lukas jandora Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 Zdravim vsechny cleny fora,mam problem a to s TURBEM na 1,6HDI 80KW 2010 ROK najeto 109 000Km.Turbo celkem piska ci v aute to pocituji jak kdyz slysim v dalce sanitku. Zde je nahrany zvuk Dale pri nastartovani auta jde z vyfuku bily dym,ktery po par min prestane pak je vse ok. Dale, tahle vule na dmychadlovem kole lopatek uz asi neni v norme ne? tohle i zpusobuje ten zvuk? Jde tam i videt olej na vstupu do turba. trubky turba jsou orosene olejem prikladam fotky chladic vzduchu je take oroseny zda je i dole olej nevim. Ptam se vymenit hned?nebo jeste vydrzi?Dale staci jen pruplach?Nebo nove viko sani do turba, odpadni trubku,olejove cerpadlo, prutokove srouby? Citovat
straki007 Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 Rekl bych ze vse temer v norme. Ta vule neni taky az takovy extrem(ta se vymezi tlakem oleje) Oleje v trubkach je normalni jev.Kdyz ho tam nechces tak odparovani z vicka udelej pres filtr a diru nasavani zalep. Piskani dela spis turbina na vyfukove strane protoze pres ni proletel karbon. Ale na vymenu nutne to nebude. Preventivne mozna bych tam dal nove.... Citovat
lukas jandora Odesláno 18. listopad 2014 Autor Odesláno 18. listopad 2014 Takze to na okamzitou vymnenu neni jo?To ze to piska me az tak nevadi i to ze to rano hodi neco malo bileho koure.Ale nerad bych aby jeblo tesneni nebo jak to je u toho turba udelano a nasalo to olej z vany a pretocil se motor nebo se a to nevim zda je to mozne ulomila lopatka a poskodila nejake soucasti motoru. Citovat
straki007 Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 No ten kour rano neni turbo ale malo nafty resp spatny predvstrik (vstriky). Kdyby se ti nahodou stalo ze to zacne tahat olej tak to bez problemu pres rychlost vypnes....pak zacnes resit turbo. Ale myslim ze tak brzy to nebude. Asi bych nemel obavy. Prubezne si kontroluj vuli na osicce a mas vystarano... Citovat
Ajap Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 No ale načnutý už je to turbo slušně. Ta vůle je normálně v tisícinách... Citovat
oddie Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 Ale houby je vůle v tisícinách, když je tam jen labyrintové těsnění. Citovat
Milan+ Odesláno 18. listopad 2014 Odesláno 18. listopad 2014 V každém případě na novém turbu bude vůle na hřidely max ve stovkách ne tisícinách,ale nemá to nic společné s tím,že je tam labyrint. Citovat
oddie Odesláno 19. listopad 2014 Odesláno 19. listopad 2014 Ne a s čím asi, když kvůli obvodové rychlosti tam nemůže být valivé ložisko, ale olejový film, takže tam musí být vůle, aby se to nedotýkalo přímo, musí tam být těsnění, aby tlakový olej nevytékal ven, ale zase se nesmí přímo dotýkat ani to těsnění, takže proto je tam ten labyrint, který tu vůli má taky. Citovat
Milan+ Odesláno 19. listopad 2014 Odesláno 19. listopad 2014 Jak funguje labyrint mi vysvětlovat nemusíš ,jo je to tam kvůli tření nic jiného to nezvládá. Ale nemá souvislost s vůlí na hřídeli. Jináč turba se dělají i na ložiskách. Zbytečný se přít. Citovat
lukas jandora Odesláno 19. listopad 2014 Autor Odesláno 19. listopad 2014 Dekuji za odpovedi:/ ale ne moc k otazkam co sem polozil aspon ten straki007 sel k veci.... Citovat
Ajap Odesláno 19. listopad 2014 Odesláno 19. listopad 2014 (upraveno) Ne a s čím asi, když kvůli obvodové rychlosti tam nemůže být valivé ložisko, ale olejový film, takže tam musí být vůle, aby se to nedotýkalo přímo, musí tam být těsnění, aby tlakový olej nevytékal ven, ale zase se nesmí přímo dotýkat ani to těsnění, takže proto je tam ten labyrint, který tu vůli má taky. Vůle na těsnění je samozřejmě větší, protože se ti nesmí potkat domek s hřídelí, to dá rozum, ale mezi hřídelí a ložiskem je nominálně radiální vůle cca 0,02mm, přičemž samotné díly (hřídel, ložisko) mají rozměry s přesností v řádu oněch zmiňovaných tisícin. Axiálně je ta vůle relativně velká, nominálně bývá několik setin až jedna destina mm. Jinak valivá (kuličková) ložiska se dělají taky, mají mnohem lepší vlastnosti, než kluzná, ale výrobně jsou pomalu dražší, než celé turbo a spíš než automobilovým průmyslem už to pomalu smrdí kosmickou technologií. Ale občas se používají, ale ne v našich autech. Překvapivě spíš v náklaďácích "K věci" - Straki ti píše, že se asi nic nestane, ale v prvním příspěvku, že preventivně by jej možná vyměnil. Já bych jej vyměnil určitě. Záleží, jak moc se ti chce řešit tohle někde na cestě, ideálně na nějaké delší třeba 1000km na dovolenou (známe Murphyho zákony). Při výměně turba bych preventivně zkoukl celý olejový systém - vanu, čerpadlo, trubky kvůli možnému zanesení karbonem. Aby za pár tisíc km nemusel měnit turbo zase. Upraveno 19. listopad 2014 uživatelem Ajap Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.