Mapy záplavových území jsou běžně dostupné, podle mě když pohledáš, najdeš je i pro tuhle oblast i s patřičnými údaji.
Jinak co se novostavby týče, osobně to zas tak růžově nevidím. Samozřejmě ze sračkových materiálů se to dá zmatlat levně, ale pokud to má být něco kvalitního, levné to není. V lisovaných pilinách s pryskyřicí s nalepeným polystyrenem bych nebydlel ani zadarmo, když se řekne dřevostavba, znamená to pro mě masivní dřevo, zděný bych bral jen z pálených dutých cihel ala porotherm. A ne neprodyšně uzavřené - plesnivých baráků po \"zateplení\" už jsem viděl dost.