Dle mého záleží na preferencích.
Sám jsem řešil obdobný problém a vzhledem ke svým prioritám a zkušenostecm s 1,4 HDI. jsem šel do 2,0 HDI.
Subjektivní pocity z obou motorů co se týče jízdy:
1,4: tišší, nižší spotřeba, \"projev jako 1,4 v benzínu\"
2,0: méně kultivovaná, vyšší spotřeba, \"projev jako vyšší objem bez turba\".
Pokud hodláš jezdit p. Klobouka, tak 1,4 dostačuje (v pohodě jsme jeli ve 2 do Berlína konstatních 140, výkon \"chybí\" jen při akceleraci), pokud budeš přesedlávat s GTI viz popis, tak bych šel do 2,0. Co se týče 1,6 HDI, tak nemám zkušenost, ale z doslechu bych se jí spíše vyhnul, nebo pak dávat pozor na údržbu (přidřená turba, karbonizace...) Obdobně jako ty, jsem ho vyloučil hlavně kvůli ceně.
Pokud ti to pomůže, tak zde je moje vlákno, kde jsem to řešil:
EDIT: Co se týče spotřeby, tak dle spritmonit.de má 1,4 průměrnou 4,95 a 2,0 5,95. Já mám zatím na 2,0 od listopadu (tj 3500km) průměrnou 5,6.
EDIT2: Pro vysvětlení těch projevů, tím jsem myslel, že oba motory mají plynulý nástup, žádný turboefekt jako u VW TDI motorů.
[upravil dne 2/1/13 15:29 od PAJA106]