Dakaros Odesláno 1. listopad 2005 Odesláno 1. listopad 2005 Cau lidi. Nevíte, co musím udělat, aby tuning mého Peugeota byl legální? Musí to pouze splňovat nějaké normy, nebo to musí být od nějaké předražené tuningové firmy, kde čepička na ventilek stojí 999kč? Co podsvícení auta, spojlery, široký kola? Jde to vůbec udělat legálně??? Nemá tu o tom někdo přehled, rád bych se o tom dozvěděl co nejvíc! Předem moc děkuju za odpovědi. Doufám, že s nima budu aspoň troch spokojenej. Dan(Dakaros) Citovat
P607Olda Odesláno 2. listopad 2005 Odesláno 2. listopad 2005 Moc o tom nevím, protože na toto téma se u nás taktně mlčí. Ale z vlastních zkušeností (typové schvalování nového motorového vozidla): zajdi na Ústav pro výzkum motorových vozidel, Lihovarská 12, Pha, a tam se zeptej. Setkal jsem se tam s rozumnými lidmi, poradí co je přípustné a co ne. Přezkoušení a schválení jednotlivých prvků (tedy ne typová zkouška pro seriovou výrobu) by měla vyjít od 2000 do 20000 Kč. Samozřejmě pokud máš použity již schválené prvky tak bez problémů. (Že se zajdeš zeptat ještě neznamená že vše odmontuješ, to nejsou lidi kteří by dávali pokuty nebo tresty) Na druhé straně dosud s údivem sleduji tuningové srazy, neschválené úpravy a nulový postoj policie - takový postoj nás posunuje od civilizace. Anebo fakt platí, že v Čechách jsou zákony \"jen pro informaci\". Z reportáže o německých tuningových srazech jsem vyrozuměl, že tam mají všechny úpravy schválené (tady čekám na zkušenosti od vás kteří jste tam byli). [upravil dne 2.11.05 P607Olda] Citovat
P607Olda Odesláno 2. listopad 2005 Odesláno 2. listopad 2005 Ještě doplním: vyhláška (nevím číslo) definuje např. umístění světel, zaoblení hran, hořlavost materiálů atd. Takže pokud použijete kupovaný doplněk, který má homologaci tak bez problémů. Jeho umístění musí odpovídat vyhlášce. Pokud si takový doplněk vyrobíte (spoiler), tak musí projít individuálním testem a schválením (zaoblení), případně testem lámavosti a hořlavosti. Ty testovací úkony se platí - podle potřebného času. Není třeby se toho bát, pokud se postupuje rozumně a není to úplná (nebezpečná) blbost, tak to má šanci projít. Ještě soukromý názor: lidé se kterými jsem se tam setkal jsou fandové do motorismu a žádní strašáci. Akorát činnost spojená se zkoušením něco stojí. [upravil dne 2.11.05 P607Olda] Citovat
Tommy306 Odesláno 2. listopad 2005 Odesláno 2. listopad 2005 Původně zaslal: P607Olda ... Z reportáže o německých tuningových srazech jsem vyrozuměl, že tam mají všechny úpravy schválené (tady čekám na zkušenosti od vás kteří jste tam byli). [upravil dne 2.11.05 P607Olda] jo v Německu to mají jinak ošéfovaný...tam si prakticky můžeš hodit podvozek až k zemi, okolo kdejakej plast, pak si pozveš chlápka z TÜV, toho třeba i hodinu vozíš po městě a podobně a jak uzná, že při jízdě nikde nic nedrhne apod., tak ti dá štempl do techničáku a seš za vodou... [upravil dne 2/11/05 Tommy306] Citovat
P607Olda Odesláno 2. listopad 2005 Odesláno 2. listopad 2005 Nevylučuju že to u nás taky může jít. Prošel jsem úspěšně i TUV Kolín, dokonce i Bundesamt Flensburg a řeknu vám, že na českých úřadech jsem se potil víc. Hlavní rozdíl mezi ČR a Německem je v tom, že v Německu přesně vědí co smí povolit a klidně to povolí. Mají tam metodiku, měřicí přípravky a taky zkušenosti, protože individuální schvalování je jejich denní práce. U nás (ale teď nemluvím o ÚVMV) šlo spíš o momentální náladu úředníka. Předpisy u nás nejsou dost jasné a tak záleží, jak moc je úředník opatrný a vymyslí si ještě vlastní \"překážku\" nebo \"zásadu\". Techniků z ÚVMV se nechci dotknout, protože jednání s nimi bylo OK. [upravil dne 2.11.05 P607Olda] Citovat
lipnicak Odesláno 2. listopad 2005 Odesláno 2. listopad 2005 jen u nas se resi tokovy blbosti jako treba na 135rapid je motr z Facka o 13st pootocen a hned je to zavazny neresitelnej problem. Nemluvim o ruznych rozmerech pneu a rafku u vsech aut. Pokud maji dily 8SD atest tak neni problem. Pokud to nevypada jako totalni blbost (kovova kridla a spoilery pod naraznik nebo brutalne prevarene lemy) tak malo kdo resi atest.Prodavaji se i prahy,kde je atest prilepenej na papirku,kterej se pri prvnim desti rozpusti. Citovat
Recommended Posts
Zúčastnit se diskuse
Můžete odpovědět a až poté se registrovat If you have an account, sign in now to post with your account.