Jump to content

Radovanek

Člen klubu
 • Content count

  512
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Radovanek last won the day on September 8 2015

Radovanek had the most liked content!

About Radovanek

 • ID člena 47369
 • Rank
  Kecka
 • Birthday 03/14/1969

Věci klubové

 • Auto
  Peugeot Ion
 • Rok výroby
  2014

Profilové informace

 • Pohlaví
  Muž
 • Titul
  Ing.
 • Město
  Ostrava-Plesná
 • Stát
  Česká republika

Kontakty

 • Skype
  radovan.burkovic
 • Webová stránka
  http://mujweb.cz/podkrovnibyt/dobijecistanice.htm
 1. Těch 10-15 minut co rychlonabíjím Ionka by se to zadržovat dalo, ostatně nemyslím, že bych to měl na WC v létě přes 100 km (80 v zimě). O tu ojrodotaci by mělo už dávno požádat ŘSD, protože naše odpočívadla versus německá jsou po přejezdu Folmavy či Rozvadova nebe a dudy. Trochu jsem to dříve řešil, bylo mi řečeno, že ŘSD je klidně v německém standardu postaví, ale že se o ně musí starat přilehlé obce a za své, jako v Německu. Což logicky ty naše zdarma dělat nechtějí. Páč financování jim už ŘSD neslíbí žádné. Což mi připomíná obecně debelity této republiky, kdy se postaví dálnice a přes ní most, aby místní mohli jezdit kdysi nerozdělenou krajinou. Ovšem most si má převzít do správy přilehlá obec, pro níž je samotné dílo stonásobkem ročního rozpočtu. Takže se logicky brání, protože by neměla na jeho údržbu. Ale ze zákona by to tak měla udělat. Výsledek - hotový most je dlouho dobu uzavřen pro provoz, protože není předán do užívání V této zemi se málo střílí Jo, a na tu dálnici samozřejmě ojrodotace byla.
 2. Nepodsouvej mi něco, co jsem neřešil. Nějaké výdělky. Dotaz byl na podpory. A třeba francouzských 30% je 30% všude, Norské odpuštění DPH je odpuštěním všude. Protože přesně jak píšeš, kdo to chtěla měl na to, už to má. Máte na Slovensku velmi aktivní Tesla klub.
 3. Jak kdo a jak kde. Němci, podobně jako Slováci, dávají slevu na auto. Jednotně. Němci požadují poloviční spoluúčast výrobce na slevě plus to zastropovali cenově, aby neplatili lidem Tesly. Tesla odpověděla nabídkou očesané verze, aby se vešla do limitu. Jenže je na ni dlouhá čekačka, plus spoustu věcí řeší elektromobil SW. Třeba čidla má všechny, jen nemá SW k jejich používání nebo ho má zablokovaný. Je to holt počítač na kolech, ne klasické auto. Dokonce šla koupit Tesla s baterkami 60 kWh, která ve skutečnosti měla baterky 75 kWh, jen SW byla o těch 15 kWh pro šetřílky bloknutých. Za doplatek odblokují. Tak se jí Němci pokouší vyšplouchnout jinak. Klasické státní ochranářské svinstvo, stačilo by jen dát omezení, že si to člověk s dotací nesmí 3 roky odblokovat, nebo něco podobného. Vůči Frantíkům a Anglánům si to dovolit nemohou, protože EU a protože z Francie jezdí Renault ZOE (elektrické Clio) velikostně jako VW eUP a z Británie Nissan Leaf (mají tam továrnu a celé ho dělají), velikostně jako VW eGolf. Norové (mimo EU) jen nechtějí DPH 25% + registrační poplatky (podle kubatury, podobně jako to má Slovensko), takže jsou tam elektra levnější než spalováky. Francie dotuje až třetinu ceny, ale limituje to výškou ceny (kupodivu se vejdou jen francouzská elektra) a současně 3-5 lety vlastnictví, jinak kupující doplácí dotaci zpět. Prostě různě, ale hodně zemí nic.
