lampa Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 rad bych se zeptal na vase nazory na financni narocnost benzin vs. nafta. nexci ale vyvovalat zadne flame wars co je lepsi atd, pouze se zeptat jestli to co napisu nize je pravda a da se z toho vychazet jsou tyto predpoklady (benzin / nafta): - nove auto p 407 sw (2.0 16v 100kw / 2.0hdi 16v 100kw) - cena (dle stazeneho ceniku) 779k / 839k (model Executive) - prumerna spotreba (8.9 / 6.3) l/100km - rocne se najede autem 30k km - rozdil mezi benzinem a naftou je minimalni resp. zadny co se tyce ceny (tj. cena je 30 kc/litr) z toho vyplyva: - rozdil ceny auta mezi benzinem a naftou je 60k kc - u benzinu je zapotrebi o 2.6x vice pohonnych hmot (phm) na 100 km, coz je cca o 80 kc vice na 100km - za rok (30k km) je to 2670 / 1890 litru phm - za rok (30k km) je to 80k1 / 56k7 kc z cehoz vyplyva: - rozdil mezi benzinem a naftou je na phm 23k4 kc rocne (30k km) - nafta se zacne vyplacet a za 2.5 let (rozdil ceny auta deleno rozdilem mezi benzinem a naftou na phm za rok - 60k:23k4) - po cca 2.5 letech se nafta "zaplati" (rozdil ceny mezi motory) a stava se drazsi provoz benzinu, z duvodu vetsi spotreby dalsi udrzba: - 407 sice nemam, ale mam 406 a u ni je napsano u benzinu jsou servisni intervaly co 30k km, u nafty 20k km (to jsou samozrejme maximalni intervaly, vetsinou u nafty aspon co se me tyce chodim v 15k km), coz se projevi za 2 roky jezdeni (s naftou jdete na pravidelnou prohlidku 3x, kdezto s benzinem pouze 2x, z cehoz vyplyva, ze se plati min penez), cimz se zvysuje cena naftoveho motoru, tim padem je drazsi i jeho provoz a posunuje se interval, kdy se nafta "zaplati" (2.5 roku) provoz tohle neni nejake doporuceni, jen tohle stoji za zvazeni, proc diesel (heh ted to vypada ze tady pro nej neni zadne plus) nebo proc benzin ja sam sen nikdy nemel zadne benzinove auto, a ani sem jej neridil (proste se mi to jeste podarilo) co se tyce motoru, tak si myslim ze co do vykonu si nemaji co zavidet (akorat kroutici moment je samozrejme mensi - skoro polovicni - u benzinu) pokud je zde neco spatne, tak napiste, opravime, upravime a k cemu to je ? nevim, proste jsem mel slabou xvilku (proste znama potreboval vedet co se ji finacne vyplati a xtela to tak podrobne, nac to xtela, to nevim a co stim bude delat to taky nevim) Citovat
oddie Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Není tam nic špatně, rámcově to sedí. Překvapuje tě to hodně? Málokterý nový diesel se vyplatí - je to jen módní vlna, a málokdo si takovouhle kalkulaci udělá. Diesel se vyplatí leda starší - a to ještě zdaleka ne každý, a nebo, pokud je za stejnou cenu jako srovnatelný benzín - a to taky ne vždy. Citovat
kveton Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 je to dost narocnej clanek na bednu, ale asi mas pravdu. Musis vzit v uvahu jeste dalsi vec, jak dlouho to auto chces mit. A kdyz to auto budes chtit prodat, tak za naftu dostanes vic nez za benzin. Dalsi vec je ciste psychologicka a to ta, ze kdyz budes jezdit s benzimem, tak u pumpy budes casteji nez s naftou a za benzin budes platit casteji, takze tvuj pocit bude ze jezdis za draho. Alespon muj pocit takovej je, kdyz dam vyssi pocatecni cenu, tak za rok uz o ni nevim, ale k pumpe budes jezdit kazdej mesic a na to budes myslet porat. tod muj nazor Citovat
oddie Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Pokud chceš mít auto déle, je vhodné znát sklon toho kterého motoru/aut k \"sypavosti\", což u nových nezná nikdo (a některé diesely se v tomto ohledu zvláš? \"povedly\"), a což znamená velkou neznámou v položce \"náklady na případné opravy po záruce\". Čemuž se dnes leckdy diví dnešní majitelé některých HDI - řemenice, setrváky atd.... No a že v případě prodeje se za naf?áky dostane víc než za benzín taky zdaleka neplatí obecně, v případě těch méně povedených je tomu přesně naopak, a i u těch povedenějších to nemusí platit věčně - stačí malá změna v daních.... Citovat
