Asi tak - pár příkladů taky znám, co sedli na tu reklamní kampaň, jak je lepší platit \"do svého\", aniž by si to zkusili sebeméně spočítat.
Takže si vzali hypotéčičku na baráček za Prahou, v satelitu, spočítali si, kolik z výplaty utáhnou, dojíždět budou jedním autem, benzín stojí aktuálně tolik, nic jiného nepotřebují - a tohle naplánovali na 30 let splatnosti hypotéky. A jak to dopadlo:
Auto kupodivu nežere jen benzín. Taky potřebuje nějaký servis, který něco stojí, a čas od času se musí koupit novější. To se jim povedlo uspíšit bouračkou, a navíc záhy zjistili, že potřebují 2 auta, a ne jen jedno, a díra do rozpočtu byla na světě. Pak se strašným údivem zjistili, že když si vezmou ve 30 hypo na 30 let a spočítají to nadoraz, že si buď mohou pořídit první dítě v 60, nebo jim do toho mateřská udělá další díru. Tak holt udělali další díru. Pak zjistili, že \"školka v místě\" v podání developera znamenalo místní školka pro 10 dětí z doby, kdy vesnice měla 150 obyvatel a 3000 jako dnes, takže školka se nekoná. Tudíž je nutné vozit dítě asi 20 km do školky, aby se žena mohla vrátit do práce a aspoň trochu umazávat dluhy. Blbý je, že valná většina jejího výdělku padne jen na provoz těch popelnic, aby se z té díry, kde vůbec nic není a slouží jen jako noclehárna naplacato, vůbec někam dostali. A k tomu všemu se hodnoty podobných nemovitostí za posledních 5 let slušně propadly, takže po aktuálních asi 7 letech splácení by v případě prodeje dostali tak tak to, kolik jim zbývá na hypo dluhu, takže ve finále nula nebo dokonce lehký mínus... Nájem v původním bytě byl přitom oproti jejich dnešním nákladům cca poloviční, takže při čistém srovnání bydlení v nájmu vs toto slzavé údolí by měsíčně (!) ušetřili cca 20tis Kč (!!!) a nemuseli by denně trávit min. dvě hodiny v zácpách. Za daných 7 let to dělá hezkých - tramtadadá - jeden a třičtvrte miliónu, o který mohli být v plusu.