Přejít na obsah
test
Návody pro vaše vozidlo Peugeot

40 články v této kategorii

  1. Jak na elektrický šíbr v peugeotu 406 ?

    Náhled článku:

    1.
    Abychom se dostali na samotný mechanismus šíbru, musíme nejdříve demontovat čalounění stropu. To se nám uvolní až po sundání bočních plastových lišt na sloupcích, slunečních clon, úchytů nad dveřmi a v neposlední řadě panelu se stropními světly (záleží na výbavě vozu – v předu a v zadu)

    • 0 komentářů
    • 35 478 zobrazení
  2. Cyklovač stěračů na 205

    Náhled článku:

    Na svojí 205 (1.8 D XLD 88’) mám pravou páčku ve verzi se stíráním a ostřikováním zadního okna. Stěrače nejsou vybaveny cyklovačem. Pouze permanentní stírání ve dvou rychlostech a jedno setření, pootočením páčky pak stírání zadního okna a další vratná poloha ostřikování zadního okna. Tak jsem se rozhodl dodělat programovatelný cyklovač do již předpřipravené patice pro relé cyklovače.cyklovac_205_5.jpg

    Zakoupil jsem programovatelné relé na škodovky. Číslo relé je na fotce, je to relé dodávané pro Favority.

    Jak ho tam ale zapojit?

    Ze začátku se z toho stalo bádání jak je to všechno zapojený a co a kam vede. Patice pro toto relé je třetí z levé strany s modrou tečkou, v mém případě opatřená plastovou krytkou a propojem (krytka i propoj už na fotce není, zbyl pouze světlejší „stín“).

    Vyšel jsem z faktu, že stírání zadního okna moc nevyužívám a pravá páčka je velice příhodně v dosahu ruky. Proto zvítězila ergonomie a polohu pro stírání zadního okna jsem využil pro programovatelný cyklovač.

    Po proměření desky a určení drátů kam vedou a na co slouží jsem došel k velice jednoduchému závěru. Stačilo zastrčit relé do patice s menší úpravou a natáhnout jeden drát k patici páčky.

    Úprava relé spočívala pouze v ohnutí jednoho kontaktu (zapojení desky bohužel neumožňovalo jinačí řešení, protože pak s použitým relé se neustále stíralo) a cyklovac_205_1.jpgnaletování drátu který se přivedl k páčce na pozici drátu který je sepnut do polohy stírání zadního okna. Patice na páčce má zelenou barvu (zadní okno), je to oranžový vodič označený 28R ( fialový 33A je napájení, žlutá 87M je ostřikování). Nerozebíral jsem piny, ucvakl jsem tento oranžový drát kousek před paticí a naletoval jsem natažený drát jehož druhý konec je vyveden k desce a naletován na zahnutý jazýček relé které zasadíme do patice desky (třetí pozice z leva). A to je vlastně vše. Netřeba řešit ochranu pojistkou, využíváme pojistky pro okruh stěračů a i stávající zapojení patice drátů vedoucím ke stěračům je nezměněno..

    „Zbude“ nám ucvaknutý drát pro funkci stírání zadního okna což je zase škoda absolutně nevyužít. Jednoduše umístíme tlačítko v dosahu na které natáhneme tento drátek a ze zelené patice pro zadní okno vyvedeme napájení, filaový drát 33A (čevrené tlačítko na fotce mezi pravou páčkou a volantem)

    cyklovac_205_3.jpg

    Funkce pravé páčky je nezměněna, funguje jak jednorázové setření, tak permanentní stírání ve dvou rychlostech, plus pootočeníp páčky je aktivován cyklovač. Páčka v této poloze drží, čímř si nastavíme prodlevu cyklovače a opětovným zapnutím spustíme cyklování stěračů. Ostřik zadního okna je zachován, stírání na vyvedené tlačítko. Ještě jednu příjemnou vlastnost to vykazuje a to když je zapnutý cyklovač na nastavený interval a někdo nás ohodí vodou, tak vychýlením páčky na jedno setření se setře okno a nastavený interval není zrušen, dále stírá tak, jak jsme si navolily.

    Tuším že cyklovač jde vyřešit i sehnáním příslušné páčky s cyklovačem (netuším jestli má i ovládání zadního stěrače s ostřikovačem) a relé, které by se jenom zapojilo do patice. Já vycházel z faktu, že jsem si před nějakou dobou koupil relé cyklovače a potřeboval jsem to nabastlit na stávající konfiguraci.

    cyklovac_205_4.jpgcyklovac_205_2.jpg

    Takže pokud potřebujete si dopřát trochu konfotru do deštivého pošasí, za nedlouho je zapojem cyklovač bez nároků na cenově náročné řešení které zvládne myslím skoro každý.

