Jump to content
Sign in to follow this  
jacko

405 - spinac svetel

Recommended Posts

Zdravim,

tak nedavno v noci me potkala nemila prihoda. Proste zapnu svetla a nic, funguji jen parkovaci, predni mrtva, nerozsviti se ani kontrolka na palubce. Znamej elektrikar me tvrdi, ze chyba bude nejspis ve spinaci u volantu, ze je to zapojeny primo bez rele. Pry cena okolo 2500kc v servisu. Je to realne? Auto mam 405 1.9 SRI Combi, r. 1991

[Editován dne 2/2/04 jacko]

Share this post


Link to post
Share on other sites

zeptej se oddieho, treba spinac mit bude ( oddie ma totiz vsechno ;) )

Ze by svetla byla zapojena primo, tj bez rele, se mi nechce verit. Jestli se nepletu, tak bez rele byla zapojenu u S 105/120 svetelna houkacka a asi po nekolika sekundach se to zacalo palit. Ono drzet pres 10A stale (!!) na kontaktech, je docela osemetne.

Ja bych to tipl na spinacku, nebo rele (ktere tam podle tveho elektrikar neni) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na některých typech jsou světla skutečně bez relé a dělává to velké problémy (např. naše 306 relé nemá - chystám se dodělat až bude teplo - už jsem taky měnil přepínací páčku). Dodělání těch relé by nemělo být nic složitého. Prostor na ně by měl být ve skříňce pojistek v motorovém prostoru. Oddie o tomto problému ví víc. Snad napíše.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest NiceOne

Na mé 309 jsou světla taky zapojena bez relé a měl sem úplně stejnej problém. Já koupil páčku na vrakáči. Nová na 405 stojí 1600.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jo, je to zapojené přímo, bez relé.

Závada tohoto přepínače je dost častá, buď prostě vyhoří, a nebo se tam ulomí packa a přestane přepínat na dálkové. Prostě, jedna z častých pažoutích bolestí.

Já mám udělanou úpravu takovou, že mám přes relé a přepínač den/noc k parkovačkám přiřazené i potkávačky - ve dne tedy na první polohu svítí rovnou potkávačky, funguje i světelná houkačka, a proud jde přes relé. Na noc se to vypne a funguje to jako původně. To je ta nejjednodušší varianta, lepší je použít relátka i na dálkové...

To platí jak pro 405-ky (starý model), tak i pro veškeré 205 a 309 - starý i nový model.

Jednu páčku bych měl ještě mít.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diky za odpovedi, uz mam zase o jednu pazouti nemoc vic :) Znamej me da jednu polofunkcni packu, tak snad to bude v pohode. Nefunguje na ni sice prepinani na dalkova svetla, ale to neni zas az takovej problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×