Jump to content

Radovanek

Člen klubu
 • Content Count

  1,116
 • Joined

 • Last visited

About Radovanek

 • ID člena
  47369
 • Rank
  Toto forum je můj domov
 • Birthday 03/14/1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Masakr určitě ne. Jen v álejích nablito...
 2. Nechtěl bych vlastnit ani citroena ani dáčii dnes večer ve Strážnici. Je to zdraví nebezpečné
 3. Teslu neřešte pánové, ta podle chytráků krachuje už dobrých 10 let a ne a ne "samice od prasete na s" zkrachovat 360 km Průhonice FM dá Tesla Model S 100 kWh baterie na jedno nabití a maximálku má omezenu na 250. Takže podobně jako Panamera bezmozek to může za 2 hodiny ujet také. Spotřeba atakující 30 kWh/100 km z běžných 18-20 mu tu možnost dá. Že lidi nejezdí podle značek je u nás bohužel folklor daný tupými úředníky a politiky, protože často tam, kde to normálně jde, je omezení. Čili jsme zvyklí být buzerovaní za kde co nesmyslně, tak se na to smysluplně vykašleme. Třeba alternativní paliva - v ČR samostatný stojan LPG / CNG vzadu v poli za benzínkou, v okruhu 30 m je zakázáno mít i jiskru v oku, aby to nechytlo. Rakousko pumpa Eni, dojedu s LPG autem, hledám v poli a kulové. Vjedu mezi čerpací stojany, abych se optal obsluhy a ejhle, stojan benzín, stojan nafta, stojan LPG, stojan vzduch. hezky v řadě pod střechou kousek od vchodu k pokladně. Na další benzínce totéž. Paní Drábovou mám rád, je to chytrá holka. Nicméně s tím Německem se plete. Proč? Německo mělo z 16 mil. rodinných domů v roce 2017 jen na 1,5 milionu RD FVE, ale jen 50 tisíc z nich mělo akumulaci, tedy baterii. Ostatní využívají své vyrobené elektřiny ze střechy z 30-50%. Takže potenciál samozásobení domácností v RD obrovský, včetně ukládání do vody na mytí a topení, v kombinaci s tepelnými čerpadly úplná paráda, a to se bavíme jen o rodinných domech. Činžáky a paneláky jsou na tom podobně. To je nejčistší zdroj na 2-3 desítky let bez zásahu a se směšnými náklady oproti jádru, navíc oblouží i mobilitu rodiny tam bydlící a jezdící v elektro vozidlech koloběžkou počínaje. Firmy jsou u nich na tom ještě hůř, sem tam se někdo snaží, jako třeba BMW vyrábí i3 v závodě, kam tahá elektřinu z větru a slunce a v areálu má baterku sestavenou za battery packů z BMW i3. Ale to je bílá vrána, takže další pole neorané a obrovský potenciál. Oproti dostavbě jaderky vidím jediný problém, vlastně dva. Nezávislí, energeticky z velké míry soběstační občané jsou pro politika problém a navíc má politik nulový prostor pro stranickou korupci. když tedy pomineme že ještě nikdy v historii se jaderka nedostavěla v čas a za původní peníze. Zatímco FVE stojí během chvilky a ihned vyrábí. Viz problém Mochovce na Slovensku, Finové, Britové, ale i Číňani...... Takhle to vypadá s FVE na rodinném domě a takhle na poli, třeba veliká FVE na bývalém brownfieldu nebo na zahrnuté skládce, kde zatím nic jiného nevyroste. A máš energii pro své vozidlo.
