Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Praktické zkušenosti z provozu, postupně doplňované


Radovanek

Recommended Posts

To Agrafik: řešíš situaci, která možná nastane za +-30 let. Do té doby budou ta parkoviště, pokud se nebude brutálně klást důraz na čistou hromadnou dopravu a Hyundai bude ještě existovat, zastřešená FV panely a na sloupcích, co drží střechu, budou jednoduché zásuvky 230V 16A, protože ta dokáže za 8 hodin na směně dodat do auta 28 kWh s přehledem. Já mám ve svém hopsadle 16 kWh baterku, takže se za směnu nabiju skoro dvakrát. Právě jsem dorazil do práce a pověsil auto s 6 kWh na takovou zásuvku, když půjdu na oběd, tak ho odpojím, bude mít už 16 kWh plnou. 

Jinak v tom FM je spousta veřejných nabíjecích možností, zásuvku má Kaufland (i když se tím už roky nechlubí, nabíjení tolerují), rychlonabíječku i pomalou OC Frýda, krajská pomalá nabíječka je u nemocnice, viz evmapa.cz. 

To Hafity: No a přesně tak se to dělá. Viz já výše. Kolega dělá v centru Ostravy, tak pověsí jednou za pá dní auto o 2 ulice vedle na pomalou a neřeší to (u budovy nemají parkoviště, stává obvykle někde vedle v sídlišti).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Počkej, tak teď se musíš dostat z toho rozdvojení osobnosti zpátky do jedné. Všichni tady řešíte co by kdyby tady jezdilo zítra milion elektromobilů, jak by to všechno byl problém a blackout a hořící rozvody a já nevím co všechno. Teď zas říkáš, že 30 let je jen moje přání na úrovni vlhkého snu.

Já vycházím z předpokladů na základě dnešních faktů. Jestli se každý rok zdvojnásobuje nákup elektromobilů (nyní to paradoxně zdržují chvástaví spalováci, co nejsou schopni vyrábět poptávané množství elektrik, jedno zda Chevrolet, Hyundai nebo VW, na auta se čeká skoro rok, a samozřejmě ani Tesla III nestíhá, takže není co nakupovat), tak to prostě pojede. Jakmile se do toho zapojí firmy, což právě dělají, a stát, pojede to daleko rychleji. 80% nákupů nových aut jsou firmy a instituce. Ti taky dělají bazarový trh. Průměrné stáří aut je u nás 15 let. Ti, co dnes koupili spalovák, a je jich drtivá většina, ho vymění nejdříve 2032. A otázka je, zda budou mít na nové elekto nebo na bazarové elektro a zda to bazarové (protože nové už v té době ano) splní jejich potřeby (omezený sortiment, karoserie, značky...). Možná půjdou do plynoprdů nebo nějakých plugin hybridů, kdo ví. Každopádně si vzpomeň, jak to tu vypadalo v roce 1988 (ano, to kolem sebe bolševik kopal, mlátil lidi na potkání, jakmile se někde srotili, ale už jsme měli barevné televize, 2 programy, pololegální burzy, kde jsi mohl za šílené ceny koupit digitálky, kazeťáky, hadry, fáčka, igelitky s obrázkem, džíny....) a jak to tu vypadá 2018. Takový rozdíl bude 2018 a 2048, spíše daleko větší. Záruku na to nemá samozřejmě nikdo. Mne by nenapadlo v prváku na vyšce v roce 1988, že bude za 1 rok stávkový výbor, nějaký herec a dramaturg, co právě seděl ve věznici Ostrava-Heřmanice, kolem které jsem jezdil do školy, se stane prezidentem, zvolí ho komanči, za 2 roky budu zakládat firmu a jezdit na otočku do Německa, Rakouska i Švýcarska, za 3 roky budu mít Citroen BX 1.9 Break,  když jsem si v té době díky 18 letům a řidičáku sáhl konečně na rodinnou bazarovou Škodu 110, za 5 let se rozpadne republika na dvě části a bez střílení atd. atd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty vychadzas z predpokladu, cize predpokladas a to je to spravne slovo.

