Hezky se čte, kam pokrok za těch \"pár roků\", kdy jsem já dostal ve firmě novou dodávku (Mazda E 2200 / 1994), došel a co je dnes už bráno jako normální (a vlastně je to stále málo.
Když jsem si Mazdu přebíral, technik mi hned po převzetí sdělil, že na první výměnu oleje mám dorazit maximálně do 5 000km (pak že už budu jezdit po 10 000 km) a že první termín na garanci mi může nabídnout za 5 týdnů. Po té, kdy jsme mu s majitelem firmy vysvětlili, že auto bude jezdit cca 400 - 500 km denně a že opravdu nehodlá kvůli výměně oleje nechat auto několik týdnů stát, technik se tedy odebral k telefonu a po zjištění, že s autem budu brázdit východní Čechy jsem na první garanci valil do Hradce Králové (během 100 000 km \"záruky\" jsem tam byl minimálně 3x).
První větší závada přišla po cca 20 000 km - začaly mi \"kopat\" brzdy do nohy. Dg = zvlněné kotouče. Na záruku neuznáno protože auto vozí knihy a tudíž je předpoklad jeho přetěžování. Asi v 50 000 km (to bylo starý něco kolem půl roku !!)na mně takhle ráno troubí na dálnici několikerý auto - závada? Nesvítí mi ani jedno zadní světlo, ale naštěstí zjištěno, že mlhovky svítí, takže cesta do Pardubické Mazdy s šajnícíma zadníma mlhama. Dg = shnilé dráty ve svazku, výměna cca za 3 dny, až svazek přijde z centrálního skladu. Auto si tu nechte, ale knihy nám vyložte, abychom ho mohli zvednout na heveru. Ten svazek myslím na záruku uznali.
Během těch 100 000 km záruky se na autě až tak moc nesypalo, ale do 150 000 km na 7mi autech z 8mi, co firma měla, praskla hlava (oprava cca 60 000,- Kč). Nepraskla jen na autě, které jezdilo výhradně po Praze a tedy žádné dálnice, kde dodávka s megavýkonem 47 kW musela točit plnej knedlík, aby jela aspoň 120 km/h.
Dorazila mně poslední \"záruční\" prohlídka ve 100 000 km. Auto jsem odvezl do servisu a odjel jsem na dovču s tím, že si auto za dva dny vyzvedne sám šéf. Ten ode mně měl stejný soupis závad s kterým jsem auto do servisu předával a rozhodl se zkontrolovat si zda jsou všechny odstraněné. Pominu to, že na fakturách běžně byla položka \"dolití prov. kapalin\" a nikdy mi žádné ostřikovače ani nic jiného nedolívali, tak šéf zjistil, že velká část z mého seznamu sice na faktuře je, ale jaksi odstraněno ne. Na konkrétní dotazy se dozvěděl, že je to přece dodávka, tak se tím nezabývali (napadá mně třeba nehrající reprák rádia, ale bylo toho víc). Poslední kamínek bylo uplatnění záruky na prorezivění karoserie. Mazda měla boční plechy vyndavací a usazené v gumě (z důvodu snadné výměny za sklo a tudíž přestavby na bus nebo kombi) no a pod tou gumou to na všech autech hnilo. Šéf se tedy zeptal jakým způsobem se to bude řešit, že má ve firmě 8 aut a na všech 7mi bílých je zřetelně vidět rezivění. Na to se technik podíval do servisky a s úsměvem ukázal na stránku \"prohlídka karoserie po 50 000 km\", která nebyla orazítkovaná. Tím, že Vám tu chybí to razítko jste přišli o záruku na kastli. To s Milanem tehdy skoro švihlo a začal se hádat, že jezdíme celou záruku jen do autorizáků za 500,- na hodinu a že nechápe, proč tu prohlídku v 50 000 km neudělali, když tam to auto měli. Na to se dozvěděl, že je to spoplatněný úkon za několik stokorun a že jsme si ho NEOBJEDNALI a že nechápe proč se rozčiluje, když záruka je na PROREZIVĚNÍ a tam je sice počínající koroze, ale v žádném případě ne díra.
S autem jsem sice pak ještě najedil spoustu km, ale Mazdu už tak nějak nechci ani vidět (i obyčejný Ducato je proti ní pecka)
[upravil dne 13/6/2013 00:14 od Medvěd]