 4. Ticho není až takový problém. Problém je tma. To znamená, že ta lahvinka na zahřátí nebyla moc košer
 5. No ale zase to máš včetně zpopelnění dva v jednom a nebudeš přidělávat starosti pozůstalým
 6. Začíná toho být na trhu ojetin docela dost. Leafy prošly 3 stádii vývoje (baterie 24 kWh do roku 2013, po něm, pak baterie 30 kWh, pak Leaf 2.generace a 40 kWh) a na podzim 2019 nastoupí 4.stadium. Leaf 2.generace a 60 kWh baterie, už dnes se dá v ČR objednávat. Jinak na Slovensku máte pod podmínkou 3letého vlastnictví možnost dotace 5000 eur k ceně elektromobilu rovnou při koupi v autosalonu, žádná byrokracie, buzerace a fondy EU jako v ČR obce a firmy. Cca 250 tis. Kč příspěvek na elektromobil do 1 mil. Kč pořizovací ceny, ale až po sepsání projektů za těžké peníze pro dotační agenturu. Takže příspěvek dále klesá a vyplácí se žádat ho na cca 5 elektroaut a více. Ovčani na elektormobil od Řepiše v ČR nedostávají nic a dostávat nebudou, jak se minulý týden vyjádřil.
 7. Baterii s motorem neporovnávej. porovnávej motor s motorem. Baterie je nosič pro palivo, podobně jako nádrž ve spalováku. Co se té ceny na SB týče, tak Peugeot je v tomhle zcela dementní již delší dobu a kontinuálně. Ještě v době, kdy se řádově větší Nissan Leaf 1.generace s 24 kWh baterkou nabízel ve slušně vybavené verzi za 715 tis. Kč, nabízel Peugeot technologicky zastaralého Iona s 16 kWh baterií, navíc jen jako vykuchaného klona dokonalejšího originálu Mitsubishi iMiev, neustále sveřepě za 705 tis. Kč. Kam ho nedlouho předtím zlevnil z 1 mil. Kč (vše ceny s DPH). Přestože měl Peugeot ČR zkušenost, že po krátkodobé slevě na 550 tisíc udělal ihned obchod v desítkách kusů. Tak ho raději zase zdražil zpět. Po celou tu dobu stála baterie jako náhradní díl stejných 617 tis. Kč. Za tyto peníze se nabízely před 2 lety 2 ojeté Iony, dnes za ně koupíte 3. A stojí ta baterka podle ceníku tolik dodnes, přestože já koupil nový Ion s 5 letou komplexní zárukou navrch za 439 tis. Kč ve 2014. Dále bez komentáře. Ano, baterie se skládá podle typu a roku výroby z 80 nebo 88 článků a ty jsou samostatně vyměnitelné. Takže jakmile jeden hapruje a strhává sebou ostatní, lze ho, zejména u aut po záruce, vyměnit i doma v dílně. Pokud si troufáte strkat ruce do 400V a máte na to zkušenosti a nářadí.
 8. Tak hoši neváhejte, mobile.de je plný ojetin s nimiž tyhle vzdálenosti budete jezdit ještě roky. Netvrďte mi, že kupujete spalovák nový, v plné palbě za cenu se všemi příplatky. Protože takový Nissan Leaf za +-300 tisíc Kč s 24 kWh baterkou v plné palbě se spotřebou +-13 kWh /100 km znamená nabíjení jednou za pár dní doma ze zásuvky 230V 10A nočním proudem (nebo 16A, když byste chtěli mít ráno plnou). Co se "nové studie" týká, tak kromě garážového testu, který se mnou autor článku Standa Kolmanů určitě nebude chtít podstoupit, se svým šetrným dýzlem (ano, i on jako presstitut je součást životního prostředí, takže určitě přežije), stačí jediný názor z diskuse pod článkem: "Nevím proč srovnáváte nesrovnatelné. Na jedné straně počítáte