    Přeji hodně zdaru, Ladis

    • 0 komentářů
    • 24 092 zobrazení
  3. Zástavba motoru TD ze 405 do 205

    Náhled článku:

    Již dlouho bylo mým snem do mého Peugeotu 205 1,8 D namontovat motor 1,9 TD. Jednak proto, že stávající motor byl již jaksi po smrti (špatné zimní starty, značná potřeba oleje, přehřívání a mizerný výkon motoru), a také proto, aby to trochu jelo.

    Po delší době čekání na dobrou nabídku se ke mně dostal správný motor, a tak přestavba mohla začít. A v tomto článku bych Vás rád seznámil s peripetiemi, které mě a Jirku Wolfa během přestavby provázeli.

    Na začátku byly 3 automobily: můj Peugeot 205, což bylo GTI s implantovaným dieselovým motorem. Hicsova-Gotrekova bouraná 405 1,9 TD nový model z přelomu roků 92/93 a zdánlivě bezvýznamná Huličova 205 1,9 GTI Griffe rok 90, kterou jsem koupil na náhradní a tuningové díly, a která původně vůbec neměla s výměnou motoru souviset.

    Auta byla připravena na dvorku u Wolfů a přestavba mohla začít. Nejdříve jsme obě auta odstrojili, abychom měli více prostoru pro vyndání a usazení motoru.(foto1) Odmontovali jsme masku, nárazník, světla, sahary a ventilátory, chladič, vzduchový filtr, intercooler, akumulátor. Dále bylo nutné odpojit od motoru veškeré kabely, hadičky a hadice, pak jsme odpojili výfuk, táhla řazení, lanko spojky, pojistné lanko zpátečky, náhon tachometru, lanko plynu. Potom jsme vypustili olej z převodovky a demontovali poloosy.

    Motory byly připraveny na vyndání z karoserie a vzhledem k tomu, že jsme neměli k dispozici kladku ani jiné zvedací zařízení, tak nám s vyndáním motorů pomohla celá mužská část Wolfovic rodiny. Jen bych chtěl podotknout, že motor jsme měnili včetně převodovky, tudíž převodovka byla stále na motoru.

    foto1_m.JPG

    Motory byly venku a Jirka jako dvorní elektrikář začal chystat elektrické zapojení turbodieselového motoru na stávající gétéíčkovou elektroinstalaci mé 205. Z 205-ky Jirka odstranil nepotřebné dráty, které zbyly ještě z původního GTI a dále kabeláž motoru. Ze 405-ky jsme vymontovali celý motorový svazek a ten připojili přímo na pojistkovou desku ve 205-ce. Nebylo to jednoduché, ale Jirka je velmi šikovný chlapec a po mnoha hodinách úporného zapojovaní a vypojovaní a opětovného zapojovaní fungovalo vše jak mělo.

    Elektrika byla nachystána, a tak jsme začali chystat uložení motoru. Prohlédli jme všechny silentbloky a použili ty v nejlepším stavu, pravý jsme vzali ze 405-ky, levý na převodovce z Huličova Griffečka, reakční byl také ze 405-ky. Dále jsme ze 405-kové převodovky odmontovali držák silentbloku a místo něj namontovali 205-kový.

    Dále bylo nutné z TD motoru odstranit servopumpu, protožo by se do 205-ky nevešla. Povolili jsme tedy řemen a sundali servopumpu a alternátor včetně jejich společného držáku. Na TD motor jsme namontovali držák alternátoru ze 205-ky. Nejprve jsem chtěl namontovat alternátor z mé 205, ale vzhledem k tomu, že měl špatnou diodu, a že dával jen 50 ampér a ten ze 405-ky byl 90-ti ampérový, namontovali jsme alternátor ze 405-ky. Ale 405 má jiný průměr řemenic, a proto nepasoval ani jeden řemen. Ze 405 byl dlouhý, protože již nepoháněl servopumpu a z 205 byl krátký, protože 205 má menší řemenice. Nakonec jsme na alternátor ze 405-ky dali řemenici z 205-kového alternátoru a použili 205-kový řemen a problém byl vyřešen.

    Přípravy byly hotovy a opět za pomoci mužské části rodiny Wolfových jsme motor dali do auta. Kupodivu to šlo lépe než vyndání motoru ven. Motor do auta sedl jako jistá zadní část těla na hrnec, a tak jsme utáhli veškeré šrouby držící motor. Motor byl v autě.

