Přejít na obsah

Radovanek

Člen klubu
 • Počet příspěvků

  1 075
 • Registrace

 • Poslední návštěva

O uživateli Radovanek

 • Hodnost
  Toto forum je můj domov
 • Datum narození 14.3.1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic

Návštěvy profilu

Návštěvy profilu jsou zakázány a nejsou zobrazeny ostatním uživatelům.

 1. Číslo je sice hezká věc, ale pokud se ze spalovacího motoru 110-140 kW výkonu dostane na kola s bídou 30%, zbytek se vyzáří formou tepla a hluku, tak elektrických 47 kW s 90% účinností je opravdu fakticky silnější.
 2. Pleteš si sílu a vytrvalost.
 3. Dojezd té smradlavé slabé káry neřeším, jisté je, že Ion 47 kW to natřel 110-140 kW. Co se spotřeby Iona na topení týče, jde o vývojově 12 let staré auto. Dnes na Infothermě jsem při stojícím zapnutém autě za 2 hodiny v -6°C topením na +20°C (výš to po 8 hodinách na mraze z -5°C uvntř nevylezlo) spotřeboval 4 kWh elektřiny. Podle zkušeností kolegů má Ion kromě té staré koncepce naprosto neizolované rozvody topné vody, takže vlastně topím pánu bohu do oken, místo do auta. Ano, housky v Lidlu jsou rozpékané z polotovaru. Globus třeba dělá svoje kaiserky od nuly, nicméně ty mi nechutnají. A bohužel, žádný jiný pekař v okolí, co by měl v neděli v 16 hodin čerstvé domácí nerozpékané pečivo, není. A to bych si pro něj Ionem - prakticky zadarmo - klidně zajel.
 4. Vracím rozpitou láhev do vinotéky a jdu hajat. Dobrou. P.S. Stavte se zítra (a kdykoli do čtvrtku) na Infothermu v Ostravě na Černé louce. Peugeot Ion tam bude jedním z exponátů na stánku ASEP- V té venkovní části, přístupné zdarma.
 5. Je to několikrát do roka, tyhle převratné články. Zatím nejdelší článkovou kapacitu má HE3DA. Nemyslím tím ale bateriové, nýbrž oslavné novinové články Šli na to kluci asi z druhé strany, zřejmě inspirace Hyundai Ioniq, který má sice malou baterku 28 kWh, ale velmi slušné dojezdy právě díky řídícímu SW nabíjení a vybíjení. Ale třeba se pletu a je to, jak píše kolega na Elektroforu: "Napadají mě Lithio-titanátové baterie LTO, které na anodě neobsahují grafit, ale přímo nanokrystaly lithium titanátu...Grafit se při vysokých proudech ohřívá a znemožnuje klasickým Li-on bateriím vysokých nabíjecích proudů...Zato LTO baterie které grafit neobsahují, dokáží absorbovat energii až 10krát rychleji oproti klasickým Li-on bateriím. Čili 60kwh baterie při napětí 800V a proudech 400A je možno nabít na 100% za 5-10 minut.Velká nevýhoda těchto baterií je jejich nízká objemová kapacita, zhruba poloviční oproti Li-on baterie." Jinak o poměrech v Rusku pro vědu a podnikání v baterkách nejlépe vypovídá, že tři Rusové se prosazují ve start-upu v Kanadě. Holt při těch zásobách ropy a plynu jim doma pšenka těžko pokvete.
 6. Z nedostatku. Jak se to vezme. Jako můžu topit na +24°C, ale proč? Mně to stojí energii na jízdu, pro Tebe u spalováku je to odpadní teplo. V létě i v zimě. A já to díky neustálému vylézání prostě zase vyvětrám. Navíc jsem kvůli tomu neustálému lezení ven oblečený. Není jediný rozumný důvod mít těch +24. Ano, topení žere 3-5 kW, což je pro 16 kWh baterku hodně. Kdyby Ti žralo 5-10 litrů při 30 litrové nádrži, asi by jsi to taky řešil. Zadarmo nabít nepotřebuji u Lidlu, to mohu v práci a doma přes noc taky. Jen jsou to 2 mouchy jednou ranou. Takže k večernímu červenému chilskému Petirrojo reserva Cabernet Sauvignon 2016, keříkovým cherry rajčátkům a kachní terině (paštičce) byly výborné čerstvé housky kaiserky. To je celé. Právě dopíjím třetí sklenku. Na zdraví!
 7. Nepochybuji, že to chlapci lehce poladili. Byli vidět i cítit. Fakt černo, nekecám, vezl jsem ještě 2 lidi a i ti čuměli. Málokdy se to vidí takhle na přímo. S těmi kW jsem si to schválně našel, protože zaostávali dost oproti mým 47 kW jedno stupňový automat, tedy reduktor cca 1:8. Nabalený fakt nejezdím. Obyčejné tričko s dlouhým rukávem, obyčejný starý pletený svetr přes hlavu, obyčejné podvlíkačky a přes to tenké šusťáky gatě, co jsem svého času nosil na paragliding. Hrubé staré ponožky Active, staré boty Aku Goretex s Vibram podrážkou. Lehká stará zimní bunda od Alpisportu ležela v kufru auta. Čepice ani rukavice nebyly. Tedy ne, že by venku nepotěšily, ale zůstaly si potvory v teple v garáži na lavičce. Tak jsem si mohl na jiskřícím sněhu jen vzpomenout a oblíbené: "Já hlupák starý, hlava dubová, berlu Mrazilku jsem si doma zapomněl!" (Mrazík)