emise výroby elektromobilů a jejich provoz a na druhé straně pro spalovací motory počítáte jen provoz bez ohledu na emise vzniklé při výrobě obrovského množství součástek pro dnesni slozity spalovací motor. Toto potom připomíná Placeny obsah formou manipulace vašich čtenářů od některého z dodavatelů konvenčních motoru. Připomínám, že nevlastním elektromobil ale hybridní Toyotou s malým akumulátorem, který ma 2 až 3% velikosti dnešních moderních elektromobilů A dokáže jezdit ve městě za 4 L na 100 kilometrů bez škodlivosti dnešních dieselových motorů pro všechny v jeho bezprostřední blízkosti." Nebo další faul "Taky jsem ten ekvivalent nepochopil, srovnávat provoz spalovacích motorů bez výrobních dopadů celého cyklu s emisemi výrobního cyklu EV se jeví jako nesmysl. Navíc je zde velký prostor pro žonglování s čísly, referenční životnost (jmenovatel zlomku) se uvádí v nájezdu 150K, kdežto reálný provoz Tesly naznačuje mnoho přes 500K. Zásadní agrumentační faul je taky srovnání průkopníků EV a posledních modelů v normě EURO6, vzpomeňme na dieslové hrůzy před 30 lety." Nebo: "Temito studiemi uz jsem se mnohokrat zabyval a muzu tedy rovnou uvest KRIVE argumenty pouzivane k tomu, aby vysledek vysel ve prospech spalovacich motoru: U EV se zapocte co2 stopa pro vyrobu baterii, ale pro ICE se vyroba nezohledni vubec U EV se zapoctou emise well-to-wheel (logicky, jinak by byly nulove), ale u ICE nikoliv (viz tento clanek a co2 stopa dieselu jen pro spalovani v motoru) Pletou se dohromady eticke a co2 argumenty, viz kobalt Tezba kovu pro klasicka ICE auta nikomu nevadi Tezba ropy (pro jaka auta asi psat nemusim) nikomu nevadi Lokalni emise z ICE nikomu nevadi (jelikoz marketing rika, ze moderni diesly uz nejmin poslednich 5 let cisti vzduch - ne, to neni vtip) Zivotnost EV je jen 150.000km (presto ze M3 ma baterie na 800 tisic) Baterie EV je treba nakladne (neumerne) recyklovat, prestoze slouzi dalsi leta jako stacionarni zdroj Zivotnost dieselu je minimalne 300 tisic, olej opravy atd. nezohledneny A mohl bych pokracovat. Kazdy, kdo se zabyva detaily jakekoli takove studie, zjisti, ze vetsina studii ve prospech ICE pochazi z Nemecka popr z univerzity v Detroitu a VZDY jsou tam absurdity viz vyse."...............
 9. Á další elektrohejter z babišovských médií ukazuje na zadání šéfa, jak to nejde. Když šéf zepsul elektromobilitu minulý týden. Páč by mu to kazilo přimíchávací řepko byznys.Takže prvotně: a) jakou Teslou tam jede? 60, 75, 80, 90 nebo 100 kWh baterie. To je na takovou vzdálenost (kam většina lidí létá letadlem, jezdí rychlovlakem nebo masochisticky přespává v autobusu) setsakra rozdíl. Neuvádí. Samozřejmě. b) jak je to auto staré a jak jezdilo? Jde-li o novinářského otloukánka nebo auto z půjčovny, pak spotřeba bude větší, prostě baterky dostávaly zabrat. c) Nechápu, proč nabíjel po 200 km a proč nejede Tesla způsobem. Tedy zadám cíl cesty, Tesla sama vyhodnotí trasu dle aktuálních uzavírek, kolon atd. a naplánuje nabíjení po cestě na Superchargerech zdarma, jen to pak potvrdím.