 4. To pacho69: Blázníš, co když mi dojde cestou elektřina, dyť bych se po.... Tak to máte dobré klienty, když se dokáží dohodnout (nebo spořílky). Velký rozdíl je, když na místo dojedeš pouze autem nebo 4 spoji meziměstských autobusů ve stylu 2 ráno a 2 večer. A když je MHD všude, což je případ Ostravy. Já psal o nepoužitelnosti MHD v Ostravě v okrajových částech, kdy si ty bezprostředně navazující městské čtvrtě stěžují na stále houstnoucí automobilovou dopravu. Bohužel mají pravdu. Jenže to poznal kolega, když se z Poruby (80 tis. obyvatel) přestěhoval hned za Porubu do Krásného Pole, taky součásti Ostravy, jen myslím se 4 tisíci a samé rodinné domky. V Porubě bydlel ve 4 patrové činžáku na okraji sídliště, za domem zahrádky, garáže, pole a les. Před domem zastávka tramvají i autobusů. Nikdy se nekoukal na jízdní řády. Prostě jen vylezl na zastávku a do pár minut něco jelo. Měl síťovku, neřešil co, jen zda správným směrem. Nyní bydlí na konečné busu a pokud jeden prošvihne, další jede za hodinu. Nebo o víkendu za déle.
 5. Jistě, pro ty, co jezdí výhradně jen auty i na záchod dobrý. Všichni tam samozřejmě dorazí obvykle svým (firemním) a jeden každý sám. Spolujízda nebo více osob v 1 autě je naprostá výjimka. Ještě se pak společně zanadává na a) zácpy po cestě (ve stylu kam tolik debilů furt jezdí?), b) malé parkoviště u hotelu, (není tu kde pořádně zaparkovat) c) parkoviště dostačuje, ale z jeho konce je to k recepci lán cesty. Znám. A co zbytek lidí bez aut? Jinak to má i další dopady - dělám do zaměstnávání lidí - takže pak mi volají z oněch míst a brečí, že nemohou sehnat personál. Jakýkoliv. Nic tam nejezdí, nic tam nezastavuje, a za ty almužny se to nikomu nevyplatí tam dělat. Navíc se tam všechno musí dovážet. A nemusí to být hned taková díra, stejné potíže mají u 9 křížů i na Rohlence. Takže skončí u načerno občanů jůesesár.
 6. Se Slovenskem opatrně, tam mají elektromobily ráj. Po cestě po dálnici přes Trenčín a Žilinu na Martin je dle www.evmapa.cz i dalších map 9 rychlonabíječek přímo nebo na sjezdech z dálnice., 230 km za 2:30 h Přes Nitru a Zlaté Moravce sice jen 2 rychlonabíječky, ale i ten vzdálenější rozděluje 239 km (3 hodiny jízdy) na poloviny. Problém je pouze nabíjení v Martine na zpáteční cestu, nejbližší je Žilina a Rožumberok. Ty malé vesničky po cestě pokryty nejsou, pokryta je rovnoběžná větev Zvolen-Banská Bystrica. Bylo by lepší jet po dálnici. Hyundai Ioniq už to dává na 1 zátah jeden směr, na SLovensku se přes všední dny spěchat moc nemůže (90-110 km/h). Řešením je samozřejmě při servisu možnost nabíjet u zákazníka, klidně i pomalu a s prodlužovačkou v době zásahu. To. co píšeš o MHD a veřejné dopravě, je bohužel smutná pravda. Někdy jsou ty školení, konference, jednání voleny tak, jak by dotyční měli akcie Shellu či Škody Auto nebo co. Třeba hotel uprostřed Vysočiny, bez auta prakticky nedosažitelný ani pro místní. Přitom konferenční prostory jako kráva. Nebo tvrz s ubytováním a jednacím sálem nedaleko Orlické přehrady, podobný problém (i pro to auto vedly poslední 2 km polem a lesem). Inzerát neřeším, je na mně zda se mi líbí nebo ne. Jinak držte palce pánové, zítra jde Berlingo na opakované emise a pak STK. Už volali ze servisu, prý je to jen lambda sonda a auto už by mělo splnit. Cena 5 litrů, drahé jako prase.
 7. Tak tomu říkám žrádlo Kdo je připraven, není překvapen. Jinak podle rádia Vám tam v Praze spadla betonová lávka pro pěší přes Vltavu. Náké raněné oběti. Ještě, že jste vyrazili na Moravu. Tady je svět ještě v pořádku, jak říká reklama na Globus. I bez teroristů je v Praze nebezpečno, dokonce pro obyčejné pěšáky.
 8. Ježiši jak já závidím. Setmělo se, tak jsem skončili se stěhováním věcí z venku do čerstvě podlahově opravené garáže, co byly pod přesahem střechy. Pauzička a pokračujeme vnitřkem, tím co máme zaskládanou půdu a obyvák. A to už jsem mohl být krásně pivně naladěn po exkurzi. Ach jo.....
