Jak jsem slíbil, dám k dobru pár postřehů z testování celkem 3 kamer za čelní sklo, s možností cyklického nahrávání na SD kartu. Záznam za jízdy ale bohužel nebude, dílem proto, že nemám kam jej nahrát, dílem proto, že nechci, aby si pak někdo stěžoval kvůli zaznamenaným SPZkám...
Testoval jsem celkem 3 kamerky, všechny z Číny, dvě s displejem, jednu bez. Jedna s displejem - ta nejstarší - nahrává ve formátu MOV, druhé dvě v AVI. Všechny tři mají úhel 120 stupňů, rozlišení 1280x720 pixelů (a možnost i volby menšího rozlišení, což je k ničemu), všechny tři umějí nahrávat ve smyčce tím, že nahrávají úseky volitelné délky (tzv. slices) a po naplnění karty přepisují nejstarší záznamy. Všechny tři také při přechodu z jednoho úseku do druhého mají určitou prodlevu, v kontinuitě záznamu tedy vždy kousek chybí, při přemazávání to mohou být až 3 sekundy. S tímto omezením je třeba počítat.
První s displejem a záznamem do MOV jsem koupil už před časem. Má volbu 3 rozlišení a 3 fps, v praxi je ale stejně použitelné jen oboje maximální - 1280x720 a 30fps. Má volbu časových úseků smyčky 15, 10, 5 a 2 min, a také volbu nepřetržitého záznamu do naplnění karty. Kamera umí automatické zapnutí a vypnutí při zapnutí/vypnutí napájení, při napojení na klíček tedy není třeba se o nic starat. Má vestavěnou baterii a tlačítkem jde zapnout i bez vnějšího napájení, jak dlouho vydrží jsem ale nezkoušel, hodinku by ale vydržet měla. Kvalita obrazu je celkem slušná, za dne jsou čitelné SPZ do vzdálenosti asi 5-10m (kamery jsou poměrně širokoúhlé, takže dál těžko), v noci je to úměrně horší. Výhodou je možnost kontroly na vestavěném displeji, plus pohodlné nastavování tamtéž. Tato kamera je také nejúspornější co se záznamu týče, 2 minutový úsek v MOVu má cca 60MB.
Druhou pořízenou kamerou nachlup stejného vzhledu jsem byl trochu zklamán. Jedinou odlišností mělo být nahrávání ve formátu AVI, ale bohužel to tak není. Tato druhá kamera má od výrobce chybku v softwaru, která ale může být výhodou: umí se automaticky zapnout při zapnutí nahrávání, ale při vypnutí pokračuje nahrávání na vestavěnou baterii, dokud ji nevypnete ručně nebo se nevybije. Výhodu to může mít v okamžiku, kdy dojde ke konfliktu, vy vypnete klíček, ale kamera nahrává dále a zaznamená vám tak i ten následný děj. Nevýhodou je ovšem nutnost myslet na to manuální vypnutí. Druhým zklamáním byla pro mě kvalita záznamu, je o něco horší než u té předchozí, za dne jsou ještě cca srovnatelné, za šera a tmy je to horší. Kamera nabízí stejnou volbu rozlišení i fps, a volbu časových úseků 15, 10, 5 a 2 minuty. 2 minutový úsek zabere cca 80MB.
Třetí kousek jsem pořizoval podle parametrů a zmínky někde v nějaké zahraniční diskuzi. Na rozdíl od předchozích nemá displej, takže se hůř nastavuje a neumožňuje ani pro kontrolu přímo přehrát to co nahrála, na druhou stranu nabízí více možností nastavení. Rozlišení max. 1280x720, ale fps až 60 (volitelné 30, 40, 50, 60, a časové úseky volitelné 1-10min po minutě, pak 20, 30, 40, 50, 60 min. Je také nejnáročnější na prostor, 2 minuty záznamu zaberou 220MB, takže je potřeba mít podstatně větší kartu, na druhou stranu je záznam ze všech tří nejlepší.
Ještě jednu věc mají tyto kamery společnou - do obrazu vkládají datum a čas. Všechny jsou napájené 5V z přiloženého adaptéru 12V/5V. V sadě je vždy držák s přícuckou na sklo, ta poslední bez displeje ji má nejhorší, osobně chystám pevný držák do střechy vedle lampičky.
Pokud byste měli o některou z těch kamer zájem, všechny tři jsou případně na prodej, cena přes SZ. Já ještě nejsem 100% rozhodnut, kterou si namontuji, ale klidně si objednám jinou, když mi seberete všechny Jinak není problém je najít na ebayi nebo ty s displejem i na aukru, ale - jak dokazuje ten druhý kousek - je to trochu loterie, co vlastně dostanete.
Pokud by ji chtěl někdo vidět naživo, vyzkoušet, případně sám nahrát kousek záznamu a pak někam pověsit, není problém se domluvit. Pokud máte někdo další zkušenosti s těmito kamerami, sem s nimi.
[upravil dne 1/2/11 00:59 oddie]