A rozdvojenu osobnost nemam, od zaciatku moja osobnost hovori, ze dnesne elektro je totalna hlupost, ktora prinasa viac starosti ako osohu. Snad to bude o par rokov lepsie, vzhladom na vyvoj je PREDPOKLAD, ze to tak bude.

Tak nepis, v jednom prispevku, ze za 30 rokov bude a v hned dalsom, ze predpokladas, lebo odporujes sam sebe

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radovanek: Ale já jsem jen nastínil situaci, které chceš dosáhnout. Ne o milionech, ale v klasickém městě jako Havířov, FM, kde by jich byly stovky a v Ostravě třeba tisíc. A to vše bez možnosti nabíjet doma, nebo v práci.  Ale jet do Kaufu, do Frýdy, nebo někam jinam jenom proto nabít auto, aniž by tam chtěl je trochu mimo. A ještě tam nuceně trávit několik hodin.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 hodinami, Radovanek napsal:

To Hafity: No a přesně tak se to dělá. Viz já výše. Kolega dělá v centru Ostravy, tak pověsí jednou za pá dní auto o 2 ulice vedle na pomalou a neřeší to (u budovy nemají parkoviště, stává obvykle někde vedle v sídlišti).

Moc jsem to neokoukával, ale předpokládám, že ta bedna na parkovišti před fabrikou moc pomalá nebude.... :roker

Standard dobíjení
  • Rychlodobíjecí stanice
  • CHAdeMO 50 kW;
  • Combo 50 kW;
  • AC Mennekes 32A/400V
Upraveno uživatelem Hafity
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Trefil jsi to přesně. Z toho AC Mennekesu se samozřejmě dá cucat jen tolik, kolik povolí palubní nabíječka vozu, takže u mne jen 3,6 kW. Ostatně jde jen o chytřejší červený pětikolik 22 kW  32A/400V. Z DC pak opravdu těmito výkony a nabíjení je u malobaterkáčů do 30 kWh v desítkách minut.

To Agrafik + TomaArn: Ano, ale ta situace a to nabíjení bude v desítkách let do budoucna, ne zítra. A auta budou mít větší baterky, takže nabíjení bude početně méně. A fabriky, obchody, úřady, hospody atd. budou rády mít zásuvky na parkovištích, bude to přitahovat klienty. Možná se do té doby sjednotí i standardy, tak jako u tekutých a plynných paliv. Ostatně pokud si stále myslíte, že se bavíme o slepé cestě, tak elektromobilitě už věří i ropáci http://www.hybrid.cz/ropna-spolecnost-bp-kupuje-britskeho-vyrobce-provozovatele-nabijecich-stanic-chargemaster (tedy pokud BP i Shell nekoupili protop, aby zničili konkurenci). Jinak ČEZ, největší síť u nás, se u nás pochlubil 100 nabíječek, z toho 50 rychlými. Soukromý britský Chargemaster jich má 6.500 a kupující BP v rámci této sítě vybuduje dalších 1.200 u svých čerpacích stanic navíc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 30 minutami, TomasARN napsal:

Ja som nikdy nepopieral elektromobilitu do buducna, ale popieram praktickost tychto aut v masovom vyuziti v dnesnej dobe

No vidíč, tak to máš lehké. Žádná masovost se v počtu 2 tisíce osobáků elektrických na 5 milionů spalovacích nekoná a ještě dlouho konat nebude, i kdyby jich byly desetitisíce.

