Lokální železniční tratě se drží za cenu velkých dotací, a na nádraží je obvykle daleko. Takže kdo má jet vlakem, tak ho někdo musí dovézt autem na nádraží. Podívejte na mapu: Sobotín, Libina atd.
Tady drží při životě železnici do Sobotína i do Kout. Je jednoduché spočítat, že za ty dotace (a plus řádné jízdné), a za ty náklady, kolik stojí údržba kolejí, budov, automatiky a vozidel, by v pohodě mohly pendlovat autobusy, každých 20 minut. A ještě by jezdily tam, kde to lidi potřebují, tedy po vesnici a ne někde mimo. A zajel by až na konec vesnice. Paradoxem je, že uvedené trati jsou stejně dublovány autobusy, jezdí tam souběžně.
Takže služba veřejnosti se tím zlepší, a ne zhorší.