Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Praktické zkušenosti z provozu, postupně doplňované


Radovanek

Recommended Posts

Milan: Ty ho znáš, že to všechno víš?

Martinkovic: Tak to jsi toho neslyšel ještě hodně. Nebo chceš tvrdit, že je ekonomičtější a ekologičtější, když těch 300 -1000 lidí pojede každý sám Ostrava-Praha autem? Že se vlaky dotují  tím nemá nic společného. To jen stát křiví trh protože drží celý železniční byznys a podle toho to taky vypadá. Kdyby byly ceny tržní, rozmysleli bychom si zda cestovat nebo skypovat a taky by to přilákalo větší konkurenci. která ceny snižuje. Já pamatují cenu v pendolinu jednosměrně 800 v 2.třídě, dnes s Inkartou25 jezdím za 460 obousměrně plus noviny a voda k tomu. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak skús preratat, to ti ide, koľko stojí vlak, vagóny, elektrika na prevádzku, ak nerátam koľaje, troleje, platy strojvodcu, strojveduceho, lístkové systemy, údržbu, prevádzku stanice a navesti, koľko je návratnosť, a podobne. Keďže sa všetci chceme voziť v moderných a nových vlakoch, a nie 30 až 50 ročných, je nutná obnova, ktorá niečo stojí. Čiže suma sumárum, vlak nie je ani ekologický (v globále), ani ekonomicky, a to mi nevyvratis nijakým argumentom.

Aj keď CD, alebo ZSR, majú monopol na koľaje, stanice a všetky veci okolo, nemajú záujem aby sa vozili prázdne vagóny, lebo či je tam 50 alebo 500 ľudí je spotreba a prevádzka rovnako drahá. A súkromníci na tom tiež stavaju, a snažia sa spraviť pridanu hodnotu "marketingu", voda, noviny, wifi a pod, ale tiež nechcú voziť prázdne vagóny. 

Keďže železnice sú "štát v štáte", akákoľvek dotácia je štátna, čiže zasa všetkých, a ktomu si hospodária na vlastnom "piesočku".....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nezlob se, opravdu jsi mimo. Železniční doprava má jediný problém, a tím je komplex stáního vlastnictví a neproběhlé unifikace. Napříč státy nejen Evropy. Státní vlastnictví znamená totální nepružnost a nezájem, nějaké řízení formou flexibilních plateb za použití kolejí tam není, nějaké zákazníky vyžadované služby také ne. Katastrofální stav většiny tratí, nádraží, neexistující logistické uzly návazností na městskou či individuální dopravu, nádraží v územích nikoho daleko a nepoužitelná, neschopnost s tím cokoliv udělat, taky proč, když k tomu nic nemotivuje. Unifikace je podobný problém, tj. různost elektrické trakce, dále různost zabezpečovacích zařízení, signálů, značení, prostě děs, který má automobilová doprava už roky za sebou. Stavět silnice a řídit na nich provoz je prostě jednodušší, například není potřeba přepřahat na hranicích tahače návěsů, protože za hranicí se používá jiné palivo. Nicméně pokud chceš dovézt lidi autobusy (a to bereme ty velké Student Agency 3nápravové s 65 místy) lidi z Ostravy do Prahy, tak:

a) to nebude trvat 2 hodiny 50 minut jako Pendolinu, ale 4 hodiny v lepším případě, když se nikde nebude nic opravovat, nebudou kolony a zácky a havárie na úseku 367 km, protože ten autobus bude muset jet max. stovkou, vlak frčí 160

b) 1 každý vagon vlaku s +-60 místy bude muset být nahrazen 1 autobusem, průměrný vlak má 6 vagonů (neco 5, něco 6, něco 7, špička 10), tj. 6 autobusů na 1 vlak

c) za 1 den jede jedním směrem Ostrava-Praha minimálně 30 přímých vlaků, tzn. pustit na dálnici D1 se 180 řidiči 180 velkých autobusů navíc jen jedním směrem.

A to hlavní - 1 vlak uveze na jednotku energie daleko více, než odpovídající počet nákladních aut/autobusů. O osobních autech nemluvě, ale na dráze taky nejezdíme v drezínách, tak to tu nemá cenu vůbec zmiňovat. Fakt nevím, kde jsi na neekologičnost a neekonomičnost vlaku přišel. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podívej, ani Ty, ani já, ani nikdo další se nedokážeme dopočítat přesných čísel. Pokud to počítáš přes palivo, je vlak výhodnější, u elektrické trakce bez debat. Pokud to počítáš na personál, tak 30 strojvedoucích versus 180 řidičů taky. I kdybys započítal 2 cvaklístky na 1 vlak, pořád jsi lidsky na polovině a platově taky. Časově je to naprosto nesrovnatelné, přímo nejede žádný bus, u těch s 1 přestupem v Brně je to 5 hodin 40 minut (15 minut přestup, Ova ÚAN, Pha Florenc), takže se shora uvedenými 4 hodinami jsem byl hodně ulítlý ve prospěch busů, vlaky to dělají za +-3 hodiny. A to nehovořím o komfortu vlaku versus autobus, to je zcela jiné kafe. Tam mi můžeš věřit, jezdím často a dálky. Udělej autobusem Plzeň - Ostrava, pojedeš od 8 hodin s 1 přestupem výše. Vlakem já od 4:41 do 5:20 včetně 1 přestupu (i bez něj, přímé Pendolino do Františkových Lázní v Praze stojí 15 minut kvůli úklidu a nakládce jídla do bistro vozu). Za stejné časy dorazím vlakem z Ostravy i do Ústí nad Labem, čili napříč republikou. To dělá autobus za 8,5-9 hodin. Podobně je na tom autobus když pojedu Ova-ČB, vlakem jsem tam za 5,5 hodiny. A to jen proto, že trať z Prahy na Budějice stojí za houby (spodem přes Brno úplně o ničem), 169 km s 1 zastávkou jede vlak neskutečné 2 hodiny, tedy +-80 km/h. S dálnicí je to podobně. Opačně na Liberec z Prahy je dálnice hotová, jen tam vítězí autobus, protože tam holt nikdy trať nevedla. Do Pardubic přiletím z Ostravy vlaky za 2-2,5 hodiny a vždy pojedu dále 3 hodiny do Liberce. Bus z Prahy to dělá za 1,5.

