Firmy nabízejí stejný plat jako před 11 lety? JAK ZA CO. A za mě je to zcela v pořádku, že se diferencuje podle toho, co člověk umí. Pro nekvalifikované lidi, co dřív dostávali víc peněz jen za to, že v období překotného růstu byl velký problém sehnat aspoň někoho, je to asi šok, ale ve skutečnosti je to jen návrat k normálu.
No a že pracovat v Německu je výhra? JAK PRO KOHO. Spousta lidí si to maluje děsně narůžovo, ale v reálu by se divili. Tam je trh práce ještě diferencovanější než u nás. Jo, pokud jsme programátor v Javě s plynnou němčinou na technické úrovni, tak je Německo třeba výhra, ale takový člověk tam zpravidla už dávno je. Jinak s ŽITÍM tam bezezbytku platí, že všude je chleba o dvou kůrkách, a ti, co se tam plácají po pomocných pracech a sem jezdí machrovat naleštěnou ojetinou, jak se maj "líp", zpravidla leccos maskují (klasicky např. nemožnost využívání místních služeb, protože na to reálně nemají).