To:Hafity: Hybridy už ne, to je překonaná věc. Asi jsi jel Priusem (Yarisem, Aurisem). Plugin hybridy mají smysl, dojezd 50-80 km čistě na elektřinu, při brzdění stejně jako hybrid rekuperují do baterek, při rozjíždění používají elektromotor a až při ustálené rychlé jízdě spalovák. Nabíjet se dají z běžných zásuvek když parkují do pár hodin a některé (Mitsubishi Outlander PHEV) dokonce z rychlonabíječek za 10-20 minut. I když i ten Prius lze koupit jako PHEV, ale jen omezeně. Pak většinu času jezdíš v klidu, bez jedů, smradu a vibrací elektricky, když chceš dát prahu-Plzeň tak buď sám nebo automaticky to přepne na spalovák. Dokonce mají PHEV i funkci dobíjej za jízdy, takže výkon spalováku je využit i pro alternátor, nabíjející baterky, aby po příjezdu do dalšího města jsi mohl jezdit po něm elektricky. Ale i PHEV začnou ztrácet smysl s rostoucí kapacitou baterií a dojezdu BEV nebo FCEV (battery electric vehicle nebo fule cell EV, elektrická auta poháněná baterkami nebo s pidibaterkou a palivovým článkem, zřejmě na vodík). Nebude potřeba je nabíjet v průběhu jedné cesty. Tedy stav, který dnes nabízí Tesla a některá auta s 60+ kWh baterkou (čínský BYD, britský Jaguar iPace atp.).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No viděl jsem video z Nurburgringu, hybrid no a nebylo to k smíchu. Prý by to mohlo jít i pod 5 minut. PikesPeak to stejné, spíš než k smíchu to muselo být amíkům ku breku. Už Loeba jim bylo jasné, že nepřekonají a tohle už asi vůbec ne.

Elektrické motorky na Manu taky nejedou tužku...

Já nepopírám, že v tomhle je budoucnost. Vidím to nerad, ale tak to prostě je. Ale já průkopníkem nebudu (a to jsem nad tím přemýšlel už před cca 15lety, v Belgii byla všude na prodej spousta 106ek, s takovou tou směšnou prodlužovačkou pod  záklopkou na blatníku), jak jsem psal, teď to je spíše pro masochisty, kteří se asi chcou odlišit.

mmch, takové ty kecy, jako spalovací hovada, nejeduju, nesmrdím, to je takové pokrytectví, poněkud trapné. Ekologicke chování jízda automobilem nikdy nebude, jedno na co jezdí. Člověk se choval ekologicky do té doby, dokud nepřišel na to, jak si zapálit oheň. Pak už to začalo jít z kopce a autíčka na elektriku to nevytrhnou.

Upraveno uživatelem David 106s16
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Radovanek napsal:

Hybridy už ne, to je překonaná věc.

Vzhledem k infrastruktuře je masovost čisté elektromobility ještě hodně vzdálená. Proč by zrovna hybridy nemohly být překlenovacím můstkem? Ve městě na baterku, mimo město dle potřeby, nezávislost na jediném zdroji....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Protože ten hybrid má houby dojezd. Hybrid pouze podporuje spalovací motor při rozjezdech, kousek (do 2 km po rovince v 1 člověku) s tím možná na elektro dojedeš, ale mezitím Ti už elektronika spustí spalovák. Protože baterka je tak +-2 kWh, ale využitelná je sotva půlka, zbytek má za úkol absorbovat rázy při brzdění/rozjezdech. Takže hybrid se rozjede elektro, kousek jede a pak hned nastupuje spalovací motor. Zdechne při zastavení, při němž trochu narekuperoval do baterky, takže se rozjede elektro, kousek jede a pak hned nastupuje spalovací motor. Ovšem ty kousky se stále zkracují. PHEV díky velikosti baterie od 6-8 kWh výše prostě jede, dokud má z čeho. Jinak koncern PSA nastavuje hybridy tak, že nezávisle na tom, co nastavíš - chci jet na elektro - tam prdne spalovák skoro hned, jakmile jen trochu hrozí úbytek baterky pod nastavenou mez. Osobně vyzkoušeno, nedá se s tím jezdit ani s lehkou nohou. prostě spalovák se zapojuje každou chvíli. To co píšeš, tedy ve městě na baterku a mimo něj na spalovák je opravdu jen plugin hybrid. Hybrid na to konstrukčně ani kapacitně nemá.