 8. Nissan Leaf 1.generace, lépe 30 kWh baterka než 24 kWh a rok výroby po 2013. Tam už vychytali problémy, zvláště pak vysokou spotřebu při topení. Peugeot Ion, Frantíky zkriplený Mitsubishi iMiev, je technologicky 12 let staré auto. Takže klima manuál, byť ve standardu, ale na tu dobu luxus i v daleko větších a dražších autech (Peugeot Partner, ale za příplatek).
 9. Tak když neustále lezeš ven a dovnitř, tak by +22°C bylo jednak zbytečných, druhák by mi bylo vedro. Jeli jsme prohlížet nějaký pozemek, takže podvlíkačky, svetr atp.
 10. Vlastní zkušenost s tím nemám, auto stálo nejdéle 14 dní, ale u Iona jsem nepozoroval žádný rozdíl. U Tesly prodávám, jak jsem nakoupil. Oni ani Teslisti moc zkušeností nemají, páč furt jezdí. Ty postřehy, potvrzené později servisem, byly od pár lidí, co nechali auto stát měsíc na letišti a divili se úbytku dojezdu. fandu, co by dal např. do Xka 4 melouny a pak ho nechal stát a jen měřil, úbytky bohužel neznám. Jinak Tesly ještě mají aktivní BMS, takže se starají teplotně o baterky, při parkování to také sežere nějakou elektřinu.
 11. Trocha zimního provozu v praxi: Je hezké, že trojčata najedou v létě ve městě klidně i těch papírových 150 km na 1 nabití, když se to nehoní nad 50 km/h a rekuperuje se a neklimatizuje se. Jenže v poledne jsme se vrátili z cesty Ostrava - Vrchy a zpět (obec v chráněné krajinné oblasti Oderské vrchy 4 km v kopci nad Fulnekem). Venku -1°C, vyjížděli jsme z garáže ve 3 lidech Ionem s +16 °C, topil jsem mírně. Plně nabité auto hned ukázalo dojezd jen 80 km. Což jsem při cestě 70 km neřešil, protože jednak tam byla rezerva 10 km při topení, takže se dalo netopit a zvednout ji o 20-30 km, druhák po cestě jsou pomalé nabíječky v Klimkovicích i Bílovci. A před návratem v cíli rychlonabíječka i pomalé nabíjení v Ostravě-Porubě. Neomezovali jsme se, cesta je po širokých okreskách 90 km/h s občasnou vesnicí/městečkem 50 km/h. Ovšem hodně kopcovitá, třeba z Fulneku do Vrchů jsme stoupali v kuse 4 km. Občas jsem cestou rekuperoval, občas plachtil, podle toho čím kopec končil. Jestli protisvahem nebo v údolí byla obec a 50 km/h s radary. V Klimkovicích včetně dvou semaforů, reagujících na rychlost. Ale i do kopců jsme to hnali 70-90, podle zatáček, což pro trojčata iMiev/Zero/Ion rozhodně není úsporná jízda. Nakonec jsme dorazili domů se stále +16°C v autě (a to hodinu chladlo při parkování), s najetými 70 km a spotřebovanými 15 dílky baterie z 16, tedy 15 kWh z 16. Spotřeba brutálních 21,4 kWh/100 km z běžných +-13 kWh/100 km. Venku bylo sluníčko, tak šlo auto do zásuvky na elektřinu z FVE. Za chvíli zase jezdilo po městě, tam jsem ho vybil k nule a cestou zpět nakoupil čerstvé pečivo na večeři a rychlonabil zdarma do 80% u Lidlu. Cenu těch 70 km neřeším vůbec, asi 2,- Kč. Protože nabito bylo včera zdarma a při prodeji z FVE bych dostal jen 0,5 Kč/1 kWh. Trocha škádlení se s víkendovými kšiltovkami: Už tolik nezávodím, ale jezdím volněji (nemusím každého předjet). Kolegové elektromobilisté to mají stejně. Já tomu říkám vědomí síly. Nemusím ji pořád ukazovat, ale na požádání mohu. Odpoledne jsem stál na světlech za 2 chlapci ve starším Superbu. Nějaký 2.0 TDI, netuším zda 110 nebo 140 kW. Každopádně na zelenou vypálili a z výfuku hotové peklo, chvíli přes ten černý oblak nebyli vidět. Okamžitě jsem zapnul vnitřní oběh vzduchu. Pak jsem to vzal jako výzvu a na dalších světlech, po 200 metrech, se zařadil vedle nich. Usmál se a pozdravil. Klasika, dva mlaďoši, kšiltovky dozadu, víkend. Pak už to bylo u nich jen én, drc, én, drc, én, drc a moje bzzzzz. Zkusili to do 120 km/h, pak toho nechali, protože jsem byl pořád vepředu. Dvakrát jsem zvolnil, nechal se dojet a pak zase vystřelil. Na dalších světlech jsme stáli zase vedle sebe, tak jsem jim podal do okýnka 2 letáky o elektromobilitě se slovy: "Aby jste věděli, jak si pořídit lepší auto." Smáli se a už závodit nezkoušeli. Ostatní auta za námi ale nebyla přes ten jejich černý mrak vůbec vidět