    Zapojili jsme elektriku a zkusili motor nastartovat a k velké radosti všech chytil. Jirka je prostě dobrej. Tudíž zbývala poslední fáze přestavby a tou bylo zapojení všech hadic a mechanických částí motoru.

    Při této poslední fázi bylo nutno vyřešit několik problémů a tato fáze byla nejnáročnější.

    Na většinu problémů jsem byl po konzultaci s mnoha lidmi připraven. Jejich řešení bylo jednodušší, než jsem čekal, ale pak se objevil problém, který jsem nečekal, ale ten nám pomohlo vyřešit Huličovo GTI. Ale vezmeme to popořádku.

    První problém se týkal poloos. Poloosy z 205 a 405 se mírně lišily svou délkou. Proto jsem poloosy rozpojil v tripoidním kloubu a spojil převodovkovou část ze 405-ky s nábojovou částí z 205-ky. Je třeba si dávat pozor, ať se vám nerozsype ložisko z tripoidu, skládal jsem ho půl dne. Po složení poloosy pasovaly a jeden problém byl za námi.

    Další problém, před kterým jsem byl varován, bylo spojkové lanko. Ve 205-ce a 405-jsou odlišně ovládané spojky, jedna je tažná a druhá tlačná. U 205-ky se páka pohybuje směrem ke kabině, u 405-ky směrem od kabiny. A proto mají odlišná spojková lanka. 205-kové je oproti 405-kovému o dost kratší, ale 405-kové má zas konce které do 205 nepasují. Já jsem nakonec použil originál lanko z 205-ky a namontoval tak, že lanko je upevněno napevno k držáku a bowden se opírá o páku spojky. Při sešlápnutí spojky bowden do páky zatlačí a tím spojku rozpojí. Funguje to bezvadně.

    Jako další jsme museli nastavit bowden plynového lanka asi 10 cm dlouhou trubičkou, poté již lanko pracuje jak má.

    Při zapojování táhel řazení na převodovku se objevil již zmíněný nepředpokládaný problém.

    Páka na převodovce, na kterou se připojuje táhlo, je na 405-ce úplně jiná, než na 205. Řekl jsem si: „V pohodě, použijeme páku z mé původní převodovky“, ale to jsem netušil, že obě páky mají jiný způsob připojení na ovládací hřídel převodovky. Tak jsme přemýšleli co s tím, a jako jediné řešení se jevilo obě páky rozříznout a správné části opět svařit k sobě. Ale to naráželo na další problém - a to ten, že nebyla svářečka. V tom se Jirka podíval na převodovku z Huličova auta a tam byla páka správná, takže situace byla zachráněna. Tímto Huličovi děkuji.

    Výfuk jsme museli složit ze dvou částí. První část od svodů pod auto jsme použili ze 405 a na ni připojili zbytek z 205-ky. 405-ková část se musí trochu upravit v oblasti řadící páky, protože pokud se neupraví, je velmi blízko táhel řazení a špatně se řadí zpátečka.

    Jako další bylo nutné vyřešit chladič. 405-ka má chladič s expanzní nádobkou, 205-ka má expanzní nádobku zvlášť. 405-kový chladič je moc velký a do 205-ky se nevejde, tak jsme museli použít původní chladič z 205-ky. Aby to fungovalo, bylo nutné některé hadice zkrátit, některé nastavit a některé napojit k sobě. Vzhledem k tomu, že na motoru je intercooler, se expanzní nádobka nevešla na své původní místo, umístili jsme ji na nový držák vedle akumulátoru.

    foto2_m.JPGPo zprovoznění chlazení zbývala poslední věc, a tou bylo smontovat sání. Nasadili jsme intercooler, hadici k filtru a na ni jsme chtěli nasadit airbox. Ze 405-ky byl moc velký, tak jsme sáhli po 205-kovém, ale i ten po několika úpravách byl velký a do motorového prostoru se nevešel. Nakonec jsem koupil sportovní vzduchový filtr.

    Pak už jen zbývalo namontovat sahary, světla, nárazník, masku a bylo hotovo.

    Auto jede jako z praku a už má s novým motorem najeto přes 5000 km bez nejmenších problémů. V plánu je ještě nasávač na kapotu pro přívod vzduchu na intercooler a další drobné úpravy.

