Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Recommended Posts

Odesláno

Ahoj pežoťáci,

v uplynulých týdnech se událo několik nepříjemností, které mi opravu auta hodně protáhly.

Hlava prošla úspěšně tlakovou zkouškou, nicméně než se hlavař dostal k orovnání a zapuštění sedel, tak si poranil prst na frézce a tři týdny se k hlavě nedostal.

Dnes již vím, ze je srovnaná ale musel ubrat 0,6mm jak moc byla kriva.

Ja osobně jsem si na začátku července na stavbě poranil prsty na levé ruce - utržený prst z kloubu, Malíček skalpovany až na kost, plastika prstu, takže se obvazem a dlahou toho moc neudělám.

Nicméně včera jsme s kamarádem vytáhly písty, vyčistil drážky a vyměnili pístní kroužky. Píst, který nejvíce propoustel byl kdysi pridreny a kroužky skarede zapecené.

Snad budu mít hlavu brzy doma, seženu tlusté těsnění 1,5mm a dorazím tu hrůzu. 
Po složení motoru mě čeká demontáž predni nápravy a vyvareni nosníků pod kabinou. Jsou dosti prohnilé.

55D55037-AB71-4781-9385-19E3B4DCF445.jpeg

E63E9866-81A7-41C6-AB7B-28FF9D4B7B66.jpeg

Odesláno

Hlava je doma.

prebrousena, opravene ventily a sedla a nová gufera. Vypadá to krásně.

Skoro bych i řekl, ze je to škoda na takovou obludu.

292EA4FA-84C0-412A-BF8E-35B7178D5D3D.jpeg

Odesláno
V 26. 7. 2021 at 13:02, Duin napsal:

seženu tlusté těsnění 1,5mm

Tloušťka těsnění u starého komůrkáče se neurčuje podle toho, o kolik je líznutá makovice, ale podle přesahu pístů nad dosedací rovinu bloku !!!

Odesláno (upraveno)

V tomhle s tebou souhlasím.

Tesneni k původnímu motoru bylo 1.5mm tlusté, hlavař zapustil ventily o kousek níže. O kolik přesně mi však neřekl.

Mám jeden šikovný manuál k celé řadě motorů z užitkových vozidel Citroen, kde je uvedená tloušťka těsnění oproti přesahu pístu.686596306_Prebehpistujinemotory.thumb.jpg.c8fb3a716e28533ea1442f5f183a5991.jpg

K motoru T9A však tento údaj uveden není.

1548021712_PrebehpistumotorT9A.thumb.jpg.569d63b7f02addb4bf6bf67073d01b6d.jpg

 

Presah pístu zmerim pomoci rovného Radeca položeného přes blok a spárové měrky. Co jsem zatím viděl, tak to bude několik desetin.

Upraveno uživatelem Duin
Screenshot z manualu
  • O 4 týdny později...
Odesláno (upraveno)

Tak tu mám další aktualizaci, jak je to s motorem 2.5D do Jumpera...

Poraněné prsty se úspěšně hojí, tak můžu pracovat samostatně.

 

Nasazené výfukové parohy na repasovanou hlavu

IMG_3569.thumb.JPG.ed6ae7527072c088a012f708aa491acf.JPG

Hlava je přitažená k bloku motoru. Těsnění Elring 1.6mm, moment šroubů M10 - 35Nm, M12 - 50Nm, nakonec vše ještě o 120°

IMG_3618.thumb.JPG.40777a182f4722e37f0925c65bc6a049.JPG

 

Sada hydroštelů a zdvihátek. Ze dvou motorů vybrané ty funkční a v nejlepším stavu. V dávné minulosti jedno zdvihátko bylo prasklé - našel jsem ho na dně olejové vany

IMG_3620.thumb.JPG.da717ddd2cac6db968f70043e7573da8.JPG

IMG_3622.thumb.JPG.b897c79732ed870a6d46fe47551e719b.JPG

Zdvihátka nasazená na hlavě

IMG_3623.thumb.JPG.e3d5e027b9f1c744035d808a795d63e5.JPG

 

Vačka už je zpět ve vyčištěné kleci. Stav pracovní části je nic moc, moje stará vačka na tom byla daleko hůře a také jezdila.

IMG_3626.thumb.JPG.0907af18dd3bdbfb66254d2e2d182d42.JPG

Vačková klec je přišroubovaná na motoru, detail pracovní části vačky

IMG_3629.thumb.JPG.d0f0c66d873878d029ce0a97975a0ff4.JPG

 

Doufám, že již brzy motor zavrčí.

Upraveno uživatelem Duin
  • O 2 týdny později...
Odesláno

O víkendu jsem nalil olej, nasadil rozvod a hliníkové části saní a motor se poprvé rozvrcel. Neměl jsem ani nasazeny chladič a nalitou kapalinu ale  krátký start nemůže uškodit.

Dalším krokem je vytažení celého motoru i s převodovkou na žirafě, demontáž posilovač řízení a celé přední nápravy abych se dostal s cočkem na uhnilá místa rámu.

To bude opět chuťovka.

 

Odesláno (upraveno)

Bylo trošku času tak jsem přelakoval tyrkysovou barvou náhradní bílou kapotu a přední čílko, na přední blatníky dojde řada o víkendu.

kapota není modrá, barvu zkreslila zářivka v garáži.

3620B7B7-10D2-4B90-8320-39DA1F0637F7.jpeg

C99FB9F6-D597-44D5-99ED-A36125302B61.jpeg

1CD501B7-F02E-44E0-9438-575880BEB0B2.jpeg
 

Víčko nádrže

FDCA4824-B1F6-4249-B2B0-4BC2387E6F8F.jpeg
 

Kapota venku sluníčku.