 10. Tak samozřejmě dal se uvést jiný motorkářský sraz, než zrovna Noční vlci, že? Což je bohužel politika. Ale proto jsi je tam napsal, že? Abych se mohl chytit, že? Co se Američanů týče, snaží se alespoň najít jiná paliva pro svá vojska. Jednak kvůli děsně drahému zásobování jimi v boji, druhák kvůli kraválu, smradu, jedům, vibracím a tepelné stopě dohromady. Aby se dali těžko vystopovat. A DARPA právě proto platí různé výzkumné skupinky, které se tím zabývají. Ostatně žádný z malých mobilních prostředků armády spalování k pohonu nepoužívá, jen baterie. A vyvíjíme je i u nás. Amíci na základnách už běžně obnovitelné zdroje mají, tak proč z nich nenapájet i techniku. Pochybuji, že by Rusové dělali v obnovitelných zdrojích to, co Američani. Takže radost z toho jejich přesouvání spalováky nemám, ale alespoň se snaží. Ostatně jejich vojáci jsou na baterky doslova. Málokdy se povede dostat v krátkosti z majitele Tesly nějaké informace o provozu. Koncem dubna 2019 se jeden takový konečně našel v diskusi na hybrid.cz, kopíruji jej pro zajímavost: "Rád bych se konstruktivně zapojil do diskuse, ale zjišťuji, že jsem mimo. Nejvášnivější příspěvky zde jsou bohužel o autě , které neznám. To auto, co mám, je očividně něco jiného než zde hodnotí "zasvěcenci". Koupil jsem před čtyřmi roky Teslu Model S. Mám najeto 160 tis. km. Jezdím denně do práce a víkendech, asi jako většina uživatelů aut. Párkrát do roka delší výjezd na dovolenou. V servisu jsem byl 4x v podstatě kvůli garančce. Náklady na takový servis 5x nižší, než jsem měl u Audi či MB , kde jsem měl "full" bezplatný servis a platil jsem jen "provozní náplně, filtry ap." Nabíjím doma z 16A 3f zásuvky, delší cesty přes SCH nebo Destination, párkrát na Chademu. Nikdy jsem neměl problém s dojezdem. V létě chladím v zimě topím, plný komfort tepla a chladu mne stojí tak 25-30 km dojezdu. Když jedu sám tak si topím sedačku a nohy a přijdu tak o 5 km. Za dobu 4 let a 160 tis. km klesla kapacita baterky (přes info o max. dojetí-nejsem technik) o 25 km. Dříve jsem dobil do 394 nyní 370 km na 100%. Umím slušným průměrem (ostatní nezaznamenají, že šetřím) ujet 400 km, když jezdím normálně (kde se předjet předjedu, na dálnici v levém pruhu ap.) tj. rychle, ale tak abych neplatil pokuty, což znamená, že kde nečekám policisty, tak se držím do těch kritických bodových plus 30 nad povolené - tak v takovém případě počítám 300-320 km. V Německu jsem si vyzkoušel , že moje auto umí jet plnou dobu naplno a vydrží to tak 250 km (průměrná rychlost 156 km/h). Nikdy se mi nezpotil zadek na koženém sedadle, nic mi neupadlo a vše je funkční. Ale jsem jen uživatel, takže to umím posoudit jen z pohledu jestli vše funguje a nehlásí poruchu, popř. něco nevydává zvuky neznámé. "Složité ovládání pře tablet" používám na ovládání radia, navigace a telefonu. Ostatní nastavení necítím potřebu měnit. Podvozek se zvedne sám , kde se obvykle zvedá nebo když má pocit , že se má zvednout. Brzdná rekuperace je na max. kvůli brzdění tj nepoužívání brzd, dobíjení z kopce nepoužívám, je lepší hodit Neutrál. 5 lidí obvyklé výšky a váhy v pohodě i na delší cestu. Objem zavazadlového prostoru super, výjimečně musím dát něco do předního kufru. Za největší přednost považuji zrychlení v libovolné rychlosti. Na nižší třídě silnic mezi náklaďáky a traktory k nezaplacení. Jel jsem v Tesle Model 3 a koupím si ji, vyhovuje mi víc než Tesla Model S. Moje rada zní: Pokud si můžete domů nebo do firmy dovolit auto v ceně 1,5-2 M zvolte Teslu. Teda Teslu, co znám já, ne tu, co tak fundovaně znají Koudelkové apod. všehoznalí blábolitelé."
