Jump to content
test
Sign in to follow this  

Digitální hodiny


Supetr
 • Nevím, jestli patříte do kategorie jako já, ale když jedu s autem, tak ať je jakékoliv počasí, tak svítím. Navíc mám auto šedivé barvy, takže mi je jasné, že mě kdokoliv může přehlédnout. Proto svítím, ať se děje, co se děje.

  No a s tím souvisí dnešní článek. Peugeoti mají vnitřní zapojení elektriky uděláno tak, že když si rozsvítíte světla, tak se Vám automaticky ztlumí hodiny. Večer možná dobrá věc, ale když svítíte i přes den, tak na ně není moc vidět. Proto mi to nedalo a snažil jsem se toto “napravit”.

  Tak předem je potřeba dostat se k hodinám. To Vám zde neporadím, já osobně jsem si vystačil s návodem pro 405ku v naší servisní části, byla to, mám dojem, kapitola č. 12. A když už jsme toto zvládli, tak se koukněme na konektor, který vede k hodinám. Měl by mít 4 dráty, označené číslicemi.Kabel č. 1 je zem, kabel 2 až 4 jsou přívodní napětí. Jak jsou napětí přiváděna, viz. Následující tabulka:

  Kabel č.

  Vypnutý klíček

  Zapnutý klíček, vypnutá světla

  Zapnutý klíček, zapnutá světla

  1.

  Zem

  2.

  12 V

  12 V

  12 V

  3.

  12 V

  0 V

  0 V

  4.

  12 V

  12 V

  0 V

  Z této tabulky je tedy vidět, že když pustíte světla, tak na kabelu č. 4 přestane být napětí. Porovnáme-li poslední dva sloupce, lze najít jednoduché řešení: Při zapnutí světel vzít napájení z kabelu č. 2 a zapojit ho do kabelu č. 4.

  Možnosti zapojení jsou dvě, první tzv. natvrdo (hodiny nelze ztlumit), druhé s přepínačem (hodiny lze přepnout do “nočního režimu”).

  image1.gif

  image2.gif

  image3.gif

  No a to by mělo být vše. Doufám, že Vám to pomůže.

   

  PS: Pár rad na závěr:

  Pozor, jestliže se rozhodnete pro zapojení napřímo (obr. 2), tak se Vám může docela dobře stát, že se omylem dotknete místo kabelu č.2 kabelu č. 1 – a to je hnedka zkrat, a jak to jiskří !!!!

  Nevím, jak to mají moderní typy aut, ale stejné zapojení je u hodin v autě Citroen BX, takže by to mělo fungovat i v

   jiných modelech Peugeotů.
Sign in to follow this  


User Feedback


There are no comments to display.Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

články

články

články

×