Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Něco pro elektroniky :)


oddie

Recommended Posts

Přiznám se, že jsem línej to vymýšlet sám, tak dávám do placu jedno takové malé zadání, co bych potřeboval zrealizovat.

Jedná se v podstatě o časovač na cca 20minut.

Fungovat by to mělo následovně: Při zapnutí klíčku v autě sepnout napájení (výstupní relé) okamžitě či do cca 15s. Při vypnutí klíčku v autě podržet zapnuté napájení (sepnuté relé) po dobu 20-30 minut (nemusí to být přesný čas, ani přesně opakovaný, prostě aby se trefoval do tohoto rozmezí), a následně vypnout. Po vypnutí nesmí mít žádný klidový odběr (ideálně aby se sám \"shodil\" vypnutím relé), pokud by to bylo neřešitelné rozumným způsobem, šel by zkousnout odběr do 1 miliampéru. Napájení 12V, k dispozici stálé plus, plus od klíčku, kostra, očekáván spínaný výstup 12V dle popisu (se zatížením pod 1A, takže stačí pidirelé). Pokud možno z diskrétních součástek, ne z programovatelného jednočipu (tím nevládnu), je možné používat časovače typu cmosová 555 apod, co se nemusí programovat.

Troufne si někdo? :) Za pěkné řešení odměna typu pivo na srazu (nebo dvě, abyste neřekli, že jsem škrt ;) )

Link to comment
Share on other sites

Časová relé, co jsem kde viděl, jsou za nesmysl a nesmyslně velká. Na realizaci podobného obvodu stačí pár součástek v úhrnné hodnotě menší než je cena těch dvou piv, plošňák si načmárám při dlouhých zimních večerech. No nic, pokud si nikdo netroufá, podívám se po starých amárech a googlu...

Link to comment
Share on other sites

Je to všechno moc složitý,stačí dva tranzistory nějakej ten odpůrek a kondík s kterým si podle kapacity nastavíš odpovídající čas odpadnutí:) shodou okolností jsem něco podobného dneska vymejšlel v práci pro opožděné vypnutí stropního světla u mojí 106ky a úspěšně,takže ti sem jestli chceš hodím zítra plánek až to nastavím pro tvůj požadavek:D

Link to comment
Share on other sites

Tak jo, schválně se pochlub :)

Já bych to stavěl spíš z té 555, ale ono je to spíš o tom, že pro tyhle časy je ten kondík strašně velký, tudíž elyt, a to je z hlediska dlouhodobé spolehlivosti takové nic moc řešení - jako filtrační člen je elyt OK, ale jako člen určující časovou konstantu je to tak trochu fuj ;) ale ono to tak nakonec stejně asi dopadne. A je fakt, že v tom relátku z vyhřívání to asi nebude jinak.

Link to comment
Share on other sites

Tohle zapojení jsem spáchal jako výchozí a když se podíváš že na elyt nejsou kladeny prakticky žádné zátěžové nároky protože drží jen otevřený tranzistor s odběrem o.oooooo... tak tu spolehlivost myslím řešit nemusíš,mám podobných aplikací odzkoušeno několik a vždy bez problému:)

post-30367-14109613649626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To ygnor206: Já jsem si stavěl tohle k lampičce: http://www.mylms.ic.cz/index.php?text=179-stmivani-stropni-lampicky

To oddie: Použít by šlo asi i tohle: http://www.mylms.ic.cz/index.php?text=140-taktovaci-rele-mko

Na relé by se napojilo co by si chtěl. A místo tlačítka \"start\" by se musel použít nějakej kontakt co se sepne po nastartování.

Link to comment
Share on other sites

Já už jsem vyšel z cviku, taky prdlajs vidím, a hlavně, abych někomu něco vyzkoušel, tak to bych musel hodně dobře sám ozkoušet, a na to nemám už čas a možnosti.

Jenom nastíním obvyklý problém a jeho řešení:

Dělat časovač na 20 minut a ověřovat jeho funkci je práce pro vraha. Dělá se to tak, že se použije multivibrátor (555) na nějaký kmitočet asi např. 1 až 100 Hz a pak dělička, např. 1:2000 s možností přepnutí na 1:10 (může být dělicí poměr i jako násobek 2, např. 2048).

Takže multivibrátor se nastaví osciloskopem, pak se vyzkouší funkce děličky 1:10 a pak se propojkou přepne na 1:1000 a tato funkce se ověří jen jednou - při kafíčku.

Link to comment
Share on other sites

jj, přesně tak. A navíc se ti dlouhej čas může rozhodit (stačí aby se trochu změnila hodnota třeba kondíku a je to). Nemluvě o tom nastavování.

Dělička se dá vytvořit např. pomocí obvodu CMOS4040 (dělí 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024) a nebo CMOS4017 (dělí 1x - 10x). Já jsem děličku stavěl třeba do těchto hodin: http://www.mylms.ic.cz/index.php?text=206-digitronove-hodiny Je tam i schéma ;)

Link to comment
Share on other sites

tak v casovacim rele vyhrivani zadniho okna ze 406tky je primo obvod k tomu urcenej U6046 B, datasheet zde http://pdf.chinaicmart.com/U60/U6046B.pdf

Cas se tam nastavuje zvolenim hodnot odporu R a kondenzatoru C v RC oscilatoru cili v podstate ten princip co psal P607Olda

Myslim, ze je zbytecny vymejslet neco jinyho, kdybys to Oddie doma v garazi nevyhrabal, klidne ti ho venuju, pristi tyden bych mohl byt v Dejvicich

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...