Co se týče plavání, pokud neumíte opravdu technicky dobře plavat (což umí jen málokdo), doporučuji absolovat plavecký kurz zaměřený na techniku. Jinak si to klidně můžete zhoršit, ono to plavání není všespasitelné, dá se tím také dost zkazit. A to nejen při plavání s vystrčenou hlavou, které je profláklé, ale i vystrčené (prověšené) břicho škodí - a že k tomu s ochablými zádovými svaly budete mít tendenci se klidně vsadím.
I to plavání je pak bezpodmínečně nutné doplnit cvičením na pohyblivost, protože při plavání ty záda držíte v jedné poloze. Ty cviky by měl zásadně předepsat a předvést rehabilitační lékař či fyzioterapeut, ne rychlokvaška ve fitku.
Jinak k tomu je vhodné přidat prachsprostou chůzi, kdy ale budete myslet na to, jak držíte tělo, a půjdete zpevnění, zastrčené břicho, nevystrkovat zadek. I to samotné dělá hodně a je to to nejjednodušší, u čeho můžete začít. Další věc, na kterou je dobré se zaměřit, je na čem a jak sedíte v práci, pokud máte sedavé zaměstnání. Sedět celej den v práci zhroucenej a myslet si, že to spraví tři půlhodiny tejdně ve fiktu, kam se doplazíte autem, je magořina.