 11. Nechci koukat na lidi, co propaguji výboje a obsazování okolních států vrchního ropáka Putina, protože nic než ropa a další suroviny ho u moci nedrží. A projedou za obrovské spotřeby energie a znečištění prostředí hlukem, zápachem, jedny a vibracemi celou Evropu od Uralu k oceán. Byť zástěrkou je prběžné kladení věnců. Takže ne. To co pan Juříček říká v TV je totální nesmysl. Poslechni si ho. Elektormobil má ve výrobním cyklu podle něj 86 g CO2 a obrovskou ekologickou stopu, zatímco dýzlový Mercedes dotovaný močovinou nula. To je hovadina, která snad musí dojít každému. Taková typická Babišovská ANO argumentace. Čti demagogie. Podobně jako o kus dál řekne, že vláda jeho strany ANO neudělala zatím moc pro debyrokratizaci. Udělala přitom pravý opak, už přibrala celkem 70.000 úředníků. Takže stejný faul, jako s tím Mercedesem na naftu. To se jako ten Mercedes zjeví nebo jak vznikne? A nafta a močovina (alias Ad Blue, protože přeci si nepřiznáme, že čůráme do nádrže, aby byl čistší výfuk) taky prší samy z nebe, je to přírodní produkt, jen ho jímáme a stáčíme do aut. A "vzdělaná" redaktorka nijak nezareaguje na takto zjevnou lež. Půjde se mnou pan Juříček s tím nulovým Mercedesem do garážového testu? Nepůjde.
 12. To Pesastor: Vidíš, a už tehdy lidem ten kravál vadil. Jen nebyla alternativa, dokud se neelektrifikovaly minimálně páteřní tratě. Juříček je takový náš místní šílenec v dobrém slova smyslu. Kdysi mne učil na katedře podnikání, je to dost svéráz. To jak řešili problém logistiky když stávkovali španělští zemědělci a silnice pokryli ovocem a nic nemohlo jezdit, nasazením vrtulníků o tom svědčí. Taky o tom, jak nesmyslně jsou nastaveny podmínky automotive, aby mohli kontinuálně chrlit hromady *neumím psát slušně*kometů dnes a denně bez přestávky. Ovšem nebýt těch pokut za zastavení linky, tak by do těch vrtulníků nešel. Je to taková kontroverzní postava. Donedávna nadával nad nesmyslem cyklostezek, protože každý má mít auto, pro nějž on vyrábí kde co. A to na placatém Opavsku, kde se lidi s kolem mezi nohama snad rodí. O Hradci nad Moravicí nemluvě. Pak obec a stát postavily jednu kolem Moravice a lidi mu začali dojíždět do práce na kolech. Najednou byly cyklostezky OK, když on nemusel rozšiřovat parkoviště, neustále hlídat potřebnou hustotu MHD k bráně fabriky a ještě navíc jsou ti lidi na kolech více v pohodě a klesla nemocnost. Je také obětí konkurzní mafie, kterou podle mne podcenil, měli jsme na to názorový střet na zasedání Podnikatelů roku na E&Y, že těžko bojovat s mafiemi po dobrém, když zaplacení jsou policajti, soudci, státní zástupci i exekutoři. Dnes čeká na ústavní soud, co k tomu řekne. Vadíme se spolu o vodík pro dopravu, chytli jsme se veřejně i na konferenci, kde používal pro elektromobilitu hromadu faulů a nesmyslů, ale vodík byl jednička. Přitom kromě mraků spalováků včetně jeho stál paradoxně před konferenčním sálem jen můj elektromobil a hotel měl čerstvě nabíjecí místo včetně Tesla Destination Charger. A kolem jezdily z jedné strany trolejbusy a plynobusy a z druhé strany vedla elektrifikovaná trať. Ale nic na vodík. On si za ním stojí, že vodík je palivo budoucnosti místo benzínu a nafty a plynu a elektřiny, buduje v USA pro investory velkou výrobnu vodíku právě za tím účelem. Je přesvědčen o tom, že v Americe, kde se na rozdíl od Evropy překonávají velké vzdálenosti, vodík do budoucna zvítězí nad elektromobilitou. Zatím nevyrábí vodík, píše o tom, že nakupuje odpadní špinavý a čistí ho. Protože palivové články vyžadují velmi čistý vodík, příměsi je spolehlivě zničí. Jinak prozatím vodík kromě čištění (donedávna velmi drahého, proto se třeba do Neratovic dováží na jedinou plnicí stanici pro jediný vodíkový autobus u nás vodík vyrobený z plynu z Borsdochem z Ostravy) lze vyrábět elektrolýzou, také velmi drahou v porovnání s jinými palivy a elektromobilem. A pak je tu klasická otázka "Kde budete brát platinu na palivové články?" jako kolem lithia a kobaltu u baterek, kterých taky nemáme na zeměkouli mnoho.
