tomm176: No, ona ta vyhláška, co jsem o ní psal, už dávno není platná, ale pro představu, jak to je s fóliemi, stačí i tato stará právní úprava. V odstavci 4 toho § 20 se píše:
\"Na zasklené plochy vozidel lze připevňovat mimo vztažné plochy výhledu pouze průhledné barevné fólie, včetně perforovaných, které při pohledu z vozidla nemění ani nepohlcují barvu předmětů, návěstních světel a světelných signálů a splňují technické požadavky stanovené v předpisové základně. V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla. Tato podmínka neplatí pro zadní skla vozidel kategorie M3. Výhled zadním sklem vozidla kategorie M1 může být částečně snížen schváleným příslušenstvím nebo přepravovanými předměty, avšak jen za podmínky, že je vozidlo vybaveno pravým vnějším zpětným zrcátkem homologovaného nebo schváleného typu. Výhled předním sklem u vozidel kategorie M3 může být částečně snížen vedle schválených označení určených k umístění na skla jen směrovou tabulkou.\"
To je přepis úplného znění té vyhlášky. Jen doplním, že kategorie M3 jsou autobusy a M1 jsou osobní auta. Dále ještě doplním, že tato vyhláška byla nahrazena novou vyhláškou č. 341/2002 Sb., která je platná do dneška a i v té vyhlášce se dá např. najít (§ 36), že vozidlo, které má zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75% nebo zatemnění předních bočních oken na propustnost zjevně nižší než 70% je TECHNICKY NEZPŮSOBILÉ K PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH, takže na silnici nemá vůbec co dělat a je to důvod pro zakázání další jízdy ze strany PČR a tučných sankcí ve správním řízení.
Za další musím reagovat na nesmysl, že v autě s fóliemi na sklech je menší teplo. Každé dítě druhého stupně základní školy přece ví, že černá barva více než jiné barvy pohlcuje světlo a přitahuje teplo. Nadneseně lze říci, že sednete-li si na kapotu bílého auta stojícího na přímém slunci, nebude vás pálit zadek tolik, jako když si sednete za stejných podmínek na kapotu černého auta.
Co se týče přirovnávání fólií k bezpečnosti (proti zlodějům), tak to je další nesmysl, jak obhajovat funkci fólií. S bezpečností to nemá nic společného. Je všeobecně známé a jsou na to i různé reklamní akce (akce PČR \"Auto není trezor\"), že v autě se nemá nechávat nic cenného - ani viditelně, ani jinak. Kdo si v autě něco cenného nechává, musí počítat s tím, že existuje reálná možnost, že mu ten předmět někdo ukradne. Takže schovávat volně odložené předměty v autě za fólie na sklech a myslet si, že jsou tyto věci v bezpečí, je alibismus a přijde mi to jako dětinský názor. Doufám, že se nikdo neurazí za můj názor. Není to útok na nikoho z vás, ale stačí se nad tím trochu zamyslet a nastudovat si nějakou literaturu o bezpečnosti ať už vozidel samotných nebo předmětů ponechaných uvnitř a možná svůj názor změníte.
[upravil dne 9.12.11 13:03 od Stifler]