Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Jak to vlastně je s profesákem?

Medvěd

Recommended Posts

Mám \"C\"čko včetně profesáku, který byl vydán 1. 10. 2008 s platností do 1. 10. 2013. Sice nepředpokládám, že bych se ještě někdy v budoucnu živil jako řidič dospělého náklaďáku, ale když už něco mám, nerad bych o to přišel kvůli nějaké administrativní blbině. Rád bych se tu od někoho, kdo se v autodopravě pohybuje (napadá mě Fusion, ale určitě je Vás tu víc) dozvěděl, zda je možné profesák prodloužit až v roce, kdy končí platnost (v mém případě tedy 2013) formou nějakého kurzu nebo zda se musí každoročně absolvovat nějaké školení a v roce, kdy budu platnost prodlužovat, musím dokázat, že jsem všechna školení absolvoval.

Celé show kolem profesáků mi přijde padlé na hlavu a stran mého dotazu jsem slyšel od pro mě celkem solidních zdrojů obě varianty - protože bych o noty nerad přišel a taky proto, že jsem přesvědčen, že v tom netápu sám, raději hledám pravdu i na tomto fóru. Dík

Podle informací mého autoškoláka u kterého dělám školení musíš tyto školení provádět každý rok a po skončení platnosti profesáku t.j. po pěti letech si jdeš na úřad provést výměnu a při výměně dokládáš potvrzení že jsi absolvoval celkem pět školení každý rok. Původně jsem si myslel a taky to někteří tvrdili že stačí jednou za pět let udělat školení v délce pěti dnů, ale není to pravda. Dokonce někteří tvrdili že školení můžeš absolvovat v průběhu celého roku, ale ani to není pravda. Následující rok musíš udělat školení nejpozději do data předešlého roku kdy jsi toto školení dělal.

Takže každý rok školení a jednou za pět let výměna profesáku.

Jj, Laďa má pravdu. Pokud jsi zaměstnamcem nějaké firmy, tak to většinou zařizuje za Tebe (hlídá si termíny) jako např v mém případě. Jinak se musíš starat sám a taky paltit sám. škoení (alespoň to co dělám já) je dvoudenní a stojí 1500,-.

Takže asi zbývá počkat do roku 2013 a pak řidičák rozšířit o Ečko, nový profesák by pak měl být součástí rozšířeného oprávnění .....:myslim

P.S.

Stejně nechápu, co naše mocné vede k tomu, že takhle bojují za snížení počtu C - čkařů mezi obyvateli ČR (nevěřím, že ostatní řidiči kamionů brázdící naše dálnice (RO, BG, H. TR) vůbec tuší, co to je \"profesák\")

[upravil dne 25/4/2011 07:46 Medvěd]

No jázem jiný mrav. Nicméně povinnost vlastnit vedle řidičského oprávnění také platný profesní průkaz vychází z ustanovení Evropského parlamentu a týká se všech států EU. Tady najdeš ještě pár podrobností. http://www.profesniprukazy.cz/index.html Je to ale na zamyšlení kdo na tom asi tak vydělává. :myslim

Tak to shrnu

- doufat, že by někdo nahoře dostal rozum a profesák zrušil (nebo aspoň nějak polidštil podmínky prodloužení) je v naší kotlině nereálné

- cesta k získání profesáku rozšířením ŘP je taky nereálná

- zbývá tedy cesta najít někoho, kdo za balíček bankovek bude znát tu správnou cestu (až to budu potřebovat)

Zatím tedy doufám, že už nikdy nebudu muset řídit takové auto, na které by mi nestačilo B - čko a investici do C - čkového řidičáku chápu jako momentálně vyhozené kačky.

[upravil dne 25/4/2011 08:19 Medvěd]

investici do C - čkového řidičáku chápu jako momentálně vyhozené kačky.

A nejen to, pokud máš skupinu C a víc např z před 20 let, tak se s tím řidičákem dneska můžeš akorát tak vyfotit. Nebo absolvovat vstuní školení v trvání 140 hod, zaplatit nemalý obolus a věřit, že zkoušku uděláš. V opačném případě taky můžeš přijít i o to B-čko.

