aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 jenže jukni na tohle kolik do tho peltiera cpou : to je výkon cca stejnej jako 12V a 40A !!!! to NEDÁŠ celkove mi staci kdyz zapnu jednu saharu cca 18A, za jízdy i po rovině to trošku poznám, volnoběh je už taky trošku níž a když se zapnou obě... 2*18A tak na volnobeh musim mít trošičku přidanej plyn aby neklesaly otáčky tak že už začíná jít nepravidelně... a to diesel má \"víc síli v nízkejch otáčkách\" nevim no ale brát to z elektriky se mi nelíbí, neni to zrovna stastny spis bych se hodne zajimal o ty absorpčni chladničky trošku sem na to koukal , je to i dosti zajimavy ale vzhledem k tomu že se vyhřejvaj propanbutanem nebo tělesem tak jde o to jestli je potřeba dosáhnout nějaký hodně vyšší teploty pro dostatecny uvolnovani toho čpavku aby to melo nejakej pouzitelnej vysledek Původně zaslal: Ferry Dneska zacinam s prestavbou manualni klimatizace z jedne bourane 406 do moji 406, az to dokoncim poreferuju tak to drzim palce moh sem mít komplet vsecku klimu k 205 ale nakonec po diskuzi tady sem se na to vyflák [upravil dne 30.5.2008 aaischa] Citovat
aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: Kakao106 Původně zaslal: klumir Je to úplná hloupost.Vem to selským rozumem,když už Ti ty výpočty moc neřeknou.Koukni na to takhle:je chladno,teplota 10 °C-a ty chceš mít v autě,nebo doma 20°C.To je rozdíl 10°C.Spotřeba energie k vyrovnání rozdílů teplot ať už z 10°C na 20°C ,nebo 30°C na 20°C je zhruba stejná.A teď si představ,že doma ve svém pokoji kde máš 10°C zapneš 350W spotřebič(dejme tomu trošku lepší počítač-ale žádné dělo) ,uvelebíš se do křesla a budeš čekat,jak bude krásně teploučko.Prostě nebude!! A o autě ani nemluvím-výkon radiátoru topení v osobáku je kolem 3,5kw a to je v něm prostor odhaduju tak 4m3-jestli vůbec.klima v autě má kolem 1,5kw a to ještě ta slabší.A poslední věc-těch 1,5kw je výkon té klimy-spotřeba je daleko větší(netroufám si říct,jaká je účinnost)ale řekněme tak 50%-takže spotřeba je 3kw(ostatně všichni víme jak to zamává se 40kW Fábií).A u toho peltiera se udává taky spotřeba ve W,nikoliv jeho výkon. Prostě na to zapomeň.Buď sežeň rostřelenou 106 s klimou a přehoď si ji(pokud ji některá 106 má),ale je to pěkná drbačka i pro toho,kdo tomu rozumí a nebo si kup jiné auto...... ten vykon 330w je tepelny .. elektricky to vychadza cez 500 w ano ale řekni mi kde seženeš 500 W ? ikdyž budeš mít 75, či 80A altík, tak to dost poznáš.. Citovat
Kakao106 Odesláno 30. květen 2008 Autor Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: aaischa jenže jukni na tohle kolik do tho peltiera cpou : to je výkon cca stejnej jako 12V a 40A !!!! to NEDÁŠ Yop v specke je 40 A ze to taha.. toto je jedina vec v ktorej vidim zatial velky problem.. Citovat
aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: Kakao106 Původně zaslal: aaischa jenže jukni na tohle kolik do tho peltiera cpou : to je výkon cca stejnej jako 12V a 40A !!!! to NEDÁŠ Yop v specke je 40 A ze to taha.. toto je jedina vec v ktorej vidim zatial velky problem.. jak sem psal vejš, počkám si na kolegu Pastorka, jestli nám poví něco víc o těch absorpčních chladničkách zatim jdu hledat, ale občas se nejaka na netu oběví \"za pár korun\" jdu najít jak je to s tou teplotou ale nevim nevim Citovat
