Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Rady, tipy a informace z cest a dovolených.

Vatsug

Rady, tipy a informace z cest a dovolených.  

1. 1. Rady, tipy a informace z cest a dovolených.

• Link pro předávání informací z cest.
      3
    • Link pro předávání informací z cest.
      1

Recommended Posts

Pro ty, kteří chtějí poznat nová místa napíšu pár rad a informací z naší cesty přes 11 států Evropy a s kým jiným, než Peugeotem 5008. Jak sami víme a i v Autosalonu na Primě nás o tom v sobotu přesvědčili, je tento vůz pro pohodlné a dlouhé cestování jako stvořený, přesněji řečeno vyrobený. Proto jsme si ho také koupili, že? Takže, vyrazili jsme 22.4. tj. v pátek ve 4 hod. směr Bratislava a přechod Rajka do Maďarska, směr Chorvatsko. Kdo jezdí do Chorvatska zná. Noc na konci Maďarska na boční cestě v lese. V Chorvatsku do Karlovače po dálnici a pak okolo Plitvic. Příště si připlatím za dálnici. Od poslední cesty před 4 roky se tato cesta dost zhoršila. U Splitu najezd na dálnici až k Ploče.Konec dálnice.Zatím. Pak dál okreskama k Dubrovníku.Přespali jsme asi 20 km před městem. Město jsme si prohlédli. Paráda, ale trávit dovču bych tam nechtěl.:bojim Fůra lidí, hlavně Italů. A to není ještě sezona. Nám na prohlídku a focení stačily 2 hodiny.:roll V Chorvatsku jsme brali benzín 2x. Cena asi 33Kč. Přejezd do Černé Hory bez problému. Trajektem za 4.5 € jsme přejeli Boku Kotorskou. Rozhodně doporučuji. Dokola zálivu je to asi 50km a to pořád v zástavbě a samych zatáčkách. Nevěděl jsem jak to bude v Albánii s benzínem a placením kartou, tak jsem doplnil nádrž v Č.Hoře. Černá Hora je krásná. Má pěkné pláže a oproti Chorvatsku je asi v sezoně dražší. Tady to bylo horší s hledáním vhodného místa na spani. Podél hlavního tahu je dost zastavěná a kde není, tak nejsou možnosti kam odbočit z cesty. Nakonec jsme ale místo našli asi 20-30km před Albánii na vedlejší cestě s krásnou vyhlídkou na moře.:mrk

