Já už jsem těch odstrašujících příkladů viděl taky víc než dost. Chlap, co prodal byt v Praze a odstěhoval se na chalupu, za 2/3 utržených peněz si koupil funglovku, další peníze rozházel za televizi a podobné hovadiny, za dva roky potřeboval udělat čističku za blbých 60tis, které už mu dávno nezbyly, tak si vzal spotřebitelský úvěr, který záhy přestal zvládat splatit, tak prodal s obrovskou ztrátou to auto... během 5 let mu nezbylo vůbec nic. Nebo jiný, v době, kdy stály byty v Praze pod milión se smál, jak jsou ostatní blbí, že je kupují, když on má regulovaný nájem pár tisíc, a koupil si za 600tis auto na leasing, takže plus navýšení leasingu, celkem za auto zaplatil stejně jak za 3+1. Dnes to auto má hodnotu 50tis, kdežto to 3+1 přes 2 milióny, ve špičce bylo prodejné dokonce za 3,5, nájem se mu zvedl několikanásobně, chlap má pár let před důchodem a brečí, že to těžko splácí z výplaty a že z důchodu na to mít nebude, rezervu si neudělal žádnou, a prý jací jsou všichni hajzlové, a jak ho okradli.
Stávající systém a ekonomiky jsou prostě založeny především na lidské hlouposti, na tom, že stáda hlupáků s hlavičkou vymytou reklamami utrácejí peníze, které nemají, za věci, které nepotřebují, a pak z nich platí krvavé úroky. Ať již v lokální míře (splátkové společnosti, spotřebitelské půjčky), nebo v globální (Řecko atd., nás nevyjímaje).