Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Řazení - rychlost a otáčky


Ferin007

Recommended Posts

Což o to, ono to na tu pětku v padesátce pojede, dokonce to i bude schopný zrychlení, ale budou klesat otáčky a hlavně... ten zvuk fakt nebude to pravý vořechový. Ona už ta čtverka je vošajstlich. Nebo je to tím, že motor eště není doistatečně zajetej? Změnils po zajetí způsob řazení?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...než si motor \"sedne\" (a také než dostane po prvních 20 tkm nový olej).

Těch prvních 20 tkm (což bylo naštěstí ještě před zavedením bodového systému:-) jsem tak na rovince v obci řadil \"udržovací\" pětku až mezi 55 - 60 km/h.

Udržovat motor v mírně vyšších otáčkách (čímž myslím od 1500 ot./min. výše) je přitom zapotřebí i po ujetí oněch prvních 20 tkm (v mém případě mám aktuálně najeto 50 tkm) VŽDY alespoň prvních pár km po studeném startu, než se motor zahřeje na provozní teplotu.

No a zcela jistě tomu motoru neškodí, když ho přitom pravidelně proháním alespoň hodinku či dvě po dálnicích rychlostí kolem 130 km/hod.

To pak ale žere cca 6 l/100 km, zatímco mimo dálnice při pohodové jízdě a občasném průjezdu městem či vesnicí si zcela běžně vystačí s méně než 4 l/100 km (což neplatí snad jen v kopcovitém terénu, kde je v každém ďolíku obec, která podle příslušné cedule končí až daleko v protikopci).

No a když občas \"pro kontrolu\" zkouším jezdit vysloveně \"na spotřebu\" např. po rovinatém Polabí, tak mi pak PP při vypnuté klimatizaci běžně ukazuje průměrnou spotřebu 3,3 - 3,5 l/100 km...

[upravil dne 28.2.07 LubošK]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já úplně čubrním jak všichni máte vychytaný při kolika km řadit. Je mi jasný, že v tomot threadu s benzínem nemam co dělat, ale osobně řadím podle sluchu, jak motor táhne, dle otáček motoru a podle momentální jizdní situaci. Kdyby se mě nekdo zeptal, při jaké rychlosti řadím ten a ten rychlostní stupeň, nedokázal bych odopovědět...

[upravil dne 28.2.07 MPavel]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, že do toho promítám aji dopravní situaci. Ale \"sluch\" se mi shoduje s mnou uvedenýma hodnotama. Případně mě upozorní na to, abych mrkl na otáčkoměr.

Jinak já spíš než podle rychlosti řadím podle otáček. I když tu rychlost do toho nějak promítám taky.

[upravil dne 28.2.07 Ferin007]

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já řadím taky podle otáček ale bohuže to řazení ze 2 na 3 se láme kolem 50 km/h a když dám tři a otáčky aby se to \"nedusilo\" tak těch 50 překročim a když před sebou vidim \"osobu s radarem\" tak mi sluch sice říká zařad 3 ale oči měj 2 ......pak se řídim podle očí:P

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No pokud bych si já taky coupil to coupé, co máš Ty, tak bych se z něj s tím jeho dvoulitrovým benzíňákem taky snažil udělat pořádnou babolapku a na nějakou spotřebu bych přitom nehleděl...

Jenže když nespěchám a mohu si to tedy \"vychutnat\", zjistil jsem již svého času při jízdách s Fiatem 130P mých rodičů a poté i při jízdách mými prvními \"služebními\" Favority a Feliciemi (tj. ještě předtím, než jsem si koupil první Feldu vlastní), že největší \"adrenalin\" není to \"navalit\" do první zatáčky, co to dá, a pak doufat, že z ní vyjedu živý, zdravý a s nepomačkanými plechy.

Takže když mám čas a náladu, rád si již od těch dob \"vychutnávám\" ty neustálé nervy, kdy v zájmu minimalizace spotřeby podřadit či přeřadit výše a jak při tom šlapat na plyn či brzdit motorem, aniž bych tím ohrožoval jiné nebo aniž by přitom oni ohrožovali mě.

Jo to je pak panečku \"adrenalin\" - zvláště když posledních pár měsíců k tomu ještě přibyly ty bodíky a drastické pokuty, takže člověk k tomu všemu ještě musí hlídat rychlostní limity i v místech, kde jsou zjevně zcela nesmyslné.

Faktem ale je, že kvůli tomu o trochu stoupla spotřeba i mně, takže by mě docela zajímalo, jak se to projevilo na celkové spotřebě všech tuzemských šoférů (v čele s těmi, co s 1.6HDi řadí i na rovině z trojky na čtyřku při 60 km/hod.). Třeba by pak někoho napadlo \"ze zákona\" stanovit, že alespoň nové osobáky musí být zpřevodovány tak, aby dokázaly i na tu čtyřku jet po rovině onou předpisovou \"padesátkou\".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím zareagovat na předchozí obsáhlou slohovou práci.Nemíním zde vyvracet poznatky a zkušenosti, ale musím souhlasit.