    V závěru bych chtěl velmi poděkovat Jirkovi Wolfovi za velkou pomoc, celé jeho rodině za poskytnutí azylu pro přestavbu a pomoc při manipulaci s motory, a také bych rád poděkoval Huličovi za díly, o kterých jsem neměl tušení, že je budu potřebovat.

    zoby

    • 0 komentářů
    • 19 011 zobrazení
  4. Automatické rozsvěcení světel u Peugeot 406

    Náhled článku:

    8.1. 2007

    Automatické rozsvěcení světel u Peugeot 406

    Pro všechny, jimž stále dělá problémy povinné celoroční svícení při provozu na pozemních komunikacích a jsou vlastníky staršího modelu Peugeotu 406 (do r.v. 99) a také páru šikovných rukou, máme jedno velmi elegantní řešení, které nám umožnil už přímo výrobce našeho automobilu Peugeot (není však občas známé ani v autorizovaném servisu ).

    Tím je možnost jednoduchým doplněním dvou relátek aktivovat funkci samočinného rozsvícení obrysových, potkávacích a koncových světel ihned po nastartování motoru vozidla.

    Čili co k tomu potřebujeme :

    1) Podíváme se pod přístrojovou desku pod volantem v místech za pojistkovou skřínkou. K tomu patrně budeme muset demontovat textilní kryt nad prostorem pedálů, který drží tři zacvakávací „špunty“. Ty vycvakneme zapáčením zboku tupou stranou nože, nebo šroubovákem. Po odstranění filcu se nám naskytne tento, nebo podobný pohled :

    rozlozeni_rele.jpg

    2) Nás budou zajímat především v kroužku označené tzv. bočníky. Jejich záměnou za dvě relátka dosáhneme aktivace automatického rozsvěcení světel po nastartování.

    Zajímá Vás, jaká relátka tam doplnit? Obecně máme dvě možnosti, buď použijeme originální relé (viz obrázek níž) , které má objednací kód 6555HJ a cena nového v Peugeotu se pohybuje kolem 2120Kč za jeden kus a na vrakovišti pak cca 150-200Kč

    ( relé jsou shodná s relé pro přední mlhovky ), nebo použijeme klasické automobilové relé pohybující se v ceně kolem 45Kč, které koupíme v autopotřebách, nebo prodejnách s elektronickými součástkami.

    Zde obrázek originálního relé:

    rele.jpg

    3) Pokud se nám podařilo sehnat originály, stačí již jen demontovat zmíněné bočníky a na jejich místa zapojit relátka. Pokud jsme si koupili univerzály, budeme muset kvůli větším rozměrům relé vyrobit redukci.

    Budeme tedy potřebovat asi 1m silného izolovaného měděného vodiče průřezu 2-2,5mm2, 10 ks dutinek FASTON 6,3mm pro vodič 1,5-2,5mm2, 6ks přímých kolíků FASTON 4,8mm a 4ks přímých kolíků FASTON 6,3 mm, elektrikářskou izolovací pásku nebo kousek teplem smrštitelné bužírky a výkonnější pájku, nebo krimpovací kleště na konektory FASTON ( pokud krimpovací kleště nemáte, lépe bude dráty připájet, než použít např. kombinačky )

    kolíky a dutinka FASTON

    dutinka.jpgkolik.jpgkolik2.jpg

    4) Postup práce bude jednoduchý, drát nastříháme na 10 stejně dlouhých kusů, a na jeden konec každého drátu přiletujeme dutinky FASTON. Na druhý pak přiletujeme kolíky. Zaizolujeme páskou nebo smrštitelnou bužírkou a naše práce by měla vypadat takto:

    100_3943.JPG

    5) Nyní již jen stačí zapojit takto upravená relé do auta místo bočníků. Na relé jsou označeny vývody čísly 30, 85, 86. 87 a 87A, prohlédneme si schéma patic relé a té v autě

    (viz obrázek níže) a na jednotlivé kontakty relé nasuneme dutinky drátů tak, aby odpovídaly rozměry kolíků na druhém konci drátu, tak jak je na obrázku pro patici v autě.

    zapojeni_do_auta.jpg

    Když máme namontováno, výsledek bude vypadat nějak takto:

    100_3950.JPG100_3955.JPG

    Celá úprava nyní funguje tak, že se nám po nastartování motoru rozsvítí přední a zadní obrysová světla spolu s se světly potkávacími. Nelekněte se, že nesvítí kontrolka světel na palubní desce a také, že nesvítí podsvícení sdružených přístrojů, je to tak správně. Tyto se rozsvítí až po otočení prstence na levé páčce pod volantem, tak jak jste byli zvyklí doteď.

    Pokud tedy nyní necháte přes den páčku pod volantem v poloze vypnuto, budou se světla zapínat a po vypnutí motoru vypínat zcela samovolně. Pokud pak například v podvečer budete potřebovat zapnout podsvícení sdružených přístrojů, otočíte páčkou a tím se budíky rozsvítí, nyní ale po vypnutí motoru musíte světla vypnout ručně, upozorní Vás na to při otevření dveří a vypnutém motoru pípání signalizace rozsvícených světel.

