LovisML308 Odesláno 12. říjen 2017 Odesláno 12. říjen 2017 před 37 minutami, Jirikl napsal: tak jsem dolil olej a kontrolka přestala svítit. Takže to vypadá,že auto začína papat olej že?? proč to vzniká a da se to nějak opravit?? Konstrukční chyba.. každému to časem začne brát olej... Ale neznám žádný nový benzínový motor, který by olej nebral, je to z části daň za nižší spotřebu kvůli co možná nejnižšímu tření. Mě se to ustálilo na litru za nějakých 6000km, což je snesitelné. O opravě nic moc nevím, někde jsem četl, že snad nějaké těsnění okolo ventilů, ale dál jsem po tom nepátral. Citovat
Kukajz Odesláno 1. září 2019 Odesláno 1. září 2019 Trošku to tu oživím. Dával si už niekto opravovať nadmernú spotrebu oleja? Ja už som sa dostal na 1l/1000km. A už ma to štve. Hlavne keď dlhšie stojím (napr. na križovatke alebo v kolóne) a potom pridám a za mnou je dymu ako zo starej vetriesky. Keby sa dalo nejako zistiť či je to cez krúžky piestov alebo cez guferá ventilov. Riešil to už niekto? Citovat
inoxing Odesláno 1. září 2019 Odesláno 1. září 2019 Vypovídající bude změřit tlaky na válcích. Jestli budou každej výrazně méně, než 15bar, jsou to pístní kruhy. Jestli budou tlaky dobrý, jsou to gufera na ventilech (možná i vyběhaný vodítka). Citovat
Kukajz Odesláno 1. září 2019 Odesláno 1. září 2019 (upraveno) meral som a všetky mali rovnako 12bar. Teraz neviem či je to výrazne menej... Ale meral som to bez zošlapnuteho plynoveho pedálu aby bola otvorená klapka. Na to som zabudol... Ale neviem či to platí aj u elektronického plynu... Upraveno 1. září 2019 uživatelem Kukajz Citovat
inoxing Odesláno 1. září 2019 Odesláno 1. září 2019 U vti by ti to nepomohlo, musí se odpojit motor ovládání valvetroniku a nastavit mechanicky na max zdvih sacích ventilů. Pak měřit tlak ve válcích. Těch 12 bar může být relativně dobrý při volnoběžným zdvihu sacích ventilů. Citovat
Kukajz Odesláno 2. září 2019 Odesláno 2. září 2019 (upraveno) Takže priklánaš sa skôr k tým guferám? najazdené mám 85000km Upraveno 2. září 2019 uživatelem Kukajz Citovat
inoxing Odesláno 2. září 2019 Odesláno 2. září 2019 Většinou to tak natlačí kolem 10-12bar, pokud se to neudělá tak, jak jsem popsal (tak to popisuje výrobce v servisní příručce). Jestli ten nájezd sedí a není to stočený (prokazatelně), tak ty gufera s největší pravděpodobností. Válce a pístní kruhy celkem drží na tomhle motoru, pokud s tím někdo nezávodí a dává tam olej co tam patří a mění pravidelně. Citovat
Kukajz Odesláno 2. září 2019 Odesláno 2. září 2019 No s tými kilometrami tiež dúfam že je to realita. Kupoval som ho keď malo 4 roky 44000km. Podľa servisnej knižky by to sedelo. Kupované v SR. Samozrejme bývalý majitel menil prvý olej pri 31000km a medzi tým dolial 2 dcl (podla servis. knižky). Potom som menil až ja a mením každých 12-15000km. A teraz v podstate nemusím nič meniť. Každých 1000km liter čerstvého oleja Total Ineo ECS 5w30 Ty náhodou nerobíš také opravy? Keby tam nebol tak zložitý system časovania ventilov tak by som to zvládol aj sám. Ale tohoto sa bojím. A nemám ani žiaden špeciálny vercajk na to. Predsa to neni motor zo škodovky 120L Citovat
inoxing Odesláno 2. září 2019 Odesláno 2. září 2019 Jo no, tyhle bmw motory bez přípravků na rozvody ani nejdou nastavit. Kdyby to bylo klasicky nastavení na rysky, tak to jde, ale tady si ty přípravky buď musíš koupit nebo udělat. Problém je, že vačky i klika nemají žádné zajištění a jsou jen staženy prasáckým momentem v přesné pozici, proto ty přípravky. Citovat
