přiznám se, že jsem to u některých aut (většinou dražších) jen četl--že prostě mají schopnost rozlišit kvalitu motor. oleje a podle toho ,,nařídit výměnu\'\'
tuto vlastnost dnes mají některé nákl. vozy, bagry (stavební stroje)
na mém bývalém pracovišti jsme měli chemika, který na základě rozboru vzorku oleje určoval, zda olej vyměnit hned, nebo na něm najezdit dalších např. 5000 km (velká dopravní firma)
Ozzy já to nikdy nezkoumal, ale myslím, že u osobáků se používá prostě jen jednoduchý výpočet - stačí kouknout přes diag a jsou tam uložené takové ty daje o tom kolik bylo najeto \"po městě\" \"po dálnici\" ... takže podle četnosti startování, délky tras, řežimu jízdy ... se odhaduje i míra degradace oleje. Víc bych v tom nehledal.