 9. Taky jsem si všim, že už nějak nejedou minisrazy Orlová, Havířov, Karviná- Jó to je tak, když přijdou děti a manželky. Dokud to jsou jen přítelkyně a bez dětí, tak to jde. Mohl jsem Ti vzít aludisky do elektro Pežíka, ale tvrdnu doma skrze novou podlahu dvojgaráže. Teprve včera udělali konečný nátěr, tak větráme a pomalu stěhujeme vše zpět na již zatvrdlou dlažbu kolem zdí, na střed pro auta se ještě vlézt nedá. Suché to je, ale měkké. Mělo to být počátkem listopadu, ale začali až ve čtvrtek 16.11. a 1.12. vraceli klíčky. Rozpršelo se, rozsněžilo (aktuálně tu máme tak 10 čísel zmzlého sněhu, v noci -8°C, přes den -2°C) a bylo po vtákách. Když si vezmu, že jsem už mohl být pěkně naladěn po exkurzi v pivovaru .........
 10. To je škoda s některými diskutovat, co vždycky mrsknou ty tisíce kilometrů denně v práci. Jako když jim to zaměstnavatele žere, včetně spotřeby 15 L / 100 km, protože z toho služebního obvykle dávají bumbat i soukromému autíčku, tak proti tomu nic nemám. Ale Zákoník práce hovoří o 40 hodinovém pracovní týdnu, průměr 8 hodin denně. I kdyby se jednalo o havárku se servisem v Praze a borec opravář jel někde z Ostravska, tak by sice dal těch 600 za den, ale 7 hodin jízda (v lepším případě, ovšem všichni známe situaci D1) a 1 hodinka práce. Na druhou stranu může být vykořisťovaný ve stylu služební cesta Ostrava-Praha, první jednání ráno v 8, poslední v 16 hodin a pak zase alou 3-4 hodiny po D1 domů. A čas strávený na služební cestě dopravou, se nezapočítává do pracovní doby. Je to svinstvo, ale je to tak. Tady odbory už roky spí. To mu tedy nezávidím.
 11. No vidíš, typický čecháčkovský způsob uvažování. Negace a zepsutí. A co když je to naopak? Cena je malá a dotyčný nechce, aby si to koupil kde kdo. Prostě by rád někoho se zájmem o elektromobilitu a tomu to pak řekne. No nic, nedalo mi to nenapsat, po takovém kategorickém odsouzení prodávajícího. Mimochodem na těch webovkách jsi byl, alespoň se mrknout - výbava, dojezd, atp.? Skoro bych se vsadil, že nikoli.
 12. Netuším, o ceně - předpokládám - budeš vyjednávat přímo s majitelem. Stejný P106 stále v pohodě provozuje VŠB-TUO (na posledních stránkách prezentace http://www.odbornecasopisy.cz/data-ftp-user/konference/2015/Perspektivy_emobility_EloSYS_2015/06_HORAK_Elektromobilita_na_VSB-TUO.pdf) nebo nestor elektromobility a předseda APEL pan Vegr (Test z roku 2007 https://auto.idnes.cz/exkluzivni-test-jak-jezdi-elektropeugeot-106-fz6-/auto_testy.aspx?c=A070425_144300_auto_testy_fdv nebo o cestě k moři 2013 http://www.hybrid.cz/elektromobilem-z-cr-k-mori-jde ) Nevěděl jsem, že pan Běhal měl k testu i elektrický pokus Škodofky, Green eLine z roku 2012 - http://www.qauto.cz/testŠ.htm - test mne nijak nepotěšil, Wir shafen das - My to zvládneme, určitě neplatí. Byť kolega z Olomouce s VW eGolf je spokojen, pro mne to byl nejhorší zážitek se sériovým elektromobilem, když jsem s eGolfem jezdil. To jen pro ty z nás, kteří tady psali, že si počkají na koncernovou elektrickou Škdofku.
 13. Pokud by někdo z místních přátel lva chtěl zkusit elektroauto za malé peníze, ale doslova vymazlené a s novými baterkami, tak nestor Pežotů v elektrice pan Zbyněk Běhal se rozhodl aktuálně prodat svou letitou P106 electric http://www.qauto.cz/indexP.htm Důvod: nestíhá s ním jezdit, má nyní Nissan Leaf i dodávku Nssan eNV200. Jen tak na okraj k těm nákladům, že se elektro dodávka prý nevyplatí - pan Běhal - elektrická verze NV200 proti spalovací je o cca 400tis Kč dražší, auto za rok najezdí asi 70tis km. To je jen v ušetřených nákladech na PHM cca 160tis Kč/rok. Tzn. rozdíl od spalovací verze se vrátí po 2,5 letech provozu. Za 5 let provozu auto uspoří jen na PHM 800tis Kč - tzn v podstatě se zaplatí celá pořizovací hodnota vozu jen tím, že se auto užívá. Jaký jiný pohon toto nabídne? Auto také absolvovalo první garanční prohlídku, která je stanovena výrobcem po každých 30 tis km, a která stojí cca 1500Kč - opět neporovnatelně méně proti spalovacímu motoru a to nás již nikdy nebudou čekat žádné výměny olejů, filtrů, rozvody, emise, chladících kapalin, špatné studené zimní starty, promrzlá nebo přehřátá kabina atd. atd. A jedna obrovská výhoda na závěr: elektrický motor při rozjezdu nikdy nechcípne !!! (leden 2016).