    Takže pokud máme vše odzkoušeno, relátka vhodně upevníme tak, aby nepřekážela u pedálů, namontujeme textilní kryt a může nás hřát příjemný pocit, že jsme si sami domontovali jednu užitečnou věcičku do auta, a že příště už světla rozsvítit nezapomenem a nehrozí nám tak případná pokuta při kontrole PČR.

    Závěrem bych chtěl poděkovat členovi s nickem RadekV, který mne s tímto zapojením seznámil a dále členovi Friba, který nafotil svou práci a nakreslil zapojení patic a vše mi poskytl k napsání tohoto článku

    Ferry (člen č.960)

    • 0 komentářů
    • 44 865 zobrazení
  5. Automatické zapínání světel po startu

    Náhled článku:

    Několikrát jsem už uvažoval o stavbě zařízení, které by mi ulehčilo život v tom, že bych nemusel myslet na zapnutí světel při jízdě ve dne. V době povinného svícení je to výborná věc, zvlášť ve dnech, kdy už přes den svítí slunce a zapomenout rozsvítit je tak snadné...

    Předpokladem pro navržení takového zapojení je znalost zapojení elektroinstalace v autě. Je třeba najít několik drátů, ke kterým se zařízení připojí. Protože jsem se rozhodl zapojení zveřejnit, pokusil jsem se tedy postavit zařízení co nejjednodušší, aby ho byl schopen postavit každý průměrně zručný amatér, který si s elektronikou zrovna netyká. Proto popisovaná konstrukce neobsahuje plošný spoj a vyžaduje minimum elektronických součástek.

    Po prostudování schémat k autu jsem navrhnul schéma automatického spínače. Předpoklad chování zařízení byl následující: Po nastartování cca za 2 sekundy se rozsvítí potkávací a obrysová (parkovací) světla včetně kontrolek. Po vypnutí motoru světla zhasnou.

    Schéma:

    schema_w.gif

    Jednoduchý popis funkce: Při nastartování se na vývodu "DOBIJENI" objeví 12V, které v automobilu slouží ke zhasnutí kontrolky dobíjení. Toto napětí začne nabíjet kondenzátor C1. V okamžiku, kdy napětí na kondenzátoru dosáhne hodnoty asi 1,4V, tak sepne trazistor T1 a tím dojde k sepnutí obou relé. Kontakty relé připojí 12V na dráty označené ve schématu jako "PARK." a "POTK.", které jsou v autě spojeny s dráty od žárovek parkovacích a potkávacích světel. Tím dojde k rozsvícení parkovacích a potkávacích světel i rozsvícení příslušných kontrolek a podsvícení přístrojovky.

    Jak na to?

    Nejprve je nutné nakoupit součástky:

    Rezistory:

    10k - 1ks

    2k2 - 1ks

    Kondenzátor:

    1000μF/10V

    Diody:

    1N4004 - 2ks

    Tranzistor

    BD681(BD679) - 1ks

    Relé:

    Automobilové relé s jedním přepínacím kontaktem - 2ks

    + konektory a dráty

    Poté musíme nakoupené součástky spojit podle schématu. Postačí trafopájka, cín a trocha zručnosti. Pro ty kteří se elektronikou až tolik nezabývají, přikládám popis vývodů součástek, u kterých je to důležité:

    dioda.gifDioda

    tranzistor.gifTranzistor

    Konstrukčně jsem vycházel z tvaru relátek. Zjistil jsem, že všechny součástky kromě didoy D2 se vejdou při troše dobré vůle mezi sešroubobaná relátka. Fotky přikládám. Je to samozřejmě jenom jedna z možností, jak to dát dohromady.

    t_hnizdo1.jpgt_hnizdo2.jpgt_hnizdo3.jpg

    t_hnizdo4.jpgt_hnizdo_rele1.jpgt_hnizdo_rele2.jpg

    t_hnizdo_rele3.jpgt_hnizdo_rele4.jpg

    Zelený drát je mínus, žlutý je ve schématu označený "DOBIJENI" a bílý vede od kolektoru tranzistoru © ke svorkám relé s číslem 85. Červený je plus. Pozor! Na fotkách je jiný tranzistor, než jaký je ve schématu. Je to díky tomu, že jsem vyráběl z "šuplíkových zásob". Vrabčí hnízdo s tranzistorem, kondenzátorem, odpory a diodou jsem nacpal mezi sešroubovaná relé a celé to omotal izolační páskou z PVC. Prostor okolo součástek mezi relátky jsem vyplnil plastovým lepidlem. Nevím, jestli se vyjadřuju úplně přesně, ale jedná se o průsvitnou plastovou hmotu, co se prodává v takových tyčinkách a aplikuje se jakousi tavnou pistolí. Ale ještě jednou říkám, je to pouze jedna z možností, jak to vyřešit.

