jedním z nich sdílet onen výkon, čímž by nabíjel déle. Ale nikdy to nebylo více jak 5 minut navíc, protože se nestalo, že by všichni přijeli naráz. Takže jen zjistil, kdo byl první a k tomu se píchnul na stojan stejného čísla. Protože rychlost nabíjení s plněním baterky klesá, jako ochrana proti přebití. Pak třeba borec dojížděl posledních 10% do 80% už jen výkonem 25 kW a on tak měl s prakticky prázdnou baterkou výkon 100 místo 125 kW. Jinak opravdu dojezd závisí na rychlosti, takže nabíjení je pomálu, zvláště pak když vyjíždějí ráno z domu nebo hotelu po cestě plní z nočního pomalého nabíjení. údaje z Tesly Model III dojezd versus rychlost: 700 km do 10km/h 600 km do 30 km/h 500 km do 50 km/h 400 km do 90 km/h 300 km do 160 km/h 200 km do 210 km/h.
 5. Je to důchodce, takže čas neřeší. Je fakt, že pokud by to jel "mojí trasou", tak zabije 2-3 hodiny 6 rychlonabíjeními (Praha výpadovka, Pardubice, Vysoké Mýto, Mohelnice, Olomouc, Valmez). Ale udělal si výlet, navíc bez dálniční známky..... Počkej si oddie, neustále to leze dolů. Aktuálně Nissan přestavil velký facelift Leafu, baterka 40 kWh, takže ta naše prdítka zase zlevní. Lidi se totiž budou zbavovat Leafů před faceliftem s baterkami 24 a 30 kWh. A ty už atakuji 350 tisíc, z pořizovačky 700+.
 6. Další pokles ceny malých městských ojetých elektromobilů Peugeot Ion. Kolega si právě koupil v Kladně a dovezl do Ostrava 4 roky starý bílý s 67 tisíci km za 220 tisíc s DPH. Prolezli jsme ho a vypadá jako nový. Příští rok bych vyměnil zadní letní pneu a už letos, pokud hodlá více jezdit, přikoupil nabíjecí kabel 16A 230V (z 0 na 100% za 4,5 hodiny), u auta je jen sériový 10A (7-8 hodin). Prozatím se s tím učí. Legrace je, že to vezl z Kladna (sice plánovaně s předem dohodnutými návštěvami známých a rodiny po cestě) skoro 3 dny. Nějak přehlídl na evmapa.cz šňůru nových rychlonabíječek horní cestou Vysoké Mýto, Mohelnice, Olomouc. Jel na čip ČEZu, co mu půjčil prodejce na převoz, přes Prahu a Brno, s mezizastávkou v Pardubicích, kde ho zdarma nechal nabít Nissan. I ta je ovšem na evmapa.cz. Pak jel do Jihlavy ke známým, přespal a nabil, pak do Brna na ČEZ, do Zlína na ČEZ a přes OC Tabačka Nový Jičín, kde použil běžnou zásuvku, do Ostravy. Jó lína huba, půl neštěstí
 7. Srazy elektromobility v roce 2017

  A už se nám to zase elektricky srazuje, tentokráte ve všední dny a s dobrým výsledkem. Po srazu zůstanou nejen nové nabíjecí stanice, ale i elektrické autobusy MHD nebo dokonce továrna na baterky: - pondělí 16.10.2017 v 11 hodin poklepání základního kamene továrny na baterky HE3DA v Horní Suché u Havířova, areál bývalého dolu František - elektromobilisté z širokého dalekého okolí vítáni už před 11 hodinou. Pozvánka: Srdečně Vás zveme na slavnostní položení základního kamene výrobního závodu MAGNA ENERGY STORAGE na výrobu vysokoenergetických 3D akumulátorů HE3DA o výrobní kapacitě 1,2 GWh. Magna Energy Storage