Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

nemrzka


georg

Recommended Posts

  • O 1 měsíc později...

Tak mam trosku potvrzene informaca - nejdriv jsem si pripadal jak uplnej blbec kdyz jsem zde nadhodil ze se \"muze-ma\" nemrzka michat s obyc vodou.

Dnes jsem byl na \"konzultaci\" u mechanika a trosku jsem se ptal a bylo mi doporuceno ze nemrzku michat radeji s obyc vodou a nejlepe destovkou. Obyc voda a destilka maji trosku jiny bod varu a \"bod mrazu \" a kdo vi co jeste... proste pry radsi destovou vodu :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, deš?ovou vodu. To teda musí bejt mechanik :( Co je napsaný v návodu na krabici, je vedlejší, on tomu tak výrobce nerozumí, co? Je až s podivem, kolik mechaniků ještě věří na tyhle babské povídačky. Neradil ti taky ještě náhodou dubové piliny do diferáku?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ó, opravdu výborná slátanina. Jaké to štěstí, že netu čtu jen pár stránek, a nebrouzdám nikde jinde, je vidět, že by to byla ztráta času...

Abych pravdu řekl, už jsem se ani nesmál, když si přečtu, že teplote tuhnutí Fridexu naředěného 1:1 je ! - 400° C !, či že je destilovaná voda škodlivá.

Jen bych dodal jednu věc: je mi opravdu líto lidí, kteří věří tomu, že co je na netu, je \"pravda\"... Nemusíte být takoví paranoici jako já, který dopředu předpokládám, že 99% uživatelů netu jsou puber?áci, co vědí hovno a akorát si dělají srandu a čekají, kdo jim na to skočí - ale prostě je třeba na všechny \"zaručené\" informace koukat s rezervou, a hlavně rozumem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to oddie: Ja sem netvrdil ze ten clanek je nejak supr \"pravdivy\", jen mne to uz pred tim zarazilo, ze jsem slysel o te vode vs. destilce tak jsem se tady ptal. Vsechny odpovedi byly ze obyc voda je blbost, tak tedy dobra... asi mate pravdu a zapomnel jsem na to. Ted prisel cas zimy a znovu jsem to slysel z ust cloveka ktery se tim \"zivi\" tak sem si rek ze to tady teda zkusim znova nadhodit.

Ja sam se povazuji spise za laika nez nekohzo kdo o sobe tvrdi ze se v autech vyznam, takze jsem jen \"prepisovatelem\" informaci ktere \"zaslechnu ci uvidim\".

Jinak k tomu clanku - asi jsme pochopili ze tech - 400 je preklep o nulu tedy -40°C, to snad zijicimu cloveku dojde.

Jinak k te pravdivosti informaci na webu - dnes neni presne definovany (ten vyraz se hodi spis do matematiky) myslim nic - i knizky sou na urcity tema rozdilny takze cemu vlastne verit?

A kdyby se nemelo vubec verit informacim z webu, tak je toto forum myslim zcela zbycene, takze bych i toto tvrzeni bral s rezervou...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No slyšel jsem (a viděl), převážně z úst lidí co se zabývají motorismem (redaktor automotortevue, mechanici-2 ...), že lépe je dáti do chladící soustavy vodu ne-destilovanou. Osobně jsem viděl následky působení destilky a obyč. vody na součásti 2 identických motorů, které byly podrobeny testu v reportáži automotorevue (test trval několik měsíců). A opravdu, v motoru používajícím destilovanou vodu byly součástky znatelně zkorodované ve větší míře než v motoru používajícím obyč. vodovodní vodu. Teď již nevím jestli byl test prováděn v kombinaci s nemrznoucí kapalinou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chladicí kapalina js složená z látky zabraňující ztuhnutí, inhibitorů koroze, někdy indikační barvy a pár dalších blbostí. (látky zabražující pěnění, požití a podobně)

Nejčastější je kapalina na bázi Glykolu

(monoethylenglykol)

Toho je v \"nemrznoucí kapalině\" kolem 90procent. Někdy až 98procent :)

Podle toho kolik je v nemrznoucí kapaline této látky, je určen bod tuhnutí -30 až -45stupňů pana celsia.

Kdy by chtěl míň, musel by použít jinou látku ,-)

Každopádně tahle mrška nemrzne jako voda, ale tvoří něco jako gel. ( v pořádné zimě stejne zmrzne všechno na kámen. )

Tady je zajímavé, že neplatí, koupím nemrzku s vyšší teplotou tuhnutí, bude kvalitnější, ale , že když má uvedeno třeba -30, znamená, to, že jsou v ní ještě další látky (většinou) a ne voda, co do ní naleju kvůli ředění...

