Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

O kolik stoupne spotřeba při jízdě s širšími pneumatikami ?


kobra

Recommended Posts

to jo, je to pravda, oddie, ted jsi me nahlodnul, chtel jsem davat podlozky pod kola dozadu po dvou centimetrech a dopredu jeden a pul, tak ted nevim....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja mam 205/60/15 namisto origo 185/65/14, mam 405-ku 2.0 SRI, na spotrebe se to nijak radikalne neprojevuje, auto je podle me ale mnohem stabilnejsi a mam bezpecnejsi pocit ... Ty slaby origo gumy jsou podle me zrovna na tohle auto poddimenzovany, stejny pneu 185/65/14 se davaj origo treba i na 306-ku, coz je o tridu mensi auto ...

Jinak spotreba je podle me zavisla i na tom, jakej druh pneu mas - mezi podrobnejsima parametrama se taky udava neco jako "koeficient valivyho odoporu", pneu se daj vzorkem navrhnout co do smerovosti (pak dobre drzej stopu a mivaj malej koeficient valivyho odporu, zas kdyz ale zaflekujes, tak maj delsi brzdnou drahu), gumy co maj velkej valivej odpor zas nedrzej tak dobre stopu, ale zase lip drzej pri przdeni, spotreba je samozrejme vetsi ...

hribe ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky mám na autí kola 215/40 R16 a na spotřebě to znát neni.Ještě mám na každym kole 2 centimetrové podložky a sportovní tlumiče.Takže auto jo dost tvrdé ale zdá se mi že drží v zatáčkám podstatně víc.Předtim jsem tam měl nějake šlupky a byl to docela konzert,tedka si mužu dovolit víc.Teda aspoň u mě to tak je:roker:aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: oddie

Původně zaslal: Ferin007

Původně zaslal: KUBBACHER

Jezdím na 225/50 R16 a chci to vyměnit za užší, protože je to jak motokára, věřím že i spotřeba pak půjde níž. Jinak je to hodně citlivé na vyjeté koleje na silnici. A věřím, že na těch cestách i ten podvozek dostává zabrat.:nevim

Tak tak, širší pneu sou hodně citlivý na aquaplaning. :nevim

Nejen, to je asi ten nejmenší problém. větší problém je to, že geometrie je nastavena na určitou šířku pneu a určité vysazení (ET), a když se tohle zásadně změní, tak má auto absolutně jinou geometrii než konstruktér určil. Což při jízdě rovně nemusí vadit (i když v extrémech to vadí i tam), ale v zatáčkách je prů*er. To že na širších kolech auto líp "sedí" je hovadina, v žádném případě to neplatí obecně, a je určitá hranice, od které to platí přesně naopak, že auto s těmi koly sedí podstatně hůř - právě kvůli té neodpovídající geometrii. Pokud se na autě dělají větší úpravy, v rámci naladění podvozku jde eliminovat i toto (zase jen do určité míry), ale v matlagarážťůnink si s něčím takovýmhle hlavu nikdo neláme, pro ně je synonymem pro "sedí" skutečnost, že auto drncá :/

Proč tomu takto je, hloubavý čtenář najde třeba ve VŠ skriptech pro daný obor - upozorňuji, že daná skripta obsahují poměrně velké množství diferenciálních rovnic, takže dotyčný čtenář by měl mí aspoň základní tušení, k čenu slouží. V úplně základním principu se ale jedná zhruba o to, že osa rejdového čepu jaksi neprochází středem běhounu, ale vedle kola, a přední kolo se tedy okolo rejdového čepu kýve v určitém poloměru daném ET a šířkou kola, a při změně ET a šířky tento poloměr změníte, a za další že základní geometrie je určena více parametry (nejen sbíhavost, ale odklon kola, záklon rejdového čepu, příklon rejdového čepu), a toto vše je zase nastavováno na určitou šířku a vysazení - poud to zásadně zmeníte, může se stát, že kolo stejně částí ani nedoléhá na zem.

Takže pokud změníte šířku 185 na 195, při dodržení průměru kola, celkem prd se stane. Ale změnit 165 na 225, to už je fakt těžká kravina, nejen kvůli tomu valivému odporu, ale především kvůli geometrii. Pak se totiž také můžete při "machrování" klidně dočkat toho, že vás v zatáčkách "spráská" někdo s neupravenou šlupkou na "užovkách", kterému se to sice naklání jak prase a gumy mu pískaj, ale záhadně mu to v té zatáčce přesto dovolí o něco větší rychlost než vám na těch úžasných "salámech" ...

