Edison
Uživatel-
Počet příspěvků
6 219 -
Registrace
Typ obsahu
Profil
Články
Media Demo
Fórum
Galerie
Kalendář
Stahování
Vše od uživatele Edison
-
Přenášení odpovědnosti na majitele auta po slovenském vzoru... to mi přijde jako prvotřídní zhovadilost, porušující základní lidská práva. Proč? Protože každý jsme svéprávný člověk. To, že majitel nesvěří vozidlo nezpůsobilé osobě je jasné. Pokud je osoba způsobiílá, za provoz a na silnici i za technický stav odpovídá ona, protože mimo jiné si má vozidlo převzít, zkontrolovat před jízdou stejně, jako každý řidič a v případě technické nezpůsobilosti jízdu odmítnout. To by rovnou mohli zavřít za vraždu mě, kdyby kdokoli mým nožem někde někdo někoho zapíchl, protože to je přeci můj nůž. Takhle to přeci nejde. Osoba způsobilá je taky odpovídajícím způsobem odpovědná. A majitel nemůže, s ohledem na svéprávnost a způsobilost osoby odpovídat za její činy. Sri za OT.
-
Tak macka v trojúhelníku s OMV a lidlem, v linii OBI - OMV - mack... a další vodítka... snad nikdo minout nemůže. Ale OK... se taky stavím...
-
Jsem navrhoval toho macka... Koukám na radar... něco se blíží...
-
Hele... a co třeba zmrzka nebo kafe... třeba u macka? Nebo jinde...
-
Kemp v Jižních Čechách? Doporučuji - Staňkov
Edison odpověděl/a v tématu od Jarouš307 v sekci Cestování - tipy na výlety či dovolenou
Taky uvažuju, že bych tam jel na dovču... Jen tak... nebo jen tak na víkend... se stanem... ;-) -
Alkoholtester ve Francii
Edison odpověděl/a v tématu od Péťa v sekci Cestování - tipy na výlety či dovolenou
Samozřejmě, že jsem neměl na mysli šoféra, ale povinou výbavu. V některých zemích je hasičák součástí. Nemluvě o tom, že něco společného to přecejen má: Za vozidlo na silnici je zodpovědný řidič. Ten je povinen se před jízdou přesvědčit, jestli je vozidlo způsobilé k provozu. -
Přirezlý lanovod, nebo nějaký čep a tak.
-
Alkoholtester ve Francii
Edison odpověděl/a v tématu od Péťa v sekci Cestování - tipy na výlety či dovolenou
Obdobně by se ona Vídeňská úmluva asi dala aplikovat na hasicí přístroje, vesty apod., ne? -
Kemp v Jižních Čechách? Doporučuji - Staňkov
Edison odpověděl/a v tématu od Jarouš307 v sekci Cestování - tipy na výlety či dovolenou
A co takhle autocampo Veveří u Nových Dvorů? Spousta cyklostezek, dost míst na výlety jak autem, pěšky, nebo na kolech.. Zámek, hrad... -
orli hnizdo - informace
Edison odpověděl/a v tématu od oni v sekci Cestování - tipy na výlety či dovolenou
Je to nádherný místo. Orlí hnízdo je super, je tam restaurace a několil pěšinek po okolí. Ovšem je to turistická dálnice. V podstatě pryč (ono je tam teď něco jiného, snad novej hotel), je dole Berghoff. To nechtěli opravovat. Ale když už tam budeš, tak cestou na Salzburg doporučuji zastavit se na Untersbergu. Lanovka nahoru, nahoře zase několik turistických dálnic a náááádherné výhledy na alpy. To je tak na půl dne, podobně jako Orlí hnízdo. Další doporučení přímo v Salzu na hrad. Dole koupit jízdenku na lanovku, v ceně pak je rozsáhlá prohlídska hradu bez průvodce (koupit se daj papíroví v infocentrech). Bez tý jízdenky se tam ani nějak nedá dostat. Opravdu to stojí za to. Cestou prohlídnout staré centrum, nakouknout k rodnému domu Wolfganga A. Mozarta... Pak naproti hradu je kopec Kapucinzberg. Je to spíš vejšlap, ale zase to stojí za ty nádherné pohledy na Salzburg. Jo.. z hardu se tak dá jít pěšky po pěšině směrem na sever, opět skvélá procházka s vyhlídkama. A nakonec, pro motorkáře doporučuji kopec Geisberg nad Salzem. Je to ten s vysílačem. Asfaltka až na vrchol i pro auta a busy, místní tam choděj na nedělní rodinné výlety. Opět výhledy (je to prakticky holej kopec, ale dost záíleží na počasí). Klidně do toho vražte týden, ubytování se dá pořídit už i za 35,- EUR -
Ona je to asi spíše filozofická otázka. A to z jednoho důvodu: Jsem viděl dokument, kde ve dvou stejných místnostech byli umístěni dva lidé. Měli stejné podmínky, co se týkalo teploty a vlhkosti prostředí. Jeden dostal ventilátor (sice ne stropní, ale na věci obecně to nic nemění). A sledovali pocení těch osob, teplotu na povrchu pokožky a subjektivní pocity. Bylo zjištěno, že ventilátor, ačkoli neochlazuje prostředí samotné a nefouká nikam chladnější vzduch má podstatný význam v tom, že od nejbližšího povrchu lidské pokožky odfoukává vznilkou vlhkost a postupně se zvyšující teplotu, což velmi výrazně pak působilo na mikroklima a subjektivní vnímání těch osob. Jak meřením kontaktním, tak to bylo krásně vidět termokamerou. Co z toho plyne? Fyzikálně je jistě lepší, aby ventilátor tahal a tím odtahoval teplý vzduch pryč a odspoda nasával chladnější do prostoru a v zimě opačně. Leč subjektivně pro člověka bude vždy lepší, aby na něj něco foukalo.
