Tak to snad rozseknu.
Žádný zákon ani vyhláška tyto případy neřeší, takže bazary dávají volný průchod \"lidové tvořivosti\" a tvrdí kupujícímu, že kupní smlouva nahrazuje do registrace vozidla doklady od vozidla, což je nesmysl. Chudáci ti, co jim věří a narazí na policajta, který v takovém případě neumí přivřít oko, pokud si vezou vozidlo z bazaru domů. Jezdit by však nadále bez dokladů od vozidla neměli a kupní smlouva je k tomu ani neopravňuje. Tou pouze dokládají vlastnictví vozidla, nic víc.
Pokud bazary vykoupí vozidlo, pak je na ně udělaná odhláška a dávají kupujícímu doklady (TP + ORV) i se zplnomocněním (resp. prohlášením, že vozidlo nehodlají provozovat) k přepisu vozidla na nového majitele. To je v pořádku. Berou-li bazary vozidla do komisního prodeje a mají vyřídit odhlášku, řeší to několika způsoby. Buď dají doklady na odhlášení původnímu majiteli i s údaji o nabyvateli (ten odjíždí jen s kupní smlouvou) nebo sami dojedou na příslušný úřad odhlášku udělat na základě zplnomocnění (kupující opět odjíždí jen s kupní smlouvou) nebo předají zplnomocnění od prodávajícího kupujícímu, aby si to zařídil nějak sám. Pak doklady kupující má. Další případy: dají kupujícímu ORV, při odhlášení vozidla nahlásí ztrátu dokladu a nechají vystavit duplikát s omezenou platností. Tím se původní doklad dostává do pátrání a nový majitel je do příchodu platných dokladů poštou (jezdí-li s vozidlem) vystaven riziku možnosti až přijít o řidičák, protože jezdí s neplatným (ztraceným!) dokladem.
O ježdění s nepojištěným vozidlem ani nebudu psát.
U vozidel s čistopisem je to trošku složitější. Dle zákona č. 56/2001 Sb. je možné na dovezené vozidlo vystavit čistopis, pokud je prokázáno schválení vozidla pro provoz na pozemních komunikacích k přepravě osob nebo nákladu. Neznamená to ještě ale, že je technicky způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích. Takže jenom čistopis nic neznamená. Je třeba ještě protokol o technické kontrole (před schválením technické způsobilosti nebo před registrací). Takže bazary - je-li na vozidle technická udělaná - rádi udělají povinné ručení a vydají papírovou zelenou \"převozku\" pro přejezd do místa trvalého pobytu popř. k registraci vozidla. Normální ježdění ale opět nepřichází v úvahu. Některé bazary dají papírovou převozku i na vozidla, která nemají schválenou technickou způsobilost nebo dokonce půjčují vlastní plechové převozky, které mají výhradně k vlastnímu použití pro opravy a testování vozidel.
Takže kirkiz má ve svém tvrzení v podstatě pravdu. Ale je to v mém vysvětlení ještě dál rozebrané.
Toť snad vše, co jste zde řešili. Pokud budete mít další dotazy, tak se ptejte.
[upravil dne 14/3/11 19:26 Stifler]