Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Benzín, Nafta, Akumulátory? Nebo vlastní pohon? Toť otázka :D


Weri 605

Recommended Posts

ja uplne bezne za den jen dojizdenim do prace a vyzvedavanim deti vesjkole,z krouzku atd najedu 150.

Budu to chtit kazdy den nebo kazdy druhy nabijet?

Jo ja si to muzu nabit u baraku...

kolik je nabijecek v Plzni?

Ja osobne vim Kaufland na rondelu,Globus na Chotikove ...a dal?

Kdyz bude v Plzni 20% elektroaut bude to stacit?

Co kdyz jich bude 40%

 

Nevim s tou navratnosti...i tech 10 let bych rekl je dost..

Ja zkusil ten EON a vyslo mi 18 let i s dotaci.

Ja nejsem proti temhle vecem...dokonce mam nove veci rad ,ale musi mi to davat smysl.

Ekonomicky i prakticky a to fve a elektroauta podle me nedava.

Ja pred 7 lety poridil novy kotel do baraku.

Prvni tri roky topil peletkami...ted uz opet spokojene uhlim.

Peletky jsou super ciste. Nicmene jejich dostupnost neni vzdy idealni a hlavne prudce roste jejich cena.

A v porovnani s uhlim to proste nedava smysl.

Z komina mi jde diky modernimu kotli alespon barevne stejny kour...respektive nejde skoro zadny.

Navic tim topim a nahrivam i vodu. Topim cely rok...

Diky tomu setrim za ohrev elektrinou zhruba 6-8000.

i pres zvysujici se cenu elektriny mam cim dal mensi zalohy a vetsinou mi na konci roku vraci nejake 2000.

Letos planuju jeste vymenik na ohrev vody v bazenu...tohle mi dava smysl.

Navratnost 10 let mi smysl nedava. Za 10 let budou uplne jine technologie a ja budu muset cekat nez se mi aspon vrati tohle a nic na tom vlastne neusetrim.

Ale nerikam ze mam patent na rozum...mozna se mylim. Jen me tohle bezvyhradne nadseni desi. Trochu mi to prijde jako vitani zarne budoucnosti s FVE na vecne casy a nikdy jinak

Upraveno uživatelem rhinos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to jsi docela výjimka, nicméně když to dáš pokaždé po dojezdu domů do zásuvky (a nabije se Ti to přebytky z FVE nebo z baterky nebo nočním proudem, automatika si s tím už poradí), tak můžeš třeba nabíjet jen na 80% a mít každý den ráno opět 240 km jistého dojezdu. Vzít kablík ze zdi a vrazit do auta trvá sekundy.

Největší integrátor nabíječek asi evmapa.cz, evropsky pak třeba chargenow.com. Třeba Plzeň ukazuje 8 nabíjecích míst, nejbližší okolí města další 4. Z toho 6 rychlých (CHAdeMO a CCS) 50 kW výkon. Možnosti porostou s počtem aut. U nás je průměrné stáří 15 let, takže se bavíme o letech 2035-2040, kdy budou nějaké desítky procent EV. Zatím máme podle poslední statistiky 5,8 milionu osobních spalováků a 3 tisíce čistých bateriových elektrik.

Návratnosti u energetiky se počítají v řádu desítek let, málokdy méně. U peletek třeba je nyní otázkou jejich dostupnost po ukončení těžby kůrovcových stromů. Peletkárny už přemýšlejí o změnách technologie, peletky z jiných druhů dřeva stávající technologie neumí. Topení uhlím není v moderním automatickém kotli problém, nicméně dříve nebo později ti změří emise a budeš je platit. To je plán státu k jejich odstranění (já vím, že to vzhledem ke kotlíkovým dotacím nedává smysl, ale co chceš od politruků, posranců a byrokradů). Pokud máš velké odběry, pak uhlí je řešení, ale dýcháš to. Já mám barák 20 let, naši od roku 1983, takže vím, jak se co mění. A 10 let je sice posun ve FVE, ale ne ve spalování. Pokud se neposouváme ke zplyňování a fluidnímu hoření. Což je pro RD dost drahé. Je to na výběru každého z nás. Aktuálně je terno pasivní barák s rekuperačním větráním a tepelné čerpadlo, nahoře FVE. Díky níž to bývá aktivní barák a s přehledem řeší i palivo pro mobilitu bydlících.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@PéťaNo já kliknul na ty odkazy od @Radovanek a vyplnil příslušná data. Jakousi státní dotaci to tam počítalo. Každopádně energetický úspory v desítkách let jsou pro mě nepřípustný.

Já se snažím minimalizovat svoje spotřeby, to je způsob, který v rámci šetření přírody uplatňuju. Nesouhlasím s tím, jak se spotřebovává víc, ale díky výhodnejšímu tarifu se "šetří". Kapsa možná, příroda ne.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, s tím máš pravdu. proto jsem psal, že elektromobilismus je slepá cesta, jak ušetřit životní prostředí. Kvůli baterkám, kvůli výrobě a distribuci el. energie a kvůli nabíjení. Správná cesta je omezit ježdění auty (osobními, kamiony,...). A to bohužel nepůjde jinak, než ekonomicky, t.j. natolik znepříjemnit a zdražit vlastnictví automobilu, že najednou bude stačit jedno do rodiny a ještě nevyjede každý den. Jenže, to by musela fungovat MHD i mimo velká města. To samé přeprava zboží na kamionech. Dokud je levnější než např. vlaky, nezbavíme se jich. A to včetně nesmyslného převážení materiálu z bodu A do bodu B (ocel z Kladna do Velké Británie, kde na ni dají jinou nálepku a putuje na Slovensko,...).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Hafity napsal:

To je poněkud diskriminační.... :roker

Co je na tom diskriminačního? To diskriminační to, že jsem se vzdal pohodlí města, postavil domek na vesnici, všechno si platím a mám tedy prostor na nabíjení? Podle mě je diskriminační to, že ve městech mají dotovanou dopravu a já se musím postarat sám, abych se dostal do zaměstnání, aby se kluci dostali do školy,...