-
Zrovna tuhle jsem jednu montáž viděl... Na kabelu toho plašiče je pojistka. Tak klidně hned z baterky. Taky to tam měl... btw.. dle mého soudu docela prasárna a od odborníka bych t fakt nečekal...
-
To jsme poněkud odbočili od tématu... Jinak taky by stálo za zvážení, o kolik dražší je CNG vozidlo a jeho provoz. Ona totiž ekologie ve své podstatě neexistuje. Vždy to bude jen přenesení emisí na jiné místo, než je spotřeba. Navíc právě to stojí jisté postředky. Jediná cesta jak emise snižovat je snižování spotřeby cestou zvýšení účinnosti systémů a snížení nesmyslného \"užívání\" energií. Jak jsem pszal výše... zvýšili jsme účinnost trolejbusů, přesto spotřeba vzrostla. To je těmi klimatizacemi a topením... To je takový příklad.
-
Tak.. teď nevím, jak to mám brát... :-/
-
Tak trolejbus s dieselem, baterkama, superkondem... všechno se dá... Vtip je asitak v tomhle: Diesel je naprosto nezávyslý. Aby to bylo za rozumný peníz, tak se na 250kW trakční motor dá tak 100kW diesel (výkon alternátoru). Ono to na ten nouzovej pojezd stačí. Ale přidáním superkondu máme k dispozici na rozjezd dalších zhruba 100kW. Sice se to rychle vybije, ale u trakce jde právě o ten rozjezd. Jak se zvyšují otáčky při stejném momentu nám klesá potřebný výkon. No... kdo chce, může pro tu \"ekologii\" místo dieselu dát baterie. To je sice dražší, ujede se na to poněkud méně (u dieselu je to dáno jen velikostí nádrže), mají kratší životnost, je potřeba lépe řešit energetické poměry vozidla, ale za to je svižnější (není třeba nic roztáčet z volnoběhu na jmenovitý výkon) a při vhodném doplnění zase o superkondy... výborná věc. A zase na to EU rádo přispěje. :-DD Jooo.. ještě jsem zapoměl.. do dieselu se rekuperuje dost blbě.. Nějak jsme ještě nevyřešili výrobu nafty z elektriky. Zato do baterek se nabrzdit dá docela dost dobře. :-DD A ještě na něco jsem si vzpoměl: Jak jistě všici víme, že spotřeba našich aut je dost závislá na stylu jízdy, tak u těchto elektrosystémů to platí stejně. Ba dokonce ještě více. Jsme zjistili, že výbava vhodná pro jedno město je třeba nevhodná pro jiné. Z ekonomicko-provozního hlediska. Dokonce ve vztahu pořizovací ceny, ceny energie, stylu jízdy, profilu terénu... [upravil dne 1.7.2012 22:47 od Edison]
-
Asitak přesně to je. Jen s tím \"meziměstským\" bych nebyl tak skoupý. Není to vyjímečné. Ani u nás, ani jinde ve světě. Jde o to, že koupit deset trolejbusů a ě trolejbusy je vždy dražší, než koupit 12 trolejbusů. Ale to platí asitak u všeho. Navíc pokud nějaké souměstí provozuje dopravu společně, pak obě chtěj mít i stejný komfort. Což taky chápu... A pak se vždy jeden přifaří k druhému a celkový náklady tím pak klesaj.
-
Máš naprostou pravdu. Ekonomicky je to nula od nuly. Tykadláč je sice dražší na pořízení, ale vydrží zhruba o těch 5 let dýl. Tím se to vyrovná. A provozní náklady, co mám info od zákazníků, tzn. údržba, energie, atd., atp. taky vycházej přibližně stejně v průběhu života těch vozidel.
