To, o kolik ceny spadly nic nevypovídá o tom, jestli budou padat i nadále nebo jestli budou růst. To záleží na absolutně jiných faktorech, než je nějaký minulý růst či pokles. Takže s tím minimem bych byl hodně opatrný. Je to lokalita, v které není moc nabídek? Roste tam poptávka? Stěhuje se tam hodně lidí, nebo naopak spíš odchází pryč? Je tam práce, rozvíjí se to místo? Nebo spíš stagnuje či zavání úpadkem do ghetta? Na toto je třeba se zaměřit, ne na řeči, že když to spadlo o 30%, že už to níž jít \"nemůže\".
Pokud si chceš brát hypo, první nástřel, zda vůbec koupit nebo nekoupit posuzuju takto. Vypočítám měsíční splátku teoretické hypo na 20 let z celé kupní ceny (tu ti nedaj, je to jen pro srovnání), přidám FO (ten u 3+1 bude tutově tak 2tis), a porovnám s místě dosažitelným nájmem (ne ležáků v inzerci, skutečným). Pokud je tato hypo + FO stejná jako čistý nájem, koupil bych - ale to ti v tuto chvíli nevyjde snad nikde v republice, možná tak v lokalitách typu Teplice, které jsou mmch. zajímavá investice (i když v tuto chvíli možná pozdě). Pokud to hypo + FO vychází na dvojnásobek čistého nájmu nebo dokonce ještě víc (a leckde běžně ano), tak pá pá, kupovat za takových podmínek je ultrapí*ovina, to radši plať nájem a zbytek si šetři. Pokud to chceš propočítávat přesněji, jde především o to, abys na FO a úrocích neplatil víc než za nájem, protože to je házení peněz do kanálu (řeči o placení \"svého\" a neplacení někomu jinému jsou v takovém případě nesmyslné).
K samotné hypo - lze vzít jen na byt v osobním vlastnictví nebo ve vlastnictví družstevním, kde je již prohlášení vlastníka a vše je připraveno pro převod do osobka. Jinak smůla. Hypo nedoporučuju uvažovat nad 70% ceny, banka ti ji stejně nedá, a pozor - 70% z ODHADNÍ ceny banky, ne skutečné kupní, a počítej s tím, že odhad banky bude nižší. Takže jestli nemáš hotově 40%kupní ceny, radši přestaň uvažovat. Stejně tak není dobré mít hypo na příliš dlouhou dobu, pro mě je strop 20 let, maximálně akceptovatelné je 25, víc určitě ne, neúměrně narůstají úroky.
Tohle všechno si prober, případně pro zpřesnění zkus ještě nějakou tu kalkulačku, a pokud ti přesto vyjde, že chceš kupovat, ještě jednu věc musí překonat - splátka hypo musí být max. polovina tvého čistého příjmu. Banky tohle kritérium sice normálně neuvádějí, operují s životním minimem a jeho násobky atd., ale pokud splátka hypo přesáhne tu polovinu čistého příjmu, velmi pravděpodobně ti to zamítnou. Zvlášť dneska.
Pokud ti i všechno tohle vyšlo OK a stále chceš kupovat, můžeš se vydat za zástupci jednotlivých bank a poptat se jich, co ti nabídnou