 12. Je to sice nepochopitelné - jenže za peníze v Praze dům a korupce tu kvete - ale je to fakt oficiálně elektrická koloběžka v kategorii elektrokolo. Schválili to původně Slováci a začali prodávat. Elektrokoloběžka Chopper. Jinak samozřejmě Čína. U nás v Ostravě na tom maník - ne na tříkolce - jezdí už třetí rok. Tváří se oblečením jako motorkář, má dokonce i pěknou Wermacht SS přilbu. Loni začala jezdit i nějaká kočka, má jinou barvičku "kolobrndy", kraťasky, nátělník, dlouhé vlasy, bez přilby. Průser je, že to fakt nemá ani příšlap, ani přiodraz, normálně se to rozjede jako motorka povelem z řídítek. A pak už si vezeš zadek, dokonce i ve dvou lidech. Zatím nejrychleji jim to jelo 40 km/h, ověřeno osobně, párkrát jsem je každého předjížděl na ulici 17.listopadu. Alespoň mají rozum a nelezou s tím na cyklostezky, i když oficiálně mohou. Ale to by pak bez přiodrazu nesmělo jet více jak 25 km/h, což je kategorie elektrokolo příšlap. Dál jsou opravdu mopedy, tedy řidičák, přilba, SPZ, povinné ručení, povinná výbava a jedině na silnici. Podle diskusí na elektro serverech se čeká na první dopravní nehodu tohoto samohybu a co na to policie a soudy.
 13. Expert je na místě . Hurvajz má pravdu. Je to ale samozřejmě odvislé od toho, co na palubě auta jede za fičuroviny. Takže u Peugeotu Ion dlouhodobé stání vymlátí tak maximálně klasickou baterku 12V, která pohání palubní systémy (počínaje dálkovým odemykáním, přes přístrojovku, světla, rádio.....) a nabíjí se při nabíjení trakční baterky nebo za jízdy. Má taky za úkol vzbudit a napájet palubní elektroniku, takže když umře, elektromobil nezapneš. Musíš ho na chvilku hodin na nabíječku a pak to jde, když se ta 12V jemně vzpamatuje. Jiné je to u aut online na příjmu, což je speciálně případ Tesel. tam může být pokles trakční baterie opravdu denně i 1%, protože autoje online na internetu a pořád vykecává s ústředím Tesly, případně s řidičovým mobilem. Ono jde totiž Teslu odemknout a zapnout kámošovi přes mobil i z Asie do Norska, jak ukázal fanda Bjorn Nyland a kámoš tak mohl pojezdit půjčenou Teslou,. I když majitel byl tisíce km daleko. Současně si z Asie kontroloval online všechna data, kudy kámoš jezdí a jak se k autu chová. Takže stojící Tesla není ani náhodou vypnutá. Dá se omezit spotřeba na málo, vypnutím většiny online služeb, včetně aktualizace SW, ale pořád nějaká spotřeba je. v desetinách procent.
 14. Mají to přesně. Navíc to vypadá, že plyn ubírá i stát a budovat nabíječky se bude pomaleji. Tedy dotované se bude budovat pomaleji, páč Brusel jako obvykle nestihl termín a v době, kdy měli žadatelé budovat, se teprve schvaluje rámce dotace . Takže nás bude více....
 15. Paráda. V Ostravě už máme Tesla Destination Charger, (TDC) jak se to oficiálně jmenuje, na 3 místech. Hotely ParkInn, Vista a Clarion (bývalý Atom). Funguje to tak, že pošlete Tesle žádost o jeho zřízení, ona posoudí zajímavost lokality a dá Vám ty krabičky zdarma. Za podmínky, že do nich dáváte elektřinu zdarma. Všechny otestovány a OK, akorát u Peugeotu Ion (nabíjecí zásuvky pomalá Yazaki a rychlá CHAdeMO) musím mít sebou redukci (koupil jsem od Slováků za 2 tisíce s DPH). Z Mennekes zástrčky (to je to na konci kabelu TDC) na Yazaki. Nu, pořídil jsem si ji, protože když není u nás na Lidlu volné rychlonabíjení zdarma, potěší alespoň pomalé zdarma přes kabel Mennekes. A navíc tu máme v kraji v okresních a menších městech 10 pomalých nabíječek Mennekes v systému Krajské nabíječky, letos ve 2019 má přibýt dalších 9. Takže se to vyplatí i při cestování. Jsou i jinde v ČR, napadá mne například Hotel Bouzov u stejnojmenného hradu.
×
×
 • Vytvořit...