Jump to content

Matematická úloha

Cyklon
 Share

Recommended Posts

Zdravím,

přikládám obrázek k následující matematické úloze, kterou jsem měl kdysi v přijímačkách na VŠ a na které jsem si vylámal zuby :o. Nyní jsem úlohu oprášil a správně vyřešil, ale myslím, že postup stejně není optimální. Neví někdo jak na to? :myslim

Zadání zní: máme dánu pevnou základnu střechy Z s přímkou S, která reprezentuje povrch střechy. Jaký je úhel Alfa (sklon střechy), aby doba kontaktu dešťové kapky se střechou byla minimální.

Rozuměj: jeden extrém kdy Alfa=0 má sice nejkratší S, ale doba je nekonečná díky nulovému odtoku a druhý extrém, kdy Alfa se blíží 90st. je sice rychlost odtoku max. ale délka S je také maximální.

strecha_640.jpg

Tak tak, je to 45 stupňů. Včera jsem se s tím lopotil asi hodinu. Věřím, že kdyby se tady našel nějaký matfyzák, tak by to vysypal z rukávů cobydup, ale je tam jeden zádrhel, který mi není jasný. Když se nikdo nenajde, tak v závěru naznačím řešení ;)

[upravil dne 12/4/10 Cyklon]

Y2K: matematicky je to ale dost velká pakárna (alespoň pro mě), protože se nejprve musí sestavit funkce závislosti času stečení té elementární kapky na úhlu alfa a pak derivace a hledání lokálního minima funkce... :roll

A jaký je průběh rychlosti té kapky, při jednom sklonu? Kapka teče konstantní rovnoměrnou rychlostí, anebo rovnoměrným zrychlením (něco jako volný pád?).

Vzhledem k vnitřnímu tření (viskozitě) tkutiny a značnému vlivu povrchového napětí je to úkol tak na dvě diplomovky.:D

PS: už například to, že při malém sklonu např. 10 st., kapka nikam nepoteče a zůstane stát.

Původně zaslal: P607Olda

A jaký je průběh rychlosti té kapky, při jednom sklonu? Kapka teče konstantní rovnoměrnou rychlostí, anebo rovnoměrným zrychlením (něco jako volný pád?).

Vzhledem k vnitřnímu tření (viskozitě) tkutiny a značnému vlivu povrchového napětí je to úkol tak na dvě diplomovky.:D

PS: už například to, že při malém sklonu např. 10 st., kapka nikam nepoteče a zůstane stát.

No, v zadání jsem to neměl upřesněné, ale aby to bylo vůbec řešitelné, tak se neuvažuje viskozita ani tření kapky. Rychlost se uvažuje jako volný pád v=gt.

Zanedbáme trenie, kvapka po dopade sa pohýňa z nuly.

1) S=Z/cos(alfa)

S=0.5*a*t^2 a je zrýchlenie kvapky, t potrebný čas

a=sin(alfa)*g g je gravitačné zrýchlenie

Spätné dosadenie do S:

2) S=t^2*sin(alfa)*g*0.5

Porovnaním 1) a 2)

Z/cos(alfa)=t^2*sin(alfa)*g*0.5

t vyjadrené ako funkcia alfa:

t=sqrt(z/(sin(alfa)*cos(alfa)*g*0.5)) sqrt=druhá odmocnina

Treba nájsť minimum uvedenej funkcie, z/(g*0.5) je konštanta,

Dá sa k tomu samozrejme dopracovať poctivým derivovaním, sediacky rozum hovorí, že táto funkcia má minimum práve tam, kde má sin(alfa)*cos(alfa) maximum a to je pri 45 stupňoch. :P

edit: vloudila sa chybička :)

edit2: oprava zabita

[upravil dne 12.4.2010 AnotherOne]

tak to mas potom spatne, protoze tam uvazujes:

S=v*t v je rýchlosť kvapky, t potrebný čas

coz prece neplati pro zrychelny pohyb , tam plati :

Dráha rovnoměrně zrychleného přímočarého pohybu:

s = 1/2 a . t2 + v0 . t + s0

kde a je zrychlení, v0 je počáteční rychlost (rychlost v čase t = 0), s0 je počáteční dráha (dráha v čase t = 0), t je čas

je-li s0 = 0 , pak s = 1/2 a . t2 + v0 . t

je-li s0 = 0 , v0 = 0 , pak s = 1/2 a . t2