bude bezemisní a nejekologičtější továrnou tohoto druhu na světě. Akce se uskuteční dne 16.10.2017 v 11:00 hod., V Průmyslové zóně František, Průmyslová ul. 7, 735 35 Horní Suchá.Budeme rádi, pokud nás poctíte svou návštěvou. Prosíme o potvrzení vaší účasti na e-mail: info@he3da.cz Program: 10:00-11:00 příjezd hostů 11:00 slavnostní zahájení Ing. Jan Procházka, Ing. Václav Binar 11:15 videoprojekce HE3DA 11:30 poklepání základního kamene 11:45 slova zakladatelů a poděkování 12:00 představení společnosti Battery Unite 12:30 představení Asociace akumulace energie 12:00-13:00 přestávka s občerstvením, diskuse účastníků 13:00 závěr, předání tiskových materiálů http://www.hybrid.cz/he3da-postavi-tovarnu-na-baterie-u-ostravy - čtvrtek 19.11.2017 Hranice na Moravě Masarykovo náměstí od 14 hodin slavnostní uvedení do provozu městské hromadné dopravy 6 elektrobusů, čímž se Hranice stanou prvním čistě elektrickým městem ve veřejné dopravě. Stánek asociace, prezentace, výstavka a svezení elektromobily. http://www.buspress.eu/stoprocentni-autobusova-elektromobilita-mhd-v-hranicich-na-morave/ - středa 1.11.2017 Vsetín, náměstí před Kulturním domem Svárov 1055 průběžně od 9 hodin slavnostní uvedení do provozu městské nabíječky, . Stánek asociace, prezentace, výstavka a svezení elektromobily v rámci Podzimní školy zdravých měst https://www.zdravamesta.cz/cz/akce/podzimni-skola-zdravych-mest-2017 Pro další detaily mne prosím kontaktujte. Pokud hodláte dojet, prosím o nahlášení kvůli zajištění kapacity nabíjení, míst pro auta a občerstvení.
 8. 3 dny chlastat je v poho, akorát se mezitím musí hodně jíst a spát. Nevím ale, jak se to má s řízením auta mezi tím, i když opilý řidič = veselý vrah. To tak na zájezdě v Rusku za komančů v 1988 jsme dojeli do estonského Talinu, který ještě tehdy patřil Stalinovým pohrobkům, a jeden z našich se při koupání v zálivu Baltu (byl říjen, ale skoro všichni jsme viděli moře poprvé v životě, takže bylo nutné se smočit) seznámil s místním rybářem. K autobusu už nedorazil a 3 dny pobytu strávil u něj nedaleko v chajdě na nožkách (kvůli řílivu). Vodka samohonka, sušené ryby, zelenina, jejich děsné pivo chlěb a tak pořád dokola. Poslední den prý byl šašlik, ale z čeho bylo maso, radši nepátral. Zda z těch podivných pobřežních vyder nebo krys, co běhaly furt pod chatkou a žraly zbytky, co propadly mezerami v prkenné podlaze. Pak docela OK si došel třetí den na hotel Olympijskij pro věci a odjel s námi všemi na nádraží. To byla DRUŽBA S BALŠÍM D. My jen trapně demonstrovali s místními proti výročí Molotov-Ribentrop paktu, divili se, že mohou běhat po městě s velkou vlajkou s hákovým křížem a pili ve 22.patře hotelu arménskou brendy. Tam se mohlo, jinak byla Gorbiho prohibice. Odtud jsem taky viděli vrchol demonstrací, spojený řetěz lidských rukou Pobaltím. Masakr. Po návratu doma v ČSSR v Rudém právu ani v Mladé frontě ani slovo. Samozřejmě.
