Sorry, že otevírám už uzavřenou věc, ale dovolím si nesouhlasit s tak jednoduchou definicí... Souhlasím s tím, že v otáčkách, kde je největší krouťák má motor nejvyšší účinnost, ale rozhodně tím nedocílíš nejnižší spotřeby... Třeba moje má 145 Nm cca mezi 4-4.5 RPM, když ale pojedu po dálnici, pořád rovně bez brzdění a s co nejmíň sešláplým plynem v tomhle rozmezí otáček, budu spotřebou někde okolo 8 litrů. Ale když jezdím delší tůry po okreskách, kde sem tam musíš brzdit, sem tam přidat, navíc nejedu moc pomalu,ale většinou držím otáčky mezi 2-3t, víc točím jen při předjíždění, nemám problém se pohybovat okolo 6 na sto...
Je o tom přizpůsobit se charakteristice každýho motoru...
Mně to samé říkal dobrý kamarád, který, troufnu si říct, že autům sakra dobře rozumí (nejvíce Peugeotům), řw v nejvyšším krouťáku je nejnižší spotřeba. Moc se mi tomu nechtělo věřit, ale pak jsem si vzpomněl, jak jsem jednou pospíchal do Prahy do školy po dálnici a musel jsem to hodně hnát, abych tu zkoušku stihl, a to jsem to točil hodně vysoko na 6ku (až 200 km/h) a spotřeba byla stejná, jako když jezdím po dálnici standardně 100 km/h, takže na tom asi něco bude. ;-)