Taková nemrznoucí kapalina má posunutý i bod varu, není vyjímkou, že až na 130stupňů.

Když chceme míchat nemrznoucí kapalinu s jinou (jinou značkou, nebo balením) musí být kompatibilní třída kapaliny (použitá stejná sloučenina na bázi glykolu) a na kapalině musí být uvedeno, že je mísitelná se všemi ve své třídě. To kapalina splňuje obvykle, když nemá téměř žádné další příměsi, tedy jen glykol. Takže se poohlédneme po něčem ve stejné třídě s co nejnížším bodem tuhnutí (samozřejmě jen pro dolití).

Voda.

Voda je život... ale když budeme pít destilku, tak umřeme.

Voda, kterou natočíme z kohoutku je sice pitná, ale obsahuje kromě H2O, ješte řadu dalších věcí. Některé z nich lidské tělo potřebuje, některé míň. Motor nepotřebuje žádnou, jen H20 a to ještě ne v ideálním případě.

Tedy krátce co je v pitné vodě.

H2O,Minerály,Chlor,Duitany,Mikroorganismy.

co může taková voda obsahovat se dočtete třeba tady http://web.stonline.sk/geltt/analyzavod.htm

Koroze je jenom jedna z věcí, které nám od obyčejné vody v chladiči hrozí. Deš?ová voda je sice měkčí, ale zase obsahuje jiná svinstva, která v pitné vodě být nesmějí.

Někdo mi jí dát do chladiče tak mu utrhnu hlavu. Nebo ho nechám pít tu deš?ovou vodu.

Tak a co proti tomu obsahuje destilka ? Skoro nic. Jediné co mi od destilky hrozí je ta koroze, ale to tak obvykle voda dělá. Proto jsou také v nemrznoucí kapalině inhibitory koroze.

Inhibitor koroze je například

Dusitan sodný, Nitromethan, nebo Kyselina pikrová. Některé inhibitory koroze, třeba alkalické křemičitany a polyfosforečnany se používají do teplé vody aby nekorodovalo zařízení a trubky ( proto také mimo jiné nebudu pít cokoli vařené z horké vody nechci chcípnout). Z tohoto pohledu když udělám test koroze s destilkou a užitkovou vodou zjistím, že to co bude v destilce zrezne víc. No to je tedy objev ,-)

To je asi tak všechno co sem vám chtěl říct a co mi mé technické vzdělání umožní.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dělám v teplárenckém provozu, máme vodní a parní celky od lehkého podtlaku po 13 MPa. Podle těch \"odborníků doporučujících vodu z vodovodu do chladících systémů by teda náš provoz žádnou drahou úpravu vody nepotřeboval. To je tedy pěkná zhovadilost. (Už dříve věděli zemědělci na poli, že do svých lokomobil potřebují vodu upravenou, tak ji nahrazovali filtrovanou vodou z kachních rybníčků - extrementy kachen změkčují vodu). Sám (i lidé v mém okolí) používáme v autě demi vodu - kondenzát (ionizačně upravená demiralizovaná voda s nadávkovaným fosfátem a hydrazinem prošlá odplyněním, kotelním celkem, parní turbinou a kondenzací), ještě nikdy jsem neměl problém a vím jen o problémech na starých chl. celcích, ale ty se dají předpokládat při každém zásahu do již špatné chladící soustavy auta. Proto tedy stejně jako ostatní doporučuji destilku, nebo demi vodu s nemrznoucí směsí (ta se již postará o zabránění vzniku koroze a úsad - obdoba chem. režimu kotelních provozů).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • O 3 roky později...
Původně zaslal: myslikovjan

ano obyčejný Fridex nebrat, jinak je podle mne jedno jestli je nemrzka modrá, zelená či jiné barvy. důležité pro další život motoru je oby tam byla. :D:cool:

A z jakého důvodu jako nebrat Fridex?V testech vychází nejlíp http://www.velvana.cz/_download/TZ%20test%20chladici%20kapaliny%20UPM%20zari%202006.pdf

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

teď jsem koukal na stránky Velvany a mají tam katalog doporučených chladících kapalin pro skoro všechny značky aut, kupodivu Peugeot i Citroen chybí... nevím důvod, ale nemůže to být proto že nemají v nabídce takovou kapalinu, která by umožňovala míchat s tou originální kapalinou od peugeota?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...