Železnici ujel vlak z hlediska organizace, vztahů a unifikace, tam to stále dohání (stačí jen spočítat typy spřáhel u moderních jednotek, což je průser do budoucnosti).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všetko to má spoločný menovateľ, je to verejná preprava, ekonomické zisky ci ukazovatele sú v červenom. Že pohodlie je take alebo také je druhá vec, ale ideme vecou čísel a praktických vlastnosti, nikto z nás vlak nevlastní, teda, česť výnimkám :-)))), a to je aj v autách, proste elektromobil je veľmi obmedzujúci, aspoň zatial, a praktická stránka / finančný aspekt je veľmi nízka. Do Iona nenalozis to čo do Partnera, si obmedzený dojazdom na 150 km, jednou jazdou, nepotiahnes prives....

Ja mam priority pri výbere auta inde a potrebujem praktickosť, nie obmedzovanie, a 99% tých čo tu píšeme to vidí rovnako.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mít Iona na cestu do práce bych bral, tam ho nabiju bez problémů, ale doma na sídlišti v šestém štoku nevím nevím :), jak bych ho nabíjel...,navíc je pořizovací cena auta neúnosná vzhledem k platu (a to mám mírně nadprůměrný plat, což prý má desetina zdejších pracovníků??) 

takže bych musel mít ještě jedno auto s normálním :) motorem, a to co mám, bez problémů zaparkuju po ranní šichtě před domem, po odpolední jedu v nervách domů, jak dlouho budu jezdit po sídlišti, než ho někde zaparkuju...,takže toho Iona bych musel mít asi na balkoně a spouštět ho rumpálem dolů :myslim

takže mi (při použití selského rozumu) vychází, že nějaké podobné auto jako Ion je vhodné pro člověka s nadstardardním příjmem, majícího rodinný domek, kde v pohodě auto nabije, pracujícího hlavou a využívajíc toho, že elektroaut je málo, takže je může  zatím dobíjet kdekoli--kdykoli a zadarmo, samozřejmě je majitelem takového auta z důvodu nadšenectv í a samo že i prestiže...:), já jim to přeju--nezávidím

prosím Vás, nereagujte na tento můj spisek  ani z jednoho tábora, ať už nadšenci nebo odpůrci--myslím si, že podobný názor má tak 95% populace, ale nechci přesvědčovat ani jednu stranu o své pravdě :aut , zatím jsou elektroauta na začátku a osobně si myslím, že mají velkou budoucnost, howgh.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 5. 7. 2018 at 9:29, ozzy56 napsal:

mít Iona na cestu do práce bych bral, tam ho nabiju bez problémů, ale doma na sídlišti v šestém štoku nevím nevím :), jak bych ho nabíjel...,navíc je pořizovací cena auta neúnosná vzhledem k platu (a to mám mírně nadprůměrný plat, což prý má desetina zdejších pracovníků??) 

takže bych musel mít ještě jedno auto s normálním :) motorem, a to co mám, bez problémů zaparkuju po ranní šichtě před domem, po odpolední jedu v nervách domů, jak dlouho budu jezdit po sídlišti, než ho někde zaparkuju...,takže toho Iona bych musel mít asi na balkoně a spouštět ho rumpálem dolů :myslim

takže mi (při použití selského rozumu) vychází, že nějaké podobné auto jako Ion je vhodné pro člověka s nadstardardním příjmem, majícího rodinný domek, kde v pohodě auto nabije, pracujícího hlavou a využívajíc toho, že elektroaut je málo, takže je může  zatím dobíjet kdekoli--kdykoli a zadarmo, samozřejmě je majitelem takového auta z důvodu nadšenectv í a samo že i prestiže...:), já jim to přeju--nezávidím

prosím Vás, nereagujte na tento můj spisek  ani z jednoho tábora, ať už nadšenci nebo odpůrci--myslím si, že podobný názor má tak 95% populace, ale nechci přesvědčovat ani jednu stranu o své pravdě :aut , zatím jsou elektroauta na začátku a osobně si myslím, že mají velkou budoucnost, howgh.

 

A co toto vozidlo za 295000Kč?

http://www.greencars.cz/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Yogomo je Čína se vším všudy, tedy třeba bez posilovače řízení, uvnitř to všechno smrdí jak čínské hračky, na všechno se bojíte sáhnout, nemá rychlonabíjení, jen pomalá zásuvka, malý dojezd, malý vnitřní prostor (Ion je oproti němu autobus), prostě všechno naráz, co ho pasuje do role přibližovadla. Jezdil jsem v něm, prodává to kolega z Ostravska, a raději jsem k tomu ani nedělal test. Zákazníky si to najde, ale pokud by to bylo ve verzi pro patnáctileté a stálo polovic, tak bez problémů válcuje trh. Tady elektrický nebo spalovací Ligier a Aixam za skoro půl melounu jsou úlet. Za 300 litrů místo Yogomo jsou zánovní elektrická trojčata Ion/Zero/iMiev a to je úplně jiná liga.

Na dálnici to smí, páč to jede i přes 80. Ale nechtějte v tom na dálnici. Přirovnal bych to k polskému Fiátku 126 Maluch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 týdny později...

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...