P607Olda Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Tepelné čerpadlo (Peltier, jakýkoli chlaďák) čerpá energii. Potřeboval bys reálně odvést z kabiny asi 1,5 kW. Abys zajistil činnost toho \"čerpání\", potřebuješ pro pohon dalších asi 1,5 kW. Součet těchto dvou výkonů se mění v teplo, které potřebuješ odvést (rozptýlit, uchladit) mimo kabinu. Takže se ptám, jestlipak řešíš, jak (pod autem? nad autem?) uchladíš 3 kW? Plánuješ nějaký radiátor s větrákem? Tvoje návrhy s Peltierem jsou jako čerpat Vltavu hrnkem. Kdybys chtěl za každou cenu klimu do 106, tak jsou možnosti: 1. jestli se dělala 106 s klimou, tak přemontovat z vraku 2. sehnat si z vraku chladicího auta (řezník) tu jednotku co mají na střeše a dát na střechu 3. prodat a koupit jiné s klimou. Ad 2: zaručeně bys měl jedinečné auto, možná by to i fungovalo Ad 3: tato verze by opravdu fungovala [upravil dne 30.5.2008 P607Olda] Citovat
Kakao106 Odesláno 30. květen 2008 Autor Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: P607Olda Tepelné čerpadlo (Peltier, jakýkoli chlaďák) čerpá energii. Potřeboval bys reálně odvést z kabiny asi 1,5 kW. Abys zajistil činnost toho \"čerpání\", potřebuješ pro pohon dalších asi 1,5 kW. Součet těchto dvou výkonů se mění v teplo, které potřebuješ odvést (rozptýlit, uchladit) mimo kabinu. Takže se ptám, jestlipak řešíš, jak (pod autem? nad autem?) uchladíš 3 kW? Plánuješ nějaký radiátor s větrákem? Tvoje návrhy s Peltierem jsou jako čerpat Vltavu hrnkem. Kdybys chtěl za každou cenu klimu do 106, tak jsou možnosti: 1. jestli se dělala 106 s klimou, tak přemontovat z vraku 2. sehnat si z vraku chladicího auta (řezník) tu jednotku co mají na střeše a dát na střechu 3. prodat a koupit jiné s klimou. Ad 2: zaručeně bys měl jedinečné auto, možná by to i fungovalo Ad 3: tato verze by opravdu fungovala [upravil dne 30.5.2008 P607Olda] 1. Stara 106 z klimov? To asi nie 2. Fuha to je este vecsi funn ako vychadza s tohoto vlakna 3. Zial niesu $$$, vlastne su.. ale nechcem.. Citovat
aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: P607Olda Tepelné čerpadlo (Peltier, jakýkoli chlaďák) čerpá energii. Potřeboval bys reálně odvést z kabiny asi 1,5 kW. Abys zajistil činnost toho \"čerpání\", potřebuješ pro pohon dalších asi 1,5 kW. Součet těchto dvou výkonů se mění v teplo, které potřebuješ odvést (rozptýlit, uchladit) mimo kabinu. Takže se ptám, jestlipak řešíš, jak (pod autem? nad autem?) uchladíš 3 kW? Plánuješ nějaký radiátor s větrákem? Tvoje návrhy s Peltierem jsou jako čerpat Vltavu hrnkem. Kdybys chtěl za každou cenu klimu do 106, tak jsou možnosti: 1. jestli se dělala 106 s klimou, tak přemontovat z vraku 2. sehnat si z vraku chladicího auta (řezník) tu jednotku co mají na střeše a dát na střechu 3. prodat a koupit jiné s klimou. Ad 2: zaručeně bys měl jedinečné auto, možná by to i fungovalo Ad 3: tato verze by opravdu fungovala [upravil dne 30.5.2008 P607Olda] řezníka bych si klidně vzal ale řezník žere taky elektriku Citovat