Zdravím, měl bych teda otázku momentálně mám na svojí 206SW 1,4 55Kw pneu 175x70x14" a do budoucna jsem uvažoval o kolech 16" ET nic šíleného (aby mi nelezlo půl kola z blatníku :bojim) a pneu 195x45x16" od Barumky za přijatelnou cenu, ale čeho se bojí, když opomenu české cesty, jestli je rozdíl v nastavení podvozku (jak tady psal oddie, geometrie, odklon kol, umístění rejdového čepu a nevím co ještě:myslim) mezi růnými motorizacemi, protože třeba u 1,6 udává výrobce právě zmiňovaný rozměr pneumatik, tak nevím aby člověk neudělal více škody jak užitku:nevim.

Každopádně extrémy jsou podle mě hloupost, pokuď člověk s autem jezdí a nemá plechového miláčka jen na ukazování na strazech.

Předem díky za odpověď :papa :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja bych do toho sel, to neni nic extremniho, bude ti to max vic drncat, ale 195 se davaji na 307, 16 tky taky. Tam by byl problem, kdyby jsi tam cpal 1á jako par magoru tady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: Scratch

ja bych do toho sel, to neni nic extremniho, bude ti to max vic drncat, ale 195 se davaji na 307, 16 tky taky. Tam by byl problem, kdyby jsi tam cpal 1á jako par magoru tady.

Souhlasím:roker

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kulíšek: to nebude problém, budeš to mít tvrdší díky nižšímu profilu, ale ta změna šířky není nijak zásadní, aby se to projevilo negativně. Ten rozdíl, co jsem uváděl, platil pro původní otázku - ze 165 na 225, to je fakt šílený nápad...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mno ... má zkušenost z okolí je ta, že čím větší a širší kola, tím rychleji je náprava v p*deli - u peugeotů jako 205 , 306 , 405 a jedna 406 - všichni co tam hodili něco podstatně většího už řeší problém, jestli první měnit čepy nebo ramena a celou nápravu hh - ty CZ cesty prostě stojí za howno :-)

Mám teď 185/65/R14 , pneu COOPER a nestěžuju si - jestl je to lepší s těma kolama nebo těma pneu, je mi to docela jedno ... vzhledově se mi líbí, názor ostatních je MI (ŘIDIČI) tak či tak u zadku a když mi přijde něco OK - proč to měnit ?! to by si měl uvědomit každej mladej tuzér nó - to co se tady na slezsku občas objeví za divy, to by člověk snad ani nevymyslel;-)

Na jednu stranu bych na tu 405ku hodil i luxusní R17 - na druhou stranu už teď mám křivé levé zadní kolo a žere mi to průměrně 6l/100km a díky tomuhle nic zásadně měnit nebudu a ani nechci :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 2 týdny později...
Původně zaslal: oddie

Původně zaslal: Ferin007

Původně zaslal: KUBBACHER

Jezdím na 225/50 R16 a chci to vyměnit za užší, protože je to jak motokára, věřím že i spotřeba pak půjde níž. Jinak je to hodně citlivé na vyjeté koleje na silnici. A věřím, že na těch cestách i ten podvozek dostává zabrat.:nevim

Tak tak, širší pneu sou hodně citlivý na aquaplaning. :nevim

Nejen, to je asi ten nejmenší problém. větší problém je to, že geometrie je nastavena na určitou šířku pneu a určité vysazení (ET), a když se tohle zásadně změní, tak má auto absolutně jinou geometrii než konstruktér určil. Což při jízdě rovně nemusí vadit (i když v extrémech to vadí i tam), ale v zatáčkách je prů*er. To že na širších kolech auto líp "sedí" je hovadina, v žádném případě to neplatí obecně, a je určitá hranice, od které to platí přesně naopak, že auto s těmi koly sedí podstatně hůř - právě kvůli té neodpovídající geometrii. Pokud se na autě dělají větší úpravy, v rámci naladění podvozku jde eliminovat i toto (zase jen do určité míry), ale v matlagarážťůnink si s něčím takovýmhle hlavu nikdo neláme, pro ně je synonymem pro "sedí" skutečnost, že auto drncá :/

Proč tomu takto je, hloubavý čtenář najde třeba ve VŠ skriptech pro daný obor - upozorňuji, že daná skripta obsahují poměrně velké množství diferenciálních rovnic, takže dotyčný čtenář by měl mí aspoň základní tušení, k čenu slouží. V úplně základním principu se ale jedná zhruba o to, že osa rejdového čepu jaksi neprochází středem běhounu, ale vedle kola, a přední kolo se tedy okolo rejdového čepu kýve v určitém poloměru daném ET a šířkou kola, a při změně ET a šířky tento poloměr změníte, a za další že základní geometrie je určena více parametry (nejen sbíhavost, ale odklon kola, záklon rejdového čepu, příklon rejdového čepu), a toto vše je zase nastavováno na určitou šířku a vysazení - poud to zásadně zmeníte, může se stát, že kolo stejně částí ani nedoléhá na zem.