 

 

4C9EB594-85F0-483C-8A12-C11CFA1B9521.jpeg

Upraveno uživatelem Duin
Nová fotka
Odesláno

Nejvíce mě bude mrzet, ze po stavbě ho musím prodat. Někomu pak bude ještě hoooodně dlouho bez problémů sloužit.

Odesláno (upraveno)

Auto jsem koupil před třemi lety kvůli rekonstrukci domu. Stav nebyl nijak valný ale mělo Stk a 2 roky vozilo materiál bez problémů. Později začali vylézat kostlivci ze skříní a vše završila prasklá hlava.

Opravu nechci odfláknout a chci aby bylo auto v pořádku a bez problémů.

Upraveno uživatelem Duin
Odesláno

V sobotu proběhlo vytažení motoru i s převodovkou na žirafě.

IMG_3796.thumb.JPG.d134121723dfcad614e7e2ec02a132b8.JPG

Nepodařilo se mi však odpojit vzduchovou hadici od vývěvy a plastové kolínko mi prasklo. Nevíte jestli se tato hadice dá koupit, jak se vytahuje od posilovače brzd bez poškození?

1007128629_Prasklahadicebrzd.jpg.3de86c15bd341c0886f83009dabe2efb.jpg

Odesláno (upraveno)

Motor sedí na silentblocich na dvou plechových sudech. Konečně je k němu krásný přístup z obou stran.

CA7CC83C-2B90-4ACC-9308-6DA39EB5F87A.jpeg

2B47F302-AE95-4C38-BC27-399F2CFC3AC4.jpeg

Blatniky včera v základu a dnes v tyrkysové barvě. Spotřeba 0,3d na oba, lakováno pouze z vnější strany, zevnitř zůstaly bílé.

CFA06CD4-F6DB-4168-9AFA-0624F8217482.jpeg

21C43A30-619B-402B-B081-4E0BF531BE6B.jpeg

Upraveno uživatelem Duin
  • O 2 týdny později...
Odesláno (upraveno)

Náprava je venku z auta a kupodivu vypadá dobře bez vážnější koroze.

B6BACCEA-CEEF-4230-BE46-9A91B1F09695.jpeg

 

Zato nosníky auta to je katastrofa. Něco už bylo před lety zalátáno ale i přes to jsou vyhnilé celé části. Šrouby, které drží nápravu jsem musel zespodu odřezat. Místa, kde drží náprava prakticky neexistují.

94F88674-4BD8-4703-8554-3CA7724AD987.jpeg

3BB4B80D-97B5-429C-AAE2-5906D6E4BD87.jpeg

660D8D78-45AB-41A2-92D7-4C7C1D2BE1B7.jpeg

Mezitim jsem demontovat převodovku, motor je stále podepřeny za slintblok, druhá strana visí na žebříku.

76B02D97-0A6A-4EDB-AC9D-58539B428AA1.jpeg

Upraveno uživatelem Duin
Odesláno

..no tvl ... ty nosniky to je narez ....  ..moc nechybelo a mohlo se Ti to rozpadnout pod prdeli....  :D ... motor pustenej (jak rikaji coklari) na volno je super   :D 

Odesláno

Mohla by mi některá dobrá duše prosím zjistit OEM čísla položky č.2 ? Staré šrouby nešly odšroubovat a musel jsem je odřezat a v obchodě s autodíly mi je nedokáží naljít.

Co jsou položky 12 a 13, má někdo z vás tušení  (Materiál případně rozměr/tloušťka)?

 

image.thumb.png.2b5896015da1f8fdc36e14c9c6b41fe9.png

Děkuji za pomoc.

  • O 2 týdny později...
Odesláno (upraveno)

Umyl jsem náhradní převodovku, byla celá od bahno-oleje a koupil jsem k ní další válku drobných dílů.

6B9ED831-03B1-4C7C-8E69-1020E0CD49B4.jpeg
Spojkové ložisko včetně vodítka s novým guferem s gufera diferenciálu.

1349ACE1-1143-40F1-8E33-737E75C41C1C.jpeg

49A6D26C-3653-4625-AA9C-E4D26932209A.jpeg
Talířová pružina a lamela vypadají zachovale, zůstanou původní.

49CDEC8F-8664-4C8D-AE69-229DC30A94A4.jpeg
Dnes odpoledne bude převodovka opět nasazená u motoru

Upraveno uživatelem Duin
Odesláno

u dnešních spojek je lamela většinou ještě dobrá, ale přítlačák (talířová pružina) bývá ,,unavený--vyhřátý'' a pak samozřejmě spojka začne klouzat..., být tebou, přítlačný talíř bych dal nový  :myslim

Odesláno

Ozz56: Přítlačák byl prozkoumán kamarádem mechanikem a dám na jeho verdikt. Nemůžu měnit úplně vše, už to leze velmi do peněz. Auto najezdí max 3000km za rok.

Mám nové přední tlumiče a horní uložení. Nemám bohužel stahovák pružin, takže mi opět pomohl kamarád z autodílny trojcípé hvězdy. Hotná tscheská chlapec!

Stahovák pružiny

86D3BAA9-F8A4-430A-B334-99FA31EB52A3.thumb.jpeg.6c46a00e94fca5449bb4fd3b97359cab.jpeg
 

Starý tlumič-vyteklý, dávno již nefunkční.

9B451881-3A8C-4AC0-BEB9-9B7D81DB75E9.thumb.jpeg.7dde2d1cd1a24ca86b6dd338eafeddb0.jpeg

Nasazené nové tlumiče

3B9DA60F-CBDC-4AC7-90BF-5A1BA0632C18.thumb.jpeg.240149a0befc8ac3e6907127804dddec.jpeg

Přes víkend se začnu věnovat brzdovému systému na přední nápravě

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...