 9. Ano, za 27 let jsem tam dorostli. Bohužel. Ale je to kvalitou veřejného prostoru a veřejné dopravy. Mně se taky většina manažerů a majitelů diví, že jedu trasu raději vlakem než autem. Oni totiž vlak a MHD po zkušenostech zcela vytěsnili a vůbec je nenapadne jako alternativa o nich uvažovat. Pak jsou překvapeni, respektive šokováni, interiéry Regiojetu, Railjetu, moderních vagonů Siemens, Pendolina i Leo Expresu, zvláště pak kategorií Relax, Byznys atp. O servisu na palubě a internetu nemluvě. I tím, že auto si mohou nechat na vybraných nádražích na parkingu v ceně jízdenky, že na palubě vlaku jim prodají síťovou jednodenní jízdenku MHD pro cílové město, že v tom městě všude dojdou pěšky a vyklopí je to v centru atp.. Otřískaná tramvaj a olítaný autobus v kombinaci s motorákem neletí, ale spousta lidí ještě nezjistila změnu. Co se důležitých týče, tak to jsou u nás i Cikáni, pro dávky zásadně autem. Tak jestli důležití chtějí být srovnáváni s nimi, prosím. Bohužel je nutno jít důsledně příkladem. Kdyby politici a úředníci museli využívat MHD a nedostávali přidělená auta s řidičem nebo referentské vozy bez ohledu na efektivitu, rázem by byl tlak na kvalitu i od nich, co o tom rozhodují. To samé když budou používat kolo a cyklostezky. Může mně trefit šlak, když úředník magistrátu nebo kraje v Ostravě jede mezi 3 km vzdálenými budovami, před nimiž mu stojí elektrická MHD, smradlavou fabkou nebo koktávkou. Ano, mají zapůjčené od ČEZu i elektrovozy, ale ty přece nikam nedojedou
 10. Ale není smyslem nahradit spalováky elektromobily tam, kde to je kontraproduktivní. MHD má mít přednost a vyhrazené pruhy, pokud to lze. Jak vidno, tak nefunguje MHD v kraji, aby se lidi nemuseli dopravovat auty k P+R
 11. Fotovoltaický panel za svou existenci vyrobí něklikanásobek energie, než se spotřebovalo na jeho výrobu. Tuhle mantru někdo pustil do světa, o neekologičnosti, ale nikdo se nezeptá, kolik spolkla energie výstavba uhelky, do které musím denně přivážet a kopat palivo. Paradox, co? Nemáš co jezdit autem do práce. Protože to je pravidelná a předvídatelná potřeba, tohle má řešit komfortní a rychlá MHD jezdící v taktu. Ale to bychom nesměli volit voly. Auto má řešit nahodilosti a díry v síti. To je úkol individuální dopravy, řešit individuální potřebu. Pokud jede 800 lidi do fabriky na 7 ráno, není to individuální potřeba, ale masovka. I když z více směrů. Zatím je to bohužel přesně naopak. IAD (individuální automobilová doprava) řeší nedostatky HD a MHD.
 12. Přitom máme statisíce volných střech pro fotovoltaiku, kterou můžeme ohřívat vodu, zásobovat domy elektřinou, ukládat do baterií na dobu, kdy nesvítí a ještě s ní napájet auta. Nic víc, nic méně. Jenže to je elektrická decentralizace a mnoho lidí by přišlo o teplé fleky a hromadu peněz.
 13. Jak vidno, tak řidič BMW ignoroval veškerá varování auta. A to tam má mapka na dispelji uprostřed automaticky rádiusy dojezdu na všechny 3 módy, Eco, Normal i Sport. Nepřivezli mu kanystr, ale kanystr s centrálou. Jinak by samozřejmě stačilo, aby přijel BYD6 nebo Tesla a zapnul mód akumulátor a nabili by ho podobně, jako když dojedete ke spalovku s prázdnou baterkou - přes kablíky. Leaf to umí taky, ale musí k tomu mít speciální aplikaci. U té státní podpory je to k smíchu nebo k pláči? Registrační poplatek 800,- Kč, dálniční známka 1.500,- Kč, pruhy pro autobusy tu prakticky nejsou, bezplatný vjezd do měst znamená, že se udělá mýto pro všechny a elektromobilům odpustí. Bože to jsou ale kokoti. A to jsem diplomat. DPH nejde a přitom dělá 21% ceny auta. Nabíjecí infrastruktura žádná a když přijdeme s projektem obyčejné veřejné zásuvky zdarma v každé z 6 tisíc obcí za VŠB-TUO, tak to MŽP zamítne. Má ty prostato!