To David 106s16: tak to je škoda, že jsi nerozjel s těmi 106 kšeft, tady by je spousta lidí rádo koupilo, dojezd 80-100 km jim za ty prachy stačí, jen ten dovoz a jazyk a byrokracie, top prostě nedávají. Jedna jezdí na Opavsku, druhou máme na VŠB (tu s tím FVE panelem na střeše). Co se týče závodů, tak elektriky začínají přebírat žezlo. Postupně, ale začínají. Elektrické formule se už jezdí pár let taky http://www.hybrid.cz/sap-dalsi-svetovy-gigant-vstupuje-do-formule-e a http://www.hybrid.cz/do-zavodu-elektrickych-formuli-se-automobilky-jen-hrnou-nejnoveji-pribylo-porsche. Motorky jako Zero jsou plně konkurenceschopné.  S tou ekologií se neshodneme. Zatímco spalovák potřebuje na každý litr výroby plaiva 1,3 kWh elektřiny, tak elektrika na něj už ujede 10 km. A nepotřebuje k tomu spoustu další infrastruktury a neprodukuje jedy, smrad, kravál a vibrace, to není žádné pokrytectví, to je prostě fakt. 

To Milan+: a nejen do ní, projdi si hybrid.cz a zjistíš, že těch soutěží je daleko více, nejen ta doplňková http://www.hybrid.cz/v-eco-energy-rally-bohemia-mohou-zavodit-alternativni-pohony. Americký závod do vrchu 20 km s brutálním převýšením PikesPeak už spalováci ztratili http://www.hybrid.cz/elektromobil-volkswagen-id-r-pikes-peak-dosahl-nejlepsiho-casu-v-kvalifikaci a http://www.hybrid.cz/elektromobil-volkswagen-prekonal-vsechny-rekordy-zavodu-do-vrchu-pikes-peak. Pokud si Tesla vezme na Nurburgringu svoji výměnou stanici baterek, což má a umí automatizovaně, může po podobných úpravách jako tamní sériové vozy ihned na rošt. Porsche už taky zjistili, kudy vede cesta http://www.hybrid.cz/porsche-taycan-alias-mission-e-se-na-novem-videu-chlubi-elektrifikovanou-dusi a http://www.hybrid.cz/porsche-koupilo-10-podil-v-chorvatske-automobilce-rimac . A elektromotory se chystají na vodu do rychlých člunů, nikdo menší než Jaguar http://www.hybrid.cz/elektricky-jaguar-prekonal-rychlostni-rekord-ale-na-vode .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady nejde o množství vypouštěných emisí, tady jde o takovou nějakou celkovou filozofii. Pokud by lidé rezignovali na automobily (jedno jestli na elektriku nebo na benzín), tak by se třeba nemuselo dělat tolik nových cest, obchvatů a nevím čeho ještě. A co si budeme povídat, každá cesta vede někudy, kde před tím něco žilo a mělo nějaký svůj ekosystém, který je tímto narušen., často zničen. Fabriky na auta, opět jedno jaká, se staví na zelené louce.  O tom, že se cesta dělá z asfaltu, který taky není žádná ňamka, ani nemluvím. Ale je prostě podstatou lidského myšlení chtít víc (v tomto případě víc vlastního pohodlí) a to žene lidstvo kupředu a zároveň do záhuby.

Takže až začneš chodit pěšky, uznám že se chováš ekologicky a budeš mít v mých očích právo nadávat do čehokoliv neekologického. Ale v každém jiném případě, akorát tvé auto nevytváří splodiny přímo při provozu a to pindání o superekologičnosti je jenom póza. Nic víc. Žádné superekologické chování to není.

Nicméně, abychom si rozuměli, já proti elektroautům nic nemám, jsem v tomto celkem neutrální a chápu, že to je prostě směr dalšího vývoje. Jenom mi vadí takový ten zelený hype kolem toho. Tady ve FM je jeden, teď má teslu a taky vykládá, jak je to eko a kdoví co. Fajn. Akorát že jeho předchozí auto byl Cayenne, benzín v turbu. Najednou zezelenal? Jak říkám, póza.

 

 

Upraveno uživatelem David 106s16
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Fakt nejde o celkové množství emisí u 5 milionů osobních aut pro 10,5 milionů občanů ČR? To je legrace, ne? To že jsme rezignovali na docházku pěšky, ježdění na kole, ježdění MHD je samozřejmě problém, ale těžko řešitelný tím, že se vrátíme na stromy. Podívej se do historie, jak se města vyčistila po středověku vynálezem kanalizace, byť dnes to znamená spoustu pitné vody jako média pro odvod sraček. Nebo jak se města průmyslové revoluce století páry zbavila bince přechodem na elektřinu a centrální zdroje tepla. Nemusíš chodit daleko, vyjeď z FM směr Polsko. nemusíš čekat na zimu, zajeď večer, když všichni roztopí kotle aby si ohřáli teplou vodu. V zimě i v létě. Pak budeš vděčný za naše teplárenství a plyn a tepelní čerpadla.  Jde o to dělat vývoj, ale ne sebevražedně.

