Jump to content

Radovanek

Člen klubu
 • Content count

  580
 • Joined

 • Last visited

About Radovanek

 • ID člena 47369
 • Rank
  Kecka
 • Birthday 03/14/1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic
 • Webová stránka
  http://mujweb.cz/podkrovnibyt/dobijecistanice.htm
 1. No jo, jenže to jsi měl NiMH nebo NiCD baterku, možná dokonce i olovo. Od té doby to ušlo hodně velký kus cesty. A pokračuje dále. Určitě bych nepředpovídal nic na 20 let dopředu. Pamatuji v roce 1996 první kufříkové mobilní telefony a pokrytí v centrech měst. Žádné SMS, MMS, data, platyb mobilem, internet v něm........ A kolik bylo těch, co se tomu tehdy smáli a prorokovali 50-100 let.
 2. Smutné, všechno na smrad , kravál a jedy. A ještě auto nafťák. Akumulátorové nářadí začíná, těžko chtít hned profi, viz výše. Pokud by to byl klasický výměnný systém, tak by měli stejné baterky pro všechno a jen měnili podle potřeby. Neboj, časem se i na ně dostane a budou chodit spalovací nářadí ukazovat vnukům do muzea.
 3. Jsou na to studie, obvykle lékaři a farmaceuti, hodně se jich dělalo pro průmysl, kde se fajn na chudácích dělnících měřilo poškození sluchu a nervové soustavy - 5x týdně, 52x do roka, stejné místo, stejný randál, stejný chlap. Co víc si jako výzkumník, co tam je chvilku., přát žáby to nebudou dělat do úmoru, možná tak zajíci, ale ti jsou tiše
 4. Vždyť to výše přesně píšu - obvykle reagují lidi 2 způsoby - tak si vyber, kterou reakci jsi zvolil: - argumentující současným stavem (dneska elektromobilem díky baterkám nikam nedojedu a nabíječky nejsou) - argumentující šokovou změnou (když vyměníme zítra všechny spalováky za elektromobily, zhroutí se ekonomika a bude blackout). To opravdu nebude v profi provedení zítra a s akumulátorem energetické hustoty vysokooktanového benzínu. Ale bude to.
 5. S idiotem naprostý souhlas, ale on ten test měl ukázat, kolik taková pila vyprodukuje sraček, které se v tom lese tak hezky rozptýlí, že to určitě nikomu nevadí. Jenže vadí. Hlukově je to na první pohled malý rozdíl, ale kdo zná decibelovou soustavu, tak ví tohle http://www.converter.cz/tabulky/hluk.htm - 112 dB spalovací pily je už nad hranicí Hlasité obráběcí stroje, kovárna kotlů nebo Diskotéka, blížíme se startujícímu letadlu (120) a prahu bolestivosti (130). 106 dB je spíše směrem k Maximální hluk motorky, Přádelna, Pneumatická sbíječka (100). Jsou to malé rozdíly na první pohled, velké na poslech, protože další hranice je 90, což jsou Motorová vozidla a Vlaky. Jinak v tom co vadí a nevadí je to sice individuální, ale také dané prostředím. Lidé, kteří k nám dojdou na terasu, jsou ohromeni tichem. Tichem, které slyší. A vůbec zvuky přírody. Já sice vím, že díky zahuštění zástavby a dopravy nedaleké cesty je to už jinde, než před 17 lety, ale přesto to taky poznám. Kdo bydlí u tramvaje nebo vlaku, nevnímá ho, ale škodí mu to úplně stejně. Kdo hulí jako fabrika, těžko ho přesvědčí čistý vzduch u elektromobilu, protože má problémy s čistým kyslíkem a musí si ho sám špinit. Kdo jezdí ve spalováku a přesedne do elektromobilu, je taky nadšen tichem. Cesta zpátky do spalováku kupodivu nenadchne nikoho. Kdo je zvyklý na okolní zemědělce a lesáky, pilu ani orající traktor sice nevnímá, ale stejně mu škodí. To, že organismus něco přestane časem hlásit není známka toho, že to dáváme. Právě naopak.
