Jump to content
  • Aktuální cíle darů

Denne led svietenie

Gitarista001

Recommended Posts

Původně zaslal: NO3IA

U nás jako první s denními světly vyjelo jako první auto,jedno auto z autoškoly,zápis nutný není,ale musí zhasnout a nesmí svíti v okamžiku,kdy zapneš normální světla.

Ved prave o to ide, lebo ma vcera zastavili fizli a zacali ma strasit ze mi nabuduce zoberu SPZ, technicky preukaz a vodicak na rok ked to nebudem mat zapisane. Este by ma NO3IA zaujimalo co myslis pod normalnymi svetlami, lebo mne tieto svetla svietia len ked mam zapnute parkovacky. Diki

Původně zaslal: Fakir

Tak to máš blbě, protože parkovačky svítí vždycky s potkávačkami. Správně by ti měly denní naskočit hned po startu motoru, když máš ovladač ve vypnuté poloze a s rozsvícením parkovaček zhasnout.

Podla navodu je tam kablik ktory snima ci je v parkovackach napatie mal by sa pripojit na parkovacky. Kedze mam ziarovky H4 musel som pouzit usmernovacie diody ktore som pripojil samostatne na kontakty tlmeneho a dialkoveho svetla, a konce som napojil na snimaci kablik. Teda ked rozsvietim dialkove alebo tlmene tak svetla na denne svietenie po 3 sekundach automaticky zhasnu. Keby som mal novsie svetla kde su H2 bolo by to jednoduchsie kedze tlmene svietia aj pri dialkovych svetlach.

[upravil dne 10.11.2008 Gitarista001]

V odkaze ktory som poslal je Renaut Clio ktoremu tiez svietia len ked svietia parkovacky. Ja som to len proste vyriesil tak ze som namontoval biele led parkovacky ktore cez den splyvaju so svetlami takze ich moc nevidno. Posielam aj obrazok s tym Cliom.

gvkqxs5gn94ajdoy7jj.jpg

[upravil dne 10.11.2008 Gitarista001]

Takze dnes mi predajca potvrdil ze zapis nieje nutny dokonca povedal ze ked mi policajt udeli pokutu mam si odpisat jeho ID cislo a podat staznost za neopravnene pokutovanie. Ved aj tak fizli co ma zastavili si najprv mysleli ze su to hmlovky takze su uplne duty a nedrzia krok so svetom. :D

[upravil dne 11.11.2008 Gitarista001]

Původně zaslal: Gitarista001

Takze dnes mi predajca potvrdil ze zapis nieje nutny dokonca povedal ze ked mi policajt udeli pokutu mam si odpisat jeho ID cislo a podat staznost za neopravnene pokutovanie. Ved aj tak fizli co ma zastavili si najprv mysleli ze su to hmlovky takze su uplne duty a nedrzia krok so svetom. :D

Já se jich zastanu - ono to u některých typů není z dálky poznat a dnes si lidi na auta daji cokoliv. Jinak rada - když ti bude chtít za toto napařit flastr, tak ho taktně upozorni, že je to neoprávněně:super:bacha

No, jenom co si tak zhruba pamatuji z vyhlášky (nevím, zda to máte stejné na slovensku)

Denní světla musí splňovat:

Počet = 2

Poloha max 400mm od bočního obrysu auta

Poloha min 600mm mezi sebou

Poloha 250-1500mm nad silnicí

Svítí samy BEZ obrysových (nebo jakýchkoliv jiných (nevím, zda v tom jsou i mlhovky)) světel

Rozsvěcí se samy po nastartování

Zhasínají samy po vypnutí motoru

Zhasínají samy po zapnutí jakýchkoliv jiných světel (nevím, zda v tom jsou i mlhovky)

Nemusí mít indikaci - kontrolku - na palubní desce

Musí mít homologaci

Není třeba je zapisovat do TP

Takže ten fík ti dal pokutu oprávněně, ale ne z důvodu, který uvedl.

V TP to zapsané být nemusí, ale rozhodně nesmí svítit spolu s parkovačkami.