lampa Odesláno 23. březen 2006 Autor Odesláno 23. březen 2006 2 oddie: neprekvapujeme to, kdysi byla nafta levnejsi (15, 20 kc /litr), takze se diesel vyplatil, dneska uz to je horsi co se tyce pomer dieselu k benzinu v evrope tak je to 70:30 pro naftu (jaky po podiv) bral sem samozrejme v uvahu pouze servis, ktery je nutny (pravidelne prohlidky), to ze se neco pokazi a bude se muset vymenit samozrejme podle me nastane (aspon pri takove provozu), pak kdyz si vezmes oreginalni dily jsou podle me drazsi naftove, i kdyz zase jak co co se tyce jak dlouho auto xci mit, pokud by to bylo kvalitni, tak klidne 15 let, akorat ze je problem ze auto je spotrebni zbozi, proste naklady na udrzbu te potom donuti si koupit auto nove (myslim ze nejake \"nepsane doporuceni\" je co 5 let nove auto), hold kde jsou ty casy, kdy se delaly poctive prace a auto ti vydrzelo, kdyz ses o nej poradne staral 15 i 20 let, hold ale jak rikam, spotrebni zbozi do aut se davaji ruzne vychytavky pro komfort, ale tim padem se pridavaji dalsi problemy, kdyz se to pokazi (nejsou to uplne jednoducha zarizeni), stejne je to s motory - kdysi ty motory byly naprosto jednoduchy, clovek, ktery tomu trochu rozumel to doma mohl \"opravit\" (ja vim jsou servisy, a jsou odbornici a odbornici), ale dneska na aute krome doliti kapalin (myslim do ostrikovacu) neudelas nic, zase na druhou stranu, vykon motoru je nekde uplne jinde Citovat
Petano Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Ja osobne kdybych mel jit do noveho auta ktere si chci nechat tak rikajic \"na furt\" tzn. relativne celou zivotnost auta (tech cca 10 let) tak to bude urcite benzin. Jelikoz ted nemame paru jak bude vypadat danova ekologicka zatez (i kdyz naftova lobby pracuji tak precejenom). Potom se do paliv zacne cim dal tim vic pridavat nejaky doplnek ke snizeni podilu originalu (alkohol, olej z repky nebo cehokoliv) a moc nemam duveru ze s tim dokazi dnesni vysokotlake motory jednoduse vyporadat (potencialni naklady na upravu motoru) Takze ja bych vybral nejaky rozumny benzinovy objem v idealnim pripade preplnovany primovtrik s variabilnim casovanim ventilu. Neco jako MIVEC od mitsubishi nicmene tam jsme cenou za motor kapinku nekde jinde ze <flame> A pak nafta patri do kamen </flame> Citovat
vector Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Původně zaslal: Petano Ja osobne kdybych mel jit do noveho auta ktere si chci nechat tak rikajic \"na furt\" tzn. relativne celou zivotnost auta (tech cca 10 let) tak to bude urcite benzin. Jelikoz ted nemame paru jak bude vypadat danova ekologicka zatez (i kdyz naftova lobby pracuji tak precejenom). Potom se do paliv zacne cim dal tim vic pridavat nejaky doplnek ke snizeni podilu originalu (alkohol, olej z repky nebo cehokoliv) a moc nemam duveru ze s tim dokazi dnesni vysokotlake motory jednoduse vyporadat (potencialni naklady na upravu motoru) Takze ja bych vybral nejaky rozumny benzinovy objem v idealnim pripade preplnovany primovtrik s variabilnim casovanim ventilu. Neco jako MIVEC od mitsubishi nicmene tam jsme cenou za motor kapinku nekde jinde ze <flame> A pak nafta patri do kamen </flame> No, tak s cenou vstřiků, turba a s nárokama na kvalitu paliva. Víceválcovej bezin do V bez turba, ten vydrží mnohem víc a menšíma nákladama. Jenže ty idioti zase zavedou platby za obsah a jako zářnej příklad bude zase 1,4, která chlastá a nejede. Citovat
barenst Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Pro naftu hovori jeste kroutici moment ktery bude vzdy vetsi nez benzin a udzba vice obsahoveho benzinu se vyrovna nafte. Citovat
vector Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Původně zaslal: barenst Pro naftu hovori jeste kroutici moment ktery bude vzdy vetsi nez benzin a udzba vice obsahoveho benzinu se vyrovna nafte. Výkon je odevzdaná práce a ta záleží také na otáčkách, ne jen na kroutícím momentu. Příde mi, že každej co má do ... díru se tu zaklíná kroutícim momentem a neví co to je. V čem je náročnější údržba třeba 3.0V6 proti 2.0HDi nebo nedej bože 1,6 HDi ? Povíš mi ? Citovat
Jirkap Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Od 98 jsem měl vždy auta s benzínovým motorem, teďka jsem si koupil 2.0HDi a uvidím jak údržba a celkový provoz bude vycházet, maximálně se vrátím k benzínu Je pravda, že benzín mi více vyhovuje… ale chtěl jsem taky jednou zkusit naftu, tak se uvidí do budoucna co a jak. Citovat
