Znám pár profi fotografů. I těch, co fotěj přírodu. Je zvláštní, říkaj oni, že i přes nesrovnatelně lepší pevná skla, která samozžejmě mají a používají, tak na expedice používaj právě ty \"nejhorší\" ultrazoomy. Na můj užaslý pohled logicky odpověděl: Ono je rozdíl tahat na zádech brašnu s miliardou vybavení, z čehož skla jsou největší zátěží, a jeden foťák s UZ. Taky když s tím někde klepnou, tak je to tak netrápí.
Jinak já osobně používám vcelku tři základní skla: 24, 30 a 90mm (x1,5) světelnost kolem dvou. UZ mám taky, ale asitak rok nebyl z brašny venku. Pak mám ještě 10-20, ale to se hodí jen tak na specialitky. Ještě by se mi líbilo tak něco kolem 300. Když zoom, tak by se mi líbilo tak něco 20-70/2,5... ale na nic takovýho jsem v přijatelný ceně nenarazil.