Tak pro malé srovnání, co znamená investice do toho nebýt pohodlný:
malé děcko sice nedokáže zadržovat, takže vyměšuje hodně často, ale zároveň také má (aspoň ze začátku) jakýs takýs instinkt nedělat si moc do hnízda, takže aspoň ze začátku má snahu vy... se při rozbalení (toho si ovšem všimnete jen když ho nenecháte válet v jedné pemprdě pár hodin). No a zde už se rozhoduje - pokud za to někdo děcku nadává, jaké je \"prase\", dítě se velmi rychle naučí, že to má správně dělat naopak do plen, takže máte na chvíli pokoj, ale dlouhodobě opruz. Pokud v tom děcko podporujete a rozbalujete ho na vyměšování do volna často, naopak se naučí dávat najevo, že se mu chce. Ze začátku třeba co čtvrt hodiny, což je nářez, ale když to zvládnete, o to dřív máte klid. Malé dítě samozřejmě nelze v žádném případě dávat na nočník, dokud nesedí, existují na to takové malé nočníčky, na které si dáváte děcko na klín prakticky vleže, jako když ho chováte.
Výsledek: od cca půl roku prakticky žádná plena pos*aná, nehoda tak jednou, dvakrát do měsíce max. Počůraných jak se stíhá, někdy za den žádná, jen na noc (to se odchytat nedá), někdy jich pár je, zvlášť když se děcko naučí něco nového zajímavého, přestane si říkat, protože přeci nemá čas V cca roce a půl žádné pleny (děcko už je ani nechce, že prý si bude říkat).
Jak to vychází finančně nevím, ani mě to moc nezajímá, schválně napište vy, kolik jste vyplázli za rok za pleny, nás stál nákup bavlněných asi 2 litry, vydržely přes obě děti, polovinu (ty kvalitnější) ještě někdo zdědí, ty horší šly na kusy jako hadry. Bonus - za cenou dobu žádné opruzeniny, ty nastaly jen když jsme někdy v nouzi použili nějaké jednorázovky (bez ohledu na značku...). Praní v průměru dejme tomu 3x týdně, dlouhý program na 95°, můžete zkusit zkalkulovat. Žehlení žádné, stačí vyprané na 95 a pověsit nezmuchlané. S například mojí ségrou dávající děcku pemprdy do 3 let bych teda neměnil ani za nic, to mi za to odmakat si ten začátek fakt stálo.