 14. Hezky to máte na Slovensku udělané s tou 50% slevou za registrační poplatek. Předpokládám,, že auta na plyn jsou na tom podobně. I když logiku má spíše ta elektřina, té máte na rozdávání a z čistých zdrojů (voda+jádro), kdežto plyn jedině z Ruska nebo draze odjinud. U nás je registrace jen 800,- paušálně, legrační podpora je odpuštění silniční daně, kterou platí jen podnikatelé, ale to je tak tisícovka ročně. Další podpory začaly v korupčně-byrokratickém duchu, jak je tady roky zvykem. Žádná jednoduchá sleva z ceny jako v Německu nebo na Slovensku, ale zvlášť podpory pro veřejný sektor a zvlášť pro podnikatele, občanům kulové. Ti první 2 musí sepsat dotační projekty, v nichž vyčíslí, jak jim z dotací podpořené elektrovozidlo nahradí stávající a jak tím prospějí straně a vládě, když použiji klasickou bolševickou terminologii. Pak slavná moudrá komise rozhodne, zda dá, či ne. Jiná komise to bude 5 let kontrolovat, zda naplnili závěry sjezdu KSČ nebo dotaci budou muset vrátit. Dotace obvykle 100-250 tisíc podle pořizovací ceny vozidla. Po špatné zkušenosti z přelomu 2016/2017 s oběma výzvami se vrchnost rozhodla milostivě přejít na 2017/2018 k nárokové dotaci, v podstatě jen vyplníte tabulky a podělíte se o miliony, k tomu určené. Už nárokově, bez komisí, jen po přezkumu tabulek byrokratem. Ovšem kontrola zůstává a udržitelnost, kdy třeba nemůžete vozidlo prodat, je 3 roky. Podporuje se vše od motocyklů, přes komunální techniku až po náklaďáky a autobusy. Maximum je 600 tisíc na ta největší vozidla. U podnikatelů se podporuje i vybudování nabíjecí stanice fantastickými 80% z ceny, bez horního stropu, ovšem s hákem (páč háček se tomu říkat nedá). Protože podporu budování nabíjecí sítě má v kompetenci Ministerstvo dopravy a uvedenou dotaci spravuje přes Státní fond životního prostředí Ministerstvo životního prostředí (to máme byrokratů, starajících se vlastně o totéž, co, kdo z Vás na to má?), tak nabíjecí místo nesmí být veřejné. Jen pro firmu a její zákazníky. Už to očůral, jak je nejen v Česku zvykem, německý Lidl a před svými prodejnami buduje rychloabíječky pro svá vozidla a své zákazníky zdarma. Můžete říci, že tam mohou jezdit i lidé, co nic v Lidlu nenakoupí, ovšem prošlo jim to s jednoduchým argumentem. Nyní s koncem pracovní doby (7-21 h) rychlonabíječku prostě vypnout, do budoucna bude na parkoviště závora a buď si odemknete cestou ven paragonem z Lidlu nebo uhradíte parkovné. Podnikatelé v ČR tak získali hezký návod jak na to a naše elektromobilní asociace jim to doporučuje. Už se našli i ti, kteří sice prodejnu nebo parkoviště nemají, ale s kolegy podepíší Dohodu o provedení práce, čímž se tito stanou zaměstnanci s přístupem k rychlonabíječce. Byrokrat se nažral a logika, kdy spousta veřejných peněz padne na rychlonabíječku, která ale musí být zamknutá, byla uvedena do normálu. S cenou leasingu prodávám, jak jsem nakoupil. Prakticky to tak provozuje pan Krajčír, Polička u Svitav, firma Sampro, dnes už vlastnící i Teslu Model S a provozující nabíjecí místo na fasádě svého sídla http://wifi.sampro.cz/index.php?page=o_nas , do nabídky zařadila i nabíjecí kabely, mimochodem velmi zdařilé a za velmi dobrou cenu http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html , stejně jako wallboxy. Navíc majitel tomu rozumí a je schopen udělat cokoliv na míru. Takhle jsme se tam všichni hezky nabíjeli cestou z Prahy v květnu 2018, když jsme si kupovali 3 Iony. Jeho je ta elektrická dodávka na konci řady.
 15. Možná to najdeš tady http://teslaclub.sk/
×