Kukajz Odesláno 2. září 2019 Odesláno 2. září 2019 Tak skúsim niekoho nájsť, čo by mi to opravil za rozumnú cenu a najlepšie bez demontáže hlavy... Citovat
inoxing Odesláno 3. září 2019 Odesláno 3. září 2019 Bez demontáže hlavy to nepůjde kvůli valvetroniku. Není tam místo, musí se to celý odstrojit. Citovat
Kukajz Odesláno 3. září 2019 Odesláno 3. září 2019 Neviem, ale myslím že po zhodení vačkových hradelí by mohol byť prístup k ventilom... Citovat
Guest Sale Odesláno 3. září 2019 Odesláno 3. září 2019 Dá se to udělat bez sundání hlavy, ale musíš na to mít přípravky a pořádný kompresor na natlakování válců před stlačováním pružin ventilů, takže doma bych to nedělal, nevyplatí se to. Musí to dělat někdo znalý věci a s patřičným vybavením, jinak to končí poohýbáním dříků ventilů a pak tě to bude stát majlant. Takže jedině servis který to umí. Citovat
Kukajz Odesláno 3. září 2019 Odesláno 3. září 2019 Určite sa do toho sám nepustím. Nemám na to vybavenie. No musím niekoho nájsť. V autorizáku by za to chceli cca 800€ To radšej nakúpim kanistre oleja a budem dolievať. Alebo predať do AAA Citovat
slimboy Odesláno 4. září 2019 Odesláno 4. září 2019 Ad ta zvysena spotreba oleja pri VTI motoroch: PSA poslednych par rokov odporucala takmer do vsetkych motorov bez rozdielu oleje normy ACEA C1/C2, teda oleje so znizenou HTHS viskozitou. A tie su pre VTI motory pririedke (hlavne vo vyssej zatazi na dialnici miznu z motora rychlejsie nez je zdrave). HDI motory to s tou mastnou vodou celkom zvladaju, ale tie pracuju v nizsich otackach a pri nizsej teplote. Preco teda PSA odporuca nie najvhodnejsi olej? Odpoved je jednoducha - s redsim (lahkobeznym) olejom vykazuje auto pri homologacii o nejaku tu desatinu litra nizsiu spotrebu a teda aj emisie. A kvoli splneniu EU nariadeni ohladom emisii vyrobca urobi takmer cokolvek, len aby sa vyhol pokutam za nadlimit. Cize tym co maju problem so zvysenou spotrebou oleja vo VTI odporucam vyskusat olej normy ACEA A3 s normalnou (neznizenou) HTHS viskozitou. Da sa pouzit aj olej ACEA C3, ale ta norma vznikla povodne kvoli casticovym filtrom a je chudobnejsia na aditiva, takze olej ACEA C3 nevydrzi v benzinovom motore v dobrej kondicii tak dlho ako olej ACEA A3. No a kedze VTI motory nemaju casticovy filter, tak odporucam vyskusat skor tu aditivovanejsiu normu ACEA A3. A este dalsia vec co treba pri volbe oleja zohladnit je spravna viskozita. Tu treba zvolit podla toho, kolko motor oleja aktualne "zerie", kolko km uz ma najazdene a ako sa to auto pouziva (mesto vs. dialnica). Cim viac oleja zerie, cim väcsi najazd a cim viac dialnicnych km, tym je vhodnejsie volit vyssiu viskozitu. Cize motor s mensim najazdom co zerie 1 liter na 6000 km a jazdi sa s nim prevazne mesto, len obcas dialnica, by sa mohol relativne znormalizovat uz pri oleji 5W-40 (napr. SHELL HELIX ULTRA 5W-40), ale motor co zozerie 3 litre na 6000 km a jazdi sa s nim dost aj po dialnici, tam by som uz volil viskozitu 5W-50 (napr. VALVOLINE VR1 RACING 5W-50) alebo ak sa s tym jazdia prevazne dlhe trasy a mesto menej, tak by som zvolil 10W-50 (napr. TOTAL QUARTZ RACING 10W-50). Snad to niekomu pomoze. P.S. Samozrejme ak je motor v takom stave ako ten Kukajzov (1 liter na 1000 km) a dym z vyfuku po pridani plynu pri rozbehu z krizovatky, tak to uz nie je o pririedkom oleji ale o technickom probleme motora a to uz nezachrani hustejsi olej, ale len servis. Asi tomu pomohol aj ten prvy majitel, ktory hned pri zabehu nechal tu mastnu vodu v motore cez 30 000 km. To by nacalo akykolvek motor... Citovat