 6. Prozatím neexistuje. To je velmi důležité slovo. Nevím proč, ale vždy se mnou diskutují 2 typy lidí: - argumentující současným stavem (dneska elektromobilem díky baterkám nikam nedojedu a nabíječky nejsou) - argumentující šokovou změnou (když vyměníme zítra všechny spalováky za elektromobily, zhroutí se ekonomika a bude blackout) Udělej si garážový test se spalovací motorovou pilou a máš o smradu a dýmu jasno. A těch chlapů tam dělá naráz několik. Že se při dolévání benzínu a oleje do pil s tím nikdo moc nesere je taky fakt. Tu ukápne, tu se vylije.... . Prostě se to stává. Tak jako pod některými auty zůstává pravidelně loužička oleje. Smrad kompostu je přírodní věc, stejně jako bahna, žabince v rybníce atp.. Když prase má elektrickou pilu, tak minimálně ten olej a benzín do motoru za sebou nechávat nebude. K oleji na mazání řetězu - taky si nikdo před pár lety nedovedl představit, že se bude používat jen odbouratelný. Rozdíl v hluku pily motorové a elektrické je, navíc v případě akumulátorové je ještě větší. Stačí dohledat na webech. S aku na hodinu práce je to jednoduché. Stejně jako si chlapi se spalovacím foukačem listí nosí nádrž na zádech, protože na tak dlouhou dobu by malou ve stroji neustále dolévali, tak to lze řešit s elektrickou akumulátorovou pilou. Se svými hračkami nic kácet nebudu, nejsou na to určené. Mám to do 12 cm průměru. Taky bychom měli rozlišovat domácí a profi úroveň. Zábavu a práci. Robotické sekačky umí, ne že ne. Konkurence je slušná. Od domácích zahrádek po velké golfové trávníky. Složitější terén taky umí, ale pokud mám místo tak akorát pro kopáče se zkrácenou násadou, tak tam nepošlu bagr. Stejná argumentace je u robotických vysavačů - to se hned zamotá, přes nic to nepřejede atp.. Musí se tomu dělat složitě prostor a podmínky. Přitom když ten samý člověk vezme běžný vysavač do zásuvky a ručně vysává, všechny tyto věci dělá taky - nadzvedne kabely, popostrčí židli, sklidí kostičky lega z koberce.... Ale najednou je to problém, udělat pro robotický vysavač. I ta sekačka potřebuje podmínky a pak funguje. Argument byl třeba - stejně to musí po krajích dojet vyžínačkou. Řešení - přesadit vodící drát tak, aby nebylo potřeba vyžínat nebo stejně, jako u ručního sekání se projít, ale už jen s vyžínačkou. Kuchyňský robot taky sám neupeče buchtu, ale ušetří setsakra práce.
 7. Dobrý vtip od výrobce, za těch 800 jsou dneska 4 auta dovezená z Evropy.......
 8. Pacho69: S tím offroad v elektru je to jednoduché. Pokud ho potřebuješ na denní ježdění (les, pastviny atp.), tak se vždycky vracíš na místo, kde nabiješ. Stejně jako spalovákem jezdíš k benzínce nebo máš kanystry v chalupě. V podstatě ani není jak jet v Evropě offroadem mimo silnice bez toho, že by člověk potkal vesnici. Aku v zahradě je fakt příjemné. Na celé dny v lese je to jednoduché - bu´d taháš chlapům olej a benzín nebo baterky. Je pak fuk, co zapomeneš. Zatím ještě jedou lesáci systémem po nás potopa, jedno zda masakrem á la harvestor nebo jednotlivou probírkou, kdy tam dělají celé dny kravál, smrad a polévají zem sajrajtem. Jakmile AKU pily postoupí o kousek dál, začnou to po nich lidi vyžadovat. Prostě jakmile to začne dávat smysl, půjde se po lesácích. Taky se Tě dneska zeptají, proč máš na těch pár metrů trávy kolem baráku spalovací sekačku, když elektrická to zvládne taky a s daleko menším kraválem a bez smradu a dýmu. V bohatší čtvrti jsi out, když nemáš robotickou sekačku. Doba kdy tam běhal zahradník se řvoucím strojem je dávno pryč. Dnes buď robot nebo zahradník s ručním střihem. Jinak nejsi in. Města a obce navíc ten hluk vyhláškami omezují a porušení trestají. Páč lidi jsou nepoučitelní. Kravál a bordel umí dělat každý blbec, tomu neříkám profík. Na zahradě si taky zatím natáhnu kabel, elektrické ALKO stále drží, jednou za rok stovka za nabroušení nože. Ale jakmile doslouží, Ryoni už čeká....... Zatím mám jen jeden akumulátor a přehazuju ho, ale to už pak s více spotřebiči asi nebude možné. Uvidím.
