Jump to content
  • Aktuální cíle darů

E85

Peta-k

Recommended Posts

je pravda ze to o neco malo vic zere aůle ne o tolik porad se ti to vyplati na to jezdit.,...a ma to vic oktanu tak to lip jede...10kc dela 10kc....ale zajimalo by me jestli se po nejakym case motor nejak neposere kdyz se na to bude jezdit.....

no co jsem si o tom tak v rychlosti precetl, tak je to neco jako LPG treba.. ze si to nechs prestavet abys to do toho mohl nalit.. tak jsem z toho ted docela jelen, aby sis neco neudelal s autem.. treba tady je citace ze stranek ethanol-85.cz \"Jenže nic není zadarmo a nejlepší je akceptovat Flexi Fuel motory, tedy agregáty už z továrny připravené pro použití obou variant dnes nabízených agregátů. Ty už mají upravené řídící jednotky motorů, odolnější ventily a ventilová sedla a vhodné materiály pro palivový systém.\"

to nemusis nechavat prestavovat auto...je to misto benzinu ....melo by jed kazdej benzinovej motor na to....palivo nove generace...a co jsem tak cetl na pumpe tak to ma mensi emise ventsi vykon o 10-15 procent....mam mensi strach aby to za nejaky cas neudelalo neco s autem....

Takže vlákno je v sekci servis-alternativní paliva. Mimojiné už tam přispíváš, tak proč tady zakládáš další topic? Očekávej, že bude minimálně přesunutý, ne-li zrušený a dostaneš od moderátora důtku.

Co se týče paliva, je použitelné pouze pro motory s el. řízeným vstřikováním, jelikož líh má zcela jiný směšovací poměr (8,5:1 oproti 14,7:1 u benzínu). Pakliže ti to jezdí na čistý ethanol, docela hazarduješ. Jednak bys taky při chladnějším počasí nemusel nastartovat, kvůli tomu, že líh má mnohem větší výparné teplo(tzn. že ti to tam nateče a neodpaří se a ve výsledku se to uchlastá), proto se doporučuje u vozů na to neručených max. poměr 1:1 a taky z důvodu nižší výhřevnosti, která znamená, že pro stejný výkon tam musí natéct daleko více (benzín 42,4kj/g a líh 26,9kj/g). Další problém je, že to rozpouští změkčovadla, tzn. že plasty a hadice zpuchří a bude ti to všude chcát.

Jinak osobní zkušenost mám, pociťově to udělá, že se vrchol momentu a výkonu dost posunou a lehce zvýší, což je ale u našich motoru (vyjma S16, ale tam bych to nelil) kontraproduktivní, jelikož se to musí více točit, aby to nekuckalo. A co se týče spotřeby a ceny. Cena je tak nízká, jelikož na tom není uvalená spotřební daň a co se týče šetření, pakliže tam budeš dávat směs 1:1 tak spotřeba stoupne cca o litr(záleží na stavu a vybavení motoru, na jízdním stylu...), takže ušetříš max. pár haleřů, ale spíše to vyjde na stejno, ne-li dráž a navíc v budoucnu tě čekají problémy.

Osobně se chci vydat opačnou cestou a to vyzkoušení kvalitních benzínů, jelikož u nás obyč. N95 neustále roste, ale 100 oktanové si drží svou cenu a dle zkušeností co jsem vyčetl u 205, tak tam je znatelný úbytek spotřeby.

EDIT: sakra, Jeny bych rychlejší, než jsem to sem všechno \"vyblil\":D

[upravil dne 2/5/11 19:19 PAJA106]

a co by jsi udelal za upravy na motoru aby jsi to tam nalil?to by me celkem zajimalo....

Auto na to uzpůsobená mají palivovou soustavu z jiných materiálů, jiné mapy v ŘJ a výkonější čerpadla+vstřikovače, aby zvládla větší průtoky a jsou vybavena předehřevem paliva.

V podstatě vše co plyne z toho co je napsáno výše. Nenastartováním počínaje, přes rozežrané hadice a těsnění, poškozené(zničené) čerpadlo a vstřikovače až v nejextrémnějším případě k výbuchu, jelikož líh je elektricky vodivý:D Ještě další docela blbá vlastnost je, že je líh hydroskopický, tzn. že pakliže někdo jezdí pouze v létě(kujon...) tak to nenastartuje, pač bude mít nádrž \"naplněnou vodou\".

Z toho všeho plyne, že ano, dá se na to jezdit, ale úspora je ve výsledku v řádech korun, max. desetikorun na nádrži a mně osobně riskovat ty problémy za to nestojí.

Osobně bych to do motoru asi nikdy nenalil. Když už bych chtěl brutálně šetřit kačky, tak bych koupil NA diesel (třeba zrovna 106, nebo saxo) a jezdil na stolní olej v nějaký rozumný koncentraci s naftou, řekněme třeba max. 2:1 pro olej.

Až budu mít nějaké objektivnější zkušenosti s prémiovými palivy, tak dám vědět;)

P.s.:napadlo mně pozitivum jakou ta směs s E85 měla. Motor byl výrazně tišší. Nevim proč, ale na normální N95 je motor cca v rozmezí 3000-3500 tzn. cca 100-115 dost hlučný. Při použivání směsi to znatelně ztichlo.

No ale čistě teoreticky, když to stojí o 10kč/l méně, ale spotřeba se zvýší o 1l/100km, tak jestli ti to žere aktuálně dlouhodobě 7l/100km, tak právě na 100km ušetříš 45kč.

Při mym osobnim ročnim nájezdu 10 000 km bych teda ušetřil cca 4 500 kč (spíš o něco méně). To při provozu 100% na jednotlivý palivo. Při míchání by ta úspora samozřejmě šla dolů.

Při možnejch problémech s motorem, atd. mi to zrovna moc výhodný nepřijde, ba naopak.

No ale čistě teoreticky, když to stojí o 10kč/l méně, ale spotřeba se zvýší o 1l/100km, tak jestli ti to žere aktuálně dlouhodobě 7l/100km, tak právě na 100km ušetříš 45kč.

Při mym osobnim ročnim nájezdu 10 000 km bych teda ušetřil cca 4 500 kč (spíš o něco méně). To při provozu 100% na jednotlivý palivo. Při míchání by ta úspora samozřejmě šla dolů.

Při možnejch problémech s motorem, atd. mi to zrovna moc výhodný nepřijde, ba naopak.

Pozor, nárůst o 1 litr je při poměru 1:1. Pakliže bys jezdil pouze na E85, tak bude nárůst cca 45% tzn. zhruba 3 litry na 100km. Takže při ceně cca 33.5 a 25 to vychází 234,5 pro N95 a 250 pro E85. A to není vůbec jisté, jak to na čisté E85 pojede.