Motorismus pohltil celé lidstvo a každý někam spěcháme, především se tento fenomén ukazuje na našich silnicích.

Jezdím každý rok na dovolenou do zahraničí a občas se k našim sousedům podívám v průběhu roku pokud zrovna neblokují hranice.Vracím se vždy s pocitem jak je to možné, že motoristé u sousedů jezdí spořádaně, ohleduplně atd.(Rakousko,Německo a s podivem i Itálie).Samozřejmě, že se najde vždy nějaký kousek, který někam pospíchá, ale určitě se jich najde méně než tady doma.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V případě 6 st. převodovky u P100kW je mezi jednotlivými stupni rozdíl cca 1000 ot. vztaženo k rychlosti a u 6st. je to 500 až 600 ot. Osobně řadím na ucho.Těm, kdo začínají a hledají způsob, tak doporučuji, aby nižší stupeň vytočily do takových otáček, aby ten vyšší zařadily do oblasti max. kroutícího momentu.Na tento způsob se navrhuje i většina převodovek.Tohle naplatí dogmaticky, záleží na výkonové rezervě motoru, na profilu silnice, chtěného stylu jízdy a odhadu toho, co se děje před autem a dalších už méně podstatných parametrech. Krátce na to, zase rozhoduje ucho..... Podtáčení a přetáčení motoru do zátěže životnosti motoru neprospívá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Suhlas s tym co napisal Toro.

Napr. pre 2.0 HDi 66 kW je max. krut. mom. pri 1800 ot. a od tychto otacok ide motor vyrazne kultivovanejsie.

Pre tych co budu tvrdit ze to je vysoke tocenie motora treba upresnit ze to plati pre rozbeh (PRERADOVANIE ) a nie udrzovanie rychlosti.

A samozrejme ze to plati pre diesle, pretoze benzin ma max. krutak na 4000 ot.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

50km na 3.st je 1750-1800 ot., docela slušněj čas pro nástup kroutícího momentu a využití zrychlení při nejnížší spotřebě paliva, pokud ta tvoje 1,6 HDI má v pořádku turbo. Pro jistotu dvojka ti rychleji nad 50 km/ hod nebude zrychlovat než na trojka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná blbej dotaz, ale chci se jen utvrdit. Je normální, že když je motor studenej, tak je auto \"línější\" (že se mu nechce moc zrychlovat, pomaleji se rozjíždí atd.)? Tím samozřejmě nemyslím, že bych motor hned po nastartování vytáčel a chtěl po něm raketový akcelerace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně teda s 307 2.0 HDi, 66 kw na trojku 50 úplně v poho. Je tak akorát v kroutícim momentu (asi 1800-1900 ot.). A Když na něj v 50 šlápnu, krásně vystřelim...

Pozoruju, že nevýhodná je rychlost kolem 40 km/hod. Tam to na dvě řve a na tři pod otáčkama. To je někdy depka jet za dědulou v klobouku, co se čtyřicítkou ve městě sune se smrtí v očích:myslim

Jinak řazení je závislý na tom, jak taky chci jet. Při razantních rozjezdech se třeba na 3 dá odpíchnout do 90. Přitom když jedu v klídku, za čtyři šoupnu při 70. A někdy se dá po městě zlehka dojíždět po rovince, z kopce na 4 třeba šedesát...

:mrk

Původně zaslal: zaza

no,jak se to může někomu při 50 km na 3 dusit,to nechápu,mě se tedy nedusí,kupte si pořadný motory a ne ty šidítka:D:D:D;);):papa

asi mezi 16HDi a 2.0H bude asi dost velký rozdíl:myslim:aut

307 2.0HDi 110FAP

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrej dotaz! Mně taky při úplně studenym hůře táhne v malejch otáčkách. Pokud se třeba rozjíždim do prudkýcho kopce, někdy po 1 se v momentu na dvojku mu nechce..nad 1500 pak jako by vystřelí.. Kdybych pořádně vytočil 1, bylo by v poho, ale za studena se mi nechce... To ale asi po minutě je normal živej. Lepší je stejně po nastartování v mrazech nechat nafťáčka chvíli bublat na volno ... Ať se hezky promaže:super

Myslim, že je to normální , studenější motor musí mít menší výkon, pokud se mu nedá víc paliva. A asi záleží, jak je nastavený automatický.. Třeba v rámci spotřeby, a tak.

Původně zaslal: Ferin007

Možná blbej dotaz, ale chci se jen utvrdit. Je normální, že když je motor studenej, tak je auto \"línější\" (že se mu nechce moc zrychlovat, pomaleji se rozjíždí atd.)? Tím samozřejmě nemyslím, že bych motor hned po nastartování vytáčel a chtěl po něm raketový akcelerace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...