Přejít na obsah
test

Jak na muziku - 1. díl


Supetr
 • auto.jpgTak jsem se konečně dokopal k tomu, abych napsal nějaký článek o auto hi-fi. Zkusím to rozdělit do několik jednotlivých skupin a napsat to na pokračování, takže se máte na co těšit.

  dvere.jpgDnes si při koupi nového auta máte možnost objednat do nového vozu autorádio s jedním nebo dvěmi páry reproduktorů. Je to sice jakýsi základ, ale podle mého názoru kvalita není přiměřená ceně,  kterou za to prodejci chtějí. Jako lepší variantu bych navrhoval koupit auto pouze s přípravou na rádio, která zahrnuje natažení kabelů od přihrádky na rádio k místům pro umístění reproduktorů. Další instalace je v podstatě velmi jednoduchá, protože dneska mají již všechny rádia normovaný ISO konektor, takže montáž samotného rádia trvá asi tak dvě minuty, neboť stačí akorát dát plechový rámeček a zastrčit dva konektory, které se nedají zaměnit. Montáž reproduktorů už je sice kapku složitější záležitost, ale podle mého názoru to snad zvládne také každý. Kabely od rádia jsou natažené, takže většinou stačí sundat buď jen plastové mřížky, které zakrývají díry pro repro nebo sundat tapecírunk dveří, ale to není také nic složitého. Pak už jen stačí našroubovat reproduktory do připravených děr.

  Tak už bychom věděli,  jak udělat nějakou základní instalaci a teď bych rád rozebral postupně jednotlivé komponenty.

  autoradio.jpg „Mozkem“ celé audio sestavy je rádio. Před jeho koupí si musíme rozmyslet, jestli budeme poslouchat kazety, CD nebo MiniDisc. Já osobně volím rádio s CD bez měniče, protože to plně vyhovuje mým požadavkům. Další možnost je zvolit rádio s kazetovým přehrávačem a k němu dokoupit měnič, ale tato varianta je podstatně dražší. Dále se ještě dá dokoupit třeba MD měnič, ale MD se kvůli své ceně moc nechytly. Hlavní kritérium pro výběr bude asi jeho design a výbava a hlavně zvuk. U levných rádií je ten zvuk přibližně stejný, s cenou ten rozdíl stoupaJ. Jako další věc si musíme rozmyslet, jestli budeme reproduktory napájet rovnou rádiem nebo jestli použijeme externí zesilovač. Při první variantě nám musí stačit výkon interního zesilovače, který se pohybuje kolem 45W maximálního výkonu a cca 15W RMS. Jestli zvolíme druhou variantu, musíme koukat kolik a jaké jsou na rádiu výstupy předzesilovače. U základních modelů je bývá jen jeden pár výstupů. U dražších modelů jsou už potom dva až tři páry výstupů. Tyto výstupy se pak liší napětím 2 Volty u základních až 5 Voltů u lepších modelů. Na tomto napětí závisí odstup signál ó šum.

   Rádia už bychom tak nějak měli a teď musíme mít taky nějaké reproduktory.

  t300.jpgHlavní dělení je na basový (subwoofer), středový a výškový reproduktor. Každý z těchto reproduktorů hraje své pásmo a používají se výhybky, které oddělují signál pro jednotlivé repro. Většinou se asi setkáváme s koaxiálnímy reproduktory, které se skládají ze středového repro a výšky v jednom reproduktoru. Další jsou komponentní reproduktory, které mají oddělené středy a výšky, takže výšky umístíme na palubku nebo to trojúhelníku u zpětného zrcátka, takže nám můžou hrát do uší a ne někde do kolen. Mezi koaxy a komponenty je sice cenový rozdíl, ale myslím, že ta investice se vyplatí. Já osobně reprak.jpgpreferuji komponentní repro v předních dveřích i v platě, ale když nejsou peníze, tak v zadu mohou být i koaxy protože nejsou nikde utopené a člověk slyší výšky bez problému. Dále se reproduktory liší velikostí, kvalitou a výkonem. Ve spoustě sériových instalací jsou použity 13 cm reproduktory, ale nejideálnější jsou 16 cm a do plata 20cm nebo ovály 6*9 palců. Pro nízké frekvence se používají basové reproduktory, které se dají umístit do plata (musejí být ale free-air) a nebo se dávají boxu nebo tuby, která se umístí do kufru.

  subik.gif To by pro dnešek snad stačilo. O subwooferech, výkonech, zesilovačích a dalších věcech napíšu zase někdy jindy. ;-)

   

  JRZpětná vazba uživatelů


Neexistují žádné komentářePokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se

články

články

články

×