    Po sestavení spínače a jeho vyzkoušení (to doporučuji ještě před případným zalitím do plastu) se pracoviště přesune do automobilu. Přezkoušení doporučuji vřele, protože zamontovat do auta nefunkční věc je ztráta času ;-).gif Zapojení přezkoušíme následujícím způsobem: odpojíme dráty z kontaktů číslo 87, pokud je už máme nasazené a vývod ve schématu označený jako +12V (na fotografiích má červenou barvu) připojíme na + baterie nebo nějakého zkušebního zdroje, pokud ho máme. Vývod ve schématu označený jako "-" (na fotografiích zelený) připojíme kupodivu na mínusový pól baterie nebo zkušebního zdroje. V tomto okamžiku by se ještě nemělo nic stát. Pokud se něco děje (cvaknutí relátek, stoupající dým doprovázený podezřelým zápachem, atd.), je něco špatně a bude třeba ještě jednou zkontrolovat provední spojení, zda se někde něco nedotýká, kde by se dotýkat nemělo. Poté spojíme vývod ve schématu označený jako "DOBIJENI" (na fotkách žlutý) s plusem (červeným drátem) a chvíli vydržíme. Do tří sekund by měla cvaknout obě relé, což je docela dobře slyšet. Pokud necvaknou, tak je třeba zkontrolovat opět provedení spojení součástek a tentokrát hledat místo, kde se něco dotýkat má a nedotýká se. V tomto okamžiku se musím k něčemu přiznat. Týká se to diody D2. Ta má fukci ochrany tranzistoru T2 před napěťovými spičkami indukujícími se na cívce relé při přepínání. Na funkci zapojení jako takového nemá vliv. A protože tranzistor, který jsem zvolil do schématu (i ten, který jsem použil já ve skutečnosti) je dimenzován více než dostečně, tak jsem diodu D2 nakonec nezapojil ;-).gif Musela by být někde přímo u vývodů jednoho z relátek.

    Pokud test dopadl úspěšně, tak může následovat připojení do elektrického systému automobilu. Zde ještě jednu připomínku. Ve schématu ani na fotografiích není vypínač, kterým by šlo funkci automatického sepnutí světel vypnout. Tento budu montovat až v blízké budoucnosti. Spínač bude umístěn mezi vývodem C tranzistoru a kontaktem číslo 85 na relátkách. Na fotografiích se jedná o bílý drát. Drát přeruším a zapojím vypínač. Ten pravděpodobně umístím na volnou pozici nad rádiem. Místo přerušení je přesněji vyznačeno šipkou na následující fotografii:

    t_hnizdo_rele5.jpg

    Nyní nastává nejsložitější (alespoň pro mě) část celého projektu. Nalezení příslušných vodičů v kabelovém svazku, který vede z motorového prostoru. Podle schématu se jedná o tyto vodiče (kde jsou uvedeny dvě čísla vodičů ve svazku, stačí zapojit pouze jeden - ten který je dříve nalezen ;-).gif :

    Číslo vodiče ve svazku Funkce v autě Označení ve schématu
    1 +12V +12V
    7A kontrolka dobíjení DOBIJENI
    55 55A obrysová (parkovací) světla PARK.
    R1, R2 potkávací světla POTK.

    Čísla drátů je podle mého názoru lepší hledat blízko propojovacích konektorů, než v místech, kde se k onomu svazku nejlépe dá dostat. Nevím po jakých vzdálenostech se vytisknutá čísla opakují, ale do 10cm od konektoru by vytisknuté číslo být mělo. Já jsem kvůli tomu oddělal tapecírunk pod volantem, abych mohl co nejvíce odsunout panel s pojistkami a dostal se k rámečku s konektory, do kterých vedou všechny dráty ze svazku. S drátem číslo jedna problém nebyl - je to jeden ze 4 silných hnědých drátů, které jsou patrny na první pohled. Další vodiče jsem našel po kratším hledání. Celkově jsem byl překvapen tím, že jsem všechny příslušné vodiče našel za tak krátkou dobu (cca necelou půlhodinu). Na následujících fotografiích je zaznamenán postup při připojování a instalaci zařízení. Jako mínus jsem využil nejbližší zelenožlutý vodič, který se nacházel na modrém konektoru. Neřešil jsem, k čemu patří, není to podstatné. Celé zařízení jsem se rozhodl umístit za tapecírunk nad páčkou otvírání kapoty motoru. Viz fotografie.