 9. Naopak, každý názor se cení. JETE je stejně jako JEDU (Dukovany) a celý ČEZ tragédie. Před JETE dokonce ani není žádná nabíječka elektormobilů, před JEDU zase jen pomalá, de facto červený pětikolík 22 kW https://www.evmapa.cz/cez-je-dukovany. Fakt hnus, když si vezmu, že před jejich uhelkama to běžně mají a dokonce jako rychlonabíječky 50 kW - Prunéřov https://www.evmapa.cz/cez-elektrarna-prunerov, Mělník https://www.evmapa.cz/cez-elektrarna-melnik, Ledvice https://www.evmapa.cz/cez-elektrarna-ledvice , Trmice https://www.evmapa.cz/cez-teplarna-trmice atd. Pak samozřejmě chápu lidi, co hned vidí elektomobil napájený špinavou elektřinou. V okolí - protože se jedná o distribuční území dle monopolního zákona EONu (sever ČEZ, jih EON, Praha a střední Čechy PRE) - si paradoxně - přestože tam má 2 jaderky, ČEZ s nabíjením moc vyskakovat nemůže. Proč to ale nemá přímo u sebe v oněch jaderkách u plotu, když v Dukovanech pomalá jde, nechápe nikdo. V Dukovanech ji často blokovaly ČEZácké Iony, ale co je postupně vrátili do roku 2017 po konci operativního leasingu, tak nic. Přitom ta auta sloužila jako servisní a prodávali je po 3 letech s 9-21 tis. km. Moje žena kupovala se 14 tisíci km. ČEZ je moloch, korporát a vlastněný většinově státem, takže tam se na logiku, efektivitu atp. nehraje. Na co jiného by měly jezdit auta ČEZu, když si palivo přímo vyrábí? Nejbližší nabíječky kolem Vás najdeš na https://www.evmapa.cz/ nebo https://chargemap.com/ - Písek, Prachatice, České Budějovice, Sezimovo ústí, Tábor, Kamenice, Kámen, Černovice atp. Ta krabička se v Rakousku dodnes prodává, občas tam za to někoho zavřou za podvod, pak je rok dva klid a znovu. Blbost lidská je nekonečná a věčná. Je to, aby lidi neměli jaderný proud od zlých Čechů z Dukovan a Temelína. Určitě by jste nechtěli bydlet v radioaktivním domě.....
 10. Off road zatím v elektru není (když pomineme Schwarzenegerův v Rakousku bratry Kreislovými přestavěný Hummer http://www.foxnews.com/auto/2017/09/21/arnold-schwarzeneggers-dream-electric-hummer-h1-comes-true-thanks-to-kreisel.html a i to ikonické Géčko Meďana http://www.kreiselelectric.com/en/projects/electric-g-class/). Jen SUV typu tesly Model X, Kia Soul EV a Škoda Yetti, ovšem to je zase přestavba Kreislů http://www.kreiselelectric.com/en/projects/electric-yeti-4x4/ , ale dělají toho více a krásné věci http://www.kreiselelectric.com/en/projects/ . Třeba do pitomého eGolfa v době, kdy tam VW rval 24 kWh baterek dali v pohodě 55 kWh http://www.kreiselelectric.com/en/projects/electric-golf/ , tedy dojezdově přes 300 km V aku zahradě už jedeme a postupně na něj přezbrojujeme. Funguje to i s tou motorovkou, prostě si neseš 2-3 akumulátory. A je to hrozně pohodlné, lehčí, dobře vyvážené, nemusíš dávat bacha na vylévající se palivo, nechcípá to, nedělá takový kravál, nesmrdí, nekouří, nehřeje, prostě je s tím celkově příjemnější práce. Děláme to tak, že máme prozatím 1 aku a více nářadí, takže aku moc nezahálí. Dokonce ani přes zimu, pasuje i do domácích věcí typu vrtačka, šroubovák, menší ocaska atp.. Šli jsme do modularity Ryobi http://ryobi.eu/.
