MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Kdo chce, hledá postupy, kdo nechce, hledá důvody. Staré, ale pravdivé. A já myslím, že každý ne, že to každému fuk není. A věř mi že mi to za to stojí. Citovat
MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Možná to někoho nakopne: Není tomu tak dlouho, co se v osobních vozech plošně objevily katalyzátory, které přispívají k čistšímu životnímu prostředí. Dnes se však do vozidel stále častěji dostávají tzv. filtry pevných částic, které \"téměř\" stoprocentně odstraňují z výfukových plynů karcinogenní pevné částice - saze. K zadržení nežádoucích pevných částic dochází pomocí \"sítka\". Stejně jako katalyzátor, i filtr snižuje výkon, jelikož se jedná o překážku ve výfukovém potrubí. Řada motoristů si v poslední době \"výhodně\" koupila zánovní osobní vůz s dieselem pod kapotou, s malým kilometrovým nájezdem a celkově ve výborném technickém i vizuálním stavu. Přičteme-li k tomu nízkou spotřebu nafty, může být majitel spokojen. Bohužel počáteční nadčení většinou zkazí filtr pevných částic o kterém je dnes řeč. Většina majitelů moderních dieselových agregátů brzy spláče nad výdělkem. Ať vůz vybavený filtrem pevných částic koupili z ekologického přesvědčení či z pocitu něčeho navíc, brzdy přijde rozčarování (již po několika desítkách tisíc kilometrů). Vše většinou začne celkem nevině. Rozsvícením kontrolky v přístrojové kapličce, která signalizuje, že není něco v pořádku a musíte do servisu. U většiny aut se ještě navíc citelně sníží výkon. V lepším případě stačí drobný zásah servisního mechanika, který filtr pročistí. V horším je nutná jeho výměna. Při sdělení ceny nového filtru si většina majitelů sedne doslova na zadek (filtr může přijít i na 1/5 pořizovací ceny auta). Filtr pevných částic a jeho označení: anglický název = DPF -> Diesel Particle Filter, francouzský název = FAP -> Filtre Anti Particules Smrtonosné saze: Malé částice sazí jsou tvořeny drobnými granulemi o průměru pouhých 50 nm (0,00005 mm) na kterých se usazují uhlovodíky (pocházejí z paliva a plastického maziva) jakož i voda a sírany, a tedy částice se výrazně zvětší a změní svůj tvar. Pro člověka jsou částice menší než 0,25 mm velmi nebezpečné. Projdou dýchacími cestami až hluboko do plic. Částice sazí o velikosti 100 až 10000 nm vyvolávají alergie a rakovinu. :myslimUdává se, že správně fungující filtr pevných částic vypustí do ovzduší po ujetí 80.000 km méně než 100g sazí. Pokud jim není vybaven, jsou to zhruba 3 kilogramy! :myslim Filtry pevných částic začal jako jeden z prvních používat koncern PSA. Jejich první filtr byl tvořen křemičitou sloučeninou, která vytváří porézní filtr podobný včelí plástvi. Po průchodu výfukových plynů se velké pevné částice zachytí. Filtr se tak postupně ucpává a výfukové plyny mají stále méně šancí „projít“. Aby se nemusel filtr čistit ručně, je před i za filtrem monitorován tlak. Je-li za filtrem pokles tlaku vyšší, spustí se tzv. regenerace, kterou není nic jiného než spálení sazí vyšší teplotou (550°C). Aby se pevné částice dodatečně spálily. je do motoru při regeneraci vstřikováno více paliva (regenerace probíhá automaticky v závislosti na množství usazených pevných částic, většinou v rozmezí 300 až 1000 km. Část nespálených uhlovodíků, které vzniknou při tomto dodatečném vstřiku, se spálí v oxidačním katalyzátoru na vstupu do filtru pevných částic, což zvýší teplotu o dalších sto stupňů. U motorů HDI koncernu PSA je hoření pevných částic podporováno aditivem, které se vstřikuje do paliva v nádrži. Kompletní obnova filtru trvá dvě minuty. Samotný filtr není bezúdržbový, a tak je po čase nutná jeho výměna. U první generace filtrů pevných částic je nutná výměna po 80.000 km a u druhé generace po 120.000 km. Navíc je nutné doplňovat aditivum podporující hoření sazí. Zajímavostí je, že některé motory (např. 3.0 TDI od Audi) zvládaly plnit emisní normu EURO 4 bez filtru pevných částic, stejně tak jako řada dalších. Představme si ho jako katalyzátor oválného tvaru umístěný ve výfukové soustavě co nejblíže motoru. Samotný filtr tvoří voština z karbidu křemíku s přesazenými