Do Albánie jsme přejeli tak trochu s nedůvěrou. Četl jsem o ní hodně cestopisů s kladným hodnocením, ale i doporučením tam nejezdit. Jenže já už jsem takový, že nedělám závěry dokud si to sám nezjistím, protože každý má na jednu věc jiný pohled. Někoho třeba pohoršovalo, že po cestě běhají psí a chodí krávy a všude podél cest jsou haldy odpadků. Ano, běhali tam psi a ve městě šla po cestě kráva sama. Nám to připadalo, že to k té zemi prostě patří a bylo to zpestření. Odpadky jsou někde podél cest, ale není jich tolik jak se někde píše. Vždyť i u nás lidem nedělá problém vyhodit pytel z odpadky do lesa nebo příkopy a to si myslíme, že jsme civilizovanější než ti z jihu. Do půlky Albánie Místy dost špatné cesty, protože jsou v opravě. Tady se opravuje jeden pruh a druhým se jezdí. Tam rozbijí celou cestu po které se jezdí a zároveň jí opravují.Takže trochu zmatek, ale jde to. Tam kde já jel třicítkou, oni šedesátkou. Asi jsou na to zvyklí. Od města Vlore vede nová nádherná cesta přes hory. Nádherné vyhlídky, možnost zastavení a kochání se přírodou a pohledem na moře. Nám bohužel pršelo, tak jsme to jen přejeli. Do půlky Albánie špatné možnosti na přespání. Všude se staví,buduje a kde se nebuduje tam babka pase kozy či krávy. Za zatáčkou seče chlap trávu atd. Prostě všude je živo. Od Vlore už dobré. Jídlo levné. Za 260Kč dvě hlavní jídla. Na talíři byly 2 kotletky,asi skopové, 2 válečky, něco jako čívabčiči, k tomu 2 druhy opečeného chleba, mísa řeckého salátu, 0.7l přírodní vody a neskafe.:roker Peníze jsme si vyměnili v prvním městě za hranicema. Benzín stál asi 31Kč. Cítili jsme se bezpečně. Lidi na nás mávali, když jsme je nechali převést ovce přes cestu. Ve Vlore nám zmatkovala navigace, tak jsme museli improvizovat. Když ani to nepomohlo, tak jsme se zeptali na cestu, no zeptali. Protože jazyky já ani manželka neumíme, tak to bylo přišpenlením prstu do mapy a ochotně nám poradili. Myslím, že Albanie půjde za pár let v cestovkách na dračku.Ještě poznatek: v Albánii mají umyvárny zadarmo. Jmenuje se to LAZANĚ. Je tam vabka a každý si tam může umýt auto dle libosti. Využíval jsem to. Pěkně se tím umývaly ty mrtvoly z laku. Řecko jsem už projel 2x, tak jsme to vzali na Meteory, které jsme ještě neviděli. DOPORUČUJI. U Meteoru jsme i přespali. Po dálnici pak dál okolo Thessalonik směr Turecko. Před hranicema jsme spali podruhé. Benzín v Řecku 41-43 Kč.Díky plné nádrži z Albánie jsme tam brali jen za 50 €. Ještě se vrátím k Albánii. Žádné benzinky Shell ani OMV tam nebyly, jen ty místní a takové co jsou i v Chorvatsku. Ale žádný problém s benzínem jsem neměl. To pančování paliva je asi unikum jen u nás a v Polsku. Také mě stavěli policajti. Zeptali se mě odkud jsme a kam jedem. Ukázali cestu a potřásli jsme si rukou. Prostě jiný kraj jiný mrav. Úsudek ať si udělá každý sám. Hranice s Tureckem v pohodě. Celníci mili a ochotní. Turečtí řidiči ohleduplní, dodržují rychlost. Na plné čáře i když je přehledný úsek si nedovolí předjet. Docela mě to štvalo, protože jsem jel pomalu, chtěl jsem se i kochat okolím že, jel jsem i po krajnici, ale jim se do toho moc nechtělo.To bylo další překvapení. Čekal jsem divočinu. Ovšem jiný odvar je buharská celnice. Šest kontrol. Vyptávání se kde jsem byl a kam jedu, vypisování lístků. Dezinfekce auta za 3 €. Co kdybych si přivezl vši či co z Turecka. Na Shelce nešlo zaplatit kartou i když nas ujistili, že je možné Visou platit. Po celé Evropě to šlo a najednou né. Nikde neměli dálniční známky. Prý to spraví 5€ pro policajta. Jak tenhle stát mohli vzít do EU???? Naštvani jsme po 4 hodinách spaní o půl 3 ráno vyrazili směr Zlín a v sedm hodin večer jsme byli po 4 600 km a sedmi dnech cestování plní dojmů a zážitků doma. Dali jsme si panáka a sprchu, protože takovéto cestování na divoko hygieně moc nepřidá. Ale za ty zážitky to stojí.....:roker

:roker:roker Benzín a poplatky stály 11 500Kč. Ouzo z Řecka a fůra voňavého koření z Turecka nepočítám. Pokud bude mít někdo ještě nějaký konkrétní dotaz, rád zodpovím...:papa:papa:papa

Paráda,i s popisem,díky:papa spaní ve dvouch asi taky jde.Myslíš že ta Albánie jde projet i na motorkách-nemáme žádný endura a docela se bojim,abysme to tam nezničili.Takže jsem o Albánii ani neuvažovali.A co že by Vás někdo v AL.okradl?Přeci jenom,povezeme na přívěsu 4 motorky a docela se bojíme co bude v noci.