    t_svazek1.jpgt_svazek2.jpgt_svazek3.jpg

    t_umisteni1.jpgt_umisteni2.jpg

    Tolik tedy můj návod na stavbu tohoto užitečného zařízení. Ještě poznámka k volbě průřezu drátů. Je vhodné použít větší průřez na přívod +12V a na vodič z relé k potkávacím světlům. Těmito dvěma dráty teče prakticky veškerý proud do potkávacích světel. Dále bych při konektorování doporučil buď originální kleště, nebo dráty připájet (tak jsem to vyřešil já). Přechodové odpory jsou zdrojem tepla a možných problémů, proto věnujte pozornost i tomuto zdánlivě nepodstatnému problému.

    Na úplný závěr bych rád popřál všem zájemcům o stavbu mnoho úspěchů a pokud by byl můj výklad někde nesrozumitelný, nebo jsem něco opomněl, tak se na mě bez rozpaků obraťte mailem, nebo jsem k zastižení na fóru Peugeot Clubu pod nickem Petr605.

    Petr

    převzato z www.peugeot605.net, díky Petrovi za svolení. ;-D.gif

    • 0 komentářů
    • 48 821 zobrazení
  6. Oprava palivoměru aneb jak vyndat palubku ze 406

    Náhled článku:

    Jelikož se krátce po koupi mého Jeana objevila taková nepříjemná závada v podobě blbnoucího palivoměru, rozhodl jsem se pro nápravu.

    Krok 1: Najděte na zahradě správného Peugeota

    tn_krok1.jpg

    tn_krok2.jpg

    Krok 2: Nasedněte dovnitř. Vytáhněte mřížky ventilace. Napřed je sklopte dolů, pak je povytáhněte kus k sobě za levý horní roh. Následně je srovnejte do rovné polohy a vyjměte je za levou hranu. Chce to trochu síly a hodně opatrnosti, ale jde to celkem snadno.

    tn_krok3.jpg

    Krok 3: Odšroubujte tři šrouby nahoře v kapličce. Teď můžete tahem za dolní hranu v místě kovových zobáčků táhnout panel k sobě. Chce to opět sílu a opatrnost, až tak snadno to nejde, ale dá se to ;-).gif Zobáčky jsou viz. foto - nalevo dva, napravo tři.

    tn_krok4.jpg

    tn_krok5.jpg

    Krok 4: Odšroubujte šroubky na packách samotných budíků. Packy odchlípněte dolů a tahem můžete budíky otočit plexisklem dolů.

    tn_krok6.jpg

    tn_krok7.jpg

    tn_krok8.jpg

    Krok 5: Žlutý a modrý konektor odpojíte tahem za černou páčku směrem doleva.

    tn_krok9.jpg

    tn_krok10.jpg

    Krok 6: Vyndejte budíky a pokochejte se tou ďuznou v palubce. Pokud máte v blízkém okolí někoho, kdo se takových operací bojí, přivolejte ho a bavte se jeho infarktovými stavy.

    tn_krok11.jpg

    tn_krok12.jpg

    Krok 7: Budíky už jsou doma na stole, tak je můžeme kuchnout. Vše je dobře vidět, jak se má rozdělat, takže už to snad nepotřebuje komentář. Potřebujete jen ruce a šroubovák.

    tn_krok13.jpg

    Krok 8: Po rozloupnutí budíků doporučuji kontrolu žároviček, když už se v tom hrabete.

    tn_krok14.jpg

    Krok 9: V mém případě nestačilo kontakty očistit a vystříkat kontaktolem, musel jsem ty tyčky, co spojují tišťák s budíky, jemně ohnout kleštěmi. Trochu jsem se bál, ale nakonec to prošlo a vše funguje.

    tn_krok15.jpg

    tn_krok16.jpg

    Krok 10: Opačným postupem než při demontáži postupujte i při montáži. Jen doufám, že nevyměníte dobré žárovičky zpátky za špatné a nerozbijete to, co jste spravili. Až tak detailně postupovat nemusíte...

    Vidíš to, Chipe, a tys na to chtěl jít s takovou těžkou technikou ;-).gif

    tn_jirka.jpg

    Děkujeme autorovi FX za svolení prezentace tohoto článku a hlavně diky za všechny 406kaře ;-).gif.