-
A na to jsi přišel kde??? Tak 1. Trolejbus vydrží v provozu řádově o 5 let déle, ve stejných podmínkách, kde se stejným způsobem provozují i stejné diesely. Rekuperovat energii lze už hooodně dlouho. Problém je spíše v tom, že čím více rekuperačních vozidel v síti je, tím méně energie se z principu rekuperuje. Proto se začínají uplatňovat úložné systémy, jako jsou superkondenzátory. Ovšem není to zadarmo. Zatím si to většinou vozy vozej s sebou, ale vyrábějí se i měnírny s takovým úložištěm. Těžký a pomalý je zhruba stejně, jako dieselový bus. Dokonce elekttrika je z principu mnohem svižnějsí. My třeba musíme omezovat elektronicky maximálku, maximální tah a zrychlení. A to velmi výrazně. Jinak tyto parametry jsou v zásadě dány nikoli technickým řešením a principy, ale požadavky zákazníků. Ekonomicky vychází trolejbus za dvacet let zhruba stejně, jako dieselbus za 15.
-
Tak jistě, žer dráty něco stojej. Systém start/stop jak kdy... I u tej elektriky... Zdrovna tuhle jsme jednali s energetikama v jednom nejmenovaném německém městě, kde se po dodávce modrních trolejbusů se zásobníkem rekuperované energie (takže opravdu maximální úsporný systém) spotřeby poněkud zvýšily. A čím víc nových vozů maj, tím víc se to projevuje... Tak jsme to všechno spočítali a zjistili jsme, že oproti starým tykadláčům tyhle nový disponují výkonějším topením (elektrovodním) a klimatizací. V zájmu toho, aby si řidič nevymýšlel svévolně, kdy co zapne nebo nezapne jsou ty systémy optimalizovány a automatizovány. Chodí to fakt dobře... Ale... absolutně se nedá ovládat spotřeba... Když jsme pak předložili měření pouze na trakci, tak jsme výrazně uspořili... Jinak tento německý region je extrémě dotován z EU na ekologii. Tak asi tak. Jinak nově se trolejbusů moc nezavádí. Spíš se udržuje co je, případně nepatrně rozšiřují tratě. Například v jednom nejmenovaném rakouském městě zase město provozuje výhradně ekologickou dopravu tykadláčema a stavěj na tom svou politiku. Dopravu dieselama ve městě provozuje soukromá firma. :-DDD Z EU se na ekologii, a to i takovouto daj dostat docela slušný prachy. Na diesely nepřispějou, ale na tykadláče a jiná eko a pseudoeko docela hodně.
-
To je obecně zažitý omyl... Trolejbus je ekologický leda v místě, kde je provozován. Tu energii taky je potřeba někde vyrobit. A tam už je to otázka, jak je vyrobená. Což u paliv platí taky, ale v jiných poměrech. A nezapomenout na náklady a ztráty při dopravě média od zdrojů ke spotřebě. Obdobně batterybusy. Ty baterky se taky nějak vyrobit musej, maj nějakou životnost a pak se musej zase ěnjak zlikvidovat. S jinými médii, jkao jsou nejrůznější plyny, hybridy, palivovými články... je to podobné. Ekologický význam se uplatňuje pouze v případě, že je elektrická trakce provozována v jiném regionu, než je elektrika vyráběna a to pouze pro region, kde je ta elektrická trakce užívána. Ale našlo by se jistě pár studií, které se touto problematikou zabývá více do hloubky. Jinak chlopi o euro 5 říkaj, že z vejfuku jde čistší vzduch, než ten motor nasává... :-DDD [upravil dne 1.7.2012 21:48 od Edison]
-
Problém na FW, blokované stránky, DNS...
-
Cihlou? :-DDD Néééé... já myslím, že se nějaký šikula najde. Ale nejspíš Ti to neřekne... V některých hospodách by se taky jistě nějaký \"šikula\" našel... ;-)
-
50km/hod na 4-ku po meste s 2.0HDI (80kW) ?
Edison odpověděl/a v tématu od hribe v sekci Peugeot 406
Já teda jezdím mírně nad 50 krásně na 4... Si to jen tak brumlá... Na 3 už to zbytečně točí... a když... tak si podřadím... -
Někde tu na to je vlákno, kde se o tom dost diskutuje... Sice bude dost starý, ale snad najdeš. Něco českýho se tam vyskytovalo, něco německýho... A možná, že když někomu klikneš na spotřeby v podpisu, nebo u jiných na jiné takové info, tak Tě to někam kde se to dá založit odešle.