Jump to content

Radovanek

Člen klubu
 • Posts

  1,439
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

About Radovanek

 • Birthday 03/14/1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Radovanek's Achievements

Toto forum je můj domov

Toto forum je můj domov (5/6)

94

Reputation

 1. Lvíček v elektro už i boduje - Posádky s e-208 vybojovaly na ECO Energy Rally Bohemia pro značku Peugeot 2. místo v poháru výrobců
 2. To bude trochu mimo toto téma, nicméně kutilové a bastliči karavanisti se s tím obvykle moc neštvou, podobně jako lodičkáři. Obvykle 12V nebo 24V olovo z auta a spotřebiče k tomu nakoupené. Nejsme u moře ani karavanová velmoc, tak se to u nás moc nenosí, na západ od nás si můžeš ve 24V obvykle koupit na co si vzpomeneš. Od rychlovarné konvice po televizi. Oni si to do toho všeho cpou a vlastně řeší ostrovní systém. Dříve nabíjeli v kempech ze zásuvky, později experimentovali s FVE, dnes mají FVE s měničem jako normální součást. Doporučím Svět karavanů, hodně rad je v pokecu na Karavan.cz . Zabývají se tím i firmy mimo nebo tady rovnou set. Ale koupíš to dnes prakticky všude, nejen důchodci si to cpou do chatek na zahrádkách, kam jim nechtějí dát elektrickou přípojku nebo je to chajda mimo civilizaci
 3. Třeba tuhle, najdeš ji ve fabrikách třífázová 400V 63A. Ve starších domech je obvykle 32A (výkon max 22 kW), v novějších 16A (11 kW), tu mám třeba v garáži já, kolaudováno 1/2000.
 4. Spalováky jsou poruchové už od výroby? I když se už dělají přes 120 let? Dělám si legraci, i mistr tesař se utne. Kór pak nováček a i když jsme fandové lvíčka, tak Frantík není zrovna vzorem vzorného přemýšlivého technika. Takže svolávačky jsou pak jasné. Ano, výměna baterie, která je na trhu pár let, není žádná tragédie. Použijí se do úložišť a je to stejné, jako když některé automobilky musely měnit převodovky, motory atp. Cena zde vůbec nehraje roli. Díl jako díl. Ono se jim to vyplatí tak jako tak, předpokládám, že to odnese dodavatel baterie nebo článků.
 5. Ta fotka je hovadina na druhou, pokud nejde rovnou o fotomontáž. Protože to, co je na fotce, je dle karoserie Mercedes Benz B electric. Pohonné ústrojí i baterie Tesla z dob, kdy MB byl akcionářem Tesly. Jediný problém - auto má sice silnější palubní nabíječku 10 kW = červený pětikolík 400V 16A, co má každý rodinný domek (ale v Tesla v té době už nabízeli i Twin charge, tedy 2x11=22 kW = červený pětikolík 400V 32A, což mají starší rodinné domky a každá hospoda, firma či dílna), ale nemělo rychlonabíjení. Ani 50 kW, natožpak 125 kW, co už tehdy měly Tesly. Testoval jsem ho v únoru 2017 a toto jim zazlívám, tím to super auto MB schválně zabili - TEST: Mercedes-Benz Třída B Electric Drive - příjemný luxus s velkým ale . Dojedete po dálnici do Olomocuce z Ostravy s klimou a tempomatem 135 km/h a musíte 3 hodiny nabíjet. Dojezd na jedno nabití podle nerealistického EPA 136 km, s malým příplatkem i 166 km. Kapacita baterie 28 kWh totiž udává energii, kterou baterie běžně pojme i vydá. Ve skutečnosti je maximální kapacita 36 kWh a speciální tlačítko umožní z auta vytáhnout energii blízko k této hodnotě. Mně to na dálnici žralo skoro 27 kWh/100 km. Takže první věc - vyjet všechno a ještě hezky zaparkovat na sídlišti je nesmysl. Druhá věc - prodlužovačka hozená z okna nebo zásuvka červený pětikolík kteréhokoli obchodu, masny, restaurace atp. v okolí by auto za 3,5 hodiny nabila. Už chápete co Vám za klíny valí do hlavy těmito dementními obrázky? Přemýšleli jste u toho trochu? Opravdu si pošlete se spalovákem pro cisternu aby dojela až k Vašemu autu nebo si dojdete s kanystrem pro 5 litrů k nejbližší čerpací stanici? Jako pro bezmozky do obrázkových médií typu Blesk či Super dobrý, ale tady mezi námi?
 6. Chudák Tvoje auta. Jak často se má měnit olej do převodovky: Řada řidičů intervaly podceňuje Po 5-10 tis. a pak co 100 tisíc km a přijde to na 6-12 tisíc u manuálnu, u automatů pak co 40-60 tis. km, k tomu samozřejmě filtr a proplach.
 7. Ano, to bych pochopil u aut typu Iona nebo všeobecně vozidel do 40 kWh baterie. Proto asi Peugeot nedává ani do nových elektro tažné, když sice má baterku 50 kWh, ale využitelných 45. Což by bylo super, kdyby měl úsporné pohony a SW a auto jezdilo za 10-15 kWh/100 km. Nejezdí, žere. Nicméně cokoli s využitelnou baterií nad 60 kWh, třeba Kia Soul EV 64, Kia eNiro, Hyundai Kona EV 64 a mraky dalších nemají důvod nemít tažné. Má ho velká Tesla Model X i malý Model 3. Jinými slovy dinosauři zase Teslu jen dohánějí.
