Už jsem tu psal několikrát, že řidičák chápu vlastně jako doklad o tom, že jeho vlastník byl seznámeni s návodem k použití vozidla na které ho má vystaven. Veškeré zkušenosti nezískáme jinak, než ježděním - kdybychom měli v autoškole jezdit tak dlouho, až zkušenosti nabudeme, nikdo by tak drahý a dlouhý kurz nezaplatil. Znám spoustu 30ti letých, s kterými se v autě necítím dobře (třeba moje žena ), ale znám taky 20ti leté kluky s mokrým razítkem, s kterými bych jel na sedadle spolujezdce celkem v klidu. Všechno začíná už od výchovy doma - pokud je někdo vychováván ve stylu: \"Ty jsi mistr světa, každý Ti musí jít z cesty\" nebo \"Zákony jsou pro blbce, Tebe se netýkají\", bude mu jistě poměrně dlouho trvat, než zjistí, že na silnici není jen ON, ale musí respektovat ostatní. Další podstatné hledisko spočívá v tom, že někdo má na řízení buňky a řízení ho baví, někomu dalšímu stačí, když se v nějak dostane z bodu A do bodu B (pokud při tom jede třeba o něco pomaleji, ale tak, aby nezpůsobí žádnou nehodu tak i takový může přece na silnici jezdit).
Netvrdím, že jsem nikdy neudělal žádný přestupek (za věci, které jsem byl schopen jako čerstvý řidič dělat bych si dneska i nafackoval), ale s narůstající praxí jsem přesvědčenej, že dnes se snažím jezdit tak, abych svým případným přestupkem nikoho neomezil.
Získání praxe v řízení znamená JEZDIT, JEZDIT a zase JEZDIT, což samozřejmě stojí peníze a je otázkou, zda dotyčný čerstvý řidič chce dávat desetitisíce ročně za PHM nebo zda je přesvědčenej, že mu stačí cesta 3x v roce na chalupu a pak hurá do Chorvatska a nejlépe za noc - z toho jsou ty největší prů*ery.
K popisované nehodě - myslím, že vůbec nehrál roli věk viníka. Prostě nedal přednost - což se může stát i 50ti letému profi řidičovi, který má za sebou milion km bez ťukance. Oba dva holt byli v nesprávný čas na nesprávném místě, i takový je život.
[upravil dne 25/6/2010 Medvěd]