Denní světla nesmí jít vypnout dokud nezhasneš motor. Ano, jsou zde maníci, kteří na ně mají extra vypínač (čemuž se nedivím), ale oficiálně jakoby nebyl.

Jak jsem psal, máš pravdu z části.

V TP to zapsané být nemusí, ale pokud ti denní světla svítí spolu s parkovačkami, tak to máš zapojené blbě.

Ja si stale myslim ze to je blbo vymyslene. Svetla sa ti zapnu aj ked nemas zapnuty motor staci len napr. stiahnut okno alebo pustit vystrazne svetla jednoducho staci male zakolisanie napatia a svetla sa zbytocne pustia. Aj ked na druhej strane je pravda ze by mali byt napojeny na zapalovanie. Cele je to nejak zamotane.

Inak zakon nehovori ze nesmu byt rozsvietene stretavacie svetla ale nemusia. Z toho sa da vycitat ze jednoducho neupresnuje pri ktorych svetlach by mali zhasnut, aj ked by bolo blbe mat ich rozsvietene spolu so stretavacimi. Tento tyzden idem na policiu na pohovor a tam sa o vsetkom informujem. Dam vediet ako to dopadlo.

Původně zaslal: Hangman

Já se jich zastanu - ono to u některých typů není z dálky poznat a dnes si lidi na auta daji cokoliv. Jinak rada - když ti bude chtít za toto napařit flastr, tak ho taktně upozorni, že je to neoprávněně:super:bacha

No jasne :D mna fizli zbadali len ked som bol 5 metrov od nich a priamo ked som stal na krizovatke. :super . Aj ked je zase pravda ze ked svietia tieto svetla tak to auto vyzera skor ako vianocny stromcek, uz len gule zavesit. :D

Svetla sa ti zapnu aj ked nemas zapnuty motor staci len napr. stiahnut okno alebo pustit vystrazne svetla jednoducho staci male zakolisanie napatia a svetla sa zbytocne pustia.

To je právě špatně. Mají se rozsvítit po nastartování (případně po zapnutí zapalování)

Inak zakon nehovori ze nesmu byt rozsvietene stretavacie svetla ale nemusia.

Právě že hovorí.

<cite z dopravního webu>

Světlo pro denní svícení musí být homologováno podle EHK/OSN č. 48 a je určené výhradně pro osvětlení ve dne za nesnížené viditelnosti. Provedení a umístění světel pro denní svícení je dáno homologačním předpisem EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb. a jejich používání se řídí zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích pozměněným zákonem č. 411/2005 Sb.

<konec citátu>

A mimo jiné se tam píše, že Při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout.

Původně zaslal: Hangman

tak to bych se zase ohradil já,Led nemá s mlhovkami nic společného a už vubec nevypadají podobně,jdou už z dálky pěkně poznat a protože jsou Led tak i rozeznat.

Základní pravidla pro dodatečnou montáž světel pro denní svícení: - na jedno vozidlo se montují dva kusy (jeden pár) světel - umísťují se ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla - vzdálenost světel od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm) - světla se rozsvítí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí - při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout.

Provedení a umístění světel pro denní svícení je dáno homologačním předpisem EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb. a jejich používání se řídí zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích pozměněným zákonem č. 411/2005 Sb.

yucusqmiqluwxm8m48np.jpg

[upravil dne 12/11/08 imaster]

Původně zaslal: imaster

Základní pravidla pro dodatečnou montáž světel pro denní svícení: - na jedno vozidlo se montují dva kusy (jeden pár) světel - umísťují se ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla - vzdálenost světel od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm) - světla se rozsvítí automaticky po zapnutí zapalování (nastartování motoru) a zhasnou po jeho vypnutí - při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout.

Provedení a umístění světel pro denní svícení je dáno homologačním předpisem EHK/OSN č. 48, který předepisuje vyhláška č. 341/2002 Sb. a jejich používání se řídí zákonem č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích pozměněným zákonem č. 411/2005 Sb.

yucusqmiqluwxm8m48np.jpg

[upravil dne 12/11/08 imaster]

:super