kanálky, jejichž stěny tvoří síto, kterým výfukové plyny projdou, ale saze se zachytí. Díky titěrné velikosti sazí musí být i otvory ve stěnách filtru velice jemné, díky čemuž vzniká proudícím plynům značný odpor. Jedná se vlastně o takovou ucpávku ve výfuku, díky které se zvyšují ztráty a klesá výkon pohonné jednotky. Aby motory vybavené filtry pevných částic nebyly méně výkonné, jsou naladěny na vyšší dodávky paliva čímž roste spotřeba nafty. Spotřeba paliva stoupá i při samotné regeneraci filtru, kdy jsou zachycené saze spalovány zvýšením teploty výfukových plynů (vyšší dávkou paliva). Také se tyto motory projevují slabší zátahem z nízkých otáček. Při optimálním průběhu spalování vzniká v dieselovém agregátu voda a oxid uhličitý. Kromě toho emise obsahují malá množství oxidu uhelnatého, nespálených uhlovodíků, oxidů dusíku, oxidu siřičitého a částice sazí. Oproti tomu zážehový motor vyprodukuje až 200x méně částic než diesel. Filtru pevných částic nesvědčí stejně jako katalyzátoru jízda se studeným motorem nebo časté jízdy po městě. Motory s filtrem pevných částic (FAP) jsou dnes k dispozici pro celou modelovou řadu osobních vozů, kromě modelu 206+. Peugeot v současné době používá dvě generace filtrů: SD991, (dříve značen jako S200) = první generace, (čtyřhranný tvar vstupních i výstupních kanálků). OS2 = druhá generace - filtr se zvýšenou životností, (osmihranný tvar vstupních kanálků a čtyřhranný výstupních). Jaká je životnost samotného filtru, popř. jak často je nutné dolévat aditiva? Životnost současně používaných filtrů je dle provedení 180.000 nebo 210.000 km. Životnost je závislá na způsobu užívání vozidla, jízdě, kvalitě paliva, stavu motoru atd.. Interval kontroly stavu filtru je dle provedení 140.000 - 180.000km. Interval doplnění/ kontroly stavu aditiva každých 120 000km. Na kolik přijde výměna filtru pevných částic, popř. kolik stojí pravidelné servisní prohlídky? Cena filtrů závisí na generaci filtru, motoru a modelu vozu. Peugeot nabízí kromě nových filtrů FAP i filtry repasované. Například u Peugeot 406 restyl 2,0 HDi 110 přijde nový FAP na 13.000 Kč včetně DPH, repasovaný na 7.900 Kč včetně DPH. Aditivum pak stojí cca 4.000 Kč. Výměna filtru trvá zhruba 1 hodinu (sazba 500 Kč), ovšem dále je třeba doplnit aditivum (0,5 hod) a pomocí diagnostiky provést konfiguraci. Kompletní výměna filtru včetně doplnění aditiva a diagnostiky tedy trvá asi 2 hodiny tedy 1.000 Kč, v optimálním případě. Někdy je nutné vůz projet, doplnit nádrž a zopakovat konfiguraci. Nutný čas tedy může dosáhnout až dvojnásobku. Vyžaduje přítomnost filtru pevných částic speciální jízdní režim pro spálení usazenin? Pro spálení usazenin je rozhodující teplota (alespoň 450°C). U moderních systému je regenerace filtru FAP provedena vždy, když ji umožňují podmínky. Probíhá takovým způsobem, že by ji řidič neměl vůbec zaznamenat. V případě dlouhodobé práce motoru na nízké nebo dokonce volnoběžné otáčky není regenerace účinná (teplota výfukových plynů není dostatečná), filtr se ucpe pevnými částicemi. To hrozí zejména při používání vozu pouze v městském provozu bez \"protažení\" po dálnici. Jednotka řízení motoru informuje jednotku BSI1. Protože hrozí nebezpečí ucpání filtru pevných částic, jednotka BSI1 na vícefunkční obrazovce zobrazí hlášení „Závada filtru pevných částic (přeplněný filtr)“. Cílem je přivést zákazníka k tomu, aby přizpůsobil jízdu pro usnadnění regenerace filtru pevných částic. Během 100 kilometrů následujících po zobrazení hlášení musí zákazník jet po dobu nejméně 3 minut rychlostí vyšší než 50 km/h, což by mělo vést ke zhasnutí hlášení. Nerespektování tohoto doporučení způsobí následující závadu: Filtr pevných částic ucpaný. [upravil dne 2/4/13 16:48 od MotoMoto] Citovat
Milan+ Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 No jo no zkopíroval jsi článek ,který někde lítá po netu,není to nic nového a má to nakopnout k čemu,když tam jsou uváděné ceny ještě vyšší než jsem dal z kellyny. Troufnu si říct,že 99%lidí jde cestou odstranění. Citovat