:grr

C - čko mám cca z roku 2005 (nebo tak nějak). Chápu - li Tvou připomínku správně, pak se domníváš, že pokud si neudělám nějaké \"nablblé\" zkoušky a neobnovím profesák, pak mi při běžné silniční kontrole za volantem např. dodávky do 3,5 t mohou i tak sebrat ŘP, protože jej nemám kompletně platný? Sorry, ale to mi přijde jako pěkná pikačovina - přece tím, že jsem si (třeba na vojně) udělal \"velkej\" ŘP se nestávám jiným řidičem než prostý řidič osobáku - dle mého, pojedu-li OA, potřebuju na něj ŘP skupiny B, pokud pojedu autem, které se do této skupiny nevejde, pak teprve potřebuju jiné ˇoprávnění k řízení větších vozidel (C, přípaně i D nebo T) a teprve pak by se po mně někdo mohl vozit za to, že nemám \"profesák\" (já ho tedy nyní mám, leč dle výše vložených příspěvků neplatný - byť v kolonce platnost je do roku 2013)

Takových kluků, kteří si třeba na vojně (nebo v rámci učňáku) udělali C- čko a pak za volant náklaďáku už nikdy nesedli znám poměrně dost a tak se domnívám, že by platnost podobného rozhodnutí zapříčinila v ŘP pěknej fukejř a určitě by se neobešla bez nějaké té mediální bouře.

[upravil dne 25/4/2011 08:38 Medvěd]

já mám jiné informace,byl jsem v březnu na školení,a bud musíš mít 5 razítek každý rok jedno nebo se na to vyprdneš a poslední rok si uděláš všech 5 školení najednou,zákon stanoví že musíš mít určitej počet školení za těch 5 let ,ale neříká že každý rok musí být určitej počet hodin....jdu tam vždy od 7-14 a platím 600Kč...takhle to tam říkal majitel autoškoly...

Nikoli \"Průkaz profení způsobilosti\" potřebuješ a budou ho po tobě vyžadovat jen při řízení vozidla skupiny C tedy nad 3.5 tuny. A ani v tom případě Ti ŘP neseberou. Jen Ti vymlasknou pokutu a zabrání v další jízdě. O řidičák obecně můžeš přijít, když prohučíš u profesních zkoušek.

já mám jiné informace,byl jsem v březnu na školení,a bud musíš mít 5 razítek každý rok jedno nebo se na to vyprdneš a poslední rok si uděláš všech 5 školení najednou,zákon stanoví že musíš mít určitej počet školení za těch 5 let ,ale neříká že každý rok musí být určitej počet hodin....jdu tam vždy od 7-14 a platím 600Kč...takhle to tam říkal majitel autoškoly...

Tuhle informaci jsem měl taky a věřil jsem jí až do čtvrtka, kdy mi člověk, který se dlouho živil jako učitel v autoškole (ID 47) sdělil, že podle něj nemám pravdu a prý platí to, co mi tu píšou kluci nahoře. Jsem z toho zmatený i otrávený zároveň, aspoň že ten Frantův příspěvek jsem pochopil špatně a platí jeho logičtější (nebolestná) verze - jinak bych si snad šel hodit mašli

Chápu, ale jak se říká: \"Nikdy neříkej nikdy\" a při tom, jak lehké je dnes sehnat slušně placenou práci (s věkem se šance rapidně mění) mi přijde zvláštní a hloupé být okolnostmi (a rozhodnutím úředníků) donucen několikatisícovou investici pověsit na hřebíček jen proto, že jsem se řidičákem nějakou dobu neživil.

Změň školící středisko. Školení musíš absolvovat každý rok nejpozději do data předešlého školení.

\"Profesak\" potrebuje jen clovek, ktery je zamnestnan a ma v pracovni smlouve funkci RIDIC.

Pokud budes jezdit da se to takto \"ochcat\", s tim ze je lepsi vozit pracovni smlouvu a v te mit profesi treba SKLADNIK.

Funguje to a legislativa to zatim podporuje.

a za balicek bankovek jak pise MEDVED asi neee protoze se to registruje na magistratu ((kazde skoleni))

[upravil dne 25/4/11 10:08 pp205]