Á, koukám, že nejen na novinkách se člověk dozví perly
Aha, takže když v motoru jsou \"tlaky\", tak potom nic nevydrží. Tak to jo. A nenapadlo vás takhle náhodou, že je to mnohem víc o tom, jak se ten motor na ty \"tlaky\" nadimenzuje, co? Asi ne, že...
Malej příklad z pažoutů. Legendární XUD9 měl nějakých 47-51kW, dimenzován byl opravdu bohatě, a bez problémů se dožívá nájezdů přes 500tis km. Pak přišlo HDI, které má na svůj objem výkon prakticky dvojnásobný - to se tam ale musely zvětšit \"tlaky\", co?! A nastoje, i ty HDIčka mechanicky vydrží přes 500tis km, a zvládají to mechanicky dokonce lépe než ty staré XUD, zdaleka na nich tolik nepraskají hlavy a neodchází těsnění pod hlavou. Kdežto podle té vaší úžasné logiky by po 150tis km měly být už dávno v hajzlu, když jsou tak \"vyhnané tlakama\".
A že to žere, když se na to šlape? Ano, to platí u každého motoru. A u turbomotorů je to vlastnost - a z mého pohledu žádaná a velmi dobrá vlastnost - že spotřeba velmi závisí na stylu jízdy. Tak vám totiž při jízdě v pohodě motor žere minimum, ale když na to potřebujete dupnout, pořád tam máte slušnou rezervu. Z toho ohledu je 1,2 s turbem zajímavější než 1,6-1,8 o stejném výkonu bez něj. A pokud se dobře naladí, má i příznivější momentovou charakteristiku, takže i argument o \"krouťáku\" je mimo mísu.