Milan+ Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 A ještě jak to psal i BBJ k čemu pak filtr,když musíš auto večer vyvézt někam za město a jet se jen projet,aby to zregenerovalo. Za další ,když to nedodělá regeneraci,znehodnocuje to oil,jelikož nespálená nafta jde do oleje a přibývá,tak nasleduje co? Zbytečná výměna oleja a filtru aby se vlastnosti oleje vrátily. Citovat
MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Jasně že skopíroval, tohle všechno bych si nevymyslel. Jak říkám kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. A důvod si vždycky najdeš když chceš. Ceny neřeším, nevidím do nich. A myslím, že poměr odstraněných FAP filtrů je naštěstí někde jinde. Citovat
straki007 Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Ty jo .............. Ze to jeste nekoho bavi. Bylo by na case aby odpurci vyhazovani fapu uz zacali premyslet ze Evropa nezachrani zemekouli pred ekokatastrofou. Co rusko co usa co china ..............a dalsi zeme. To jenom tupa evropa si mysli ze zachrani lildstvo pred splodinama????? Porad jak paposci jste tady. Co vlakno o FAP to se zvrhne debata pro a proti........:blicismajlik:blicismajlik:blicismajlik Citovat
davidekcz Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Straki tak teda pro nebo proti??? :D:D:xvul Citovat
davidekcz Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Možná bych zrušil i naftu a neřešil by se problém s FAPem :myslim :D:D Citovat
straki007 Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Mne je to uplne fuk. Ale kdyz funguje tak at tam je. Pokud jakakoliv zavada tak pryc. Citovat
straki007 Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Možná bych zrušil i naftu a neřešil by se problém s FAPem :myslim :D:D Kazdou chvili bude \"FAP\" v benzinu. Takze klidne vsichni bez obav..... Citovat
MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 A když nebude fungovat topení tak s ním pryč, nebo když nebude fungovat motor tak s ním také pryč.:D:D:D Ale přidat světýlka, diody, kola a podobně na to peníze jsou. Je zvláštní jak se lidé ohánějí že to stojí moc peněz, ale za píčoviny je klidně utratí. Citovat
JirkaMTPO Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Přesně jak píše \"straki007\" dokud funguje ok, jak začne zlobit, pryč sním. Mám ho venku tři roky a absolutně toho nelituji. Naopak, kdybych někdy kupoval jinou ojetinu, tak s již odstraněným FAPem. Citovat
marko306 Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Moto, mi o voze a ty o koze. Ja spravím s Tatrou r.v. 90, 400 km a z výfuku vypustím toľko splodín a sadzí, že auto s odstráneným fapom by muselo spraviť hádam aj 2 mega km aby ju dobehlo so sadzami. Pokiaľ sa neuvedomý zvyšok sveta, je to o ničom. Táto ekológia okolo fapu je asi taká ako keby chcem ja sám nakvapkať desať kubíkov vody do nádrže. Európa toho tiež veľa nenakvapká. Citovat
MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 No hlavně aby v té ojetině nebylo toho vykuchaného víc. Já bych takové auto nechtěl, dost to o tom předchozím vlastníkovi hovoří, třeba v rámci šetření neměnil olej a nebo vykuchal i fitry. Citovat
MotoMoto Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Jasně protože soused krade tak já budu také, to je předci v pořádku. Pánové, kamarádi, to jsou všechno keci, prostě řekněte ževám je to fuk, že vám je jedno co se do ovzduší sere ze všech stran, hlavně když ta moje kára bude nejkrásnější. Citovat
JirkaMTPO Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 No hlavně aby v té ojetině nebylo toho vykuchaného víc. Já bych takové auto nechtěl, dost to o tom předchozím vlastníkovi hovoří, třeba v rámci šetření neměnil olej a nebo vykuchal i fitry. No, hlavně, že ty budeš mít jistotu, že když bude mít auto FAP, tak je všechno eňo ňůňo. Citovat
biondi Odesláno 2. duben 2013 Odesláno 2. duben 2013 Ja mám v TP napísané, že môj C8 s FAP spĺňa emisnú normu EURO3. Neviem, čo presne to znamená, ale túto normu splnal aj Ford Focus 1,8 tddi, ktorý som kedysi vlastnil a ten vedel zadymiť poriadne. Taktiež Octavie TDI-čka majú myslím trojku a plná prdel iných vozov. AJ C8 ako mám ja, ale bez filtra, splna EURO3. Tak v čom je ten rozdiel? Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.