 8. Jedním slovem nemá. Protože většina elektromobilů chladí/topí vzduchem a používá k tomu klimatizaci/tepelné čerpadlo. Zrovna Peugeot Ion je typický příklad, pro chlazení baterek normálně na rychlonabíječce spustí do 50% nabíjení na plné pecky klimu. Nemáme ani převodovku, máme reduktor, Peugeot Ion 1:8 přímo z motoru vzadu na zadní nápravu. Mění se v ní olej jednou za 4 roky, přesně 1 L za 3 stovky. Jediný pokus o převodovku v elektru, která ovšem přináší ztráty v přenosu, je Porsche Taycan, dvoustupňový automat, druhý stupeň je tam jen kvůli vysokých rychlostí. To je ovšem naprostá výjimka. Čerpací stanice benzínka se stavbou, podzemními zásobníky, stojany, čerpadly a pohonem toho všeho versus nabíjecí stojan je a) úsměvné srovnání obra a Goliáše, b) pokud by automobilky nemršily palubní nabíječky, nebylo by jich potřeba. Když malý Renault ZOE dokáže palubní nabíječkou Chámeleon vycucnout třífázově 43 kW výkon z obyčejného průmyslového červeného pětikolíku, měla by to umět i ostatní elektrická auta. Ne tam mít jednofázově 3,6 kW, jako například Peugeot Ion, první Nisany Leaf či VW eUP a eGolf. I Smart s technologií Tesla nabízel vždy 11 kW, příplatkově 22. Dnes někteří výrobci opatrně - dříve na přání za příplatek - dávají 7,2 dvoufázově nebo dokonce 11 kW třífázově. Po 10 letech vývoje. Jak vidíš, nelžu.
 9. Prosím tě neposílej tady kraviny a hoaxy tohoto typu, už jsou 100x vyvrácené. Není pravda, že kvůli elektromobilům bude třeba stavět nové elektrárny. 1 000 000 elektromobilů ročně spotřebuje 4 TWh. Máme jich dnes 10 tisíc. versus 6,1 milionu spalovacích. V ČR vyrobíme 90 TWh ročně. Milion elektromobilů spotřebuje méně než 5% dnešní výroby. Přitom elektrárny jsou vytížené na 50%, v noci mohou auta pohodlně nabíjet. A ještě k tomu ČR ročně vyveze saldo 17 TWh elektřiny. I kdyby se do roku 2035 nepostavily žádné elektrárny, elektřina kterou vyvážíme, by stačila pro 4 miliony elektromobilů v ČR, které budou denně v provozu. A to počítáme roční nájezd 20 tisíc km a spotřebu 20 kWh/100 km, takže spíše Tesly než Hyunda Ioniq, auto velikosti Škody Octavie. Ony totiž reálně berou ve městě 10, mimo něj do 15 kWh/100 km. Nevím, jak to Korejci dělají, ale PSA a Opel se mají rozhodně kde učit.
 10. No protože nehledáš, ale sedíš a čekáš, co Ti spadne do klína. Jinak by jsi rychle našel podle typu a fotek moje auto na spritmonitor.de a měl jasno ohledně pneumatik, což je další nesmysl o elektromobilech. Typu co 10 tisíc nové. Dokonce by jsi měl jasno o všech nákladech za 8 let provozu.
 11. Uveď příklad. Většina článků v českých médiích je hoax nebo dokonce úmyslně překroucená fakta podaná v obráceném gardu. Bohužel.
 12. Přestaneš si hrát na socku a nabiješ na stojanu placeném, když byl zdarma Lidl obsazen (typicky Frýdek-Místek, Lidl Sviadnov versus PRE na OMV na výpadovce kousek vedle nebo nedaleko ČEZ v OC Frýda). Že by vypadlo celé město a všechny stojany je naprostá výjimka. A že by výpadek trval mnoho hodin také. Jinak stále existuje MHD a taxi a sousedi.
 13. Je to podivná věc už od dřevních dob a dodávky Nissan eNV200, která je předělávkou spalováku. V TP elektra není, v TP spalováku tažné normální. Přestože elektrika má vzadu komplet přípravu na tažké včetně zásuvek, napojení, předvrtaných otvorů, krytek atp.. U malé baterky 24 kWh jmenovitých prvních verzí by se to dalo pochopit, u 40 kWh už ne. No a u dalších výrobců je to kupodivu podobné, dokonce jsou paradoxy kdy někde v rámci EU tažné je, jinde není. Spíše to tedy vidím na Nechce.
 14. Opět Tě opravím, dohledej si data. Daně na auta jsou tam stejné. Jen ty elektro mají odpuštěno 27% DPH, přihlašovací poplatek, v některých městech (nyní dle rozhodnutí samospráv) možnost užívání vyhrazených pruhů pro taxi/bus, parkování, poplatky za trajekty a nabíjení zdarma. To nabíjení je díky tomu, že zásuvky tam jsou desítky let kvůli spalovákům, pokud by si přes zimu netemperovaly motorový prostor, ráno by je nikdo nenastartoval.
 15. Tento článek, slátanina všeho možného bez jediného důkazu a odkazu, je přesně ta demagogie, co se tady v ČR proti elektromobilitě vede. Nějak soudruhům nedochází, že přes 90% výroby autolandu česko exportujeme a komu budeme za pár let prodávat rakovinomety a *neumím psát slušně*komety, případně plynoprdy, které ale Škoda přestala dělat a Hyundai či TPCA ani nezačaly? Ujíždí nám vlak a když vidíme vlády EU kolem, že od roku 2030, 2035, 2040 atp. bude zakázán u nich prodej spalováků, tak jaký trh nám asi zůstane? My tot ady nerozhodneme, ale ty dopady na ČR autoland budou drtivé.
×
×
 • Create New...