Mathias: Jsem proti státní regulaci - myslíš, že stát (čti státní úředník) přesně ví, jaký bude vývoj za 10 let? Za 20 let?
Ekonomické obory měly boom v polovině 90. let, tehdy hodně trpěly technické obory - jenže situace se už trochu srovnává.
Jinak, jestli prestižní/neprestižní školu - to je docela alchymie.
Prestižní škola klade velké nároky na \"Sitz Fleisch\" a rozhodně nejde studovat dálkově.
Škola krajského formátu má zase výhodu v určité propustnosti a osobním přístupu, tj. člověk je taqm znám pod jménem a ne pod číslem.
Určité soukromé VŠ z trhu nezmizí, dokud zase stát bude lpět na tarifních třídách u státních zaměstnanců (a jsme u jádra pudla). Máš Bc., dostaneš víc, máš Inga., přidáme ti ještě víc. - sice je jedno, co jsi vystudoval, klidně ta škola může být o výlovu rybníků.
Ještě jedna, která je při rozhodování důležitá (a tady nepadla) - celosvětové uplatnění.
- práva - existuje několik druhů světových práv, a zákoníky si většinou vydává každý stát sám
- ekonomka - to samé (i když tady je to v managementu trochu volnější, stejně jako u humanitních studií)
- technika - Ohmův zákon platí po celém světě
... o pajdě se raději ani nezmiňuju.
Vybrat spávnou VŠ je kumšt - a bohužel, stát v tomhle nepomůže. (je to o motivaci, schopnostech a osobních předpokladech)