Na spaní jsme se snažili vždy najít nějaké opuštěné místo kde není moc vidět. Maďarsko je pohoda. Kdo jezdí do Chorvatska přes něj tak ví, že ke konci jsou lesy a na každém kousku odbočka do lesa. Takže paráda. Chorvatskoje celkem také pohoda. Dá se najít odbočka za nějaké keře. Černá hora podél hlavní trasy hodně zastavěna. Tam se zadařilo až téměř na konci před hranicema, ale bylo to dál od cesty, takže nehučely auta a s výhledem na moře.Asi nejlepší místo z celé cesty. Albánie ze severu až do půlky tj. k městu Vlore je hodně zastavěná a plná lidí na polích. Takže najít soukromí je trochu problém. Ale dál je to přes nádherné hory a vesnice nejsou tak blízko u sebe a ani tam není tolik zemědělství. Takže se dá někam odbočit a přespat. Podél cest jsou plácky na zastavení, myslím že by také nebyl problém tam přečkat noc, ale provoz okolo by byl v noci otravný. Jinak v Albanii jezdí snad kažé páté auto s italskou SPZ. Vypadalo to jako by jím Albanie patřila. Na vesnicích je opravdu chudoba. Pluhy táhnou oslíci. U cesty pasou prasata.atd., ale města jsou opravdu výstavní. Tiranu jsem objel po obchvatu, tam ta zástavba co jsem viděl z dálky nebyla tak nobl, ale Vlore opravdu luxusní baráky a hotely. Tam to v 5 odpoledne opravdu žilo. Plné město lidí, kavárny, reklamy. Kdybych nevěděl kde jsem, tak bych to přirovnal k nějakému modernímu městu ve Španělsku či Italii. Na rozdíl od Řecka kde ve městě u Meteoru zdechl pes. Po městě se pohybovalo pár lidí a v Alexandropouli u Tureckých hranic ještě manželka chtěla koupit fetu domů a od dvou hodin ve středu mají všude zavřeno a bylo tam mrtvo. Prostě, když nemají turisty, tak jsou v pr....:( V Albánii jsme vjeli do prvního města a chtěli si vyměnit jejich LEKY. Město bylo dost špinavé. Místní omladina byla docela snědá a ve větším počtu než jsme viděli jinde. Ale byli fakt čistě oblečeni a jak řekla manželka, tak jsem to musel potvrdit, že byli sympatičtí. Měl jsem zavěšenou zrcadlovku na krku a když jsme se vzdalovali od auta, tak jsem se ohlížel jestli se kněmu někdo neblíží, byť jen ze zvědavosti. Ale vůbec nic. Když jsme míjeli lidi, tak museli poznat, že jsme cizinci. Někteří si nás ani nevšimli, jiní mrkli pohledem asi tak, jako když potkám tady poctivého černocha. Poznám že je jiný a víc nad tím nepřemýšlím. Směnárnu jsme našli, vyměnili co chtěli a nenatáhli nás. Maso tam sekali na kmeni ze stromu a na tom měli položený karton, aby třísky nevlezly do masa. Chtěl jsem si to vyfotit, ale na to jsem neměl odvahu. Ale řekl bych,že by jim to nevadilo.:myslim

Přes Albánii se dá jet od Č. Hory na Tiranu a pak dál k jihu je udělaný nový tah. Tam byste projeli Albánii svižně, ale nepoznali byste život v Albánii. Na motorkách to není problém. Na těch cestách hodně makají. Takže za možná 2 roky to bude dobře průjezdné i po okreskách těch hlavních tahů. Na motorce se líp projede víc děr okolo než v autě. Spaní v autě je paráda. Letos jsem si pod karimatky koupil ještě 3cm tvrzený molitan, takže paráda. Jeli jsme teď z jara, protože není takovy hic. Ve 30;C spát v autě by byl horor.Blbé je když prší. To se musí zadělat okna a ráno se jen ždímou hadry, jak je auto zarošené. Byli jsme 7x v Chorvatsku v apartmánu, 2x v Řecku, také v apartmánu a to už stačilo. Teď si nedovedeme představit být víc jak 2 dny na jednom místě. Auto je nám ložnicí, kuchyní i obyvákem. Záchod máme v přírodě biologický a hygiena se provádí na benzínkách nebo za pěkného počasí v rybníku či řece. Vřele doporučuji. Je to levné a za týden máte tolik zážitku jako za několik dovolených přes cestovku. Jezdíme dva. Synové už mají své zájmy. Má to jen jeden háček.:myslim Musí vám to klapat, pokud to během cesty zajiskří, není se kam schovat a trucovat.:P:D Ještě k tomu bezpečí v cizině. Já mám heslo, že všechny mafie, ať už bulharská, ukrajinská či ta albánská operuji u nás nebo v okolních státech. A protože jsou tady, tak nemůžou loupit u nich doma.:roker:roker:roker Nebojte se a jděte do toho.:papa:papa:papa

Paráda,i s popisem,díky:papa spaní ve dvouch asi taky jde.Myslíš že ta Albánie jde projet i na motorkách-nemáme žádný endura a docela se bojim,abysme to tam nezničili.Takže jsem o Albánii ani neuvažovali.A co že by Vás někdo v AL.okradl?Přeci jenom,povezeme na přívěsu 4 motorky a docela se bojíme co bude v noci.

Kamarád, taky táborák, jezdí se svým bráchou na motorkách do Albánských hor. Moc si to tam chválí. Teď se chystá jet podruhé. Ale mají motorky do terénu.