 11. To Charlie 1: Hodně naivní.... Stačí, aby se toho chytili fleetoví manažeři na zadání shora - ušetřit a být zelený (a nedej bože nějaké buzerace typu zákaz vjezdu do centra měst) - a je vymalováno. U nás totiž drtivou většinu osobních aut i dodávek nakupují firmy. Tvoří tím pak i sekundární trh ojetin, počínaje končícími operativními leasingy po pár letech až po opravdové staré ojetiny. A nutí díky nájezdům servisy, aby uměly jimi kupovaná auta opravovat. Donedávna byla nafta fuj, pak do toho servisy musely jít, aktuálně umí CNG a učí se elektriku. Podívej se na německou poštu. Když ji VW a Mercedes poslaly někam, nechala si sama vyrobit na zakázku a nyní tu firmu koupila https://www.novinky.cz/auto/417110-nemecka-posta-se-svym-elektromobilem-dela-vrasky-automobilkam.html A najednou se našel Ford a řešení mělhttp://www.hybrid.cz/streetscooter-work-xl-pracovni-elektromobil-pro-nemeckou-postu Postupně chce nahradit celý svůj park 30.000 vozů. V elektromobilech už jede rakouská pošta http://www.hybrid.cz/rakouska-posta-vyuziva-bohatou-flotilu-elektrickych-vozidel (1.300 v roce 2017, ale počítají tam i motorky a kola) , zkouší je i česká http://www.hybrid.cz/ceska-posta-zacina-vyuzivat-elektromobily, která prozatím jede u nových aut dominantně v plynu http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diky-pouzivani-aut-na-cng-usetrila-ceska-posta-za-palivo-5-milionu-korun. Plánuje 60 elektrododávek http://www.cng4you.cz/cng-info/novinky.html/73_951-nejvetsi-zakazka-na-elektromobily-v-cesku.-posta-chce-poridit-60-dodavek-/5. A tohleto potkáš počínaje Alzou a konče PPL i u nás https://voltia.com/en. A takových popojížděčů a rozvozců, co neudělají za den ani 200 km, je hodně. Třeba všechny sociální služby - jen zatím obce nic netlačí, chovat se ekonomicky, když jim náklady 100% proplácí MPSV. Takže ojíždějí z dotace pořízené Feldy a rvou do toho 8 a více litrů na 100 a platí šílenou údržbu. To auto najede třeba jen 60 denně, neustále startuje a rozjíždí se. Ale jak říkám - ideální pro elektromobil, ale nic je k tomu nenutí. V ČR je 6.000 obcí od nejmenších po Prahu.
 12. Ale ono to nemá být offroad, ale SUV, které zvládne i ten terén. Což umí - písek a bláto . A pokud s tím pojedou daleko, tak řešením je nabíjení po cestě. On ten spalovák taky buď využívá dovezené palivo nebo si ho musí vézt sebou. Ale se všemi zmíněnými negativy.
 13. Aha, takže jen v podstatě hloupá připomínka o ničem. U sedmimístného vozu, který má dojezd až 565 km https://www.alza.cz/tesla-model-x-100d-recenze, náhon na všechna 4, vzduchový stavitelný podvozek a s tím terénem se velmi slušně vyrovnává, na rozdíl od většiny jiných SUV silničního typu. Totéž na sněhu. Navíc na rozdíl od Defenderu a dalších spalovacích SUV nezasírá přírodu kraválem, smradem a nezůstávají po něm jedy v půdě a v ovzduší. A palivo pro něj je na každé chatě, která má elektřinu. Což díky fotovoltaice, větru a vodě mohou být nezávisle všechny. Prý pozér... dobrý no.
 14. Kde je jaký Defender? V které minutě? A pokud tam fakt je, on nabíjí tu Teslu? Já vidím jen na jejich polygonu na zdi pár zásuvek a Tesla si v klidu cucá svých 17 kW výkonu, zatímco se domlouvají kudy co a jak.
 15. To není nic neobvyklého, takto normálně na stavebním antoníčku nabíjí kolega, který má dodávku Nissan eNV200 a stavební firmu, když objíždí rodinné domky, kde má chlapy. Než rozdělí práci, zkontroluje, naloží nebo vyloží materiál, obvykle přiteče 1/4 baterky. Antoníček obvykle má k dispozici 400V 32A, tedy 22 W výkonu minimálně. To co vidíte na obrázku je SUV Tesla Model X, čtyřkolka, takové nájezdy ji nedělají žádný problém Borec zjevně nechtěl na stavbě blokovat jedinou průjezdnou komunikaci mezi staveništěm a technickým zařízením stavby, jak se říká oněm montovaným kontejnerovým barákům, mimochodem jsme jedním z jejich velkých výrobců (Vsetínsko). Tak to auto co nejvíce postavil k montované stavbě. Na antoníčku s 22 kW nabije Tesla s Dual power (palubní nabíječkou 2x11 kW) 22 kWh každou hodinu, takže pokud má 85 kWh baterku, přidá co hodinu čtvrtinu. Model X ovšem mívá většinou jen 17 kW, kvůli americkým podmínkám. Pro Evropu je to škoda, ale holt nejmse rozhodující trh. Kabel k nabíjení se prodává s délkou od 3 metrů výše, obvyklých je 5. Autor článku na autoforu Mirek Mazal je pak obyčejný pitomec, co udělá senzaci ze všeho. Nomen omen.
×