inoxing Odesláno 4. září 2019 Odesláno 4. září 2019 (upraveno) Asi jo, s tím stlačeným vzduchem do válce by to jít mohlo. Je to dobrej nápad. Akorár asi bude chtít si udělat zástavbově vhodný přípravek na ty pružiny valvetroniku, bez toho to fakt nejde slušně udělat a je to o zničení závitu v AL odlitku, který drží druhej konec pružiny- tu základnu. To jen taková poznámka. Jinak písty jsou "na seřízení" v polovičním zdvihu zaarerovány přípravkem v setrváku, takže by snad neměl být problém, kdyby něco nevyšlo. Upraveno 4. září 2019 uživatelem inoxing Citovat
Guest Sale Odesláno 5. září 2019 Odesláno 5. září 2019 No, ještě k tomu, ono je to samozřejmě o těch přípravcích. Ohnutí ventilů klidně vznikne nevhodnou pákou ke stlačení ventilů, nemyslel jsem, že by se to potkalo, stačí aby to sjelo a bočním tlakem ten dřík ohneš dřív než se naděješ. Viděl jsem to, jak to potom vypadá, když ten ventil dáš do brusky nebo soustruhu, talíř hází klidně o dva, tři milimetry a bez toho soustruhu nic nepoznáš, dáš to zpět a je problém. Válce se tlakují přes otvory svíček našroubovanou trubkou se závitem svíčky, na hlavu se našroubují opěry těmi se prostrčí tyč o kterou opřeš pákový přípravek a stlačíš, jde to v pohodě udělat za pár minut bez problémů. Problém je akorát s našimi servisy, které si nebudou lámat hlavu s něčím, co nemají napsané v servisním postupu od Peugeotu. Můžeš se na to podívat, jak se to dělá, na ruských webech. Tam to běžně dělají velké značkové servisy. Citovat
Kukajz Odesláno 6. září 2019 Odesláno 6. září 2019 Na ruských weboch som to videl a vypadá to na pohľad jednoducho. Rozobrať by to bolo to najlahšie aj vymeniť tie guferá. Len zložiť to by bol problém aby som sa nesekol o zub. Toho sa bojim. To neni škodovka 120... tie motory som mal rozobraté aj 4. Citovat
Midloch Odesláno 6. září 2019 Odesláno 6. září 2019 Já bych ještě vyzkoušel odsávání olejových par. Z víka ventilů jde hadice do sání. Má vyrovnat přetlak vznikající v bloku motoru. Ale protože ten podtlak je při volnoběhu největší (a přetlak v bloku motoru nejmenší), instaluje se před sání tzv. PCV ventil. Na tomto motoru si myslím že bude membránový a bude součást ventilového víka (bez možnosti výměny). Ta membrána ztvrdne/praskne a pak na volnoběh odsává všechno co je ve víku ventilů. Ve víku bude olejový separátor ale ten při takové rychlosti těch par není moc funkční. Vyzkoušet můžeš dvěma způsoby: hadici na sání sundáš a necháš ji připojenou k víku ventilů. Když do ní foukneš, bude průchodná, když potáhneš, měla by se aspoň částečně uzavřít. Druhá zkouška je provozní a na delší dobu. Odpojíš hadici ze sání a díru na sání utěsníš (jinak by ti sání přisávalo vzduch). Hadici ze sání necháš volně viset pod motor, nebo ji prodloužíš, protože z ní může kapat olej. Někdy jsou ty hadice rozvětveny, jedna jde do sání a jedna před škrtící klapku. V tom případě tu před klapkou můžeš nechat zapojenou a odpojit jen ze sání. Druhá zkouška by měla ověřit, zda je spotřeba olej menší nebo stejná. Citovat
Kukajz Odesláno 10. září 2019 Odesláno 10. září 2019 To som už skúšal asi pred dvomi rokmi. Mal som rozobraté celé viko, vyčistil som ho, membrána fungovala dobre. Takže v tom to nebolo. Ale nalial som do oleja prísadu TEC 2000 oil booster. Ten mi už raz pomohol. Dymenie prestalo. Lenže po výmene oleja som ho už nedal a začalo to znovu dymiť. Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.