 13. No v televizi běží už dlouho seriál o partě motorkářů co vyrábí takové podivnosti různé variace na choopery a pak se s tím jezdí chlubit na srazy, kde kolem toho jak píšeš chodí chlapi s kelímkama s pivem a poplácávají se po zádech a fotí si to, občas sy s tím projedou kousek po silnici pro parádu a následně to 3 dny leští aby to stále vypadalo jak nové nebo dokonce rozebírají a znovu skládají. Podivný koníček, ale to si o sezení u vody a koukání na nehybný prut můžeme myslet taky. Jinak tu lokomotivu Sergej byste asi nikdo řídit nechtěli. To byl hrozný omyl ze Sovětského svazu. Kravál, smrad a dým násobně větší, než uměly naše dýzlové lokomotivy. Mělo to sice sílu, ale furt se to kazilo. Prodávám jak jsem koupil od strejdy železničáře. Ostatně článek o ní je taky tak půl napůl. Jinak co se těch krásných výkonných spalovacích motorů týče, já volím tohle - minimum technologie pohonu ve vozidle zabírající minimum místa a dávající maximum výkonu do pohybu, zde včetně baterií.
 14. To je prostě čínská kopie se vším všudy. A hrozně to v ní smrdí těmi levnými plasty, čili ftaláty. Kolega to u nás testoval na Opavsku a Ostravsku (tříkolku) a pak to s díky Pavlovi Brídovi vrátil, že tudy cesta fakt nevede. Já to v tom taky zkusil, a nejde to, fakt ne. Naproti tomu francouzský originál Renault Twizzy dá stovku a je extra hbitý, i když rozmazlen posilovači moc nemusím jeho těžký volant. I zpracováním je zcela jinde. Něco jako mercedesovský Smart ED versus čínské Yogomo . Co od Brídy je OK na technickou práci i jako ten carsharing v Praze jsou echoice. Testoval jsem průmyslovou verzi echioce s korbou i se skříňovou nástavbou. Jako maličké, se 178 cm bouchám hlavou o střechu, děsivá ergonomie sedačka versus plynový pedál jak ve V3S, ale koncept pojíždění po městě plus půlka baterek výměnná po odklopení sedadla spolujezdce, takže nekonečný dojezd, je super. Jinak to dojelo Ostrava-Valašské Meziříčí s rezervou přes dědiny. P.S. To máš jako traktor nebo kolo, normálně předjet přes plnou....
 15. Bože chlape ty si komik, nezlob se na mně, ale sčítat pořád jednu a tu samou Teslu, to je síla. Oni opravdu novináři opisují jeden od druhého a novinky prostě zveřejnily 2 dny starou věc. Snad Tě mohla ťuknout už úvodní fotka, z níž je jasné, že jde o totéž.
×
×
 • Create New...