Tak pár postřehů z Premantury, možná se budou někomu hodit:
Istrie je asi nejblíž, taky je hodně profláklá. Takže napůl výhoda, napůl nevýhoda - je to blízko, není tu takové vedro jako o hodně jižněji, na druhou stranu sem jezdí ta nejhorší sorta, co nedojede nikam dál
Premantura je v podstatě díra na apendixu Istrie. Před ní a za ní je park, což omezuje rozlohu a nejsou tu otřesné hotelové komplexy. Vesnice je relativně malá, ale díky tomu je apartmán prakticky všechno, i psí bouda. Lidí je tu tak poměrně málo, ale na absolutní soukromí i tak zapomeňte.
Pokud chcete apartmán, nebude nikdy přímo u moře. Nejbližší je tak 200m, vzdálenější i kilometr. Apartmány se dají vybrat i pěkně zastrčené, v klidu, kvalita je různorodá, ceny vesměs podobné. Výhoda je blízkost centru, obchůdků... Přímo u moře můžete bydlet v kempu, jsou tu dva - otřesně velké Stupice a o něco menší Runke. Ve Stupicích je bordel, je tu půjčovna čtyřkolek, motorek, takže běžně vám tam jezdí 10-letý smrad na terénní motorce před nosem. Nebydlel bych tam ani zadarmo.
Nejbližší pláž je nejlepší na výběžku od kotviště u kempu Runke až po Stupice. Výběžek je celý zalesněný, na straně u Runke je zpravidla stín až k vodě. Dá se tam dojít pěšky, dojet na kole i zaparkovat popelnice (po nezpevněné cestě). Další je v parku Kamenjak, který tvoří celý výběžek pod Premanturou. Pokud sem jedete autem, vjezd se platí 35kn, pěší a kolo neplatí. Je zde i pár atrakcí, jako kýčovitý \"dinopark\" s pár betonovými dinosaury, nebo farma jako \"zoo\" s domácím zvířectvem a neskutečně super hospůdkou, vypadající zvenku jako pochybný bufet, ale uvnitř perfektní kvalita z absolutně čerstvých místních věcí. Bývá zde ale dost narváno, jak v hospodě, tak i v celém Kamenjaku. Vyplatí se sem jít/jet po dešti, když tu není tolik lidí a tolik se nepráší.
Co do doporučení hospod vyjma farmy v Kamenjaku neposloužím, nechodili jsme do nich, pro mě je dostatečně odrazující už křiklavý nápis Pizza Pasta značící, že to nemá s místní kuchyní nic společného. Z valné většiny jsme si vařili sami, k čemuž tu jde koupit z místních surovin všechno čerstvé a v perfektní kvalitě. Doporučuji rybárnu u náměstí otevřenou 9-12, kde mají co aktuálně naloví, klasicky čerstvé ryby, ale i veškerou místní mořskou havěť, která stojí za koupi. Kalamáry, langustiny atd. mi ještě lezou ušima K tomu trh s místní zeleninou, řeznictví a uzenářství, všechno v okruhu 100m, nic netřeba hledat. A nakonec jedno obrovské překvapení, které bych tu nečekal: PIVO. Z malého místního pivovaru, koupíte stáčené v místním krámku s vínem. Sice litr za 20kn, ale kvalita zhruba jak z Chýně, možná i od Matušky. Má světlé, polotmavé (zde nazývané červené) a tmavé. Netahejte s sebou plzeňské eurosračky v plechovce, dojděte si pro tohle, je to absolutně jiná liga