Pěšky fakt chodit nebudu, protože to dělám tehdy, kdy to má smysl. Nemá smysl abych chodil denně 2 hodiny z a do práce, když na kole jsem tam za 20 minut, MHD (bohužel naftovou) podobně a elektrickým autem za méně než 10. Ale překvapuji Pražáky, když po jejich městě jezdím metrem a chodím pěšky, zatímco oni jsou schopni kroužit 20 minut okolo Václaváku a hledat místo k parkování. A to dojeli třeba z Chodova, kde mají metro pod nosem a doveze je na Václavák kamkoliv. Ještě větší šok mají, když použiju Rekolo nebo ofo.cz. Samozřejmě do té Prahy nejedu autem, ale elektrickým vlakem, kde je nás od 300 do tisíce v jednom.

Ten zelený hype kolem je někdy nesmysl, o tom žádná, ale zrovna nahradit Cayenne benzín v turbu Teslou je dobrá volba. Zvláště když ten trouba jezdí jen po městě, kde to ani neohřeje. Ano, je to vůl co musí mít auto za 3 mega+, aby ho měl delšího. Nebo pro svoji bloncku 50 kg, aby se nebála řídit. Ale má to smysl. Spálit po městě na 100 km +-15 kW než +-15 litrů benálu. Tvůj nos, uši a zdraví to poznají. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, Radovanek napsal:

Fakt nejde o celkové množství emisí u 5 milionů osobních aut pro 10,5 milionů občanů ČR? To je legrace, ne? To že jsme rezignovali na docházku pěšky, ježdění na kole, ježdění MHD je samozřejmě problém, ale těžko řešitelný tím, že se vrátíme na stromy. Podívej se do historie, jak se města vyčistila po středověku vynálezem kanalizace, byť dnes to znamená spoustu pitné vody jako média pro odvod sraček. Nebo jak se města průmyslové revoluce století páry zbavila bince přechodem na elektřinu a centrální zdroje tepla. Nemusíš chodit daleko, vyjeď z FM směr Polsko. nemusíš čekat na zimu, zajeď večer, když všichni roztopí kotle aby si ohřáli teplou vodu. V zimě i v létě. Pak budeš vděčný za naše teplárenství a plyn a tepelní čerpadla.  Jde o to dělat vývoj, ale ne sebevražedně.

Pěšky fakt chodit nebudu, protože to dělám tehdy, kdy to má smysl. Nemá smysl abych chodil denně 2 hodiny z a do práce, když na kole jsem tam za 20 minut, MHD (bohužel naftovou) podobně a elektrickým autem za méně než 10. Ale překvapuji Pražáky, když po jejich městě jezdím metrem a chodím pěšky, zatímco oni jsou schopni kroužit 20 minut okolo Václaváku a hledat místo k parkování. A to dojeli třeba z Chodova, kde mají metro pod nosem a doveze je na Václavák kamkoliv. Ještě větší šok mají, když použiju Rekolo nebo ofo.cz. Samozřejmě do té Prahy nejedu autem, ale elektrickým vlakem, kde je nás od 300 do tisíce v jednom.

Ten zelený hype kolem je někdy nesmysl, o tom žádná, ale zrovna nahradit Cayenne benzín v turbu Teslou je dobrá volba. Zvláště když ten trouba jezdí jen po městě, kde to ani neohřeje. Ano, je to vůl co musí mít auto za 3 mega+, aby ho měl delšího. Nebo pro svoji bloncku 50 kg, aby se nebála řídit. Ale má to smysl. Spálit po městě na 100 km +-15 kW než +-15 litrů benálu. Tvůj nos, uši a zdraví to poznají. 

Začni psát normálně jo. Jakej vůl, má kacky nejede na dotacích, tak si to koupil. Jestli máš malé auto i to ostatní tak smůla no. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...