Přejít na obsah
  • Aktuální cíle darů

Přesazení kola na zadní nápravě (Peugeot 5008)


hpp

Recommended Posts

Dobrý den,

mám možnost koupit Peuget 5008. Na protokolu z geometrie jsou tyto údaje, které mě znervózňují:

- Přesazení kola (zadní osa): -4 mm

- Rozdíl rozvorů 4 mm

Vůz nebyl bouraný, předpokládám tedy, že je to důsledek nějaké rány na kolo (díra, obrubník ?). Při krátkém zkušební jízdě (rychlost do cca 110 km/h) se neprojevilo žádné táhnutí na stranu ani hluk. K vozu jsou dvě sady kol a ani na jedné sadě není vidět kol není žádné nerovnoměrné opotřebení - ale je pravdou že protokol je starý 10 měsíců, auto jezdilo do konce roku, takže se to ještě nemuselo projevit.   

Byl bych rád, za radu, jestli to považujete:

- za hodnotu v normě nebo mimo normu

- lze odhadnout, jaké to může mít dopady

- lze to opravit a jaké můžou být náklady

 

Budu vděčný za každou radu. Přikládám celý protokol z geometrie. 

Děkuju

 

 

 

 

Protokol_geometrie.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuju za odpovědi oběma. Pe.Tr píše

Citovat

Ale on ma L  a  R stejné

Já si hodnotu "rozdíl rozvorů" 4mm (možná mylně) vykládám tak, že rozvor vlevo je jiný než vpravo. Děkuju za vysvětlení. S autem sám bohužel na geometrii zajet nemůžu - stojí u prodejce. Jejich technik se dušuje, že je to v pořádku. Můj si není jistý a radí k obezřetnosti.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pe.Tr, prosím vysvětli, co znamená tvoje sdělení " Ale on ma L  a  R stejné "?

Rozdíl v rozvorech podle mne znamená, že levá kola mají v podélném směru jinou vzdálenost, než pravá kola. Což by u tohoto auta nemělo být. Možná to může být způsobeno přední nápravou, že kola jsou nestejně - to by byl jednoduchý důvod - silentbloky ramene, tzn. rameno pohnuté.

Nevím, co znamená "přesazení kola", kdo víte, prosím o vysvětlení. Jedná se o rozdíl rozvorů?

Pe.Tr: jak jsi přišel na to, že má vzadu rozbíhavost? Jsou tam kladná čísla, což znamená, že kola jdou k sobě. Sbíhavost zadní nápravy je mimo předepsanou toleranci, což ovšem není na závadu, viz vlákno zde https://www.peugeot-club.com/topic/108036-zadni-naprava-odskakuje/

Na 5008 i na jiných autech s pevnou zadní nápravou se sbíhavost vzadu nedá/dá nastavovat - pomocí vkládání podložek mezi těhlici a nápravu - výrobce tento způsob neuvádí.

 

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Článek, jehož odkaz (http://www.autorubik.sk/clanky/geometria-kolies/2/) jsem našel na tomto fóru, vysvětluje přesazení kola viz. obrázek v příloze.

Já to chápu tak, že jedno zadní kolo je posunuté proti druhému. Tento posun zároveň odpovídá hodnotě "rozdíl rozvorů". Pokud to tak je, byl bych rád za radu, jestli se jedná o běžnou věc, která nemá žádný vliv na jízdní vlastnosti (vyjádření prodejce) nebo vadu, která může mít vliv na jízdní vlastnosti a bez další diagnostiky nelze určit, zda-li a jak nákladně se dá odstranit. 

Presadenie_kolies.jpg

Upraveno uživatelem hpp
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

hpp: dokud držíš peníze, tak jsi pánem situace, až je vydáš, tak budeš prosebník.

Aut je hodně. Buďto ti prodejce umožní zkontrolovat geometrii, nebo poskytne důvěryhodné vysvětlení a slevu, anebo jdi jinam, počkej. Na druhé straně je fakt, že prodejce mohl tento papír ztopit (zahodit) a problém by neexistoval...

Upraveno uživatelem P607Olda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

-Oldo ano máš pravdu , jde o sbíhavost, pokud by nebyla naskodu pak by ta tolerance ale byla od výrobce vetsi, coz není.

-L + P jako leva a prava strana , viz protokol , kde rozchod i rozvor jsou ok

-netuším zdali je zadní náprava štelovací , podle mne ne a oto víc je to zajímave, mozna bych zkontroloval kola jestli se točí rovnomerne (kvuli přetaženi šteftů)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zúčastnit se diskuse

Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Byl vložen obsah s formátováním.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...