klumir Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 na principu s Peltierem se vyrábějí chladničky do auta-ty malé plastové bedničky perfektně vyizolované polystyrenem se spotřebou 50w a dokážou stáhnout teplotu v té bedničce o 6-8°C proti okolí.a to tam dáš max. 2 petky se sodovkou......tohle by mohlo stačit jako názorný příklad Citovat
P607Olda Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Teda já nevím, co tady řešíme. Dej si tipcars.cz, zadej 106 s klimou a vyběhne jich asi 30. Např. tato: Citovat
MrVain Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 a dokonca je to r.v. 98 a este tu jedno riešenie zobrať flexu a urobit z neho cabriolet:super Citovat
aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: P607Olda Teda já nevím, co tady řešíme. Dej si tipcars.cz, zadej 106 s klimou a vyběhne jich asi 30. Např. tato: je jasny ze stav neni overenej a kdoví co muze bejt v háji ale jinak nasadili cenu celkem zajímavě Citovat
C.J. Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: Kakao106 ... Je uplne jasne ze nebudem taky postihnuty a nebudem ocakavat ze plocha 6x6 cm odvedie 330w tepelnej energie do vzduchu.. Myslim ze je uplne jasne ze tam musim dat brutalne velky chladic, aj na jednu aj na druhu stranu.. To to nikto nechape o co mi tu ide?? Ved je to este aj na obrazku ako to rebrovanie.. Kukni sa do linky v dalsom prispevku.. Ja necakam ze mi to spravi 18stupnov v aute, ani ze to bude nejaky zazrak.. ale ked mi to vo ventilacii zrazi teplotu len o 5 stupnov - myslim ako vzduch ktory namna bude fukat bude o 5 stupnov nizsi.. tak to berem ako uspech.. Jo, 5st by byl úspěch Jsem zvědavý na výsledky, až to zrealizuješ.. Možná jako simulace by mohlo stačit hodit do ventilace pár kostek ledu, jestli to dokáže ochladit proudící vzduch.. Citovat
P607Olda Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: aaischa Původně zaslal: P607Olda Teda já nevím, co tady řešíme. Dej si tipcars.cz, zadej 106 s klimou a vyběhne jich asi 30. Např. tato: je jasny ze stav neni overenej a kdoví co muze bejt v háji ale jinak nasadili cenu celkem zajímavě Jasně, je to jako každá koupě. Hlavně že existují. Kdyby chtěl dostavět klimu do svého auta, tak náklady a námaha by byla podobná, jako \"doladit\" technický stav koupeného. Citovat
pastorek Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: aaischa Původně zaslal: Kakao106 Původně zaslal: aaischa jenže jukni na tohle kolik do tho peltiera cpou : to je výkon cca stejnej jako 12V a 40A !!!! to NEDÁŠ Yop v specke je 40 A ze to taha.. toto je jedina vec v ktorej vidim zatial velky problem.. jak sem psal vejš, počkám si na kolegu Pastorka, jestli nám poví něco víc o těch absorpčních chladničkách zatim jdu hledat, ale občas se nejaka na netu oběví \"za pár korun\" jdu najít jak je to s tou teplotou ale nevim nevim Kolega pastorek už nič viac o absorpčných chladničkách nevie. Podrobnejšie informácie budete musieť hladať inde. Citovat