chechet Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 nejenom, ze je to, podle lampova rozboru (dobra prace sefe), hodne vyrovnany, ale jezdeni s benzinem me navic prinasi dobry pocit, ze nejebu totalne na sve zivotni prostredi. jinak zrovna vcera jsem si \"cetl\" servisni knizku pro Mazdu5. zaujala me tam pasaz o filtru pevnych castic: \"Filtr pevných částic vznětového motoru (DPF) shromažďuje a odstraňuje většinu pevných částic obsažených ve výfukových plynech vznětového motoru. Za normálních jízdních podmínek se pevné částice likvidují.\" ... a nasledne... \"Odstraňte nahromaděné pevné částice tak, že pojedete při otáčkách motoru alespoň 2000 min-1 a rychlosti vozidla alespoň 40 km/h po dobu asi 10 až 15 minut. V průběhu odstraňování pevných částic se může změnit zvuk motoru a zápach výfukových plynů.\" ... a zajimalo by mne, co se presne mysli tim ze se pevne castice \"likviduji\" a tim ze se \"odstranuji\", kdyz ja filtr zasrany. .. vi nekdo? Citovat
Péťa Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Tak jeste doplnte do kalkulace, ze jsou lidi, kteri jezdi se sluzebnim naftakem (nakladak, kamion,...) a usetri tolik nafty, ze se mu vyplati mit soukromy naftak Ja to bohuzel nejsem Citovat
jarinek Odesláno 23. březen 2006 Odesláno 23. březen 2006 Původně zaslal: chechet nejenom, ze je to, podle lampova rozboru (dobra prace sefe), hodne vyrovnany, ale jezdeni s benzinem me navic prinasi dobry pocit, ze nejebu totalne na sve zivotni prostredi...................................................................................... ... a zajimalo by mne, co se presne mysli tim ze se pevne castice \"likviduji\" a tim ze se \"odstranuji\", kdyz ja filtr zasrany. .. vi nekdo? Mrkni na toto http://www.brnocar.cz/technika/fap.htm a doufám, že píšeš o aviích a jiných smraďoších, protože moderní dízl je určitě v pohodě. Citovat
lampa Odesláno 24. březen 2006 Autor Odesláno 24. březen 2006 2 peta: ano, pokud mas takovy prijem nafty to samozrejme neni problem, viz muj bratr, ktery si kvuli tomu koupil prave naftu porovnaval jsem obsahove (2.0) i vykonove (100kw) stejne motory sxvalne, aby nekdo netvrdil ze tam bude mensi to, tam zase bude lepsi ono, atd... Citovat
barenst Odesláno 24. březen 2006 Odesláno 24. březen 2006 Původně zaslal: chechet nejenom, ze je to, podle lampova rozboru (dobra prace sefe), hodne vyrovnany, ale jezdeni s benzinem me navic prinasi dobry pocit, ze nejebu totalne na sve zivotni prostredi. Tomu trochu nerozumim ? Ze by benzin byl setrnejsi k zivotnimu prostredi oproti nafte v npvych vozech ? Citovat
barenst Odesláno 24. březen 2006 Odesláno 24. březen 2006 Původně zaslal: vector Původně zaslal: barenst Pro naftu hovori jeste kroutici moment ktery bude vzdy vetsi nez benzin a udzba vice obsahoveho benzinu se vyrovna nafte. Výkon je odevzdaná práce a ta záleží také na otáčkách, ne jen na kroutícím momentu. Příde mi, že každej co má do ... díru se tu zaklíná kroutícim momentem a neví co to je. V čem je náročnější údržba třeba 3.0V6 proti 2.0HDi nebo nedej bože 1,6 HDi ? Povíš mi ? Trochu se divim tve reakci ? Precti si jeste jednou co jsem napsal . \"udzba vice obsahoveho benzinu se vyrovna nafte.\" a ty se ptas v cem je udzba narocnejsí ? A benzin budemit kroutak stejny pri 1800o/min jak Hdi ? Misto abys tady neco vysvetlil tak tady jen pises ... Citovat
lampa Odesláno 24. březen 2006 Autor Odesláno 24. březen 2006 benzin je podle me setrnejsi nez nafta, kdyz se vezme normal EURO 4 nebo EURO 5 Citovat
barenst Odesláno 24. březen 2006 Odesláno 24. březen 2006 Jo ale Kat zecne pracovat od nejake teploty motoru ,a Fap hned i pri studenem motoru . Citovat
lampa Odesláno 24. březen 2006 Autor Odesláno 24. březen 2006 v tom se nevyznam, ale i tak kdyz jedes delsi trasu, tak k zivotnimu prostredi je setrnejsi benzin, po urcite dobe (nez se zahreje jak rikas) ten kat zacne fungovat a emise u benzinu jsou nizsi nez u nafty (od nich ti zadny filtr, kat nepomuze) Citovat
barenst Odesláno 24. březen 2006 Odesláno 24. březen 2006 To je pravda. U nafty jsou nejhorsi ty pevne castice , jinak je to podobne . Nafta je setrnejsi tim ,ze spotrebuje mene Ropy i vyroba je jednodussi(myslim nafty).A zivotnost katu taky neni zase extremni. Kazde ma nejake pro a proti. Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.