To si nestěžuji, jen jsem nepochopil Tvůj vzdech :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To nebyl vzdech, jen že někdo to má v tomto směru jednodušší.... Na oplátku je tam ta doprava, jak píšeš.... Jinak jsem na tom obdobně, baráček na vsi.... A v podstatě ideální uživatel elektromobilů (jeden 6km tam a 6km zpět, druhý 40km tam a 40km zpět) a s dostatkem ploch pro FVE.... No ale tak nějak nevím.... Pokud splácím hypošku a rekonstruuju, tak jsou tyto "vymoženosti" poněkud "mimo misku"....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě jeden rozhovor o elektromobilitě: https://www.autoforum.cz/zajimavosti/sazka-vw-na-elektromobily-je-obrovsky-hazard-do-dvou-let-se-to-ukaze-rika-exsef-skody/

 

@Hafity Já mám hypo splacenou, tak teď hledám, jak si snížit náklady, až budu žít z penze ;) Jestli nějaká ještě bude 😮

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za vzor jsou nám dáváné Spojené státy, kde jezdí více elektromobilů než u nás. Každý nás zná a i mnohokrát poznal, co znamená stát ,,frontu" na nankování benzinu či nafty. Takto to vypadá, když se stojí fronta na tankování elektromobilu. Nejde jen o délku fronty, ale hlavně o čas, za který se vozidlo nabije. Co dodat ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je trošičku zavádějící video, byť reálné, z posledního Dne díkůvzdání, kdy se celé USA přesunují napříč kontinentem za rodinami. Tyhle fronty tam mají i na benzínkách, jen jim to načerpání netrvá tak dlouho, jako nabíjení. Ale zde, jak poté konstatovala Tesla, která tato místa ihned posílila mobilními stojany pro návrat aut zpátky po konci svátků, narazili na hodně vychytralých šetřílků, co vyjížděli z domu se skoro prázdnou baterkou s tím, že se nabijí zdarma na Superchargeru přes svačinu nebo přes oběd. A na uzlových bodech dálnic pak vzniklo toto, co vidíte. Tesla má totiž data o autech online. Dokonce jim do navigace Superchargery hlásí, jak jsou obsazeny. A pokud je obsazenost vysoká, automaticky omezí nabíjení jen do 80%, kdy to jede rychle, a dál nepustí. Protože zbývajících 20% trvá stejně dlouho, jako předchozích 0-80%. 

Já aktuálně testuji neplánovaně Škodu CitiGoe iV a Peugeot Ion má velmi dobrou konkurenci. Sice až po 13 letech od začátku výroby originálu Mitsubishi iMiev v Japonsku, ale dohnat už se Evropě povedlo. Teď ještě předehnat by to chtělo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to reál a Tesla narazila na kombinovanou vyčůranost majitelů s nabitím zdarma a současně svůj úspěch, když loni prodali hodně aut. Den díkůvzdání samozřejmě byl i předloni a předpředloni, ale tehdy k tomu nedocházelo. Podle interních informací byla těch šetřílků více než polovina, co vyjeli z domu prakticky s prázdnou. A přitom doma běžně nabíjejí.

Líbila se mi rychlá reakce Tesly s mobilními nabíjecími stojany, navezenými na návěsech tahaných elektrickými trucky Tesla Semi na ta velmi exponovaná místa. Nic není bez chyb a jen na chybách se člověk učí. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...
Před hodinou, Péťa napsal:

Je to už hodně staré a je to hloupost. Přívěs samozřejmě zvětšuje energetickou náročnost soupravy, zpomaluje ji a v konečném důsledku je to o ničem. Velká baterie (nové ZOE nabízí prý už 55 kWh, takže se spotřebou kolem 15 kWh / 100 km dává tenhle městský prcek dojezd přes 300 km na 1 nabití) a rychlonabíjení jsou daleko elegantnější řešení. Stejně by si po 300+ km na chvíli odskočili. Při supernabíjení á la Tesla běžnými výkony 125 kW+, respektive už dnes 150 -175 kW nebo Ionity 175-300 kW není co řešit. A rázy na veřejnou síť už řeší baterie, první je v ČR v provozu už rok u pražského výstaviště od PRE. 

Jinak nabíjení zdarma je zdarma jen jako. Platíme ho třeba svým časem a zajížděním na místo, kde je. Tak jako to dělají všichni spalováci posledních 100 let. Elektromobil se má nabíjet pomalu, když parkuje. Průměrný vůz v ČR ujede denně 24 minut. 23,5 hodiny parkuje. Dostatek času na nabíjení z obyčejné zásuvky s jističem klidně jen 10A, tedy výkon okolo 2 kW. Za 23,5 hodiny se nabije skoro 50 kWh baterie z nuly do plna. Každý den na dojezd 300+ km.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   1 registrovaný uživatel

×
×
  • Vytvořit...