aaischa Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: pastorek Původně zaslal: aaischa Původně zaslal: Kakao106 Původně zaslal: aaischa jenže jukni na tohle kolik do tho peltiera cpou : to je výkon cca stejnej jako 12V a 40A !!!! to NEDÁŠ Yop v specke je 40 A ze to taha.. toto je jedina vec v ktorej vidim zatial velky problem.. jak sem psal vejš, počkám si na kolegu Pastorka, jestli nám poví něco víc o těch absorpčních chladničkách zatim jdu hledat, ale občas se nejaka na netu oběví \"za pár korun\" jdu najít jak je to s tou teplotou ale nevim nevim Kolega pastorek už nič viac o absorpčných chladničkách nevie. Podrobnejšie informácie budete musieť hladať inde. i tak dekujeme Citovat
EXI.60 Odesláno 30. květen 2008 Odesláno 30. květen 2008 Původně zaslal: klumir Je to úplná hloupost.Vem to selským rozumem,když už Ti ty výpočty moc neřeknou.Koukni na to takhle:je chladno,teplota 10 °C-a ty chceš mít v autě,nebo doma 20°C.To je rozdíl 10°C.Spotřeba energie k vyrovnání rozdílů teplot ať už z 10°C na 20°C ,nebo 30°C na 20°C je zhruba stejná.A teď si představ,že doma ve svém pokoji kde máš 10°C zapneš 350W spotřebič(dejme tomu trošku lepší počítač-ale žádné dělo) ,uvelebíš se do křesla a budeš čekat,jak bude krásně teploučko.Prostě nebude!! A o autě ani nemluvím-výkon radiátoru topení v osobáku je kolem 3,5kw a to je v něm prostor odhaduju tak 4m3-jestli vůbec.klima v autě má kolem 1,5kw a to ještě ta slabší.A poslední věc-těch 1,5kw je výkon té klimy-spotřeba je daleko větší(netroufám si říct,jaká je účinnost)ale řekněme tak 50%-takže spotřeba je 3kw(ostatně všichni víme jak to zamává se 40kW Fábií).A u toho peltiera se udává taky spotřeba ve W,nikoliv jeho výkon. Prostě na to zapomeň.Buď sežeň rostřelenou 106 s klimou a přehoď si ji(pokud ji některá 106 má),ale je to pěkná drbačka i pro toho,kdo tomu rozumí a nebo si kup jiné auto...... účinnost celého chlazení,jako takového se udávala 12%.Dnes možná15%!Takže když se to spočítá,tak je to několik Kw z motoru.Kdyby to bylo jen 5KW=5000w:12V=416,6A.Takže by bylo potřeba po el strance416amper.Bylo by potřeba 5,2 osmdesátiampérovych alternátorů.a nepočítám elektrické ztráty Citovat
Zbyňa1 Odesláno 31. květen 2008 Odesláno 31. květen 2008 Muselo by to být asi na takovém principu... http://www.webasto.cz/am/cz/bycool.pdf [upravil dne 31/5/08 Zbyňa1] Citovat
klumir Odesláno 31. květen 2008 Odesláno 31. květen 2008 tak to je taky pěkný tunel......chlazení 00nic Citovat
P607Olda Odesláno 31. květen 2008 Odesláno 31. květen 2008 Původně zaslal: klumir tak to je taky pěkný tunel......chlazení 00nic Souhlas, ale zato pěkně vlhko. Spíš se divím, že seriozní firma Webasto se tím zabývá. Účinek odpařovacího chlazení je mizivý, možná když neexistovaly klimy, tak to trochu ochladilo. Mám s tímto principem praktické zkušenosti z výstavy, kde byla použita vlhká sláma - no - zpoceni zme byli všeci... Citovat
vix Odesláno 31. květen 2008 Odesláno 31. květen 2008 Dej si pixlu teplýho piva do mokrýho ručníku a vystrč jí z jedoucího auta. Nebo si omotej \"fakovák\" do mokrýho kapesníku a vystrč ho z toho okna taky. V obou případech uvidíš. ZZE platí vždy. Mmch, co tady blbnete s el. chlazením ? Výkon chladiče auta je v řádech desítek kilowatt, stará Š105/120 měla 29 kW chladič (na 33/40 kW motor). Výkonější auta ho budou mít o něco větší, ale střední hodnota výkonu je jen o kousíček výš, než u té Š105/120. mmch, účinnost při sublimaci je obdivuhodná Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.