 14. To po mně chlapi chcete moc odborné věci, to já se zeptám chytřejších a v oboru vzdělanějších, kteří tohle běžně řeší a montují už několik let. Třeba Rožnovana Františka Kubiše z Inchanetu, prvního majitele elektrického Nissanu Leaf v ČR http://www.roznovan.cz/~kubis/leaf.php, majitele velké FVE s bateriovým úložištěm a online veřejným sledováním na webu http://www.roznovan.cz/~kubis/, jednoho z prvních majitelů Tesla Model S http://www.roznovan.cz/~kubis/models.php, jednoho z prvních provozovatelů soukromé veřejné rychlonabíječky ve Valašském Meziříčí https://www.evmapa.cz/valasske-mezirici-inchanet, jednoho z prvních provozovatelů domácí veřejné nabíječky v Rožnvě pod Radhoštěm https://www.evmapa.cz/inchanet-home-22kw a spolumajitele Robe lighting http://www.robe.cz/ . A taky kluků z evmapa.cz http://www.evmapa.cz/o-evmapa-cz, kteří tohle řeší a montují dnes a denně a online provozují http://www.evmapa.cz/ , část těch rychlonabíječek na mapě je navíc přímo jejich a donedávna jednu provozovali v Brně u výstaviště veřejně zcela zdarma https://www.evmapa.cz/brno-bvv-vystaviste-brana-c9. Od nich mám, že mi hned za elektroměr - ještě před domácí rozvaděč a pojistky - namontují domácí veřejnou nabíječku s konektorem Mennekes 22 kW (asi Eco cube https://www.evexpert.cz/n/eco-cube-s-radosti-predstavujeme-nadchazejici-produkt-premiova-22kw-ac-nabijecka-elektromobilu), spouštěnou prozvoněním telefonního čísla, s placením přes internet a řízením spotřeby s ohledem na spotřebu domu. Takže těch 22 kW poskytovat bude v závislosti na odběru domu a výrobě mojí FVE (max. 3,6 kW). Určitě vycházejí z toho, že do auta neteče proud neustále a naplno, s rostoucím nabitím baterie výkon klesá. Třeba Peugeot Ion, který umí vzít 3,6 kW výkonu, ho bere cca 30 sekund a pak provádí operace v baterii zhruba minutu, a pak zase odebírá a tak pořád dokola.
 15. Já nevím, jak kdo z přítomných, ale já mám na dálnici D1 problém jet souvisle na tempomat i nastavených 135. Furt se někdo fláká v levém pruhu nebo radostně předjíždí rychlostí kolem stovky. Ano, možná v nočních hodinách to může být jiné, ale to tam jsou zase lovci s modrou diskotékou (oni samozřejmě jezdí i přes den, ale to je tam více aut a menší šance, že sejmou zrovna mne). A vstupné na diskotéku u krajnice nebo na odpočívadle je kurevsky drahé. Přizpůsob se opravdu neprosazuji, podle mne je omezení na 130 taky blbost, i s Berlingem se dá jet v pohodě 160, byť je to krabice s aerodynamikou letící cihly, ale cítím se v tom na většině dálničních úseků, zejména novějších, bezpečně. Jen upozorňuji na fakt, že legálně prostě rychlost nad 130 v ČR nevyužiješ. A pokud je na ni auto stavěno, platíš co neupotřebíš. Asi jako když si koupíš celé kuře, sníš půlku a zbytek vyhodíš. Byrokracie je úplně jiná kapitola, s těmi kryplznačkami to je prý výmysl EU, i když bych spíše podezříval byrokraty naše. Výsledkem průměru zdravotně postižených v populaci jsou pak prázdná vyhrazená místa za rohem a ostatní se nachodí zbytečně tisíce kilometrů pěšky (to nepřeháním, jen znásobím roční návštěvnost