    • 0 komentářů
    • 44 975 zobrazení
  7. Manuály pro 106 (r.v. 1996-2000)

    Náhled článku:

    Díky Robovi73 (ID 1548) Vám přinášíme opět další z manuálů - tentokrát pro Peugeot 106. Manuály jsou z velké části přeloženy do českého jazyka, jen pár stránek není přeložených, ale to Vám určitě vadit nebude, obrázků je více než dost ;-).gif
    Robovi tímto za všechny 106kaře děkuji ;-).gif.

    Stránky jsou v pdf. Pokud nemáte prohlížeč pdf, tak použijte prosím ADOBE Acrobat Reader

    106

     Peugeot106_CZ.pdf (13,5 MB) - základní informace o 106ce

     Peugeot106_GE.pdf (8,3 MB) - Chybějící přeložené stránky

    • 0 komentářů
    • 83 665 zobrazení
  8. Servisní manuály pro 309

    Náhled článku:

    Díky Karlovi Volnému Vám přinášíme opět další z manuálů - tentokrát pro Peugeot 309 (všechny benzínové verze včetně GTi a speciální/limitované série). Zatím jen v anglickém jazyce, ale to Vám určitě vadit nebude, obrázků je více než dost ;-).gif
    Karlovi tímto opět děkuji, a ostatním přeju, ať musíte naše manuály využívat co nejméně - prostě ať Vám to jezdí bez závad ok.gif

    Stránky jsou v pdf. úokud nemáte prohlížeč pdf, tak použijte prosím ADOBE Acrobat Reader

    309

    pdfico.jpgref.pdf (12,5 MB) - základní informace o 309ce

    pdfico.jpg0-living.pdf (8,3 MB) - obsah

    pdfico.jpg1-engine.pdf (27,5 MB) - motor

    pdfico.jpg2-cooling.pdf (4 MB) - chladící soustava

    pdfico.jpg3-fuel.pdf (9 MB) - palivo

    pdfico.jpg4-ignitron.pdf (5 MB) - zapalování

    pdfico.jpg5-clutch.pdf (2 MB) - spojka

    pdfico.jpg6-transimission.pdf (2,8 MB) - převodovka

    pdfico.jpg7-driveshafts.pdf (1,5 MB) - čepy

    pdfico.jpg8-brakes.pdf (9,5 MB) - brzdy

    pdfico.jpg9-wheels.pdf (6,8 MB) - tlumiče,pérování

    pdfico.jpg10-steering.pdf (2,8 MB) - řízení

    pdfico.jpg11-bodyworkandfitting.pdf (10 MB) - řízení

    pdfico.jpg12-electrical.pdf (13,5 MB) - elektrika

    pdfico.jpg13-supplement.pdf (44,3 MB) - přílohy

    pdfico.jpg14-wiring.pdf (5,2 MB) - schémata

    • 0 komentářů
    • 34 288 zobrazení
  9. Elektrická schémata pro Peugeot 307

    Náhled článku:

    Tak opět díky obětavé práci Karla Volného Vám přinášíme další elektrická schémata (přeci jenom, když něco v autě zlobí, je dobré u nových aut začít u elektriky ;-D.gif), tentokrát pro Peugeot 307.

    Celý manuál je sestaven jako html stránky, takže Vám přinášíme celou zazipovanou verzi zde. Pro správnou práci doporučuju rozbalit do nějakého adresáře a spustit prohlížení pres soubor Menu.htm

    Tak a konečně již samotný manuál, je ke stažení zde (cca 32 MB).

    • 0 komentářů
    • 36 599 zobrazení
  10. Elektrická schémata pro 406ku

    Náhled článku:

    Tak díky Ferrymu se nám rozrostla sbírka el. schémat k Peugeotům, tentokrát jsme dostali (díky Ferry ;-).gif ) schémata pro Peugeot 406 1.6,1.8,2.0 benzin a 1.9,2.1 TD r.v. 96-97. Jednotlivé stránky jsou naskenovány z knížky, jednotlivé velikosti souborů jsou uvedeny. Vše je ve fromátu JPG.

    Strana 1 - 287 kB
    Strana 2 - 290 kB
    Strana 3 - 289 kB
    Strana 4 - 328 kB
    Strana 5 - 299 kB
    Strana 6 - 311 kB
    Strana 7 - 299 kB
    Strana 8 - 302 kB
    Strana 9 - 305 kB
    Strana 10 - 280 kB
    Strana 11 - 324 kB
    Strana 12 - 311 kB
    Strana 13 - 284 kB
    Strana 14 - 295 kB
    Strana 15 - 292 kB
    Strana 16 - 201 kB
    • 0 komentářů
    • 95 840 zobrazení

články

články

články

×
×
  • Vytvořit...