Ticcino Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 Krajani a druzi moji, ach, smutno mi je, trudno, neveselo, chmurami jsem zavalen, hanbou jsem zdrcen a jest mi za co pykat. Maje na mysli jen dobro, bez rozmyslu jsem vnesl do jazyka velkou lotrovinu a tak zavinil historickou nehodu. Dlouho se to tutlalo, teprve tato epocha celou moji vinu naplno vyjevila. Uznal jsem to a kaji se. V troufalosti ducha, a usiluje pouze o to, aby bylo lze rychleji rozmluvy, ano i knihy, skripta a lejstra zapisovati, jsem vymyslel potrhlou a krutou fintu. Brkem z husy jsem litery a, c, d, e, i, n, o, r, s, r, u, y, z pobodal a zle poranil. \"Je to jako bobky od much, co si nad linkami v letu ulevily, fuj!\" podotkli k diakritice kritici z univerzity, ledva ohrnuli nos. Tehdy se lid proti tomu moc neohrazoval, ale myslel si svoji a brblal: \"Pche, zase jeden trouba, aby se zviditelnil, navrhl reformu. Ale co bychom s panstvem vedli spor. Zase holt dali shora befelem akademickou stolici nedoukovi a my si to odneseme. Aby ho kat spral!\" A tak se tak najednou psalo. Co jsem to provedl! Jejda, to jsem tomu dal, to jsem to zpackal! Zaujat plky z kazatelny, do toho doby shon, bez koncepce, bez projektu, nedbaje na dopady, zavrhl jsem kompatibilitu s latinskou abecedou. Byl to ode mne omyl, hloupost a nedbalost. Omluvou mi snad je jen neznalost toho, kudy se pokrok v budoucnu bude pohybovat. Nemaje potuchy, co jednou bude znamenat ASCII, znesnadnil jsem vlasti vstup do Evropy a zatarasil pohodlnou cestu do e-mailu i do INTERNETu. Za ten skutek by informatici i po letech dozajista souhlasili s onou klatbou, kterou na mou hlavu uvalil koncil v Kostnici, a nejeden znalec by bezpochyby na hranici i poleno donesl. Ouha, ale co dnes poradit vlastenci, chce-li cosi kamsi poslat a je nucen oholit znaky o diakritiku a pochroumat tak jazyk, jindy pln kouzla a vtipu? Dumal jsem tuze dlouho, zda mohu malinko napravit, co jsem v minulosti zpackal, a lze-li vyklouznout z pasti diakritiky. A ejhle - z toho kruhu se vymanit lze! Vynech, zanedbej, obejdi, rovnou do pekel uvrhni ta slova, co jsem zbabral, a spisuje cos, vol jen ta, co zbyla mnou netknuta! Neboj se a nelekej, je jich kupodivu spousta! Vylov si je z mozku, vychytej z knih, vyber si je v proudu slov na ulici, na rynku i v pajzlu, i tam v rozhlase, naslouchej, po libosti se slovy si hrej, ale dbej, abys nemluvil a nepsal jako robot, co nikdy nenabyl ducha a citu! S rozmyslem a odvahou cpi ta slova na listy, do stroje i do e-mailu! Linkami, pery a editory lehce prolezou a neoloupeny o smysl donesou vzkazy kamkoli bez vady a kazu. Pak bude na odiv, co za kejkle tenhle jazyk dovede - a o tom je samosebou i tento list. Jeho obmyslnou podstatu jste dozajista hnedlinko zkraje prokoukli, nebo snad ne? S pozdravem, pokorou a notnou omluvou Mistr Jan Citovat
vix Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 hmm, dobrej článek bez diakritiky. Chcete-li mít omezenou slovní zásobu, prosím jInak čtěte knihy ! (Bílý papír, černá písmenka, dalo se v nich listovat, byly nezávislé na el. proudu a bateriích) Na druhou stranu, vezmu-li českou transkripci, tak v té se dá zapsat jakýkoliv jazyk, včetně angličtiny ( a možná i \"welštiny\" ) A jestli jste tak dobří a ne dost líní na to domýšlet slova - tak jen ty tříhláskové. Koš-kos, moc-moč, suk-šuk ... raději ani nebudu pokračovat. Můj přímý nadřízený zase píše obědnat(!) díly a mě a kolegovi písemně vzkazuje, abysme (!) se domluvily (!) ... a jak nám tak przní češtinu, ještě má z toho srandu. Takže, trochu preciznosti, trochu pravidel a prosím, háčky a čárky Citovat
Medvěd Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 Vixi - na zdejším fóru jsem už takové jalové nápady vzdal (prý jsme Peugeot-club a ne jazykový koutek, jak mi bylo na závěr mého snažení někým sděleno). Citovat
vix Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 Medvěd: taky koukej, kdo ti to říká Protože, kdo nechce mít dobrou češtinu, tak nechce na sobě pracovat. Což je chyba... můj podpis vznikl na klávesnici bez českých znaků A proto je takový, jaký je. Ale háčků a čárek se doopravdy nevzdám ( a dokážu je patřičně ocenit) ... natož i/y ... nádherně mění význam. Citovat
.mycTD Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 vzhledem k tomu, ze vetsinu pocitacoveho casu travim u notebooku, jsem nucen volit mezi ceskymi znaky a cislicemi. a cislice potrebuju. nasledkem tohoto mi dale chybi povedomost o rozmisteni vyse zminovanych husovych znaku, proto je nepouzivam ani u plnohodnotne klavesnice;) Citovat
Ticcino Odesláno 28. únor 2008 Autor Odesláno 28. únor 2008 Můj přímý nadřízený zase píše obědnat(!) díly a mě a kolegovi písemně vzkazuje, abysme (!) se domluvily (!) Já mám nadřízené tři. Jeden z nich je cizinec a česky neumí vůbec nic. Zbylí dva jsou sice národností Češi, ale na pravopis jeden Němec a druhý Svahilec. Osobně nejsem na gramatiku kdoví jaký pedant, koneckonců taktéž dělám chyby, ale čeho je moc, toho je příliš. A manažer, co neumí vyjmenovaná slova nebo shodu podmětu s přísudkem, ach jo... Citovat
Driver Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 Původně zaslal: Medvěd Vixi - na zdejším fóru jsem už takové jalové nápady vzdal (prý jsme Peugeot-club a ne jazykový koutek, jak mi bylo na závěr mého snažení někým sděleno). Nejsi sám kdo to vzdal....cituji jednu nejmenovanou členku, která to má jako moto v podpisu: \"vzdavam to :)piste jako prasatka \" Citovat
adraj Odesláno 28. únor 2008 Odesláno 28. únor 2008 Původně zaslal: Ticcino Můj přímý nadřízený zase píše obědnat(!) díly a mě a kolegovi písemně vzkazuje, abysme (!) se domluvily (!) Já mám nadřízené tři. Jeden z nich je cizinec a česky neumí vůbec nic. Zbylí dva jsou sice národností Češi, ale na pravopis jeden Němec a druhý Svahilec. Osobně nejsem na gramatiku kdoví jaký pedant, koneckonců taktéž dělám chyby, ale čeho je moc, toho je příliš. A manažer, co neumí vyjmenovaná slova nebo shodu podmětu s přísudkem, ach jo... Pánové a právě proto Vám jsou nadřízení [upravil dne 28/2/08 adraj] Citovat
vix Odesláno 29. únor 2008 Odesláno 29. únor 2008 adraj: Otázkou je, ale jak budou ještě dlouho Citovat
adraj Odesláno 29. únor 2008 Odesláno 29. únor 2008 vix: občas mi připadá,že čím větší blbec,tím větší postavení Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.