Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Solární elektrárna FVE svépomocí


Guest minimaxa

Recommended Posts

Guest minimaxa

Ahoj, nepokoušel se někdo o něco podobného?

Chci si postavit FVE. Ostrovní systém, klidně 1.f. s dotováním při přetížení ze sítě. Mám sice 3.f tepelné čerpadlo na topení, ale předpokládám využití FVE jen v období "sluneční sezóny" a dům bude natvrdo přepínačem sítí přepnutý buď na síť nabo na FVE, s výjimkou jednoho kabelu před tímto přepínačem, určeného právě na dotování FVE. 

Jiné 3.f věci doma nemáme, snad jen sporák celý na ele, ovšem ten je tu dočasně, a později bude plynový. 

Proč tohle řešení? Nechci řešit nic s ČEZem, nechci žádné přetoky, chci své zařízení, do kterého mi nebude "z venku" nikdo kecat. Chci levné řešení, s kvalitními komponenty, bez toho, aniž vyhodím oknem 250tis za samotnou montáž, viz nabídky které mám na systémy kolem půl milionu, kde polovina je materiál a druhá práce, kterou pokryje dotace, která se na oko tváří že půjde mě do kapsy...

Na střechu, směrem na skoro jih můžu dát max 8-10 panelů, měsíční spotřeba cca 320kWh. Chci střídač který už má vše v sobě. Něco jako Victron EasySolar, k tomu dvě baterie Pylontech.

Má někdo něco podobného, nebo něco chystá? Rád bych nasbíral nějaké poznatky...

Upraveno uživatelem minimaxa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ahoj, nepřemýšlel si nad levnější a jendoduší možností ohřev pouze TUV? dal jsem si na střechu použitý soláry za odvoz, přepojil topnou spirálu na bojleru na dvě samostatné spirály, kde jedna oddělená spirála je dohřev přes síť a druhá půlka je ohřev z panelů. přidal jsem do bojleru ještě jeden rtermostat, kdy jeden je original zpaojenej jako síťovej nastavenej na nižší teplotu, který popřípadě sepne a dohřeje když by náhodou soláry nahřály málo a druhej temrostat je na FVE nastavernej na max a ovládá velikej motorovej 3F stykač se zapojenými kontakty do série a přes kontakty ještě vyrobernej elektornickej zhášeč DC oblouku pomocí pár součástek. mám tak celé léto ohřátý bojler zadarmo a náklady byly řádově tisíc korun, neboď jsem měl 8panelů za odvoz. držáky na panely jsem si vyrobil, a zbytek věcí použil co dům dal. Jinak ještě jsem udělal druhý okruh a připojil na panely 12V sínaný zdroj 13,8V/10A, který mi dobíjí 150Ah záložní baterii, která napájí LED světla doma. takže ještě k tomu svítrim zadarmo :D  A jak je známo, dpínané zdorje fungují i na DC napětí, takže můžeš nabíjet jak je libo. dokonce i komutárorový motory kteér jsou ve vrtačkách, bruskách, vysavači atd atd jedou také na DC napětí, ale to není moc použitelné, bo bys musel vrtat jen když svítí :D

 

 

20220709_134159.jpg

20220718_160603.jpg

20220709_092936.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest minimaxa

@VojtouNerCZ no tak koukám že to není úplně moje cesta, to je fakt kutil domácí, má to pěkný, má to vymakaný, ale až moc složitý. Škoda že nemám Trabanta, to bychom asi našli společnou řeč 😂

Upraveno uživatelem minimaxa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

joo, tak my jsme tu fve montovali s ampérákem :D jako elektro jsem si zapojoval sám, pomáhal mi s panelama na střechu, ale pro mě je to asi nejlevnější fve s rychlou návratností :D navíc místo baterek je bojler a místo měniče stykač a pár součástek okolo :D

před 2 hodinami, minimaxa napsal:

@VojtouNerCZ no tak koukám že to není úplně moje cesta, to je fakt kutil domácí, má to pěkný, má to vymakaný, ale až moc složitý. Škoda že nemám Trabanta, to bychom asi našli společnou řeč 😂

no hele trabanta sice nemáš, ale má elektro pežota :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@patt to má dobře vymyšleno a ne-složité. Ohřívání vody je snadné a v podstatě nepotřebuje složitou regulaci.

Důležité je, že při závadě, nebo častěji úpravě, nepotřebuje platit příjezd odborníků.

@minimaxa tvůj postup je mnohem složitější, a zvláště pokud musíš pozvat odborníky, tak  bude velice drahý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Guest minimaxa

Nemyslím si, že je můj postup složitější, už se něco rýsuje, budu vkládat poznatky a dokumentovat vývoj. Třeba včera mě napadl geniální nápad, že mohu obejít napájení 3.f TČ, které nechám připojené mimo 1.f FVE, a tím pádem mohu FVE používat celoročně. Zadarmo to teda nebylo, stálo mě to 3 Plzně 😁

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Těším se na výsledky. Já mám jen jeden panel a napájím tím jenom filtraci u bazénu. Ale rád bych to rozšířil na více. Mám tam aku 115 Ah a převádím to na 230V. Asi to není nejlepší řešení, ale víc jsem nevymyslel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 3 hodinami, minimaxa napsal:

Nemyslím si, že je můj postup složitější, už se něco rýsuje, budu vkládat poznatky a dokumentovat vývoj. Třeba včera mě napadl geniální nápad, že mohu obejít napájení 3.f TČ, které nechám připojené mimo 1.f FVE, a tím pádem mohu FVE používat celoročně. Zadarmo to teda nebylo, stálo mě to 3 Plzně 😁

my ti to zdaníme , neboj :P 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 54 minutami, Havlicek.Lukas napsal:

me by spis zajimalo kde se daji sehnat panely za dekuji a nemyslim ted amperaka - ten snad musi sklizet solarni policka :P

na burzách se daly koupit po 300-400kč/kus plně funkční. Letos už se nedá sehnat skoro nic...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to není bordel, to je jiný systém uložení věcí, který momentálně nechápeš :D  Jako neřikam že je to úplně vhodný k prezentaci, le ono to moc ani jinak nejde bo má rozdělaných spousty projektů, k tomu potřeba spousty materiálu  dalších potřebných věcí a pak je všude všechno, já to mam doma podobbný. Tady mám spousty zemědělských strojů, několik rozebraných, na kterých se po chvilkách pracuje, každou chvíli řeším nějaký nutný věci na opravu, jak okolo aut, tak těch zeměděslcých verků, takže se furt něco přesouvá, bo to překáží, když s něčím potřebuješ vyparkovat, pak se to přesouvá zpátky a ve finále je to tu všechno rozházený halabala... Takže já to plně chápu, protože udržet to v krásném čistém reprezentativním stavu je téměř nereálné, bo bys musel jenom uklízet a mezitim to všecko zaroste kopřivama, takže zase všechno vyparkovávat :D 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...