Doutnavka pracuje právě jako stabilizátor napětí, případně jako přepěťové jiskřiště. Kondenátor slouží jako filtrace k zamezení vniknutí krátkých VF složek rušení, např. při vzdáleném atmosferickém výboji, nebo od točivých strojů. Jinak k ochraně před úderem blesku: Je to poměrně velmi složitá záležitost. Předem upozorňuji, že tyto přepěťovky neslouží k ochraně před přímým úderem blesku do vedení, ani před blízským atmosferickým výbojem. Komplexní ochrana před účinky atmosferických výbojů má tři úrovně: 1. Ochrana vedení před blízkým úderem blesku do vedení. Bývá realizována ochranným jiskřištěm, které umí spálit krátké, ale velmi vysoké energie. Nebývá potřeba jej měnit a umísťují se na přívod do domu, pokud možno k hodinám. Rozvoďáci to ale nemaj mopc rádi, protože se o to pak musej i starat. Jedná se o ochranu kategorie B. 2. Ochrana proti účinkům vzdálených atmosferických výbojů. To má ten charakter, že hlavně naindukované přepětí na vedení trvá nepoměrně déle. Ochrana je řešena většinou varistory. Není neobvyklé, že při správném zásahu odejdou. I z toho důvodu bývají konstruovány jako výměnné patrony a spodky pro ně mohou mít signalizační zařízení. Umísťují se co nejblíže k domu, většinou v hlavním rozvaděči. Jedná se o ohranu kategorie C. Existují výrobci, kteří vyrábějí ochrany B+C v jednom pouzdře. 3. Ochrana před zbytkovým přepětím a rušení. To je např. ten pes, nebo existují speciální instalační zásuvky, nebo moduly. Ty se umísťují co nejblíže ke spotřebiči. Zařízení už jen stabilizuje napětí a omezuje rušení, např. právě od stykačů a rozbíhajících se točivých strojů. To je ochrana kategorie D. Pro jejich použití platí určité zásady, zejména co se týče délek vedení a jejich počtu a rozmístění. Jinak pro účinnou funkci ochrany elektronických zařízení je potřeba komplexních řešení minimálně B+C+D. A jsem nezmiňoval, to by mělo být realizováno rozvodnými závody na hlavních vedeních. Ještě dodám, že pro naprostou funkčnost je nutné, aby odpovídající opatření byla realizována i na sdělovacích, datových i VF vedeních, včetně anténních. Příslušná opatření by měla být realizována rovněž na přívodech plynu, vody, apod. Žádná z ochran nesmí způsobit zkrat žádném ze stavů, ani při aktivaci. V případech poškození veškerá zařízení musejí být napájena i nadále, nemusejí být však již chráněna. Proto je vhodná ta signalizace. A bďte si jisti, že nějaký vypínač při plízském blesku nemusí znamenat, že se za něj nic nedostane. Klidně si to tam skočí. Statika je pěkná mrcha. Malinké energie, ovšem velmi vysoká napětí skáčo řádově na centimetry a nechráněná elektronická zařízení jsou schopna spolehlivě odsmahnout.
[upravil dne 29.6.2009 Edison]