obchodního centra těmi 20-100 metry navrch a nestačím se divit). Zásuvkáče mohou na těchto parkovištích parkovat naprosto volně již dnes, když bude zásuvka na každém sloupu veřejného osvětlení, tak jsou místa rovnoměrně po celé ploše. Protože vyhrazená á la invalida by znamenala zakopat kabel a zřídit novou infrastrukturu, zbytečně. Že si je někdo dá vedle vchodu z jednoho z 2 pater podzemních garáží, viz OC Nová Karolina Ostrava - je obchodní rozhodnutí. Jsou tam proto na očích, aby se tím OC chlubilo, jak je ekologické. Ne aby to měli elektromobilisti 10 kroků a ostatní daleko. Proto se takovému přístupu OC bráníme a doporučujeme za elektromobilní asociace pouze využívat stávající strukturu, nic nově nestavět. Soláry v ČR vůbec neřeš, s tím nemá elektromobilita nic společného, to je politickými mafiány připravený a do do konce provedený podvod od začátku. Jediné, co je nakrklo, že se toho chopili i malí lidi jako já, ne jen kámoši s parky velikosti fotbalového hřiště a více. jinak si to mohli v klidu ošéfovat a nebylo by nic dalšího, jako solární daně, vyšetřování, odebírání licencí atp.. Lithium, stejně jako jakýkoliv jiný prvek, můžeme těžit a nemusíme. Všimni si, že první projekt připravený miliardářem Janečkem není o těžbě, ale o zahlazení starých ekologických škod po těžbě cínovce, kde odkalovací jámy a haldy s hlušinou jsou dodnes plné vzácných kovů, mj. lithia (cca 10%), a ty chce on odstranit - rozdělit na frakce a ty prodat. Nic nekopat, nic nedrancovat. Že zase přišli politici, socani na ministerstvu průmyslu, s podpisem dohody s nějakými Australany, to je jen další příprava na korupčnický systém. V normální zemi se stanoví podmínky těžby a vydraží licence k ní. Neschází se měsíc před volbami ministr jedné z koaličních stran k přiklepnutí kšeftu někomu bez výběrového řízení, byť jen formou dohody o porozumění. Kdyby premiér nebyl zubatí pleška, tak ministr průmyslu už dnes ministrem průmyslu není. Ale je to kolega socan a premiér či jeho strana jsou zřejmě zainteresováni. Kdyby se rozhodlo - a k tomu by taky elektromobilita mohla posloužit korupčníkům jako záminka - o dostavbě jaderných elektráren, určitě by se otevřela otázka další těžby uranu z podzemí i odkališť v Krušných Horách i na Vysočině. To se můžeme vsadit. Poptávka vyvolává nabídku, která je zde omezená a navíc jištěná státním souhlasem. Systémově nastavené prostředí vzácného statku pro korupci jak dělané. Nabíječka, pokud neobsahuje žádný řídící SW a k tomu potřebný HW je opravdu jen typ zásuvky. Na mnohých místech montovaný Mennekes - bez zázemí HW a SW v krabici za ním (wallbox) - je jen náš obyčejný červený pětikolík. Dá se z 3x25A dostat 22kW, ale musí jít o řízený systém, omezující tento výkon pokud je potřeba jinde v domě. Že ti ho odmítli dát na malém městě na starém náměstí je docela dost dobře možné, já si musel na kolejích VŠB-TUO z roku 1971 udělat v roce 1996 zcela nové rozvody na patře v kanclu v mědi a s novými jističi až hlavního rozvaděče, protože pro pár PC, tiskáren a kopírku ten hliník neustále hořel a pojistky létaly.
×