Takže pokud změníte šířku 185 na 195, při dodržení průměru kola, celkem prd se stane. Ale změnit 165 na 225, to už je fakt těžká kravina, nejen kvůli tomu valivému odporu, ale především kvůli geometrii. Pak se totiž také můžete při "machrování" klidně dočkat toho, že vás v zatáčkách "spráská" někdo s neupravenou šlupkou na "užovkách", kterému se to sice naklání jak prase a gumy mu pískaj, ale záhadně mu to v té zatáčce přesto dovolí o něco větší rychlost než vám na těch úžasných "salámech" ...

........Takže pokud změníte šířku 185 na 195, při dodržení průměru kola, celkem prd se stane. Ale změnit 165 na 225, to už je fakt těžká kravina, nejen kvůli tomu valivému odporu, ale především kvůli geometrii. Pak se totiž také můžete při "machrování" klidně dočkat toho, že vás v zatáčkách "spráská" někdo s neupravenou šlupkou na "užovkách", kterému se to sice naklání jak prase a gumy mu pískaj, ale záhadně mu to v té zatáčce přesto dovolí o něco větší rychlost než vám na těch úžasných "salámech" ........ a předjede Vás kobra na svých skvělých 145/70 R 13 :papa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: čakom

Já žádnou změnu na spotřebě nepoznal. Měl jsem kola 185/70 R 14 a teď mám 225/55 R 16. Na příští sezonu planuju 225/45 R 16 a shodit auto o 4 cm dolu.

taky jsem vyměnil 185/70 R14 za 225/50 R16 ,sice na breaku ale ja změnu na spotřebě poznal ,ne o moc ale rozdil tam je , možna je to i tim že je to jen jednaosma.:myslim -ale neřešim to.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vsechny zdravim..Sem novacek takze se omlouvam jestli se do diskuze nejak vmisim..ja mam P-306 1.8 16V,origo tam jsou psane 185/60(65-nevim presne) R14.Koupil jsem pekny kola 15"(chtel sem litaky na letni a plechy si nechat na zimu abych nemusel prezouvat a trosku sem ctel autiko zkraslit a vetsi kola se mi libi),byli na nich 195/50.Vypadali pekne a sedli dobre..jel sem je prezout a tam mi rekli ze nevidi problem dat tam 205/60 R15!Tak sme je tam dali...Vysledek?na auto sme kola dostali ikdyz to byl zapas jako s*ině,ale v kazde byt sebemensi zatacce kola drely o lemy a to i jednom cloveku a i v zadu ne jen v predu o plastovy podbehy..Takze sli dolu a jsou tam ypet 195/50!Proste bez tvrdsiho podvozku a vytazenych blatniku to nejde.Jo a jeste k tomu co psal oddie to je vsechno pravda(mam prumku a z aut sem maturoval a vim o cem to je,na vejsce sem to mel taky:) ) ajeste chybi jedna podstatna vec-a to ze se zmeni to co ukazuje tachometr!!

Tak :papa:aut

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: hnjupis

Vsechny zdravim..Sem novacek takze se omlouvam jestli se do diskuze nejak vmisim..ja mam P-306 1.8 16V,origo tam jsou psane 185/60(65-nevim presne) R14.Koupil jsem pekny kola 15"(chtel sem litaky na letni a plechy si nechat na zimu abych nemusel prezouvat a trosku sem ctel autiko zkraslit a vetsi kola se mi libi),byli na nich 195/50.Vypadali pekne a sedli dobre..jel sem je prezout a tam mi rekli ze nevidi problem dat tam 205/60 R15!Tak sme je tam dali...Vysledek?na auto sme kola dostali ikdyz to byl zapas jako s*ině,ale v kazde byt sebemensi zatacce kola drely o lemy a to i jednom cloveku a i v zadu ne jen v predu o plastovy podbehy..Takze sli dolu a jsou tam ypet 195/50!Proste bez tvrdsiho podvozku a vytazenych blatniku to nejde.Jo a jeste k tomu co psal oddie to je vsechno pravda(mam prumku a z aut sem maturoval a vim o cem to je,na vejsce sem to mel taky:) ) ajeste chybi jedna podstatna vec-a to ze se zmeni to co ukazuje tachometr!!

Tak :papa:aut

umě je tachometr ok , obvod kola se totiž nezměnil:P:D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Původně zaslal: kobra

Každého napadlo nasadit namísto žiletek salámy a teď je nasnadě otázka:

O kolik asi vzroste spotřeba , když namísto předepsaných pneu 165 dáte na auto 205 - 225 mm gumy ?

Jaké máte zkušenosti ?

pic mam 306tku 1,4,predepsany jsou 165/65/13 a mam tam 195/50/15.....odcela dobry hlavne at se te tam vejdou:Dale asi to budes muset tlacit:myslim

post-0-1410959674699_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...